Açık Liseden Kaç Krediyle Mezun Olunur?

Değerli öğrenciler, Açık Liseden mezun olmanın en önemli şartlarından bir tanesi tamamlamanız gereken kredi miktarını tamamlamaktır. Bu makalemizde 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için tamamlamanız gereken kredi sayısını açıklayacağız. Bununla birlikte bilmeniz gereken diğer önemli hususları tek tek açıklayacağız.

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanmıştır?

 • Açık lise öğrencilerinin mezun olmak için toplamaları gereken kredi sayısı kaçtır?
 • Açık liseden mezun olmanın şartları nelerdir?
 • Açık lise öğrencileri için zorunlu dersler nelerdir?
 • Kaç yılda açık liseden mezun olabilirsiniz?

Açık Öğretim Lisesinden Mezun Olmanın Şartları Nelerdir?

1. Açık Lise Öğrencilerinden Alanlı Bölümde Okuyan Öğrenciler İçin (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik Alanında Öğrenci Olanlar):

 • Toplamanız gereken kredi sayısı toplam 192’dir.
 • Ortak derslerin tamamından başarılı olmanız gerekir. Yada bu derslerden muaf olmanız gereklidir.
 • En az 8 dönem öğrenim görmesi gereklidir. Yani bir öğrenci en az 8 dönem olmak üzere daha fazla dönemde öğrencilik yapmalıdır.
 • Dil ve Anlatım dersinden geçmeniz gereklidir.
 • Alan kredisi en az 80 ve üzeri olması gereklidir. Bu alana genel kültür dersleri dahil değildir.
 • Alan dersleri için alan derslerinden muhakkak sınava girmeniz gereklidir.

2. Açık Öğretim Lisesinde Alansız Bölümde Öğrenci Olanların Mezuniyet Şartları

 • En az 8 dönem ders alması gerekir.
 • Toplaması gereken toplam kredi sayısının en az 192 olması gereklidir.
 • Ortak derslerden başarılı olmalısınız.
 • Dil ve anlarım dersini geçmeniz gereklidir.
 • En az bir dönem açık öğretim lisesinde sınava gitme şartı vardır.

AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

Açık lisede ki bütün öğrenim hayatınız boyunca en az 192 kredi toplamanız gereklidir. Tabi bilmeniz gereken bir diğer önemli husus yukarıda ki başlıkta ifade ettiğimiz gibi diğer şartları da taşımanız gereklidir.

192 krediyi toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ders seçiminde kredisi fazla olan dersleri seçmenizdir. Bu şekilde daha kolay 192 krediyi tamamlama şansınız vardır.

Örneğin 2 kredilik bir dersten ziyade 4 kredilik bir dersi seçmeniz size büyük avantaj sağlar. Ancak zorunlu dersleri her durumda almak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Bu kural seçmeli dersler için geçerlidir. Tabi derleri seçerken kendiniz için kolay dersleri de seçmeyi unutmayın. 

AÖL (Açık liselerde) ders seçimini ne zaman yapacaksınız?

Ders seçimlerini açık liseye kayıt olduğunuz dönemde yada kayıt yenileme döneminde yapmanız gereklidir. Açık lise kayıt yenileme hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Açık Lise Kayıt Yenileme” konulu yazımızı inceleyiniz.

Kayıt yenileme işlemini yaptıktan sonra muhakkak ders kayıt işlemini de yapınız. Bir çok öğrenci kayıt yenilemenin ardından ders seçimini unuttuğu için ciddi sorunlar olmaktadır.

Kayıt Yeniledikten Sonra Ders Kaydı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Bu durumda sistem sizler için otomatik ders seçimi yapar ve sizlere sisteminde kayıtlı dersleri atar. Ancak bu durumda başarılı olamayacağınız dersleri almak zorunda olacağınız için geçmekte zorlanabilirsiniz.
Zorunlu dersler için bir sorun yoktur. Ancak seçmeli dersler için bu durum çok ciddi bir problem teşkil eder sizler için.

