Açık Lise Kaç Yılda Biter, Kaç Kredi Gerekli 2022

Bu yazımız Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılı için belirlemiş olduğu usul ve esaslara yüzde yüz uyumlu olarak hazırlanmış olup, Açık lise kaç yılda biter, açık lise kaç kredidir, 1 senede biter mi ve açık lise mezuniyet şartlarına dair onlarca merak edilen soruların cevaplarını MEB'in resmi açıklamalarına göre en doğru şekilde cevapladık.  

Açık Lise Kaç Kredi?

AÖL'den mezun olmak için açık lise kaç kredi?

Milli Eğitim Bakanlığının mezun olmak için belirlemiş olduğu toplam kredi sayısı 170'dir.  

Açık Lisede 45 Puan Kaç Kredi?

Değerli öğrenciler açık lisede 45 puan kaç kredi sorusu kafaları karıştırmaktadır. 45 puan kaç kredi sorusu dersin geçme notu ile ilgilidir. Açık liselerde 100 lük not sistemi vardır. 

Yani girmiş olduğunuz bir sınav 100 puan üzerinden hesaplanır. Bir dersi geçmeniz için en az 45 soru cevaplamanız gereklidir. Bir dersin sınavında toplam 20 soru sorulmaktadır. Dolayısı ile bir dersi geçebilmek için en az 9 soruyu doğru cevaplamanız gereklidir. 

Açık Lise Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamasına göre Açık lise mezuniyet şartları nelerdir?

1. Açık Lise Öğrencilerinden Alanlı Bölümde Okuyan Öğrenciler İçin (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik Alanında Öğrenci Olanlar):

 • Toplamanız gereken kredi sayısı toplam 170’dir.
 • Ortak derslerin tamamından başarılı olmanız gerekir. Yada bu derslerden muaf olmanız gereklidir.
 • En az 8 dönem öğrenim görmesi gereklidir. Yani bir öğrenci en az 8 dönem olmak üzere daha fazla dönemde öğrencilik yapmalıdır.
 • Dil ve Anlatım dersinden geçmeniz gereklidir.
 • Alan kredisi en az 80 ve üzeri olması gereklidir. Bu alana genel kültür dersleri dahil değildir.
 • Alan dersleri için  muhakkak sınava girmeniz gereklidir.

2. Açık Öğretim Lisesinde Alansız Bölümde Öğrenci Olanların Mezuniyet Şartları

 • En az 8 dönem ders alması gerekir.
 • Toplaması gereken toplam kredi sayısının en az 170 olması gereklidir.
 • Ortak derslerden başarılı olmalısınız.
 • Dil ve anlarım dersini geçmeniz gereklidir.
 • En az bir dönem açık öğretim lisesinde sınava gitme şartı vardır.

AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

Açık liseden mezun olmak kaç kredi gerekli sorusunun cevabını üst başlıkta açıklamıştık. Tekrar etmek gerekirse en az 170 kredi toplamanız gereklidir. 

170  krediyi toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ders seçiminde kredisi fazla olan dersleri seçmenizdir.

Örneğin 2 kredilik bir dersten ziyade 4 kredilik bir dersi seçmeniz size büyük avantaj sağlar. Ancak zorunlu dersleri her durumda almak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Bu kural seçmeli dersler için geçerlidir. Tabi dersleri seçerken kendiniz için kolay dersleri de seçmeyi unutmayın. 

Açık Lise Bir Sınavda En Fazla Kaç Kredi Alınabilir?

Açık lise bir sınavda bir öğrencinin alacağı en fazla kredi 35 kredi olarak açıklanmıştır. Bir öğrenci bir dönem için 35 kredinin tamamını alıp, bütün derslerden başarılı olması halinde bir buçuk yıl içinde tamamlaması gereken kredileri normal şartlar içinde tamamlar. Ancak yine de mezun olamaz. 

Çünkü MEB tarafından yapılan açıklamada aktif 8 dönem okula kaydının bulunması gerekir. 

