Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak? Son Başvuru Ne Zaman?

 yeni kimlik geçerlilik süresi

2019 yılında da Çipli Kimlik Kartlarının dağıtımına hızlı bir şekilde devam edilecektir. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren T.C. Kimlik Kartları bütün Türkiye’de dağıtılmaya başlanmış olup, şuan ki verilerde milyonlarca Vatandaşımızın yeni kimliklerini aldığı tahmin edilmektedir. 

Bu yazıda aldığınız yada alacağınız bu kimlik kartlarının kaç yıl geçerli olduğunu, aynı zamanda Nüfus Cüzdanlarının son kullanım tarihinin ne zaman olduğunu açıklayacağız. 

 

Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli

Yeni Kimlikler 10 yıl süre ile geçerli olacak. Ancak kafa karışıklığı olmaması açısından bazı küçük açıklama ve hatırlatmalar yapmakta yarar vardır.

Öncelikle nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik için başvuru yaparak yeni kimlik almanız gereklidir. Bu başvuru neticesinde alacağınız yeni kimlik kartını toplam 10 sene boyunca kullanacaksınız. Her durumda 10 yıl sonra yeniden başvuru yaparak tekrar yeni kimlik kartı çıkarmak zorundasınız.

Bu uygulama Nüfus Cüzdanları için geçerli olmayıp, sadece T.C. Kimlik Kartı olarak ifade edilen yeni kimlik kartları için geçerlidir.

E Kimlik online randevu

Alo 199 Hattı

Kimlik yenileme

 

T.C. Kimlik Kartı Olan Bir Kişi Kaç Yıl Sonra Değiştirecek

Bu durumda olan bir kişi içinde durum aynıdır. Bu konuyu bir örnekle açıklamak isteriz. Örneğin, bir kişi nüfus cüzdanını yeni kimlik kartı ile değiştirdi. Alacağı bu yeni kimliği toplam 10 yıl kullanmak hakkı vardır. Ayrıca, bir kişi evlenme yada başka bir gerekçe ile eski T.C. Kimlik Kartını değiştirip yeniden T.C. Kimlik Kartı çıkardı. Bu durumda bu kişi yine 10 yıl sonra kimliğini yenilemek zorundadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

Nüfus Cüzdanı Olanlar Ne Yapacak

Öncelikle 10 yıl geçerlilik uygulaması yeni kimlik kartları için geçerli. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanı olup, 10 yılını tamamlayanlar hemen gidip nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda değil.

ANCAK, bu kişiler 2023 yılına kadar giderek KESİNLİKLE nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartları ile değiştirmek zorundadır. Bu sürenin uzatılması İçişleri Bakanlığı nezdinde olan bir karardır. Belirtilen yılın sonuna gelindiğinde sürenin uzatılıp uzatılmayacağı hususu sürece bağlıdır.


Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı ve Yeni Kimlik Kartı


Yaşanan bu süreçte kimlik tanımları ile ilgili bir çok karışıklık söz konusu gibi. Bunun sebebi şimdiye kadar kimlik belgesi olarak “Nüfus Cüzdanı” tanımlaması vardı. Fakat değişim sürecinde aşağıda belirtilen kimlik isimleri söz konusu oldu.
T.C. Kimlik Kartı, Yeni Kimlik Kartı, Çipli Kimlik Kartı, Elektronik Kimlik Kartı vs.

Yeni uygulamada kimlik belgesinin resmi adı Nüfus Cüzdanı iken, bundan böyle resmi olarak T.C. Kimlik Kartı oldu. Diğer isimler bu yeni kimliğin sadece birer özelliği.

Toplum ve kamuoyunda bu kimlikleri ifade etmek için kullanılan bir özelliğidir kimliğin. Bunlar içinde en çok kullanılanı Yeni Kimlik’tir.

 2019 YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?(TÜM AYRINTILARIYLA)

3.1818181818182 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.18 (11 Oylar)

Yorum ekle