Boy Kilo Vücut Kitle Endeksi Hesaplama - Boy, Kilo Endeksi Hesabı

Boy kilo endeksini hesaplamak için hemen aşağıda yer alan hesaplama aramızı kullanabilirsiniz  Türkiye'de Boy Kilo İndeksinde Dünya Sağlık Örgütünün kabul ettiği değerler kullanılır. Hesaplama aracımız bu değerler dikkate alınarak hazırlandığı gibi , makalemiz hem Dünya Sağlık Örgütüne hem de Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Buluşma Noktası verilerine göre hazırlanmıştır.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA
Cinsiyet   

Boy (Örn: 178)

 

Kilo (Örn: 82)

Vücut kitle endeksi hesaplama

Boy Kilo - Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Boy kilo yada vücut kitle endeksi, yetişkin kadın ve erkeklerde boy ve kilolar baz alınarak tahmini yağ oranını gösteren bir ölçüdür.

 • Yetişkin bireylerde kullanılır. Kadın ve erkekler ayrı ayrı olarak değerlendirilir.
 • Boy ve kilonun oranı alınarak bu değer bulunur. 
 • Çıkan sonuç sağlığınız açısından önemli bir değeri ifade eder. Özellikle diyet uygulamalarında ve obezite tedavisinde kullanılan bir değerdir.
 • Bu değeri hesap ederek ideal kilonuzu hesap edebilirsiniz.

Not: Boy kilo yada Vücut Kitle Endeksi (VKİ) kadın ve erkeklerde boyun kiloya oranı ile hesap edilen vücuttaki yağ oranını gösteren bir değerdir. Bu değeri bulmak için yukarıda yer alan hesaplama aracımızı kullanınız ve çıkan sonuçlara göre hemen aşağıda yer alan makalemizi inceleyiniz.

Soru : Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile Body Mass Index (BMI) arasında ki benzerlik nedir?

Her iki değer aynı hesabı ifade etmektedir. İki değerde Dünya Sağlık Örgütünün kabul ettiği ölçüler ve standartlar kabul edilerek hazırlanmıştır. 

Dünya Sağlık Örgütüne Göre Boy Kilo (Vücut Kitle) Endeksi

Boy Kilo (Vücut Kitle) Endeksi sonuçlarına göre obezite hesaplaması yapılır. Dünya Sağlık Örgütünün kabul etmiş olduğu referans aralığı Ülkemizde de kabul gören ve Sağlık Bakanlığının kabul ettiği referans aralığıdır. Bu kapsamda kabul edilen değerler aşağıda ki gibidir.

 • Obez Olanlar : Vücut Kitle İndeksi 30 üzerinde olanlar (40’a kadar)
 • Morbiz Obez Olanlar : 40 üzerinde çıkanlar (50’ye kadar)
 • Süper Obez Olanlar : Vücut Kitle İndeksi 50 üzerinde çıkanlar içindir.

Yukarıda yer alan hesaplama aracımızdan çıkacak sonucun 30 üzerinde çıkması durumunda bir Uzman Hekime başvurmanızda yada uzmana danışmanız sizler için hayati önem arz edebilir.

Boy Kilo Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Dünya Sağlık Örgütünün ve Sağlık Bakanlığının kabul ettiği verilere göre vücut kitle endeksi, kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Çıkan sonuç bireyin VKİ (Vücut Kitle İndeksini) verir.

Formül : Kişinin Kilosu / Boy Uzunluğunun Karesi = VKİ

 • Öncelikle kişinin boy uzunluğunun karesini alırız. Ardından kişinin kilosunu boy uzunluğunun karesine böleriz.

Örnek : Kilosu 76 olan kişinin boyu ise 173’dür. Bu kişinin VKİ nedir?

76 / 173  x  173 = 0,002539

Bu kişinin vücut kitle indeksi 25,4’dür.

Boy Kilo Endeksi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Değerli okurlarımız, boy kilo indeksi ile vücut kilo indeksi aynı kavramları ifade etmektedir. Dolayısı ile her iki hesaplama da aynı sonucu verecektir. Yukarıda yer alan hesaplama aracı boy kilo endeksini de ifade etmektedir. 

Boy Kilo Vücut Kitle İndeksi Tablosu 

Vücut Kitle İndeksi Tablosu
Boy Kilo Endeks Hesaplama

Boy Kilo Vücut Kitle Endeksine Göre Zayıf Kabul Edilenler

Vücut Kitle İndeksi 0 – 18,4 arasında olanlar zayıf kabul edilir. Bu kişilerin değerlerini hemen alt başlıkta anlaracağımız normal değere getirmesi gerekir. Zayıf değerinde çıkan kişilerin diyet konusunda uzman görüşüne başvurması yararlı olabilir. Bununla birlikte beslenme konusunda daha dikkatli olmasında yarar vardır.

Boy Kilo Vücut Kitle Endeksi Normal Kabul Edilenler

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre VKİ 18,5 – 24,9 arasında çıkan kişiler kilo açısından normal değerlendirilir. Bu kişilerin kiloları açısından sağlıklı olduğu değerlendirilir.

