Yeni kimlikte din hanesi neden yok? Hangi Dine mensup olduğumu nasıl yazdırırım?

Bu yazımızda yeni kimlik kartlarında din hanesinin nasıl olacağı hususundan bahsetmek istiyoruz. Nüfus cüzdanları yerine dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartlarında en çok tartışılan konu muhakkak bu kartlarda ki din hanesidir. Meclis gündemin de oldukça tartışılan konuda uygulamaya geçildikçe kararın din hanesinin olmayacağı şeklinde olduğu da anlaşıldı.

 

Yeni Kimlik Kartlarında Din Hanesi Neden Yok

Yeni kimliklerde bu şekilde bir uygulama geçilmesinin sebebi, daha demokrat bir ülke olmamız istenmesine bağlıdır. Bu şekilde vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım yapılmadan daha kaynaşmış bir toplum olması sağlanacaktır.

Bu uygulamanın altında yatan temel değer, insanı sadece insan olarak bilip, o insana tarafsız bir gözle bakabilmektir.

 

Hangi Kesimler Bu Karara Karşı

Bu konuda milli değerlere bağlı toplumsal kesimler din hanesinin olmamasına çok fazla karşı çıktılar. Özellikle dini hassasiyeti bulunan kesimlerin tepkisi ile karşılan uygulamaya, azınlık olarak gözüken diğer kesimler ise memnuniyetle baktılar.

 

Azınlık Kavramı Yok Artık

Normal şartlar içine T.C. Vatandaşı olan herkes, bu Ülkenin eşit birer Vatandaşıdır. Ancak tarihsel süreçlere bakıldığında gerek Avrupa’da ve gerekse doğu ülkelerinde kendi egemen dinleri dışında olan diğer din mensuplarını hep öteki olarak görmekte, azınlık olarak ifade edilmektedir.

Çağdaş hukuk sistemlerinde geçildiği bu son yüzyılımızda bir ülkenin vatandaşı olan bir kişi hangi dine mensup olursa olsun artık azınlık olarak ifade edilememektedir. Ancak bu bütün dünyada ne kadar uygulanıyor. Örneğin Hristiyan dinine mensup bir ülkede Müslüman kimliğiniz ile ne kadar rahat olabilirsiniz.

Aynı şekilde ülkemizde de Müslümanlar yüzde 99 oranla çoğunluk olduklarından geriye kalan yüzde birlik kesimi psikolojik olarak azınlığa düşürmemelidir.

 

Cennete kimlik hanesindeki din hanesiyle mi girilmektedir?

Kimliklerde ki din hanesinin kaldırılması ile alakalı kimi kesimin görüşü ise şu şekildedir.Kimliklerde yazan din hanesi bir insanın hakiki bir Müslüman olduğunun göstergesi olmadığı gibi, Allah rızasını elde etmesinde de bir unsur değildir. Hakiki Müslüman olmak ilk olarak iman etmekle mümkündür. Kalp ile kabul dil ile ikrar. Dolayısı ile söz ile ben Müslümanım denilmesi yeterlidir. Ancak cevap veremedikleri bir soru vardır bu şekilde düşünenlerin.

Madem ki söz ile ikrar gerekli. Bu durumda bu söz ile ikrarı kimlikte din hanesi ifade edemez mi? Bu konu üzerine tartışmalar uzayıp gider. Şuan için mühim olan Ülkemiz için en hayırlısının olması.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.