12 Maddede Yabancı Dil Bilmenin Faydaları, Önemi, Kariyer ve İş İmkanları

Ülkemizde,  yabancı dil bilmenin çok faydalı olduğunu genç nesil dünyaya açıldıkça daha da fark eder oldu. Küresel dünyanın içinde olan insanlar tüm dünyada kabul gören İngilizceyi bilmeyi artık yeterli görmemektedir.  Sadece İngilizce bilgisi hayat standardınızı yukarıya çekerken şimdi sıradanlaşmıştır. Başka bir dil öğrenmek daha cazip geliyor. İkinci dil bilmeni faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

1.Yabancı dil bilenlerin iş imkanları daha fazladır.

Gelişen teknoloji ile mesafelerin azaldığı dünyada şirketler yeni pazarlara giriyorlar. İşveren birden çok yabancı dil bilen çalışanın daha fazla toplulukla iletişime geçmesi düşünür bu yüzden değerli varlık olarak görür. Cv nizdeki yabancı dil bilgisi fazlalığı size ön sıralara çıkartır ve daha çok maddi kazanç sağlar. 

2.Farklı kültürden insanlarla iletişime geçebilirsin.

Dil yeni bir kültürü açılan kapı olduğundan, girdiği toplumunun kültürünü daha geniş şekilde anlamasını sağlar. Birden fazla dil bilmek, seyahat ettiğinizde o yörenin halkı ile onun dilinde konuştuğunuzda size daha samimi ortam oluştururlar. Ülkenin kültürel değerlerini incelerken, şiirlerini okurken, müziğini dinlerden size daha anlamlı gelecektir.  Keyifli zaman geçirmeniz sizi motive edecek ve kişisel gelişimleriniz sizi psikolojik olarak mutlu olmanızı sağlayacaktır. 

ingilizce

3.Beyin gücünü arttırır.

İkinci bir dil öğrenmek, hafızanızı güçlendirir ve dikkat sürenizi arttırır. Konsantre olmaya zorlar ve problem çözme becerilerinizi geliştirir. Bir dilden diğerine geçiş yapmayı öğrenirken, çoklu görev yeteneklerinizi geliştirirsiniz. Birden fazla dil bilen bireylerin daha fazla mantıklı ve rasyonel oldukları, daha iyi karar verme becerilerine sahip oldukları ve çevreleri hakkında daha anlayışlı oldukları incelenmiştir. 

ingilizce ogrenme sanati

4.Karar vermenizi hızlandırır.

Anadilde içinde bulunduğunuz duygusal tepkilerden ve önyargılardan uzaklaşır ve gerçeklere dayanan sistematik net kararlar alırsınız. Yabancı dil öğrenmenin en büyük avantajı beyni daha çok kullandığınız için algılarınız daha gelişmiş olur. Düşünme ve problem çözme gibi temel öğrenme becerilerini ortaya çıkartmış olmanızdır. Birden fazla dil konuşmak, birden fazla şekilde düşünebilme anlamına gelir. 

dil ogrenme 

5.Erken yaşlanmayı önler, Demans ve Alzheimer’ı duraklatır.

Dil öğrenme beyninizi geliştirir ve sağlıklı tutar. Beyin ne kadar kullanılırsa işlevleri çok daha iyi çalışır ve devamlı beyin jimnastiği yapıldığından hafıza güçlü kalır. Yeni bir dil öğrenmek yeterli olmaz bilgileri devamlı hatırlayıp uygulamak gereklidir. Buda erken yaşlanmayı önler. Bilimsel çalışmaların sonucunda en az dört yıl Demans ve Alzheimer hastalığını durdurduğu ortaya çıkmıştır. 

kursta ingilizce

6.Anadilinizi geliştirir.

Yeni bir dil öğrenmek sizi kendi dilinizin temelleri hakkında daha bilinçli hale getirir. Kelime bilgisi, fiil, kavrama, deyimler ve cümle yapısı gibi terimler günlük kullanımda daha anlamlı hale gelir. İki dil arasında karşılaştırma yapıp aradaki farklar aklınızda kalacaktır.

