Adetliyken İlişkiye Girilir mi?

Mutlu bir evliliğin en önemli anahtarı mutlu bir cinsel hayattır. Evli çiftlerin cinsel hayatlarında karşılıklı birbirlerinin istek ve arzularını karşılamaları ve birbirlerini tatmin etmeleri belki de mutlu evliliğin en önemli anahtarından. Cinsellik konusunda bizlere yöneltilen önemli bir soru: "adetliyken ilişkiye girilir mi?", bu hususu aşağıda belirttiğimiz kriterlere göre açıklayacağız.

  • 1- Mutlu bir cinsellik,
  • 2- Sağlık (Hem kadın ve hem erkek açısından)
  • 3- Dini açıdan
  • 4- Psikolojik açıdan (özellikle kadın)

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek kadınlar ve erkekler tarafından cinsiyet fark etmeksizin çok merak edilen ve çok düşündüren bir durumdur.

Birçok toplumda da cinsellik ve adet iki ayrı tabu, çok konuşulmayan bir konuyken adetliyken ilişkiye girmek konusu çok daha bilinmeyenlerle dolu, şehir efsanelerinin, yalan yanlış bilgilerin etrafını sardığı bir konu haline gelmiştir. 

Bizler de siz değerli okuyucularımız için bu konuyu etraflıca inceleyen, sağlık ve din açısından en çok merak edilen sorulara kesin cevaplar veren bir yazı hazırlama gereği duyduk. Bu yazıyı okuduktan sonra ne adet döneminde cinsel ilişkinin sağlık yönünde nede dini yönünde kafanızda hiçbir soru kalmayacağına eminiz. Ama adet döneminde ilişkiye girmek konusunda bilgi sahip olabilmek için öncelikle adet olayının ne olduğunu anlamamız gerektiğine inanıyoruz.

Adet Dönemi

Hepimizin bildiği gibi hayat denilen mucize sperm ve yumurtanın birleşmesi ile başlar. Yani çocuk yapmak için erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurtaya ihtiyaç vardır. Erkek cinsel birleşme için gerekli olan bu spermlerden milyonlarca üretebilirken kadın için bu durum tamamen farklıdır. Kadınların hayatları boyunca belirli sayıda yumurtaları olur. Hatta kadının oluşacak yumurta sayısı daha annesin karnındayken belli olur. 

Basitçe anlatmamız gerekirse, kadın vücudu normal durumlarda her ay cinsel birleşme sırasında çocuğun oluşabilmesi için uygun bir yumurta hazırlar. Bu yumurta o adet döngüsü boyunca olgunlaşır ve kullanılmaz ise olgunlaşma döneminin sonunda sağlıklı bir birey oluşturmak için uygun yapısını kaybettiği için vücuttan atılır.

Kadınlarda üreme hücresi olan yumurtanın adet döngüsü içerisinde vücuttan atıldığı bu döneme de adet dönemi denir.

Herkesin bildiğinin aksine ise adet dönemi sırasında sadece vücuttan kan ile birlikte yumurta atılmaz. Akan kanın içerisinde rahim duvarı hücresi parçaları, vajinal florada bulunan bakteriler, vajinanın ürettiği çeşitli sıvılar ve yine vajinanın çeşitli bölgelerinden hücreler bulunmaktadır.

Yani akan kan sadece kan değil bakteriler ve ölü hücrelerle dolu bir kandır. Kadınların fazlasıyla tanışık olduğu adet ağrısının büyük bir kısmı da rahim duvarından atılan ölü hücrelerin koparılıp, parçalanması sonucunda oluşur.

Adet Dönemimde Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Kıymetli hanımlar ve beyler, regl döneminde ilişkiye girilmez. Bir çok sitede kaynağı olmayan bir çok bilgi paylaşımı olduğunu ve bu dönemde kadın yada erkek arzu ederse cinsel birleşmenin olabileceğine dair bir çok yanlış bilgilerin odluğunu gördük. Söz konusu bu sitelerde regl döneminde ilişkiye girmenin birde yararlarından bahsedilmesi açıkcası çok büyük bir handikap.