Bir Dönemde Açık Liseden Kaç Kredi Alabilirsiniz?

Bir öğrenci bir dönemde en fazla 35 kredi alabilir. Bir öğrenci bir dönem için 35 kredinin tamamını alıp, bütün derslerden başarılı olursa eğer bir yıl içinde 70 kredi 3 yıl içinde ise toplamda 210 krediyi tamamlar.

Ancak toplam 8 dönem öğrencilik yapmak zorunda olduğu için her dönem 35 kredi almasına gerek yoktur.

Fakat sizler için önerimiz 35 krediyi alarak son yıllara daha az ders bırakmaktadır. Bu durumda Üniversite sınavına hazırlanmak için daha çok vaktiniz olacaktır.

Açık Lisede Hangi Derslerden Muaf Oluruz?

Zorunlu derslerden 3 dönem geçmeyen bir öğrenci artık bu dersten muaf tutulur. Ancak bu durumda muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmeyecektir.

Yorumlar

iman hatip lisesi kredisi 212 ise benim kredim 144 enaz kaç kredi almam gerekir
Cevap
ben okuulu lise ikide bıraktım çok pişmanmıyım hemde cok özel sağlıkta okuyordum kavga etım attı benı mudur birdaha okul okumama kararverdım ama keske vermeseydım hayatbu ıste zor ama cok zor dısını sıkman lazım ama sıkamıyanlara seslenıyorum hayatla mucadele et ve pes etme edersen kaybedersin
Cevap
Kredi almanın en kolay yolu nedir acaba
Cevap
6 ay sigortalı çalışman lazım
Cevap
Benim gibi açığa yazilacak veya okuyan arkadaslara sunu demek istiyorum ben cok agir bir fabrikada calisiyorumm ama oyle boyle degil okula gittigim zaman keske okumasaydim diyordum ama calisinca okumanin ne kadar guzel oldugunu anladim is yerinde surekli oturan insanlar var bel agrisi bel kaymasi yasayan cok var ayakta calisan da var sabit duruyorlar ayaklari agriyor hareket edemiyorlar bazilari makinede kendilerini parcaliyorlar ve okuyacak okuyan arkadaslara sesleniyorumm ortam falan bos hikaye onun yerine okumak yazmak daha iyi bizim icin eger biz okursak kardeslerimizde okur daha iyi bir gelecek birakiriz onlara ben 10. Siniftan terkim pisman miyim hemde cok hedef belirledim kendime astsubay olmak cok calisir cok kitap okursak emin olun ki tahmin ettiginizden daha iyi yerlere gelebiliriz ondan lutfen okuyalim okudugunuz icin teşşekür ederimm
Cevap
Ben 10. Sinifta biraktim aciga yazilirsam kac krediyle baslarim bilen var mi?
Cevap
Benim kredim 89 suan 1 yilda tamamlayabilirmiyim 192 yi aceba
Cevap
Gercekten 192 kredi cok fazla ya yetkili arkadaşların buna bir el atması lazım
Cevap
Kesinlikle fazla değil çok normaldir planlı ciddi bir çalışma ile hiç zor değil
Bu krediyi toplayamayan hayatın içinde başarılı olamaz
Cevap
Duz olarak 150 yapilsin Kredi gina geldi artik nedir bu bitmek bilmiyor
Cok fazla 192 kredi Birikmiyor para yatir keyfe keder tekrar gir...
Gercekten cok Sikildik artik
Cevap
192 kredi gercekten cok fazla bunu artik dusurmenizi rica ediyoruz yetkililere sesimizi duyururuz umarim.
Gercekten cok fazlaaaa.
Cevap
Kusura bakmayın ama ben bu eğitimin amına koyuyum ama kusura bakmayın en sonunda dayanamadım söyledim oh be içim rahatladı.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.