Vücut Kitle İndeksine Göre Fazla Kilolu Olanlar

VKİ 25 – 29,9 arasında çıkan kişiler fazla kilolu kabul edilir. Bu değerde çıka kişilerin değerleri obezite sınırına yaklaştıkça daha bir dikkatli olmaları ve gerek duyulursa uzman yardımına başvurmaları gerekebilir. Değeri fazla kilolu olarak çıkan kişilerin değerleri obezite sınırına yakın değilse eğer kendileride fazla kilolarından kurtulabilir.

Boy Kilo Vücut Kitle Endeksine Göre Obezler – Şişman Kabul Edilenler

Vücut Kitle İndeksi 30 ve üzerinde çıkanlar şişman sınıfına girmektedir ve Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre bu kişiler obez kabul edilmektedir. Ancak obez olanlarda kendi içinde 3 sınıfa ayrılır.
Bu sınıfta yer alan kişiler artık obezite olarak hasta kabul edilmektedir. Obezite hastalığın kendisi olmakla birlikte obezitenin getirdiği kalp ve damar hastalıkları, diyabet, kronik hastalıklar, hipertansiyon gibi bir çok hastalık ortaya çıkar.

 • Obez Olanlar : Vücut Kitle İndeksi 30 üzerinde olanlar (40’a kadar)
 • Morbiz Obez Olanlar : 40 üzerinde çıkanlar (50’ye kadar)
 • Süper Obez Olanlar : Vücut Kitle İndeksi 50 üzerinde çıkanlar içindir.

Obezite Nedir?

 • Obeziteyi kilo olarak tarif etmek yanlış olur. Vücutta aşırı derece de yağlanmanın oluşmasıdır.
 • Obeziteyi ölçmek için Vücut Kitle İndeksi kullanılır. Çıkan sonuç obezitenin derecesini gösterir. Obez, Morbiz Obez, Süper Obez.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Vücut Kitle İndeksinin bozulmasına sebep olan zincirler aşağıda maddeler halinde sayılmıştır.

 • Düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkları,
 • fast-food yemek kültürünün yaygınlaşması,
 • Hareketsiz spordan uzak bir yaşam tarzı,
 • Uzun süre aç kaldıktan sonra aşırı derecede doymak,
 • Karbonhidrat ve şekeri fazla tüketmek,
 • Çeşitli hastalıklar: Şeker, tiroit bezi, böbrek üstü bezi hastalıkları

Anne ve Babası Kilolu Olanlar Dikkat : Yapılan araştırmalarda anne ve babası fazla kilolu olanların obeziteye yakalanma olasılığı normalden çok daha yüksektir.

Obeziteyle Mücadelede Çocukluk Çağından Başlayın

Obeziteyle Mücadele Edilebilir mi?

Günümüzde gelişen tıp obeziteyi rahatlıklar tedavi edecek seviyededir.

 • Obezite ile mücadelede ilk yöntem diyetle birlikte egzersiz yapmaktır.
 • İkinci planda ise Cerrahi yöntemler gelir. Bu yöntemlere geçmeden evvel bir çok hekime danışmanızda yarar bulunmaktadır. Özellikle olmayı düşündüğünüz ameliyatın sonraki sürecinde hekiminizden çok iyi bilgi alınız.

Bazı operasyonların bazı kişilerde olumsuz sonuçlar verdiğini aklınızdan hiç çıkarmayınız.

Vücut Kitle İndeksi ile Obezitenin Değerlendirilmesi

Obezitenin değerlendirilmesinde sadece Vücut Kitle İndeksinin baz alınması yanlış sonuçlara sebep verebilir. Burada bu analizi kullanan kişinin çıkan sonuçlarının sınırda olması durumunda uzman görüşüne başvurmasında yarar bulunmaktadır. Bu kapsamda hastanın;

 • Yağ oranı,
 • Vücut tipi,
 • Yağ ve kas dokusu,
 • Bel çevresinin analizi,
 • Metabolizmanın hızını,
 • Detaylı vücut analizini de değerlendirir.

Vücut Kitle İndeksinde Yağ Dokunuzun Nerede Toplandığı Önemlidir

Vücut Kitle İndeksinde çıkan sonuç bizlere tam bir netice vermeyebilir. Zira sonuçları normal çıkan bir kişinin yağ oranı göbek bölgesinde fazla olabilir. Bu durumda sonuçları risk derecesinde gözükmeyen bir kişinin bu durumu göz ardı etmemesi gereklidir. Obezitenin değerlendirilmesin de vücudun göbek bölgesi ile kalça bölgesi hekim tarafından ayrıca analiz edilmelidir.

Bel Çevresinde Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksleri bel çevresi için sağlıklı sonuç vermez. Bu durumu ilk aşamada siz kendiniz değerlendirebilirsiniz.
Erkeklerde bel çevresi 94 cm - 102 cm arasında olanlar risk grubuna girmeye başlamış demektir. 102 cm ‘den daha geniş bir bele sahip olanlar ise yüksel risk grubunda yer alırlar.

Kadınlarda ise bel çevresi 80 cm – 88 cm arasında olanlar risk grubundadır. 88 cm’i geçenler ise yüksek risk grubuna girmişlerdir.

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.