Adetliyken ilişkiye girilmemesinin 3 önemli nedeni:

Regl döneminde cinsel birleşme hem kadınlarda hemde erkeklerde sağlık açısından tehlikeler saçıyor. Özellikle kadınların bir çok riskli hastalığa yakalanma durumu söz konusudur. 

Bu dönemde kadınlar cinsel ilişkiye karşı oldukça soğuk bakar. Zoraki birleşme eşinizin (karşılıklı eşlerin hatta) sizden soğumasını sebep olabilir. 

Dini açıdan kesin olarak cinsel ilişki haramdır. Bu konuda sahih hadislere başvurabilirsiniz. Ayrıca Diyanetin bu konuda ki kararı katidir. Bütün mezhep imamları bu hususta ittifat etmiştir. 

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek için birçok sebep olabilir. Bazı insanlar cinsel hayatlarını hiç durdurmak istemeyebilir. Yeni evli çiftler için 7 gün çok uzun süre gelebilir. Bazı kadınlarda değişen hormonlar yüzünden bu dönemlerinde artan bir cinsel isteğe sahip olur. Bazen ise kadın tarafı da erkek tarafı da regl döneminde ilişkiye girmek istemenin nasıl bir his olduğunu merak edebilir. Kısacası bu dönemde cinsel ilişki yaşamak isteyen birçok çift bulunmakta. Ama her konuda bilinçlenmeyi öğütlediğimiz gibi adet döneminde de cinsel ilişki yaşamadan önce bilinçlenmeyi öğütlüyoruz. 

Adetliyken İlişkiye Girmenin Yararı Var mı?

Adetliyken ilişkiye girmek için bir çok sitede kaynaksız bir şekilde yararları sıralanmıştır. Ancak regl döneminde ilişkinin hiç faydası olmadığı gibi, psikolojik etkisinin yanında bir çok sağlık riski söz konusudur. Kadınlar eşlerinin isteklerini kıramayarak cinsel ilişkiye razı olabilir.

Ancak erkek tarafında anlık tatmin söz konusu olsa da bu ilişkinin ardından erkek tarafı adet kanının söz konusu olduğu bir ilişkiden soğuyabilir. 

Dolayısı ile kadınlar olarak eşlerinizin bu dönemine denk gelen arzularını İslam Dininin verdiği sınırlar dahilinde başka bir şekilde karşılamanız gereklidir. 

Adetliyken İlişkiye Girmenin Zararları

Adet döneminde ilişkiye girmenin birçok ciddi zararı da bulunabilmekte. Bu zararları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vajina ve rahim sıradan günlerde bile mantar ve bakteri enfeksiyonlarına çok açık bir durumdayken adet döneminde vajinanın değişen hormon ve pH değerleri yüzünden enfeksiyon riski çok yüksek seviyelere çıkmaktadır. Erkekten veya cinsel birleşmenin yaşandığı bölgeden kapılabilecek en ufak mantar veya bakteri çeşitli hastalıklara yol açabilir.
  • Erkekler için de durum çok farklı değildir. Kadınların adet kanında bulunabilen bakteriler erkek cinsel organında çeşitli enfeksiyonlar oluşmasına yol açabilir. Bu sebeple adet döneminde de çiftlerin korunmayı unutmaması çok önemli.
  • Sıradan bir dönemde bile başka bir insanın kanı ile temas etmek sağlıklı bir durum olarak görülmez iken ölü hücreler ve bakteriler barındıran adet kanı ile temas etmek hiç sağlıklı olmayabilir. Kadının sahip olduğu sahip olmasa bile sadece taşıyıcılık yaptığı hastalıklar kolayca erkeğe bulaşabilir. Hepatit B, HIV, HPV gibi hastalıkların adet kanı ile bulaşma riski ciddi seviyelere çıkabilir.
  • Bu dönemde yapılan cinsel ilişkilerde unutulan diğer bir zarar da karşı tarafta yol açabileceğiniz psikolojik zarardır. Adetliyken cinsel ilişkiye girmek sizin için normal bir şey gibi gelse de karşınızdaki kişi için bu durum sağlıksız gelebilir.

