2019 - 2020 Açık Lise Kayıtları Ne Zaman! AÖL Kayıt Yenileme İşlemleri

2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için Açık Öğretim Lisesine (AÖL) kayıtların ne zaman yapılacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının kayıt takvimi açıklandı. Konu ile alakalı Milli Eğitim Bakanlığının resmi duyurusu ve yapmanız gereken iş ve işlemleri bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

NOT: Sevgili öğrenciler her türlü sorunuzu yorumlar bölümünden bizlere iletiniz. En kısa süre içinde sizlere dönüş yapılacaktır. 

İlköğretimden sonra LGS sınavı ile herhangi bir liseye yerleşemeyen yada herhangi bir liseye kayıt olmayan öğrenciler açık liselere kayıt yaptırabilir. Kayıt tarihlerinde ilk kez kayıt yaptıran adaylar İLK KAYIT işlemini yaparken, daha önce kaydı olan öğrenciler ise kayıt yenileme yapar.

2019 - 2020 AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ (AOL) KAYIT TARİHLERİ VE KAYIT YENİLEME TARİHLERİ NE ZAMAN?

 • İlk kez Açık Liseye kayıt olacak olan öğrenciler:  21/08/2019 - 27/09/2019 tarihleri arasında
 • 1. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri : 21/08/2019 - 27/09/2019 tarihleri arasında
 • 1. Dönem Ders Seçme ve Sınav Merkezi Tercihleri : 21/08/2019 - 18/10/2019 
 • 1. Dönem Sınav Giriş Yerlerinin Yayınlanması : 04 Aralık 2019 
 • 1. Dönem Yıl Sonu Sınavları : 07 Aralık - 08 Aralık 2019 (Cumartesi - Pazar) 

NOT: Hem ilk kez kayıt olacak öğrenciler, hemde zaten Açık Öğretim lisesinde zaten öğrenci olan öğrencilerin kayıt tarihleri aynıdır.  

2019 - 2020 AÖL Mazeretli Kayıt Tarihleri Ne Zaman

Yukarıda belirttiğimiz tarihlerde AÖL (Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıramayan öğrenciler aşağıda belirttiğimiz tarihlerde mazeretli kayıt olabilir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığından mazeret tarihleri ile ilgili bir açıklama henüz yapılmamıştır. 

AÇIK LİSE (AÖL) KAYITLARI NEREYE YAPILACAK?

Bulunduğunuz il ya da ilçedeki Halk Eğitim Merkezlerine başvurmanız gereklidir.

AÖL KAYIT EVRAKLARI NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanlığının bu tür liseler için ilan ettiği ve Mevzuatında (Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin 18. maddesi) belirtilen kayıt evrakları:

1) Kayıt olacak öğrencinin kimliğinin fotokopisi (nüfus cüzdanı yada yeni T.C.Kimlik Kartı)
2) Bir adet fotoğraf : Son altı ay içinde çekildiğiniz resim olmalı. Vesikalık olarak 4,5 * 6 cm boyutunda
3) Öğrenim durumunuzu gösterir belge. Çünkü en az orta öğretim düzeyinde (İlköğretim 8. sınıf yani) mezuniyetiniz olmalı. Liseyi yada Üniversiteyi bitirenler de mevcut durumlarını belgelemeleridir.
4) Kayıt ücreti makbuzu
5) Askerlik çağına gelenler için sadece askerlik durum belgesi.
6) Mesleki liselerde alan telafi dersleri almak isteyen kalfa ve ustaların resmi kurumlardan alacakları belge. 

2019 - 2020 AÇIK LİSE KAYIT ÜCRETİ NE KADAR VE NEREYE YATIRILACAK?

 • İlk kez kayıt yaptıracaklar için toplam  ücret 40 TL'dir. 30 TL + 10 TL şeklinde 
 • Kayıt Yenileme ücreti ise : 35 TL'dir.  30 + 5 TL şeklinde 

İnternet Üzerinden Kredi Kartı İle Ödeme Yapmak İçin : MEB AOL Ödeme Sayfası ( MEB'in Sayfasıdır)

İlk Kez AÖL (Açık Öğretim Lisesi) Kayıt Ücreti:

 • İlk kez kayıt yaptıracak olan adaylar toplam 40 TL ücret ödeyecektir.
 • Bu ücretin 30 TL’sini MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli) yatıracaktır.
 • T.C. Kimlik Numarası ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankalarının ATM’lerine (Bankamatiklerine) yada Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da bu bankaların internet şubelerinden yatırabilir.
 • Ücreti yatırırken Bankamatiklerde ve İnternet Bankacılığı üzerindeki sınav ücreti ibaresi “AÇIK ÖĞRETİM LİSELE 2018/1 İLK.KAYIT-KAYIT YEN.ÜCR.” şeklindedir.
 • Diğer 10 TL ücret ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına yada söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında verilecektir.

Kayıt Yenileme Ücreti İse: 

 • Zaten AÖL'nin öğrencisi olan öğrenciler her dönem kayıt yenilemek zorundadır. Bu öğrencilerin ise dönemlik toplam ücreti sadece 35 TL'dir.
 • 30 TL'si kayıt yenileme, 5 TL ise Okul Aile Birliğine yatırılacaktır. 

AÖL Kayıt Ücretini Hangi Bankalara Yatıracağım

Anlaşmalı bankalar Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıf Bank'tır. 

