2019 Yerel Seçimler Ne Zaman? Yerel Seçim Geri Sayım Sayacı!

2019 Yerel Seçimler Ne Zaman?

Merakla beklenen 2019 yerel seçimler için geri sayım süreci başladı ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2019 yerel seçim takvimini netleştirerek, yapılacak olan yerel seçimlerin 31 Mart 2019 Pazar günü olacağını açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre yerel seçimlerde oy kullanacak olan vatandaşlarımız iki farklı sandıkta oy kullanacak. İlk kullanılacak oyla belediye başkanları belirlenirken ikinci oy pusulası ise muhtarlık seçimi için geçerli olacak.

 

2019 Yerel Seçimlerine Belediye ve Muhtarlık Seçimlerine Kaç GÜn Kaldı

 

 

Belediye Seçimleri Ne Zaman?

Halk arasında yaygın olarak bilinen belediye seçimleri bir diğer adıyla yerel seçimler YSK’nın resmi gazete yayımlayarak kamuoyuna duyurduğu kesin tarih 31 Mart 2019 Pazar günüdür. Seçim çalışmalarını ilgiyle takip eden vatandaşlarımız, adayların netleşmesinin ardından yapılan seçim kampanyalarını da dikkate alarak yaşadıkları bölgeye en iyi hizmetleri sunacak olan adaylar arasından bir tercihte bulunacak. İktidar partisi ve muhalefet partisinin il ve ilçelerde belirlediği birçok belediye başkan adayları da geçtiğimiz günlerde netlik kazanmıştı.

 

2019 Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Kim?

2019 yerel seçimlerinde özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehir belediye başkan adaylarının isimleri merak konusu olmuştu ve açıklanan isimlerin ardından, adaylar arasında tatlı bir rekabetin başladığı da görüldü.

 • Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, eski yönetim şeklinin son başbakanı ve yeni TBMM Başkanı Binali Yıldırım olurken Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Beylikdüzü İlçe Belediye Başkanı Ekrem İmamoğulu olarak açıklandı.
 • Ankara’da AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, CHP’nin Başkent adayı ise Mansur Yavaş olarak belirlendi.
 • İzmir Büyükşehir Belediye başkan adaylarına bakacak olursak; Ak Parti eski bakan ve milletvekili olan Nihat Zeybekçi’yi aday gösterirken, CHP yöneticileri ise henüz İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamadı.
 • Konuya ilişkin çeşitli tartışmalar sürerken mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yerine Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ismi ön plana çıkıyor.

 

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

YSK’nın 2019 yerel seçim tarihlerini Resmi Gazete’de yayımlaması kararında, 2972 sayılı “Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi” Kanununun 8. Maddesine göre ülkemizde Mahalli İdareler Seçimleri(Yerel Seçimler) 5 yılda bir yapılmaktadır. Bu tarihin belirlenmesi ise; her seçim döneminin beşinci yılındaki Ocak ayının ilk günü başlangıç tarihi olarak belirlenir ve aynı yılın Mart ayının son günü olan Pazar günü de oy verme işlemi gerçekleştirilir.

 

Yerel Seçimlerde Kimler Seçilir?

Ülkemizde 5 yılda bir gerçekleştirilen yerel seçimler en son 30 Mart 2014 yılında yapılmıştı. Yapılacak oy verme işlemleri aynı Milletvekili ve referandum oylaması gibi okullarda kurulan sandıklarda gerçekleştirilecektir.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde;

 • Büyükşehir Belediye Başkanı
 • İl Belediye Başkanı
 • İlçe Belediye Başkanı
 • Belde Belediye Başkanı
 • Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri
 • Mahalle muhtarları
 • İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilecektir.

 

Yerel Seçim Nedir, Nasıl Yapılır?

Mahalli idareler seçimi olarak uygulanan yerel seçimlerde yaşanılan bölgede ki hizmetlerin bir organizasyon dâhilinde daha iyi yapılabilmesi için o bölgeyi yönetecek idarecilerin belirlendiği seçimlerdir. Bulunulan bölgedeki nüfusu yoğunluğuna göre belirlenen muhtar, belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkan adayları gibi en küçük birimden en büyük birime kadar görev alacak binlerce idareci yerel seçimler vasıtasıyla göreve getirilmektedir.

Türkiye siyasi tarihinde, genel seçimler kadar büyük bir öneme sahip olan yerel seçimler, Yüksek Seçim Kurulu’nun koordinasyonunda gerçekleştirilir ve okullarda kurulan sandıklarda vatandaşların oylarını kullanmaları sağlanır. Oy kullanma işleminin aksamaması ve dışarıdan bir müdahale olmaması içi bir dizi sıkı güvenlik tedbirleri alınarak seçim sonuçlarının objektif ve güvenilir olarak belirlenmesi sağlanmaktadır.

Yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olan kişiler ikamet adreslerine en yakın olan okullarda belirlenen sandıklarda oylarını kullanırlar. 2019 yılı yerel seçim oy verme işlemleri için iki adet oy pusulası düzenlenmiştir. Bunun nedeni hem belediye başkanının hem de mahalle veya köy muhtarının ayrı ayrı belirlenmesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67. Maddesine göre yerel yönetimler, halkın oylarıyla seçilirler ve sorumlu oldukları bölgeyi seçim sonucunda alınan karara göre idare etmeye başlarlar. Kamu hizmetlerini vatandaşa daha etkin ve daha verimli bir şekilde sunmayı hedefleyen yerel yönetimler, seçimle iş başına geçtikten sonra bulundukları yerin sorunlarına eğilmekle mükelleftirler.

 

Muhtarlık Seçimleri Ne Zaman 2019?

“2019 Muhtarlık seçimleri benzer şekilde belediye başkanlığı seçimleri ile aynı tarihte 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacaktır. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.