Açık Lise Kredi Sistemi

Açık lise kredi sistemini aslında üst başlıklarda çok sade bir şekilde anlattık. Ancak tekrar etmek için maddeler halinde konuyu tekrar edelim:

 • Mezun olmak için toplam 170 kredi toplamanız gereklidir. 
 • Ortak dersleri muhakkak vermeniz gereklidir. 
 • En az 8 dönem derslere devam etmeniz gereklidir. Bir yılda 3 dönem vardır. Dolayısı ile 2,5 senede bitirebilirsiniz. 
 • Diğer bütün soruların cevabını alt ve üst başlıklarda anlattık. 

Açık Lise Kaç Yılda Biter?

Açık lise kaç yılda biter sorusunun cevabını yönetmeliğe ve Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre şu şekilde özetleyelim: AÖL toplam 8 dönemden oluşmaktadır.  Bir yıl içinde 3 dönem vardır. 

Herhangi bir öğrencinin derslerden kalmaması durumunda 3 yılda liseden mezun olabilir. Öğrencinin başarı durumuna göre bu süre daha uzun yıllara da çıkabilir. 

Açık Lise 1 Senede Biter mi?

Açık lise 1 senede biter mi şeklinde bir çok kişi soru sormaktadır. MEB'in kesin olarak açıklaması şu şekildedir: Hayır 1 senede mezun olamazsınız. Çünkü şuan yürürlükte olan mevzuata göre 8 dönem kaydınızın olması gerekir. Normal şartlarda kredi şartınız 170'dir. Bir dönemde en fazla 35 kredi alabilirsiniz. 

AÖL (Açık liselerde) ders seçimini ne zaman yapacaksınız?

Ders seçimlerini açık liseye kayıt olduğunuz dönemde yada kayıt yenileme döneminde yapmanız gereklidir. Açık lise kayıt yenileme hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Açık Lise Kayıt Yenileme” konulu yazımızı inceleyiniz.

Kayıt yenileme işlemini yaptıktan sonra muhakkak ders kayıt işlemini de yapınız. Bir çok öğrenci kayıt yenilemenin ardından ders seçimini unuttuğu için ciddi sorunlar olmaktadır.

Kayıt Yeniledikten Sonra Ders Kaydı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Bu durumda sistem sizler için otomatik ders seçimi yapar ve sizlere sisteminde kayıtlı dersleri atar. Ancak bu durumda başarılı olamayacağınız dersleri almak zorunda olacağınız için geçmekte zorlanabilirsiniz.  Zorunlu dersler için bir sorun yoktur.

Açık liseden Hangi Derslerden Muaf Olurum?

Zorunlu derslerden 3 dönem geçmeyen bir öğrenci artık bu dersten muaf tutulur. Ancak bu durumda muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmeyecektir.

AÖL Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Kaç Soru Doğru Yapmanız Gereklidir?

Sınavlarda toplam 20 soru sorulmaktadır. Test şeklinde yapılan bu sınavlarda en az 9 soruyu doğru cevaplamanız gerekir. Dolayısı ile 45 puan aldığınız zaman dersi geçmiş sayılırsınız. 

AÖL Sınavlarında Yanlış Cevaplar Doğruyu Götürür mü?

Hayır. Yanlış yanıtlarınız doğru yanıtlarınızı götürmez. 

Özet: Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için çok güzel bir rehber yazı kaleme aldık. Bu yazımızda açık lise kaç yılda biter sorunun cevabını ayrıntılı olarak açıkladık ve en erken 3 yıl içinde bitirebileceğinizi ifade ettik. Açık lisenin kaç kredi olduğu sorunu ise 2022 yılı için 170 kredi şeklinde cevapladık.  AÖL'nin alan ve düz lise şeklinde mezuniyet şartlarını da yukarıda tek tek sıraladık. Daha bir çok sorunun cevabını verdiğimiz bu yazımız sizlere çok güzel rehber olacaktır.