7.Global ufkunuzu açar.

Dünya hakkındaki anlayışınızı zenginleştirmenin en iyi yollarından biri, normalde iletişim kurma şansına sahip olamayacağınız insanlardan iletişim kurup yeni bakış açıları araştırmaktır. Farklı görüşler kazanacağınız için size global dünyayı farklı şekilde görmenizi sağlayacaktır.

ingilizce ogreniyorum

8. Ülkemizde tercih edilen yabancı diller.

 • İngilizce ilk önce tercih edilen dildir ama en çok konuşulan dil değildir.
 • En çok konuşulan dil nüfusunun büyüklüğünden dolayı yani dünyada altı kişiden biri Çince konuşuyor toplam 1.2 milyar insan konuşuyor.
 • Ardından İngilizce geliyor 510 milyon insan konuşuyor. Bütün kıtaları size açacak bir dil istiyorsanız İngilizceyi öğrenmelisiniz.
 • İspanyolca 477 milyon insan konuşuyor. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 44 ülkede yaygın olarak konuşuluyor.
 • Arapça 290 milyon kişi anadili olarak konuşuyor, 422 milyonu aşkın konuşmacı olduğu tahmin edilmektedir.
 • Almanya güçlü ekonomisi ile dünyaya yön gösteren ülkedir. Avrupa vatandaşlarının &18’i Almancayı anadili olarak konuşuyor. Şuanda 130 milyon kişi bu dili bilmektedir.
 • Rusçayı  200 milyon insanın anadili olarak konuştuğu düşünülüyor. Ancak bu sayı, Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gittikçe azalmaktadır. 

9. Almanca, İspanyolca ve Arapça dillerinin iş imkanları nelerdir?

almancanin faydalari

Almanya büyük şirket sayısı fazlalığından dolayı güzel bir iş kapısıdır. Öğrenilmesi gerekli diller sıralamasında ki yeri 4.sıradadır. Almanya otomotiv, makine üretimi, kimya ve elektro endüstrileri sektöründeki büyüklüğünden dolayı ve yaşam şartlarının ferahlığından dolayı cazip hale gelmektedir.  

Yapılan araştırmalar sonucu geleceğin ekonomik güçleri Latin Amerika ülkeleri olacağı yönündedir. Arjantin, Şile, Kolombiya ve Meksika ülkelerin anadili İspanyolca ’dır. Avrupa da çalışmak için İspanyolca iyi seçenek olabilir, Avrupalılarda 2. Yada 3. Dil olarak bu dili kullanıyor.  Hangi yabancı dili öğrenmek daha avantajlıdır? Diye bir soru sorarsak bu dil kesinlikle İspanyolca’dır. Latin Amerika, firmaları yabancı yatırımı çekmesinden dolayı, gelişmekte olan ülkelerinde dili İspanyolca olmasından kaynaklı bu dil çok avantajlı hale geliyor. 

Arap ülkeleri şuan Türkiye’yi parlayan yıldız olarak görüyor. Zengin Arap ülkelerinin önde gelen iş adamları birçok yatırımı ülkemizde yapıyor. Tercihin ülkemizden yana olması Arapça bilen insanlara çok iyi iş imkanları sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, sağlık turizminde ülkemiz dünya çapında çok başarılı sonuçlar elde etmiştir. Rahatlıkla Arap halkı ile iletişime geçip güven içinde ülkemize gelmelerini sağlaya bilir ve saç ekimi, yüz nakli, estetik operasyonları yaptırıp, sağlık merkezleri ile kişiler arasında tercümanlık yapıp yüksek kazanç sağlıya bilirsiniz. Yabancı dil bilmenin çeşitli iş imkanları;

