2019 Açık Liseden Mezun Olmak İçin Kaç Kredi Gerekli

Değerli öğrenciler, Açık Liseden mezun olmanın en önemli şartlarından bir tanesi tamamlamanız gereken kredi miktarını tamamlamaktır. Bu makalemizde 2018 – 2019 Eğitim ve Öğretim yılı için tamamlamanız gereken kredi sayısını açıklayacağız. Bununla birlikte bilmeniz gereken diğer önemli hususları tek tek açıklayacağız.

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanmıştır?

 • Açık lise öğrencilerinin mezun olmak için toplamaları gereken kredi sayısı kaçtır?
 • Açık liseden mezun olmanın şartları nelerdir?
 • Açık lise öğrencileri için zorunlu dersler nelerdir?
 • Kaç yılda açık liseden mezun olabilirsiniz?

Açık Öğretim Lisesinden Mezun Olmanın Şartları Nelerdir?

1. Açık Lise Öğrencilerinden Alanlı Bölümde Okuyan Öğrenciler İçin (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik Alanında Öğrenci Olanlar):

 • Toplamanız gereken kredi sayısı toplam 192’dir.
 • Ortak derslerin tamamından başarılı olmanız gerekir. Yada bu derslerden muaf olmanız gereklidir.
 • En az 8 dönem öğrenim görmesi gereklidir. Yani bir öğrenci en az 8 dönem olmak üzere daha fazla dönemde öğrencilik yapmalıdır.
 • Dil ve Anlatım dersinden geçmeniz gereklidir.
 • Alan kredisi en az 80 ve üzeri olması gereklidir. Bu alana genel kültür dersleri dahil değildir.
 • Alan dersleri için alan derslerinden muhakkak sınava girmeniz gereklidir.

2. Açık Öğretim Lisesinde Alansız Bölümde Öğrenci Olanların Mezuniyet Şartları

 • En az 8 dönem ders alması gerekir.
 • Toplaması gereken toplam kredi sayısının en az 192 olması gereklidir.
 • Ortak derslerden başarılı olmalısınız.
 • Dil ve anlarım dersini geçmeniz gereklidir.
 • En az bir dönem açık öğretim lisesinde sınava gitme şartı vardır.

AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

Açık lisede ki bütün öğrenim hayatınız boyunca en az 192 kredi toplamanız gereklidir. Tabi bilmeniz gereken bir diğer önemli husus yukarıda ki başlıkta ifade ettiğimiz gibi diğer şartları da taşımanız gereklidir.

192 krediyi toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ders seçiminde kredisi fazla olan dersleri seçmenizdir. Bu şekilde daha kolay 192 krediyi tamamlama şansınız vardır.

Örneğin 2 kredilik bir dersten ziyade 4 kredilik bir dersi seçmeniz size büyük avantaj sağlar. Ancak zorunlu dersleri her durumda almak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Bu kural seçmeli dersler için geçerlidir. Tabi derleri seçerken kendiniz için kolay dersleri de seçmeyi unutmayın. 

AÖL (Açık liselerde) ders seçimini ne zaman yapacaksınız?

Ders seçimlerini açık liseye kayıt olduğunuz dönemde yada kayıt yenileme döneminde yapmanız gereklidir. Açık lise kayıt yenileme hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Açık Lise Kayıt Yenileme” konulu yazımızı inceleyiniz.

Kayıt yenileme işlemini yaptıktan sonra muhakkak ders kayıt işlemini de yapınız. Bir çok öğrenci kayıt yenilemenin ardından ders seçimini unuttuğu için ciddi sorunlar olmaktadır.

Kayıt Yeniledikten Sonra Ders Kaydı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Bu durumda sistem sizler için otomatik ders seçimi yapar ve sizlere sisteminde kayıtlı dersleri atar. Ancak bu durumda başarılı olamayacağınız dersleri almak zorunda olacağınız için geçmekte zorlanabilirsiniz.
Zorunlu dersler için bir sorun yoktur. Ancak seçmeli dersler için bu durum çok ciddi bir problem teşkil eder sizler için.

Bir Dönemde Açık Liseden Kaç Kredi Alabilirsiniz?

Bir öğrenci bir dönemde en fazla 35 kredi alabilir. Bir öğrenci bir dönem için 35 kredinin tamamını alıp, bütün derslerden başarılı olursa eğer bir yıl içinde 70 kredi 3 yıl içinde ise toplamda 210 krediyi tamamlar.

