Windows'ta DNS Nasıl Değiştirilir? Hızlıca DNS Değiştir! RESİMLİ!

Windows'ta DNS nasıl değiştirilir? Windows PC'de DNS değiştirerek yasaklı sitelere girebilir miyim? Windows işletim sistemli bilgisayarlarda yaşadığınız DNS sorunları için hazırlamış olduğumuz rehber yazımızı inceleyiniz. 

Window'ta DNS değiştirmeden önce ilk olarak DNS ayarlarınızı kaydedin. Aksi halde DNS adresini yanlış yazmanız gibi olası herhangi bir sorunda ayarları eski haline çevirebilirsiniz.

Windows'ta DNS Değiştirme Resimli Anlatım

İLK AŞAMADA: Windows 10’da DNS değişikliği yapabilmek için “Başlat” menüsüne basın ve “Ayarlar” kısmına gelin.

 

İKİNCİ ADIM: Windows Ayarları sayfasına geldiğinizde karşınıza hemen aşağıdaki ekran gelecektir:

 

Sistem (Ekran, bildirim, güç)

Cihazlar (Bluetooth, yazıcılar, fare)

Ağ ve İnternet (Wi – fi, uçak modu, VPN)

Kişiselleştirme (Arka plan, kilit ekranı, renkler)

Hesaplar (Kaldır, varsayılanlar, isteğe bağlı özellikler)

Uygulamalar (Hesaplarınız, e-posta, eşitleme, iş, aile) şeklinde 6 seçenek gelecektir.

Bunlardan “Ağ ve İnternet” yazan yere gelin.Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne geldikten sonra görseldeki gibi “Ethernet” yazan yere basın. Bağlantınız kabloluysa bağlantılar kısmında “Ethernet”, kablosuzsa bağlantınız “kablosuz ağ” şeklinde görünür.

windows10 dns degistirme 3

Ethernet yazan yere tıkladıktan sonra sol altta bulunan “Özellikler” kısmına basın.

windows10 dns degistirme 4

Özellikler sekmesi açıldığında “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4)” yazan yere basın. Ardından yine “Özellikler” butonuna basın. Özellikler sekmesini açmak için “TCP / IPv4” seçeneğine iki kere tıklamanız da yeterlidir.

windows10 dns degistirme 5

Açılan pencerede “Genel” ve “Diğer Yapılandırma” sekmelerinden “Genel” kısmına gelin. Bu alanda “Otomatik bir şekilde IP adresi al” seçeneği işaretli olmalıdır. Alt kısımda ise “DNS sunucu adresini otomatik al” değil de “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin. Ardından tercih edilen DNS sunucusuna ve diğer DNS sunucusuna kullanmak istediğiniz DNS numaralarını yazın ve “Tamam” butonuna basın. Güvenli ve hızlı bir internet bağlantısı için “En Hızlı DNS’ler 2020” isimli konumuza bakabilirsiniz.

windows10 dns degistirme 6

Tüm bu işlemleri yaptığınızda Windows dns değiştirme sorununuz çözümlenecek ve açamadığınız internet sitelerine erişim sağlayabileceksiniz.

Windows DNS Sunucuya Yanıt Vermiyor

Windows dns değiştirme problemlerinin çoğu yanlış yapılan ayarlar nedeniyle meydana gelmektedir. DNS değişimi yapıldıktan sonra onarma yapılınca çoğu zaman “DNS sunucuya yanıt vermiyor” hatası ile karşılaşılır. Bunun sebebi DNS adresinin yanlış yazılması olabileceği gibi o servisin artık kullanılmıyor olması da olabilir. Bazı DNS sağlayıcıları güncelleme yapmadıkları için IP adresleri çalışmayabilir. Askıya alınan ya da iptal edilen DNS sunucularının adresleri girilmemelidir. Bunun için girdiğiniz adreslerin güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

DNS değiştirirken farklı DNS sağlayıcılarının adreslerini girebilirsiniz, böylece hangi sunucuda problem olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer sorun hala devam ederse bilgisayarı yeniden başlatın ve modemi kapatıp açın. Birkaç dakika içinde sorun tamamen düzelecektir.

Windows DNS Değiştirme Programı

Windows’da engelli sitelere girebilmek için DNS ayarlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Bunu manuel olarak nasıl yapacağınızı yukarıda anlattık. DNS adreslerini elle değiştirebileceğiniz gibi bunu otomatik olarak yapan programlar da vardır. Bu programların başında Smart Safe DNS isimli yazılım gelmektedir. DNS değiştirme programları içinde en güvenli ve en hızlı olduğu bilinen Smart Safe DNS uygulamasının kurulumu oldukça basittir. Programı kurduktan sonra DNS sağlayıcıları arasında karşılaştırma yapabilir ve DNS hız testi ile hangi DNS sunucusunun daha hızlı olduğunu test edebilirsiniz.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.