Neftlix You Dizisi İncelemesi

Kıymetli okurlarım uzun bir aradan sonra yine sizlerle birlikte olmanın sevincini yaşıyorum. Doktora tezi savunmasına hazırlanmam nedeniyle uzunca bir süre sinema ve film inceleme yazılarıma ara vermiştim.

Bu hafta Neftlik dizilerinden You dizisine dair değerlendirmelerimi sizlerle paylaşacağım.

You Dizisi Hangi Ülke Tarafından Yapılmıştır

Amerikan yapımızı olan bu dizi ….. sezonluk toplam …. bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Neftlixin özel yapımlarından olduğunu da özellikle vurgulamak isterim. Şuan itibariyle dizinin 6. bölümünü izlemiş durumdayım.

You Dizisine Kaç Puan Verdim?

Öncelikle dizinin genel durumunu izlemeye değer diziler kategorisine ekledim. Şuan için kişisel puanımı henüz veremiyorum. Çünkü net bir puanlama da bulunabilmek için bütün bölümlerini izlemiş olmam gerekir.

Şuan ki tabloda diziye 8 puanını layık görüyorum. Türk dizileri ile kıyas edecek olursam bize göre maalesef üst kılasmanda bir film. Her bölümü şuana kadar sürükleyici ve bir sonraki bölüm için merak uyandırıcı.

Sadece dizi son derece cinsel içerik sahnesi de barındırıyor. Ayrıca küfürlü ve argo konuşmalar içeren sahnelerde söz konusu. Bu duruma dair bir hassasiyetiniz yoksa izlemeye değer bir dizi.

You Dizisinin Konusu Nedir?

  • Bu dizi bana göre aşk ve psikoloji dizisi. Bölümlerini izlerken psikolojik analizlere dair bir çok ince ayrıntıya denk geleceksiniz.
  • Benim kanaatim bu dizinin senaryosu yazılırken iyi bir psikiyatristten destek alınmış olabilir.

Kitapçıda çalışan takıntılı bir karakterin müşterilerinden birinin cilveli davranışlarından çıkardığı yorumlar neticesinde kızı öncelikle sosyal medyadan sonra direk takip ve incelemeye almaya başlamasıyla başlıyor dizi. Burada en önemli detaylardan bir tanesi elbette şudur: sosyal medyadan istediğiniz bir kişinin her türlü özelini öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu ve sosyal medyanın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu.

Film herşeyi ile Amerikan kültürünü ve günlük sosyal sapkınlığı da bana göre güzel resmediyor. Açıkçası ABD’de fazla bulunmadım. Ancak bu ülkede yaşadığım 6 ay içinde bu topluma dair bir çok yargının zihnimde şekillendiğine kaniyim.

Haliyle cinsel hayata dair özgürlükler ülkesi olarak addettiğim bu ülkeyi konu edinen bu dizide de buna dair detayları açıkça görüyoruz. Kız olsun erkek olsun dilediği farklı bir cinsiyet ile günü birlik cinsel birlikteliği bu dizide rahatlıkla yaşayabiliyor.

Neftlik İzleyicilerinden Aldığı Genel Değerlendirme

Aşk ve psikolojik filmler kategorisinde tavsiye edilen diziler arasında. Ancak özellikle ifade etmek istiyorum. Bu dizi hem aşk hem de psikoloji dizisi. Dolayısı ile diziyi izlerken takıntılı karakterlere dair birkaç makale yada bir iki kitap okumanızı da tavsiye ederim.

Filimde Kitap Sevgisi Yanlış Aşılanıyor

Dikkatimi çeken bir diğer husus kitap sevgisi takıntılı karakter olan …… karakteri üzerinden işlenmiş durumda.
Bu bana göre son derece yanlış bir seçim. Ayrıca kitap sevgisinin karın doyurmayacağı gibi genel bir kanı vardı sanki.
Buda bana göre yanlış bir tablo.

Ekşi Sözlükte Dizi Hakkında Yapılan Yorumlar

Filim hakkında genel değerlendirmelerimi paylaştıktan sonra açıkçası ekşi sözlükte bu diziye dair yapılan yorumları merak ettim. Hemen hemen bütün yorumcuların olumlu yorumlar yaptığını ve muhakkak izlenmesi gereken bir dizi olduğu yorumlarını okudum.

You Dizisi Psikolojik Bir Dizidir

Bu filmi izlerken sadece sadece bir dizi serisi olarak izlerseniz çok büyük bir kayıp yaşarsınız. Çünkü filmin senaryosu takıntılı bir karakterin nasıl bir psikopata dönüştüğünü ve işlemeye başladığı suçlarda (bu suç fiillerini izlemediğiniz için yazmak istemiyorum) kendisine nasıl hak biçtiğini çok güzel resmediyor.
Bu eksende toplumlarımızda suç işleyen bireylerin nasıl bir psikoloji ile suç işlediklerini bence bu dizide güzel okuyabiliriz.

Film Artı 16 Sahneler İçeriyor

Bu dizide dikkatimi çeken en önemli noktalardan bir tanesi dizinin baş rol oyucusu olan ….. karakterinin dizinin her sahnesinde s.x saçmasıdır. Bakışlarında dahi cinsel birlikteliğe davet eden bir hava söz konusu.

Bu nedenle dizinin erkek izleyicileri için zor bir sınav diyebilirim. Ayrıca aile ile izlenecek bir dizi değil. Çocuklarınız yada anne veya babanızla bu diziyi bence izleyemezsiniz. Eşiniz yada sevgilinizle aranızda seviyeli bir diyaloğunuz varsa eğer onlarla da izlemeyiniz.

Ancak bazı cinsel dürtüleri bu kişilerle özgürce yaşıyorsanız izlemenizde tabi ki bir beis yok.

Bunları ifade ederken diziden artı 18 beklentisine girmemeniz gerektiğini de özellikle ifade edelim. Yani çok açık bir sevişme sahnesi bulamayacaksınız bu dizide. Ancak kadının bakışları bence + 18 filmine göre daha istek uyandırıcı.