Yeni Kimlik Kartlarının ve Eski Kimliklerin Geçerlilik Süresi

Nüfus Cüzdanı yerine çıkardığınız yada herhangi bir gerekçe ile yenilediğiniz Yeni Kimlik Kartlarının Geçerlilik Süresine dair İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün açıklamaları aşağıdaki gibidir. Ayrıca henüz değişim yapmamış olan Vatandaşlar için eski kimliklerin geçerlilik süresi sorusunun cevabı en doğru şekilde bu yazımızda yer almaktadır.

Yeni Kimlik Kartlarının Geçerlilik Süresi

Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi kaç yıldır sorusuna dair Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün cevabı şu şekildedir:

  • Kimlik Kartınızın çıktığı tarihten başlamak üzere geçerlilik süresi 10 yıldır. Örneğin 02.01.2021 tarihinde kimlik çıkaran bir kişinin belgesi 02.01.2030 tarihine kadar geçerlidir. 03.01.2030 tarihinden itibaren yenilemesi gereklidir. 
  • Bütün Kimlik Kartlarında kimliğin geçerlilik tarihi yazılıdır. Dilerseniz kendi kimliğinizden bu tarihi kontrol edebilirsiniz.
  • Ancak evlilik yada boşanma  nedeniyle soyadının değişmesi yada kimliğin okunmayacak derecede yıpranması gibi durumlarda kimliğinizi değiştirmek zorundasınız.
  • Ayrıca kartınızın çipindeki manyetik alanın bozulması durumunda da yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi dolmuş demektir.  

Eski Kimliklerin Geçerlilik Süresi

Eski kimliklerin geçerlilik süresi son açıklamalar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştır. 

Yönetmelikte Kimlik Kartlarının Geçerlilik Süresi

Geçerlilik süresine ilişkin 30967 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliğinin 6. maddesinde gerekli açıklamalarda yapılmıştır: 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191203-5.htm 

Evlenen Yada Boşanan Kişiler Kimlik Değiştirmesi

Evlilik yada boşanma nedeniyle kimlik bilgileriniz değişmektedir. Bu durumda mevcut kullandığınız kimliklerinizin geçerlilik süresi 10 yıl değildir. En kısa süre içinde Nüfus Müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederim. Ancak Kanun'da bu süre konusunda net bir açıklama yok. 

Fotoğraf Yaşı Gelen Bir Çocuğun Kimlik Kartının Geçerlilik Süresi

15 yaşını tamamlayıp 16 yaşından gün alan çocukların kimlik kartlarında fotoğraf bulundurması zorunludur. Dolayısı ile 16 yaşına gelen her bir bireyin kimliğini yenilemesi gerekir. Bu durumda 10 yıllık şart 16 yaşına basanlarda yeni kimlik geçerlilik süresi aranmaz. 

Örneğin 14 yaşında kimliğini alan bir kişi 16 yaşına bastığında yeniden kimlik çıkarmak zorundadır. 

Eski Kimlikler Kaç Yıl Geçerlidir?

Şuan ki uygulamada Nüfus Cüzdanlarının kullanılmaya devam edecektir. İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamada eski kimliklerin kaç yıl geçerlidir sorusuna cevabın henüz devam edeceği şeklinde açıklama yapılmıştır. 

Ehliyet belgeleri için ise son tarih 31.12.2022 tarihi son tarih olarak açıklandı. Ancak tekrar ederek söylüyorum: şuan ki açıklamada nüfus cüzdanı için son tarih bulunmamaktadır. 

Fakat kullandığınız Nüfus Cüzdanlarının da geçerlilik durumları eski uygulamaya göre devam etmektedir. Fotoğraf yaşı gelen bir çocuğun artık nüfus cüzdanını yenilemesi şarttır. 

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Eski kimlikler kaç yıl geçerlidir sorusunun yada eski kimliklerin geçerlilik süresi ne kadar sorularının cevabı henüz kimliğini değiştirmemiş olan kişiler eski Nüfus Cüzdanlarını kullanmaya devam edebilir şeklindedir.  Ancak bu tarih 31 Aralık 2023 tarihinde sona erecektir. Yeni kimliklerin geçerlilik süresi ise kimlik kartlarını aldıktan sonra 10 yıl boyunca geçerlidir. Özel durumlarda bu süre geçerli değildir. Özel durumlar ise evlilik, boşanma, yıpranma gibi nedenlerdir.