Turkcell, Türk Telekom, Vodafone Numara Gizleme

Bu yazımızda numara gizleme işlemini 2021 yılı uygulamalarına göre nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. Avea, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Sabit Hatlar ve Bimcell operatörleri için numara nasıl gizlenir işlemini her operatör için ayrı ayrı en doğru şekilde anlattık. Bu yazımızda aynı zamanda kişisel güvenliğiniz için önemli bir çok hususu da sizler için açıkladık. Yazımızın her bir satırı sizler için çok önemli bilgiler içermektedir.  

Not: Bu yazımız bir kişiyi ararken numaranızı nasıl gizli tutacağınızı anlatmakla birlikte, sizin numaranızı sorgu sayfalarından nasıl kaldıracağınızı da anlatmaktadır. Unutmayınız: Size ait numarayı yazarak isminize kolaylıkla ulaşılabileceği gibi, sadece ad ve soyadınızdan da size ait numaraya kolaylıkla ulaşılabilir.  

VODAFONE NUMARA GİZLEME

Vodafone numara gizleme işlemini yaparak bir kişiyi aradığınız zaman size ait numaranın karşı tarafta gözükmesini engellemiş olursunuz. Bu işlemi en rahat bir şekilde Vodafone Operatör şirketinin resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfanın linki hemen aşağıdadır:  

https://online.vodafone.com.tr/yanimda/#/giris/logoutAuto 

Yukarıda linkini verdiğim bu sayfa Vodafone'nin resmi sayfasıdır. İki şekilde giriş yapabilirsiniz. Direk numaranızı yazdıktan sonra telefonunuza gelecek olan kısa mesajı kullanarak yada daha önceden aldığınız şifreniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz.

Vodafone numara gizleme işlemini dilerseniz Müşteri Hizmetleri Numarasını arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Vodafone hattınızdan 542’yi arayarak yapabileceğiniz gibi diğer operatörlerden ise 0542 542 00 00 numarasını arayarak numaranızın gizli kalması talebinizi iletmeniz gereklidir. Müşteri hizmetlerini aramak ücrete tabidir. 

Diğer bir yöntem ise istediğiniz zaman numaranızı gizleme servisidir. Bizimde sizlere önerdiğimiz yöntem budur. Hem ücretsiz hem de istediğiniz zaman gizli istediğiniz zaman normal arama imkanı tanımaktadır.
Arayacağınız numaranın başına #31# tuşlamanız gereklidir.

Örneğin : Aramak istediğiniz numara 0556 YYY YY YY şeklinde bir numara olsun.

#31# 0556 YYY YY YY şeklinde tuşladığınız zaman numaranız sadece bu numaraya gizlenecektir.

Vodafone Numarasını Sürekli Gizleyenler Ne Yapacak?

Yukarıda ifade etmiştik: İsteyen Vodafone müşterisi numarasını sürekli gizleyebilir. Bu durumda bir yeri ararken numaranızı gizlemek için ek bir işlem yapmanız gerek yoktur. Ancak bir numarayı numaranız açık olarak aramak isterseniz bu defa aradığınız numaranın başına *31# tuşlamanız gereklidir.

Not: Sahip olduğunuz telefonun kendi özelliğinden de yararlanarak numaranızı gizlemeniz yada gizlediğiniz numaranızı açmanız mümkündür. Bu işlem her telefonda farklı yapılmaktadır.

Vodafone Gizli Çağrılara Kapatma

Vodafone müşterileri aşağıdaki adımları takip ederek kendi telefonlarına arayan gizli numaralardan gelen çağrıları önleyebilir:

  • Kısa Mesaj İle: GİZLİ AC yazarak 7046'ya mesaj göndererek bu işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda numarasını gizleyen hiç kimse sizi arayamaz. 
  • Önlediğiniz gizli çağrıları geri açmak için: GİZLİ KAPAT yazdıktan sonra 7046 ya kısa mesaj atmanız gereklidir.  

TURKCELL NUMARA GİZLEME

Turkcell numara gizleme işlemini iki şekilde yapabilirsiniz: Bunlardan ilki numaralarınızı istediğinizde gizli yapmak, diğeri ise sürekli olarak gizlemektir.

  • 1- Turkcell numaranızı istediğinizde gizli yapmak için arama yapmadan önce #31# tuşlamanız gereklidir. Daha sonra ise arayacağınız numarayı yazmanız gereklidir: 

Örneğin : #31# 0553 YYY YY YY

2. Yöntem: Turkcell Numaranızı sürekli gizli tutma yöntemidir. 

Turkcell resmi web adresini ziyaret ederek Hesabım sayfasına giriniz. (https://www.turkcell.com.tr/#giris ) Bu sayfaya dilerseniz daha önceden aldığınız şifrenizi kullanarak giriniz. Dilerseniz de Hızlı Giriş özelliğini kullanarak giriniz: Numaranızı yazdıktan sonra telefonunuza kısa mesaj gelecek. Bu mesajı yazarak giriş yapabilirsiniz.  Hesabım sayfasından Ayarlarım ve Çağrı ayarlarım seçeneğine gelerek numara gizleme seçeneğini istediğinize göre ayarlayınız.

