Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Kıymetli hanımlar ve beyler, evlilik sürecinizde mutlu bir cinsellik yaşamak sizler için elbette en önemli hususlardan bir tanesi. Bu evliliğinizi bebekle taçlandırmak da yuvanız için eşsiz bir mutluluk kaynağı olacaktır.  Ancak eşinizle birliktelik yaşarken plansız bir gebelik süreciyle karşılabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda plansız gebeliklerin bir çoğunun korunma yöntemi olmadan yapılan cinsel aktivitlerde zevk suyundan kaynaklandığı anlaşılmıştır. 

Bir evlilikte planlamadan çocuk sahibi olmak, eşlerin olduğu kadar doğacak olan çocuk içinde çok zor ve korkutucu bir durumdur. Cinsellik gibi büyük bir tabu ve bu hamile kalma korkusu birleşince de ortaya çeşitli cevaplandırılmayan sorular çıkmakta. Bizlerse bu yazımızda sizlerin hamile kalmakla ilgili sıklıkla sorduğu soruları bir araya getirerek, hepsine etraflıca araştırılmış cevaplar vermeye karar verdik. Bu yazımızı okuduktan sonra hamile kalma ihtimaliniz hakkında kafanızda soru kalmayacağından emin olabilirsiniz. 

Zevk Suyu Nedir?

Zevk suyu ile hamile kalınır mı sorusunun cevabını vermeden önce zevk suyunun ne olduğunu kavramalıyız.

Zevk suyu, cinsel birleşmenin herhangi bir anında hatta erkeğin tahrik olduğu cinsel birleşme öncesi bir anda penisten gelen şeffaf, renksiz bir sıvıdır. 

Üretra borusunun yakınlarında bulunan Cowper Bezi adlı bezde üretilir. Üretim miktarı her erkekte farklı olur. Bu sıvının ne zaman salgılanıp, penisten çıkacağı erkeğin kontrolünde değildir. Çoğu zaman farkına bile varamaz. Cinsel birleşme etkinliği içerisinde ise bu sıvının çeşitli görevleri vardır.

 • Bu görevlerden ilki kaygan doğasıyla hem kadının vajinasını hem de erkeğin penisini daha da kaygan bir yapıya getirerek cinsel birleşmeye hazırlar.
 • Diğer bir görevi de erkeğin ve kadının cinsel organlarındaki idrardan dolayı olan asitliği nötralize etmektir.
 • Yani spermin yumurtaya kadar olan yolculuğunda asit seviyesi yüksek ortamda zarar görmeden ilerlemesini sağlar.
 • Zevk suyu kendi içerisinde teknik olarak sperm bulundurmasa da cinsel birleşmeden çocuk oluşumu için çok önemli bir rol oynar.

Zevk Suyundan Hamile Kalma İhtimali

Zevk suyundan hamile kalınır mı sorusu sitemize cinsellik konusunda en sık sorulan soruların başında gelmekte. Bu soruya verilebilecek en basit cevap ise evet hamile kalabilirsinizdir. 

Zevk suyu ne kadar kendi doğal yapısında hamile kalmak için gerekli olan erkek üreme hücresi spermi barındırmasa da spermin zevk suyuna karışması için çeşitli yollar bulunmakta. Spermin bu sıvıya karışması ve bu sıvı ile birlikte kadının içerisine fark edilmeden girmesinin en temel yollarından biri idrar kanalında bir önceki orgazmdan kalan spermlerdir. Evet erkek her orgazm olduğunda boşaldığı bütün spermler vücuttan tam olarak atılamayabilir.

Çoğu zaman bazı sperm hücreleri idrar kanalı içerisinde kalır. Hatta bu yüzden birçok ürolog, idrar kanalında enfeksiyon olmaması için erkeğin her orgazmdan sonra idrarını yapmasını önermektedir. Böylece idrarla birlikte idrar kanalında yani penisin içerisinde kalan spermler vücuttan atılabilir. Zevk suyu da benzer bir yöntem ile penisten çıkarken idrar kanalında kalan, atılmamış spermleri bünyesine katarak kadının cinsel organına getirebilir. Bu durumun hamileliğe yol açması sık rastlanılan bir durumdur.

