(2023-2024) Milletvekili, Başkanlık ve Yerel Seçimler Ne Zaman Yapılacak?

Genel seçimler ve Milletvekili seçimleri aynı seçimdir. Genel seçimlerde Milletvekillerini seçeriz. Ayrıca Milletvekili seçimleri ile Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) seçimleri aynı döneme denk gelecektir. 

Dolayısı ile Vatandaşlar 2023 yılında yapılacak olan genel seçimlerde hem Milletvekili için hemde Cumhurbaşkanlığı için oy kullanacaktır. Bir önceki genel seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştır. Seçimler her 5 yılda bir tekrar ettiği için bir sonraki seçimler bir değişiklik olmaması halinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. 

GENEL SEÇİMLERE VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI? 

Partilerin genel dağılımı bir sonraki seçimlerde nasıl olacak? Yada mevcut iktidar partisi daha mı güçlenecek yada yeni partileşme süreci dolayısı ile güç mü yitirecek. Benzer şekilde muhalefet ne yapacak? Kendi içinde başka bir parti çıkaracak mı? 

Yeni sistemin işlerliğini bir sonraki genel seçimlerde daha iyi analiz edeceğiz. Bütün bu soruların cevabına kaç gün kaldığını hemen aşağıda yer alan hesaplama aracımızdan takip edebilirsiniz.

KAÇ GÜN KALDI

NOT: Siyasetle ilgilenen, seçimlerde yeniden aday olmayı düşünen yada ilk defa aday olacak adaylarımızın bir sonraki seçimlere kaç gün kaldığını bu sayfamızdan anlık takip edebilir.  

BAŞKANLIK YADA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NE ZAMAN? 

Cumhurbaşkanlığı yada Başkanlık seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. Bir önceki seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmiştir. 2023 Yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise bir değişiklik olmaması halinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. 

BAŞKANLIK YADA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI?

Milletvekili ve Başkanlık seçimlerinin aynı tarihte yapılacağını ifade etmiştik. Bir sonraki seçimler 18 Haziran 2023 Pazar gününde yapılacaktır. Ancak bu tarih değiştirilebilir. 

Şuan ki tabloda seçimlere kaç gün kaldığını hemen aşağıda takip edebilirsiniz. 

Kaç Gün Kaldı?

İSTANBUL SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Malumunuz olduğu üzere İstanbul seçimleri ertelenerek 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılmıştır. Diğer bütün belediyelerden yaklaşık 3 ay daha geç bir tarihte. Bir çok vatandaş istanbul seçimlerinin hangi tarihte yapılacağını daha doğrusu İstanbul için ayrı bir seçim yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. 

İstanbul için ayrı bir seçim tarihi söz konusu değildir. 2024 yılına denk gelen yerel seçimlerde İstanbul seçimleri yapılacaktır. Bu tarih 31 Mart 2024 Pazar günüdür. 

YEREL SEÇİM NE ZAMAN?

Yerel seçimler 5 yılda bir yapılmaktadır. En son seçimler 31 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır. Dolayısı ile bir sonraki yerel seçim tarihi 31 Mart 2024 (Pazar gününe denk geliyor yine) tarihinde yapılacaktır.  

NOT: İstanbul seçimleri iptal edilerek 23 Haziran 2019 tarihinde yeniden yapılmıştır. İstanbul seçimlerinin ertelenmesi akıllara bir sonraki yerel seçimler ne zaman yapılacağı sorusunu getirmiş olsa da Seçim Kanunu gereği bir sonraki yerel seçim tarihi 31 Aralık 2024 tarihidir. Ancak yinede nihai karar Millet Meclisinde olacağı için 2024 yılını beklemekte yarar vardır. 

BELEDİYE VE MUHTARLIK SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Yerel seçimleri belediye, muhtarlık, il ve ilçe meclis üyeliklerinin hepsini kapsayan bir seçimdir. 

Bir sonraki yada önümüzdeki ilk  belediye ve muhtarlık seçimleri 31 Mart 2024 tarihinde yapılacaktır. 

YEREL SEÇİMLERE VE BELEDİYE SEÇİMLERİNE KAÇ GÜN KALDI?

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok Büyükşehir Belediyesinin ayrıca kritik bazı illerin 2024 yılındaki yerel seçimleri şimdiden merak konusu. Şuan ki belediye başkanlarına düşen bir sonraki seçimlerde bizlerden oy istemeye yüzleri olsun istiyorlarsa vatandaşa daha çok hizmet etmeleridir. Ayrıca daha az yakınlarını iş güç sahibi yapmaları da ayrı bir ricamız. Hani diyoruz ki kazan değil bari kepçe ile götürün. 

KAÇ GÜN KALDI 

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

YSK’nın 2019 yerel seçim tarihlerini Resmi Gazete’de yayımlaması kararında, 2972 sayılı “Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi” Kanununun 8. Maddesine göre ülkemizde Mahalli İdareler Seçimleri(Yerel Seçimler) 5 yılda bir yapılmaktadır. Bu tarihin belirlenmesi ise; her seçim döneminin beşinci yılındaki Ocak ayının ilk günü başlangıç tarihi olarak belirlenir ve aynı yılın Mart ayının son günü olan Pazar günü de oy verme işlemi gerçekleştirilir.

Yerel Seçimlerde Kimler Seçilir?

Yapılacak oy verme işlemleri aynı Milletvekili ve referandum oylaması gibi okullarda kurulan sandıklarda gerçekleştirilecektir.

  • Büyükşehir Belediye Başkanı
  • İl Belediye Başkanı
  • İlçe Belediye Başkanı
  • Belde Belediye Başkanı
  • Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri
  • Mahalle muhtarları
  • İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilecektir. 

Yerel Seçim Nedir, Nasıl Yapılır?

Mahalli idareler seçimi olarak uygulanan yerel seçimlerde yaşanılan bölgede ki hizmetlerin bir organizasyon dâhilinde daha iyi yapılabilmesi için o bölgeyi yönetecek idarecilerin belirlendiği seçimlerdir. Bulunulan bölgedeki nüfusu yoğunluğuna göre belirlenen muhtar, belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkan adayları gibi en küçük birimden en büyük birime kadar görev alacak binlerce idareci yerel seçimler vasıtasıyla göreve getirilmektedir.

Türkiye siyasi tarihinde, genel seçimler kadar büyük bir öneme sahip olan yerel seçimler, Yüksek Seçim Kurulu’nun koordinasyonunda gerçekleştirilir ve okullarda kurulan sandıklarda vatandaşların oylarını kullanmaları sağlanır. Oy kullanma işleminin aksamaması ve dışarıdan bir müdahale olmaması içi bir dizi sıkı güvenlik tedbirleri alınarak seçim sonuçlarının objektif ve güvenilir olarak belirlenmesi sağlanmaktadır.

Yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olan kişiler ikamet adreslerine en yakın olan okullarda belirlenen sandıklarda oylarını kullanırlar. 2019 yılı yerel seçim oy verme işlemleri için iki adet oy pusulası düzenlenmiştir. Bunun nedeni hem belediye başkanının hem de mahalle veya köy muhtarının ayrı ayrı belirlenmesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67. Maddesine göre yerel yönetimler, halkın oylarıyla seçilirler ve sorumlu oldukları bölgeyi seçim sonucunda alınan karara göre idare etmeye başlarlar. Kamu hizmetlerini vatandaşa daha etkin ve daha verimli bir şekilde sunmayı hedefleyen yerel yönetimler, seçimle iş başına geçtikten sonra bulundukları yerin sorunlarına eğilmekle mükelleftirler.