2019 Yerel Seçimleri Ne Zaman Yapılacak

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlık ve milletvekilliği seçimlerinden sonra en çok merak edilen konuların başında “2019 Yerel seçimler ne zaman ve 2019 Yerel seçim tarihleri değişti mi?” gibi sorular oldu. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamada yerel seçim tarihlerinin değişmediği ve 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimlerin yapılacağı bildirilmişti. 

Ancak şuan için Tarım ve Köy İşleri Bakanımız Fakıbaba tarafından yapılan bir açıklama da yerel seçimlerin 1 Kasım 2018 tarihinde de yapılabileceği ifade edilmişti.


Erken seçim kararı alınmadan önce Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 2019 yılının Kasım ayında yapılması planlanıyordu. Fakat hükümetin yaptığı ani bir karar değişikliği ile seçim tarihleri çok sürpriz bir şekilde değişerek 24 Haziran 2018 tarihinde yapıldı.

Sponsorlu bağlantılar


Şuan gözüken tabloda Meclis Başkanlığı’na sunulan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın imzaladığı erken seçim teklifinin Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesinin ardından yerel Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin yerel seçimleri etkilemediği anlaşıldı.


2019 Yılında Normal Yerel Seçim Tarihleri Ne Zaman?


Şuan ki seçim takviminde yerel seçimler 31 Mart 2019 tarihinde Pazar günü yapılacaktır. Ancak söz konusu bu tarih yerel seçimlerin erkene alınmadan normal tarihinde yapılması halinde geçerlidir.


2018 yada 2019 Erken Yerel Seçim Tarihi Ne Zaman?


Yerel seçimlerin erken bir tarihe alınması sürekli olarak konuşulmuş olsa da hukuksal olarak yerel seçimlerin erken tarihe alınmasının mümkün olmadığını ifade eden görüşlerde vardır.

Süreç hakkında ilk açıklama Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından gelmişti. Fakıbaba’nın ilk açıklamalarında yerel seçimlerin 1 Kasım 2018 tarihinde yapılabileceği belirtildi. Bu açıklamalara iktidar ve muhalef kanadından ilk aşamada olumlu tepkiler geldi ve erken seçimlere hazır olduklarını ifade ettiler.

Ancak Meclis Başkanımız İsmail KAHRAMAN yerel seçimlerin erkene alınmasının mümkün olmadığını ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

2019 Yerel Seçim Adayları Ne Zaman Belli Olacak?


Bu süreç hala kamuoyunda tartışılmaya devam etmektedir. Hem hükümet kanadından hem de muhalefetten bir çok açıklamalar yapılmaktadır.

Her ne kadar yerel seçimlerin erkene alınmasının yasal anlamda mümkün olmadığı belirtilse de bu süreç mecliste alınacak bir karara bağlıdır.

Yerel seçimlerin erkene alınmasına hiçbir siyasi parti zaten itiraz etmeyecektir.

Dolayısı ile her durumda Anayasanın değiştirilmesi zaten mümkün olacaktır. Dolayısı ile bu durumda yapılacak adım mecliste çoğunluğu açık ara farka elinde bulunduran AK Partiye bağlıdır.

2018 Ya da 2019 Belediye Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

Mahalli İdareler yada Yerel Seçimlerin erkene alınması konusu bugünler sürekli tartışılan bir konu olduğundan dolayı şuan için erken seçimlerin 2018 yada 2019 yılında ve hangi tarihte yapılacağı hakkında bir netlik yoktur.

Muhtarlık Seçimleri Ne Zaman 2019?

“2018 Muhtarlık seçimleri ne zaman?” sorularının üzerine Binali Yıldırım’ın yaptığı bir diğer açıklamada 24 Haziran 2018 tarihinde, hem muhtarlık seçimlerinin hem milletvekilliği seçimlerinin hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birlikte yapılacağı ifade edildi. Belediye başkanlığı seçimlerinin ise 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacağı söylendi.

13. Cumhurbaşkanının seçileceği 24 Haziran 2018 seçimlerinde ilk turda adaylardan hiçbirinin %50 barajını geçememesi durumunda, seçim ikinci tura kalacak. İkinci tur oylaması 8 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak. 8 Temmuz seçimlerine, 24 Haziran seçimlerinde en yüksek oyu alan iki aday girecek. 8 Temmuz oylamasında daha çok oy alan aday, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak.

Yerel Seçim Nedir?

Belediye başkanı ve muhtar gibi, bir bölgenin mahalli idare yöneticilerinin seçildiği seçimler, yerel seçimler olarak adlandırılır. Her 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerde vatandaşlar, belediye başkanlarını, il belediye başkanlarını, ilçe belediye başkanlarını, belde belediye başkanlarını ve mahalle ya da köy muhtarlarını seçerler. Ülkemizde yapılan son yerel seçim 2014 yılında oldu.

Yerel seçimlerde okullara sandıklar kurulur ve oy verme hakkına sahip vatandaşlara bir adet oy pusulası ile birlikte bir tane zarf verilir. Vatandaşlar, ikamet adreslerine göre bağlı bulundukları okullarda kendileri için belirlenen sandıklarda oy kullanma işlemini gerçekleştirirler.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67. Maddesine göre yerel yönetimler, halkın oylarıyla seçilirler ve sorumlu oldukları bölgeyi seçim sonucunda alınan karara göre idare etmeye başlarlar. Kamu hizmetlerini vatandaşa daha etkin ve daha verimli bir şekilde sunmayı hedefleyen yerel yönetimler, seçimle iş başına geçtikten sonra bulundukları yerin sorunlarına eğilmekle mükelleftirler.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (2 Oylar)