Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkıyor %100 Çözümü

Telefonumda sürekli bilmediğim reklamlar çıkıyor gibi sorunlara % 100 kesin olarak çözmek için bu yazımızı dikkatli bir şekilde incelemenizi önermek zorundayım. Özellikle android telefonlarda (Samsung, Huawei, Oppo vs.) gibi akıllı telefon kullanan kişilerin telefonlarında durduk yere reklamlar çıkabilir. Bu durumu yüzde 100 garanti bir şekilde çözmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gereklidir.

Telefonumda Sürekli Olarak Reklamlar Çıkmasının Sebebi Nedir?

Gerek Android gerekse iOS işletim sistemli telefonlarda işletim sisteminin çekirdeğini hedef alan malware, bootkit ve old boot gibi kötü yazılımlar nedeniyle durduk yere reklamlar çıkabilir. Çıkan reklamların bir kısmı ticari amaçlı bir kısmı ise kişisel bilgileri kopyalamayı amaçlamaktadır. 

 • 1- Ticari amaçlı bu virüslerin en büyük amacı: sizlere reklam tıklatarak haksız kazanç elde etmektir. 
 • 2- Diğer amacı : bilgilerinizi çalmak üzere telefonunuza virüs bulaştırılmış olabilir. Bazen bu şekildeki uygulamaların farkında dahi olmayabilirsiniz. 

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Bu konuda yapabilecekleriniz sırayla şunlardır;

 1. Bilmediğiniz uygulamaları kaldırmak
 2. Anti – malware gibi yazılımlar kullanmak
 3. Tarayıcı önbelleğini temizlemek
 4. Fabrika ayarlarına dönmek

1. Telefonunuzdan Bilinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Telefonunuzdan oyun oynarken ya da alışveriş sitelerinde gezinirken fark etmeden reklamlara tıklamış olabilirsiniz. Bu reklamlar nedeniyle telefonunuza kaynağını bilmediğiniz zararlı yazılımlar inmiş olabilir. Bunu öğrenmenin yolu telefonunuzdaki uygulamalara bakmaktır.  Uygulama yöneticisine gelmek için sırayla şu adımları takip edin;

 • Ayarlar sekmesini açın.
 • Uygulamalar kısmına gelin.
 • Uygulamaları Yönet sekmesine gelin.

Bu kısımda telefonunuzdaki tüm uygulamaları göreceksiniz. Telefonun kendi uygulamaları dışında gözünüze çarpan farklı bir uygulama görürseniz üzerine gelip “Kaldır” butonuna basın ve uygulamayı telefonunuzdan silin. Telefonunuzu yeniden başlatıp bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını test edin.

Not: Bazı virüsler arka planda gizlenmiş olabilir. Bu durumda hemen aşağıda anlattığım 2. yöntemi yada 4. yöntemi uygulamanız gereklidir.

2. Anti – Malware Gibi Yazılımlar Kullanmak

Telefona reklam gelmesini engellemek için Anti – Malware gibi yazılımları Google Play’den ya da App Store’dan indirebilirsiniz. Anti – Malware yazılımını indirdikten sonra “Tarama” veya “Scanner” menüsünü kullanarak telefonunuzu otomatik olarak taratın. Uygulama birkaç saniye içinde telefondaki virüsleri algılayacak ve onaylamanız halinde hepsini silecektir. Tarama işlemini yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatmayı ve bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmeyi unutmayın.

3. Telefonunuzun Tarayıcı Önbelleğini Temizlemek

Tarayıcı önbelleğini temizleyerek de devamlı çıkan reklamlardan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken telefonunuzun “Uygulama Yöneticisi” kısmını açmak ve kullandığınız internet tarayıcısını bulmaktır. “İnternet” ya da “Chrome” gibi internete girmek için kullandığınız uygulamaların üzerine gelerek “Veriyi Sil” veya “Önbelleği Temizle” seçeneklerinden birine tıklayarak reklam sorununu çözebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayın.

4. Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Bu yöntem % 100 garanti bir yöntemdir. Fabrika ayarlarına dönmeden önce sizin için önemli olan dosyaları yedeklemeniz gerekir. Aksi halde geri dönüşü olmayan bir şekilde bu dosyaları kaybedebilirsiniz. Örneğin fotoğraflar, mesajlar ya da diğer önemli dosyaların mutlaka bir yedeğini alın. Fabrika ayarlarına dönmek için sırayla şu adımları uygulayın;

 • Ayarlar sekmesini açın.
 • “Yedekle ve Sıfırla” kısmına gelin.
 • “Fabrika Ayarlarına Dön” butonuna basın.

Bu işlemi yaptığınızda telefonunuz ilk günkü ayarlarına geri dönecektir. Yanlışlıkla yüklediğiniz tüm zararlı yazılımlar ve yaptığınız hatalı ayarlar silinecektir.

Sonuç olarak saydığımız yöntemleri kullanarak telefonunuza durduk yere gelen reklamları engelleyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, mutlaka telefonunuzu yeniden başlatın.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Almadan Muhakkak Yapmanız Gerekenler

 • 1- Whatsapp mesajlarınızı e postanıza yedekleyin. Yeniden kuracağınız zaman bütün bilgiler ve mesajları otomatik yükleyebilieceksiniz. 
 • 2- Telefon defterinizi yedekleyin. Bunu da e postanız ile sekronizasyon işlemi yaparak yapabilirsiniz. 
 • 3- Fotoğraf ve videolarınızı yedekleyin.