Diğer bir ihtimal ise erkeğin spermlerinin orgazm öncesi idrar kanalına sızmasıdır. Spermlerin orgazm öncesi atılmaması için görev yapan kaslar bazen zayıflayabilir ve cinsel birleşme sırasında vücuttan atılmaya çok yaklaşan spermler idrar kanalına sızabilir. Bu durumda salgılanan bir zevk suyu ise yine bir önceki ihtimalde olduğu gibi vücuttan çıkarken bu spermleri kadın cinsel organına taşıyabilir. 

Sonuç olarak bu sıvıdan hamile kalmak düşük bir ihtimal olsa da hala hatırı sayılır yükseklikte bir ihtimaldir. Hamile kalmak dışında cinsel ilişki yaşayan herkesin bu ve benzeri birçok ihtimali göz önüne alarak korunma yöntemlerini her zaman kullanması tavsiye edilir.

Zevk Suyu Abdesti Bozar Mı?

Zevk suyu ile merak edilen en büyük sorulardan biri de bu sıvının abdesti bozup bozmayacağı, gusül gerekip gerekmeyeceğidir. Sorunun cevabı ise biraz karmaşıktır.

İslam Dini tarafından erkek cinsel organından dört sıvı çıktığı belirtilmektedir. Bu sıvılar idrar, meni, mezi ve vedi olarak dörde ayrılır.

 • Zevk suyu ise İslam kaynaklarında mezi adı ile geçmektedir.
 • Mezi sıvısına bakış ise şu yöndedir.
 • Sıvının istemsizce çıktığı, insanın kontrolünde olmayan bir sıvı olduğu bilinir.
 • Mezinin çıkış nedenin erotik duygular ve cinsel istek olduğu da akıldan çıkarılmaz.
 • Dolayısıyla mezi sıvısı İslam’a göre abdesti bozar.
 • Ama sadece namaz abdesti bozulur.
 • Yani meziden sonra gusül abdesti halk arasında bilinen adı ile boy abdesti alınmasına gerek yoktur.
 • İçerisinde sperm bulunabileceği için ise mezinin bulaşmış olabileceği bütün kıyafetler çıkarılmalıdır.
 • Üstünde sperm bulunma ihtimali olan o kıyafetler ile namaz kılınamaz.

Sürtünme ile Hamile Kalınır Mı?

Çok sık rastladığımız sorulardan bir diğeri de sürtünme yolu ile cinsel tatminde hamile kalınma ihtimalinin ne olduğudur. Evlilik öncesi cinsel ilişkilerin yasak olduğu toplumlarda sürtünme yöntemi ile cinsel tatmin sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu cinsel tatmin şekli cinsel birleşme kadar günah bir o kadar da tehlikelidir. Bu tehlikenin en başlıca sebebi de tabi ki de zevk suyudur. Zevk suyu en çok cinsel birleşme öncesi tahrik olunan anlarda salgılandığı için sürtünme yöntemi gibi gerçek bir penetrasyonun olmadığı cinsel birliktelikte bolca salgılanan bir sıvıdır. İçerisinde sperm barındırabilen zevk suyunun ise iki cinsel organın birbirine uzun süreli temasta bulunduğu bu durumda kadının vajinasına girme ihtimali bir hayli yüksektir. 

Zevk suyunun orgazm gibi basınçlı bir şekilde kadının içine atılmadığı dolayısıyla yumurtaya kadar spermlerin ilerlemesinin çok zor olduğu doğrudur. Ama erkek üreme hücresi spermin bazı araştırmalara göre uygun ortamda 3 bazı araştırmalara göre ise uygun ortamlarda 7 güne kadar hayatta kalabildiği unutulmamalıdır. Vajina ise sperm için en ideal ortamdır. Yani spermin hayatta kalabileceği bu süre içerisinde kadın üreme hücresi olan yumurtaya yavaş yavaş ilerlemesi gayet olabilecek bir durumdur.

Vajinanın Üstüne Boşalınca Hamile Kalınır Mı?

Merak edilen başka bir durum ise erkeğin vajina üstüne boşalması durumunda hamile kalınma ihtimali olup olmadığıdır. Erkeğin vajina üstüne boşalması durumu esasen hamilelik istemeyenler için çok tehlike bir durumdur. Makalemizde cevapladığımız diğer soruların aksine bu senaryoda spermler orgazmın gücü ile ileriye fırlatılmaktadır. Boşalma yerinin kadının vajinasının üstüne olması bu durumu güvenli hale getirmez. 