 • Diplomatik Hizmetler
 • Yabancı dil eğitmenliği
 • Global İşletmelerde çalışma 
 • Devlet Kurumlarında Tercümanlık
 • Turist Rehberi
 • Hava Hostesi veya Uçuş Görevlisi
 • Otellerde çalışma
 • Serbest Yazarlık ve Gazetecilik 
 • Sağlık Sektörü
 • Bankalar 
 • Her alanda tercümanlık yapabilir

10. Akademisyen olmak için yabancı dil bilmenin önemi.

Akademisyen, üniversite ve benzeri yükseköğrenim kurumlarında öğretimi gerçekleştiren, araştırma yapan ve özgün araştırmalarıyla alanına katkıda bulunan kişilere verilen genel mesleki unvandır. 

Akademisyenlerin başlıca faaliyetleri araştırma yapmak, bilimsel gelişmeleri incelemek, öğrencilere ders vermek, yaptığı çalışmaları bilimsel makaleler, konferanslar, sempozyumlar yoluyla paylaşmaktır. 

Yabancı dili olmayan akademisyen, dünyada yayınlanan bilimsel makaleleri okuyamaz ve araştırmalarında yeterli bilgiye sahip olamaz. Yabancı makaleleri okuyamayan, araştırma yapamayan, alanında güncel gelişmeleri takip edemeyen akademisyen kabul edilemez. Sadece İngilizce bilgisi daha yeterli olmaz ilgilendiği alanda net ve doğru bilgilere ulaşmak için dünyaca tercih edilen İspanyolca, Almanca, Arapça yada Rusça dillerinden birini bilmelidir. Bilgilerini paylaştığı makalesini muhakkak dünya dillerinden biri ile yazmalıdır, kendi anadilinde yazdığı makalenin etkileri yetersiz olur.  Akademik kariyeriniz boyunca ilgilendiğiniz alanda yenilikleri takip edecek, alanın literatürüne hakım olacak, bu alanda ilgili çalışmaları inceleyip üretecek ve bu konuda ders verecektir. 

ingilizce ogrenme yollari

11. Çocuklara hangi yaşta ve nasıl yabancı dil öğretilmelidir.

Bebekler ilk anne karnında duyar anadilleri. Beyin devamlı öğrenmeye açık olduğu için 3 yaşına kadar anadili konuşabilecek düzeyde öğrenmiş olurlar. Yabancı dil eğitimi tamda bu yaş diliminde başlamalıdır. 3 yaştan önce öğretilmeye başlatılan diller 4 yaş itibariyle konuşmaları daha kolay olur. Öğretilmeye çalışılan dilleri bebeklere ninni olarak dinlettiğinizde dahi hafızalarına kaydetmeleri sağlanır.

Yabancı dil eğitiminde şarkılar, şarkılı oyunlar, müzikler, eğlenceli şov programları çok etkili olacaktır. Devamında eğitim seti alabilirsiniz, boş anlarda devamlı yabancı kelimeler ezberletilmelidir. Mümkün olursa yabancı dil eğitimi veren kreşlere kayıt yaptırıp yaşıtlarıyla konuşması sağlanarak daha hızlı öğrenmesi destek verilmelidir. 

12.Yabancı dil öğrenmek için kursa gitmek zorunda mıyım?

2. Yabancı dil öğrenimi kesinlikle iş hayatına girdiğinizde ihtiyaç duyacağınız durumdur. Yoğun iş temposunda birde kursa zaman ayırmanız çok zor olur. Bu yüzden internet eşimi sağladığını her ortamda dil eğitimi alabilirsiniz. İnternette istediğiniz dil eğitimi veren siteleri dikkatlice takip edip, gerekli notları alırsanız ve ezber konusunda azimli olursanız birçok kursiyerden daha yetenekli ve kısa sürede dil öğreniminizi hızlandırmış olursunuz. Bu dil öğrenimi maalesef size tam aksan sahibi yapmaz. Aksanınızdaki düzeltmeyi devamlı cümleler kurup sesli konuşmanız sağlayacaktır. Tv deki programları izleyip, aynı sesleri çıkartmaya çalışınız.