Ancak bu seçenekte numaranız her aramada gizli olur. Bunun için sizlere önerim birinci seçenekte belirttiğimiz yöntemi uygulayınız. Turkcell numara gizleme servisi tamamen ücretsizdir. Ek bir ücret alınmaz.

TÜRK TELEKOM (AVEA) NUMARA GİZLEME 

Avea operatör şirketinin yeni ismi Türk Telekom'dur. Türk Telekom numara gizleme işlemi için aramak istediği numaradan önce #31# tuşlamanız gereklidir. Ardından aramak istediği numarayı yazar.

Örneğin : #31# 0553 YYY YY YY

Bimcell Numara Gizleme

444 4 551 numarasını arayarak bu işlemi yaptırabilirsiniz. Bimcell'in numara gizlemesi konusunda resmi sitesinde hiçbir bilgi yer almamaktadır. 

Telefon Ayarlarından Numara Gizleme

Yukarıda anlattığımız operatörlerin servislerinden numara gizleme işlemini anlatmaktadır. Ancak bunların yanında telefonunuzun ayarlar menüsünden de bu işlemi yapabilirsiniz.

Ancak telefonunuzun ayarla menüsünden yapmanız halinde yapacağınız bütün aramalar gizli olacaktır.

Dolayısı ile yukarıda anlattığımız şekilde #31# tuşlayarak arama yapmanız bence en mantıklı yöntemdir.

Gizli Numara Çağrıları Engellenebilir

Burada sizlere hatırlatmak zorunda olduğumuz bir diğer önemli husus ise gizli aramaların engellenebilme durumudur.

Örneğin sizler operatörlerinizin sizlere sunduğu servisten yararlanarak sizlere gelen gizli aramaları engelleyebilirsiniz.

Bu durumda sizlerinde başkalarına yapacağınız gizli aramalar karşı taraftan engellenmiş olabilir. Numara engelleme ve gizli numara engelleme konusunu bir sonraki makalemizde anlatacağız.

2021 Gizli Numarayı Nasıl Öğrenirim?

Sizi arayan gizli bir numarayı normal yollardan öğrenme imkanınız bulunmamaktadır. Numara gizleme işlemi yapan operatörler bu numaraları hiçbir surette üçüncü kişilerle paylaşmayacağına dair anlaşma yapmış sayılır. Ve her ne durumda olursa olsun gizlenmiş bir numarayı kesinlikle başka bir kişi ile paylaşmazlar ve bilgisini vermezler.

Bu durumun tek istisnası savcılık kanalıdır. Sizi arayan numaranın sizi rahatsız ettiğini, tehdit, şantaj gibi hukuk dışı eylemler yaptığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve telefon numarasının tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak konunun mahkemeye taşınması durumunda mahkemeden çıkacak karar neticesinde operatörler mahkeme ile bu gizli bilgileri paylaşmak zorundadır.

TELEFON NUMARANIZI ARAMA REHBERLERİNE GİZLEME

Herhangi bir kişi size ait telefon numarasını isim ve soyisminizden sorgulayarak öğrenebilirler. Yada sizin telefon numaranızı sorgulatarak o numaranın size ait olduğunu öğrenebilir. Aşağıda belirteceğimiz yöntemleri kullanarak bütün arama rehberlerinden telefon kaydınızı sildirebilirsiniz. 

Vodafone Hat Sahiplerinin Numarasını Gizlemesi

Kısa Mesaj Atarak: "SIFRE REHBER KAPAT" yazarak 7048'e kısa mesaj atmanız durumunda rehberlerden numaranız gizlenir. Böylelikle hiç kimse isminizden yada numaranızdan size ait bir bilgiye ulaşamaz. İkinci yöntem olarak müşteri hizmetleri arayarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Vodafone numarası üzerinden aramanız durumunda 542'yi direk aramanız yeterlidir. Yada herhangi bir numaradan 0542 542 00 00 'ı aramanız gereklidir. 

Üçüncü yöntem olarak ise Vodafone bayilerine dilekçe ile başvurmanız gereklidir. 

Turkcell Hat Sahiplerinin Numarasını Gizlemesi

REHBER IPTAL yazarak 2200'e mesaj göndermeniz yeterlidir. Yada en kolay yöntem olarak Turkcell müşteri hizmetlerini aramanız gereklidir. Diğer yöntem olarak ise dilekçeniz ile istediğiniz Turkcell bayilerine başvurunuzu yapınız. 

Türk Telekom Numarasını Gizlemesi

444 1 500 ya da 444 1 444'i arayarak bu işlemi çok kolay yaptırabilirsiniz.