Ancak toplam 8 dönem öğrencilik yapmak zorunda olduğu için her dönem 35 kredi almasına gerek yoktur.

Fakat sizler için önerimiz 35 krediyi alarak son yıllara daha az ders bırakmaktadır. Bu durumda Üniversite sınavına hazırlanmak için daha çok vaktiniz olacaktır.

Açık Lisede Hangi Derslerden Muaf Oluruz?

Zorunlu derslerden 3 dönem geçmeyen bir öğrenci artık bu dersten muaf tutulur. Ancak bu durumda muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmeyecektir.

3.5697674418605 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.57 (43 Oylar)

Yorumlar

aöl okuyorum ama yaşımız geçiyor sınavlara girip biyerleri kazanmak istiyorum birçok arkadaşta öyledir ama 192 kredi çok fazla düşürülmesi gerekli lise 3 yıla indirilsin kredi sistemi lütfen düşürülsün
Cevap
ben bu donem 11.sinifta meslek okulunu birakip acik liseye gecis yapicam duz lise mezunu olmak bana bisey kaybettirirmi cunku acik lisede okudugum bolum yok lojistik okuyordum simdi duze gecicem kaybim olurmu
Cevap
acik ogretimden liseyi bitirince unuversite sinavina gire bilirmiyim girdim sinavi alma oranim kac
Cevap
acik ogretim lisesini bitirince unuverste sinavina girebilirmiyim girdim kazanma oranim kac
Cevap
Cevap verirmisiniz lütfen
Cevap
Meslek lisesi 11 .sınıf 2 .dönemde liseyi bıraktm 2019 eylülde kayıtlar başlyck düz liseden mezun olmak istyorm düze geçebilirmiyim açık liseyi düzden bitirme şansım varmı kaç yılda biter
Cevap
Merhabalar Maolda okuyorum yüz yüze eğitimi bitirdim 1 zorunlu dersim kaldı o da Türk Dili ve Edebiyatı 8 2 defa başarısız oldum bu dersten 3. defa başarısız olursam muaf olur mu ?
Cevap
Ortak derslerden Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu derstir. Bu derslerden muaf olunamaz. Ancak bu dersin dışındaki ortak derslerden 3 kez sınava girip başarısız olsa dahi bu derslerden muaf olur.

Basarilar.
Cevap
192 kredi fazla
Cevap
Merhaba ben 2005 yılında 10. Sınıfın ilk döneminde ayrıldım şimdi açık öğretime yazılırsa tahmini ne kadar kredi verirler yardım olursanız sevinirim
Cevap
Merhabalar 24 yasindayim ilkögretim mexunuyum ve lise aćiktan okumak istiyorum.Yüz yuze egitim sart mi?Yoksa hazirligimi evde yapip sınavlara gire bilme ihtimalim varmi.Bilgisi olan varsa cevap verirse memnun olurum..
Cevap
Ev de hazirlanip girebilirsin sinavlara
Cevap
Merhaba yüz yüze eğitim şart değil. İlkokul diplomanız ile bağlı olduğunuz halkeğitim merkezine giderek hembilgi alabilirsiniz  hemde kayıt işlemleri yapabilirsiniz.
Cevap
Acik lisede alansiz bölümü secersen derslere gitmene gerek yok sadece sinav zamanlari sinavlara gidersin bende oyle yapiyorum kitaplari aliyorum evde calisip sinavlara gidiyorum en iyisi bu
Cevap
Açık lise okuyanlar yüz yüze eğitim göremezler, 
hazirligini evde yapabilirsin ve hiç korkmana gerek yok çalışınca derslerini gercersin ben geçen sene başladım liseye bu seni mezun oluyorum eminimki sende düzenli calisirsan 2 yılda tamamlarsin kredilerini.
Cevap
2 yılda lise diplomasını almak için krediyi tamamliyabiliyormuyuz kredi ne kdr
Cevap
Ben aciktan lise okuyorm ayla sadece kayit yapiosun sinav icin kitaplarni halk egitim merkezi verio wvde calisip sadece yolda 3 sınava giriosn
Cevap
Merhaba eğer mesleki olarak okumak isterseniz haftada  2 kez ders alabilirsin yok eğer mesleki okumak istemiyorum  evde hazırlanıp girebilirsiniz 
Cevap

Yorum ekle