Adrese gönderilen kimlik kartını başkası alabilir mi?

Nüfus cüzdanları yerine yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlandı. Ancak nüfus cüzdanları hemen çıkarıldığı zaman hemen teslim edilebilirken, yeni kimlik kartları adresinize gönderilecektir.

Ancak yeni kimlik kartlarınızı kendinizin teslim alamaması halinde, başkası teslim alabilir mi? Ailenizden birisi yada bir arkadaşınız teslim alabilir mi? Bu yazımızda bu soruların cevabını ayrıntıları ile anlatacağız.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK

Yeni kimlik kartları için randevu alarak yada randevu almadan direk Nüfus Müdürlüklerinden birine başvuru yapabilirsiniz.  Başvuru yapmak için kesinlikle randevu almanızı tavsiye ederim. Bunun sebebi, bu günler Nüfus Müdürlükleri yeni kimliklerden dolayı çok büyük bir yoğunluk yaşamaktadır.

YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR  Tıklayınız…

 

YENİ KİMLİKLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK

Başvuru yaptıktan sonra yeni kimliğiniz hemen teslim edilmemektedir. Nüfus Cüzdanları başvurduğunuz zaman hemen teslim ediliyordu. Yeni kimlikler için başvuru yapacağınız zaman bütün bilgileriniz ve biometrik bilgileriniz alındıktan sonra Ankara’da bulunan merkeze gönderilecek ve 15 gün için kimlik basımı yapılacaktır.

T.C. Kimlik Kartlarının tahmini adresinize teslim süresi 15 gün ile 30 gündür.

 

T.C.KİMLİK KARTLARINIZ NEREYE GÖNDERİLECEK

Çipli Kimlikler adresinize gönderilecektir. Başvuru esnasında başvuru sahibinin ibraz edeceği adrese teslim edilmek üzere gönderilecektir.

Yurtdışında yaşayan kişilerin kimlikleri ise Dış Temsilciliklere gönderilecektir. Kimlik sahibi ancak bu temsilciliklere giderek teslim alabilir.

 

YENİ KİMLİĞİMİ BAŞKASI TESLİM ALABİLİR Mİ?

Başkası teslim alabilir. Ancak bunu başvuru esnasında yazılı olarak Nüfus Müdürlüğüne beyan etmeniz gereklidir. Ve sadece beyan edeceğiniz kişiler teslim alabilir.

Bu durumda teslim alacak kişi gerçek kimliğini beyan eden kimliği ibraz etmek zorundadır. Bu konuda Nüfus Genel Müdürlüğünün açıklaması da olmuş, başvuru sahibinin yazılı muvafakatı ile belirlenen kişiye teslim edileceği belirtilmiştir.

YENİ KİMLİK BAŞVURU VE PTT KARGO TAKİP   Tıklayınız…

 

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN KİMLİKLERİNİ KİM TESLİM ALACAK

Öncelikle bu konuda bilmeniz gereken en önemli kriter biometrik verileri alınan kişilerin kimlikleri sade kendilerine yada muvafakat verdikleri kişilere teslim edilecektir.

15 yaşından küçüklerin biometrik verileri alınmamaktadır. Dolayısı ile 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlikleri aşağıda sayılan kişiler tarafından teslim alınabilir.

  • Annesi, Babası yada Vasileri,
  • Ayrıca bunların olmaması halinde, büyün anne, büyük baba yada ergen olan kardeşleri, Çocukları resmi olarak yanında bulunduran kişiler,
  • Vekaletname ibraz edenler,

 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.50 (1 Oy)