AÖL Ücretini Bankamatikten Nasıl Yatırırım? 

Yukarıda saydığımız anlaşmalı bankaların Bankamatik'lerine yatırabilirsiniz sadece. 

 • 1 Adım : Bankamatikte GİRİŞ tuşuna tıklayınız.
 • 2 Adım : Dil seneği sorulacak. TÜRKÇE'yi seçiniz. tuşuna basınız.
 • 3 Adım : Ardından ÖDEME İŞLEMLERİ seçeneğine tıklayın.
 • 4 Adım : EĞİTİM ÖDEMELERİ
 • 5 Adım : Daha sonra ise MEB ÖDEMELERİ ni basınız.
 • 6 Adım : Buradan da hangi ödemeyi yapacağınızı seçmeniz gerekli. AÇIK ÖĞRETİM KURUMLARI (LİSELER/ORTAOKUL) İLK KAYIT/KAYIT YENİLEME yada AÇIK ÖĞRETİM KURUMLARI 3.DÖNEM
  SINAV KATILIM ÜCRETİ
 • 7 Adım : Ardından T.C. KİMLİK NUMARANIZI yazıp GİRİŞ'e tıklayınız.
 • 8 Adım : Yatıracağınız tutar sistemde gözükecektir zaten. 30 TL’yi bölmeye koyup DEVAM'a tıklayınız.
 • 9 Adım : Para tanımlama işlemi olacak.
 • 10 Adım : Bankamatik yatırdığınız para miktarını ekrana yansıtarak onaylayıp onaymadığınızı soracaktır. Tutar doğruysa DEVAM
  a tıklayın.
 • 11 Adım : Daha sonra ekranda bütün bilgilerin yazılı olduğu bir ekran çıkacak. Bu bilgiler doğru ise onay için EVET e tıklayın.
 • 12 Adım : Paranın yatma işlemi bir kaç dakika sürebilir. Kesin yatırılana kadar beklemeniz gereklidir. Son olarak muhakkak makbuzunuzu alınız.

 AÖL - AÇIK LİSE NEDİR, KİMLER YARARLANABİLİR?

Sevgili gençler, MEB'de uzun yıllar görev yapmış bir uzman olarak bu hususta bilmeniz gereken bir çok sorunun cevabını bu sayfadan sizlere aktaracağım. 

 • Bu eğitim sisteminde okula devam etmek zorunda değilsiniz. Kayıt olduktan ve kayıt ücretini yatırdıktan sonra sadece sınavlara girmeniz yeterlidir. 
 • Bu sistemde Lise düzeyinde herhangi bir bölümde Lise eğitiminizi alabilirsiniz. Normal lise, imam hatip lisesi, diğer liseler vs.
 • Mezun olmanız halinde Üniversite sınavlarına girerken normal liselerden hiçbir farkınız yoktur. Hepsi ile eşit hakka sahipsiniz. Dolayısı ile Üniversite sınavlarında da başarı göstermeniz halinde Üniversite eğitimine de rahatlıkla devam edebilirsiniz. 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

Orta Okul düzeyinde mezun olan herkes açık liselere kayıt olabilir. Hatta Liseyi yada Üniversiteyi bitirmiş bir kişi de yeniden açık öğretim lisesine kayıt olabilir. Bu konu ile ilgili yasal düzenleme Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin 15. maddesinde açıklanmıştır. 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İLE AKŞAM LİSESİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İkisi de lise düzeyinde eğitim veren okullardır. Akşam liseleri özel sektör tarafından paralı olarak eğitim veren kurumlardır. Ücret bilgisini açıkçası ben de bilmiyorum. Ancak akşamları derslere katılmak zorundasınız ve sadece 18 yaşından büyük öğrenciler gidebilir.

AÖL ise Milli Eğitim Bakanlığa ait bir kuruluş olup, ücretsiz olarak (sadece cüz-i oranda harç parası alır) hizmet verir. Okula devam mecburiyeti yoktur. Sadece sınavlara girersiniz.

AOL'DE HANGİ BÖLÜMLER VARDIR?

 • Normal lise düzeyinde düz açık lise
 • İmam Hatip Açık Liseleri
 • Mesleki Açık Öğretim Liseleri 

Normal liseler ile imam hatip liselerinde bir ayrı bölüm yoktur. Ancak meslek liselerinde şuan ki uygulamada 42 meslek bölümü vardır. Söz konusu liste hemen aşağıda paylaşılmıştır. 

AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİNDEN NE KADAR SÜREDE MEZUN OLURUM?

Bu liselerde normal lise gibi 4 senede bitirilir. Her yıl 2 dönemden oluşur. Ancak her dönem sadece tek sınav yapılır. Yani ilk sınavlar ve sonra ikinci sınavlar gibi bir uygulaması yoktur. 

Ayrıca yaşı 18'den büyük olan öğrencilerin her yıl 3 dönem okuma şansı vardır. Bu durumda bu öğrenciler deslerini geçmeleri halinde 2.5 yılda mezun olabilirler. Ancak yaşı 18'den küçük olanlar yıl içinde sadece 3 dönem alacakları için mecbur 4 yılda bitirebilirler.

Bir öğrencinin mezun olması için 192 kredi toplaması gereklidir.

NOT: Tabi bu durum bir öğrencinin sınıfta kalmadan derslerine geçmesine bağlıdır. Sınıfta kalması halinde bu süre uzayıp gidebilir.  

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.