Turkcell, Türk Telekom, Vodafone Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde kullanmakta odluğunuz telefon numaranızı 2020 yılı uygulamalarına göre (Avea, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) uygulamalı örnekleri ile nasıl gizleyebiceğinizi anlatacağız. Her operatör için telefon numara gizleme işlemini ayrı ayrı anlatmaya geçmeden evvel numara gizleme işleminin mantığını ve ne işe yaradığını anlatacağız.

Bu yazımızda aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanacaktır?

 • Her operatör için numara gizleme nasıl yapılır?
 • Numara gizlemenin ücretlendirmesi ne kadar?
 • Gizli bir numarayı nasıl öğrenirim yada gizli numaramın öğrenilme durumu var mıdır?

Numaranızı gizlediğiniz zaman başka bir kişiyi yada herhangi bir numarayı aradığınızda telefon numaranız gizli tutulur ve karşıda ki kişi size ait telefon numarasını görmez.

2020 Gizli Numarayı Nasıl Öğrenirim?

Sizi arayan gizli bir numarayı normal yollardan öğrenme imkanınız bulunmamaktadır. Numara gizleme işlemi yapan operatörler bu numaraları hiçbir surette üçüncü kişilerle paylaşmayacağına dair anlaşma yapmış sayılır. Ve her ne durumda olursa olsun gizlenmiş bir numarayı kesinlikle başka bir kişi ile paylaşmazlar ve bilgisini vermezler.

Bu durumun tek istisnası savcılık kanalıdır. Sizi arayan numaranın sizi rahatsız ettiğini, tehdit, şantaj gibi hukuk dışı eylemler yaptığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve telefon numarasının tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak konunun mahkemeye taşınması durumunda mahkemeden çıkacak karar neticesinde operatörler mahkeme ile bu gizli bilgileri paylaşmak zorundadır.

Şuan kullanılmakta olan 3 GSM operatörü ve bir sabit hat numarası için numara gizleme servisleri mevcuttur.

 • Avea (Türk Telekom GSM)
 • Vodafone
 • Turkcell
 • Türk Telekom (Sabit Hatlar)

Vodafone Numara Gizleme

Bu başlıkta telefon numarası sadece Vodafone hattında olan kişilerin numaralarını nasıl gizleyeceklerini anlatacağız. Burada bahsettiğimiz hizmet tamamen Vodafone Operatörünün numara gizleme işlemini anlatmaktadır ve işlemin nasıl yapıldığına dair her türlü bilgiyi uygulamalı olarak içerir.

Vodafone numara gizleme işlemi tamamen ücretsizdir. Bu işlemi yapmanızın 3 yolu vardır.

 • 1- Operatöre ilk kayıt olurken sözleşmenizde CLIR özelliği ile numaranızın gizlenmesini talep edersiniz. Ancak bu durumda bütün aramalarınız gizli olur.
 • 2- Yukarıda bahsettiğimiz hizmeti daha sonradan Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek de yapabilirsiniz. Vodafone müşteri hizmetlerine Vodafone hattınızdan 542’yi, diğer operatörlerden ise 0542 542 00 00 numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini aramak ücrete tabidir. 

 • 3- Diğer bir yöntem ise istediğiniz zaman numaranızı gizleme servisidir. Bizimde sizlere önerdiğimiz yöntem budur. Hem ücretsiz hem de istediğiniz zaman gizli istediğiniz zaman normal arama imkanı tanımaktadır.
  Arayacağınız numaranın başına #31# tuşlamanız gereklidir.

Örneğin : Aramak istediğiniz numara 0556 YYY YY YY şeklinde bir numara olsun.

#31# 0556 YYY YY YY şeklinde tuşladığınız zaman numaranız sadece bu numaraya gizlenecektir.

Vodafone Numarasını Sürekli Gizleyenler Ne Yapacak?

Yukarıda ifade etmiştik: İsteyen Vodafone müşterisi numarasını sürekli gizleyebilir. Bu durumda bir yeri ararken numaranızı gizlemek için ek bir işlem yapmanız gerek yoktur. Ancak bir numarayı numaranız açık olarak aramak isterseniz bu defa aradığınız numaranın başına *31# tuşlamanız gereklidir.

Not: Sahip olduğunuz telefonun kendi özelliğinden de yararlanarak numaranızı gizlemeniz yada gizlediğiniz numaranızı açmanız mümkündür. Bu işlem her telefonda farklı yapılmaktadır.

Turkcell numaramı nasıl gizlerim?

Turkcell hat sahipleri iki şekilde numaralarını gizleyebilir. Bunlardan ilki numaralarınızı istediğinizde gizli yapmak, diğeri ise sürekli olarak gizlemektir.

1- Numaranızı istediğinizde gizli yapmak için arama yapmadan önce #31# tuşlamanız gereklidir. Daha sonra ise arayacağınız numarayı

Örneğin : #31# 0553 YYY YY YY

2- Turkcell resmi web adresini ziyaret ederek Hesabım sayfasına giriniz. Bu sayfaya girmek için Turkcell şifrenizin olması gereklidir. Hesabım sayfasından Ayarlarım ve Çağrı ayarlarım seçeneğine gelerek numara gizleme seçeneğini istediğinize göre ayarlayınız.

Ancak bu seçenekte numaranız her aramada gizli olur. Bunun için sizlere önerim birinci seçenekte belirttiğimiz yöntemi uygulayınız.

Turkcell numara gizleme servisi tamamen ücretsizdir. Ek bir ücret alınmaz.

Türk Telekom Numaramı Nasıl Gizlerim

Avea hatları Türk Telekom olarak hizmetine devam etmektedir. Türk Telekom operatöründen numarası olan bir kişi numarasını yukarıda anlattığımız şekilde numarasını gizler.

Aramak istediği numaradan önce #31# tuşlaması gereklidir. Ardından aramak istediği numarayı yazar.

Örneğin : #31# 0553 YYY YY YY

Telefon Ayarlarından Numara Gizleme

Yukarıda anlattığımız operatörlerin servislerinden numara gizleme işlemini anlatmaktadır. Ancak bunların yanında telefonunuzun ayarlar menüsünden de bu işlemi yapabilirsiniz.

Ancak telefonunuzun ayarla menüsünden yapmanız halinde yapacağınız bütün aramalar gizli olacaktır.

Dolayısı ile yukarıda anlattığımız şekilde #31# tuşlayarak arama yapmanız bence en mantıklı yöntemdir.

Gizli Numara Çağrıları Engellenebilir

Burada sizlere hatırlatmak zorunda olduğumuz bir diğer önemli husus ise gizli aramaların engellenebilme durumudur.

Örneğin sizler operatörlerinizin sizlere sunduğu servisten yararlanarak sizlere gelen gizli aramaları engelleyebilirsiniz.

Bu durumda sizlerinde başkalarına yapacağınız gizli aramalar karşı taraftan engellenmiş olabilir. Numara engelleme ve gizli numara engelleme konusunu bir sonraki makalemizde anlatacağız.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.