Bu durum sırasında istemeden daha da korkuncu fark edilmeden spermin bir kısmı vajinanın içerisine atılabilir. Vajinanın içerine boşalma olmamış olsa da vajinanın içerisine giren spermler gayet kolay bir şekilde kadın üreme hücresi yumurtaya doğru yüzmeye başlayabilir. Sürtünme sorusunda değindiğimiz gibi sperm hücreleri çok dayanıklı olabilmektedirler. Yavaş yavaşta olsa üreme hücresine eninde sonunda varabilirler. Sonuç olarak bu soruya verilecek cevap evettir. Vajinanın üstüne boşalınca hamile kalınır. Bu yöntem de diğer yöntemler gibi güvenilir bir yöntem değildir. Gerçekten korunma için her zaman prezervatif veya doğum kontrol hapları gibi bilimsel yöntemler kullanılmalıdır.

Ters İlişkiye Girdim, Hamile Kalır Mıyım?

Ters ilişkiye girdim, hamile kalır mıyım sorusu büyük ihtimalle ülkemizde en çok cevabı merak edilip, aratılan sorudur.

Bu soruya verilecek cevap genel olarak hayır cevabıdır. Ters ilişki ile hamile kalmak imkansızdır. Çünkü ters ilişkiye girilen bölgede kadın üreme hücresi olan yumurta yoktur.

Ters ilişki ile hamile kalmanın tek yolu ters ilişki sonrası spermin bir şekilde vajinaya yolunu bulması, vajinadan yumurta hücresine sağ salim varabilmesidir. Bu durumun ihtimali milyonda bir derecesinde azdır.

Ama ters ilişki hamilelikten çok daha tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Ters ilişki sırasında temizlik kavramı hiçe sayılır, hijyenik bir ortamdan bahsedilemez. Hatta ters ilişki sırasında vücuttan en hızlı bir şekilde atılması gereken, insan için zehir anlamına gelen, bakteri ve virüslerle dolu olan insan dışkısı ile temasa geçilir. Şüphesiz ki bu temas sayısız hastalığa yakalanma riskini beraberinde getirir. Diğer bir risk ise cinsel hastalıklar ve kan hastalıkları riskidir. Ters ilişki sırasında kullanılan vücudun parçası vücut sisteminin açık bir kısmıdır, kan ile temas vardır. Bugün AİDS, HIV, Hepatit B gibi en ölümcül cinsel hastalıklar istatistiksel olarak en çok ters ilişki sırasında bir insandan diğerine bulaşmaktadır. Bu ve benzeri çeşitli ölümcül hastalığa hala tıp çare bulamamıştır.

Diğer bir bahsedilmesi gereken konu ise ters ilişkinin İslam, Hristiyanlık ve Yahudilikte dahil bütün dinlerde günah sayılmasıdır. Günahtan öte çocuk yapmak için yapılması gereken kutsal bir birleşmenin sadece zevk için vücudun en pis yerinden yapılması çok büyük günah sayılır.

Geri Çekilme Yöntemi İle Hamile Kalınır Mı?

Geri çekilme yöntemi yazımızın ana unsuru olan zevk suyu ile yakından alakalı olan bir korunma yöntemidir. Daha da açık olmak gerekirse teknik olarak bir korunma yöntemi bile sayılamaz. 

Geri çekilme yöntemini olabilecek en kibar dille açmak gerekirse cinsel birleşme sırasında erkeğin orgazm olmadan önce penisini kadının içerisinden çıkarması ve dışarıya boşalması diyebiliriz. Birçok kişinin fark edebileceği üzere bu yöntem çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunların en büyüğü ise zevk suyudur. Zevk suyunun içerisinde sperm taşıyabileceğini yazımızın başında belirtmiştik. Geri çekilme yöntemi ise zevk suyunu tamamen yok sayarak yapılan bir korunma yöntemidir. Bu yöntemde zevk suyu yüzünden hamile kalınabilir. Hatta zevk suyu yüzünden geri çekilme yönteminde hamile kalınması çok rastlanılan bir durumdur.

Diğer bir sorun ise erkeğin kendini tutamama ihtimali ve erkeğin orgazm olmasa da idrar yoluna kaçma ihtimali olan spermlerdir. Bu iki durum da geri çekilme yönteminde hamile kalınmasına sıklıkla yol açar. Bu yüzden geri çekilme yönteminin bir korunma yöntemi olmadığı akıldan çıkarılmaması ve sürekli olarak gerçek korunma yöntemleri kullanılması gerekliliği unutulmamalıdır.