Karşı tarafın bu dönemde sevdiği insanı kırmaktan korktuğu için istemeye istemeye cinsel ilişki yaşayıp cinsel ilişkiden soğuması çok sık rastlanılan bir durumdur.

Kadın veya erkek fark etmeksizin kimi kişiler bu dönemde salgılanan kandan rahatsız olabileceği gibi kokudan da rahatsız olabilir.

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminde hamile kalınıp kalınmayacağı en çok sorulan soruların başında geldiği gibi birçok çift adet döneminde hamile kalınmayacağı şehir efsanesinden yola çıkarak bu dönemde korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girer. 

Adet ve cinsellik konularının tabu olunup konuşmamasından doğan şehir efsanelerinin başında bu soruya verilen cevaplar gelmekte.

Sayısız çiftin düşündüğünün aksine evet bu dönemde hala hamile kalabilirsiniz.

Adet döngüsü sırasında kadının bazı dönemlerde hamilelik riskinin yüksek bazı dönemlerde düşük olduğu bir gerçeğine rağmen hamilelik riski hiçbir zaman yok değildir. Bu ve daha önce saydığımız sağlık sebepleri nedeniyle her dönemlerde yapılan cinsel birlikteliklerde korunmayı elden bırakmamak en iyisidir.

En çok rastlanan şu iki yanılgı bu dönemde yapılan cinsel birlikteliklerden hamile kalınmasına yol açar. İlki kadının yumurtanın çoktan atıldığını sanarak ilişkiye girmesidir. İkince yanılgıda sanılandan çok daha sık şekilde yaşanılan vajinal kanamaların adet sanılarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesidir. Her kadın çeşitli sebepler dolayısıyla adet dışında vajinal kanamalar yaşayabilir. Bu kanamaları da adet başlangıcıyla karıştırmak çok kolay olabilir.

Adetliyken İlişkiye Girmek Günah Mı?

Diğer bir çokça merak edilen soru da bu dönemde girilen ilişkiye dinlerin bakışıdır. Birçok insan anlaşılan sebepler ile günaha girip girmediklerini merak etmektedirler. Her inançtan okuyucumuzu düşünerek için üç büyük dini araştırarak bu dönemde yapılacak cinsel birleşmenin günah olup olmadığını öğrendik.

Adetliyken İlişkiye Girmeye İslam’ın Bakışı

Cinsel birleşme çoğu dinde olduğu gibi İslam’da da çok önemli bir yere sahiptir. Allah’ın kadın ve erkeğe hayatı devam ettirme yeteneğini bahşetmesinin başlangıcıdır. Dolayısıyla cinsel ilişkiyi Allah’ın emrettiği kurallara göre yapmak çok önemlidir.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi Ayet

Adetliyken cinsel ilişkiye girmenin günah olup olmadığı ise Bakara suresi 222. ayette açıkça belli edilmiştir.

Bakara 222 der ki: “Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O bir ezahdır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın.”

Ayet açık ve barizdir. Adet döneminde girilen ilişki günahtır. Allah bu konudaki emirlerini açıkça belirtmiştir. İslam’da cinsel birleşme kutsal ve önemli bir olaydır. Kadının pis olarak atfedildiği bir dönemde yeni bir can yaratmak gibi kutlu bir olaya girişilmesi kabul edilemez. Dolayısıyla bu dönemin bitmesi beklenmelidir.

Adetliyken İlişkiye Girmeye Hristiyanlığın Bakışı

Hristiyanlığın bu konuya bakışı İslam’a göre çok daha serttir.

Hristiyanlığın ilk yasaları olan eski ahitte Leviticus ayeti şöyle demekte: “Kadının aylık kan akıntısı geldiğinde o kadın kirli sayılmaktadır. Kadının aylık kan akıntısı 7 gün sürmektedir. Bu dönemde kadına dokunan kişi akşama kadar kirlenmiş sayılacaktır.” Aynı ayetin devamında ise “Bir erkek kadın ile yatar ve kadının aylık kan akışı erkeğe değerse erkek 7 gün boyunca kirlenmiş sayılır. O erkeğin 7 gün boyunca yattığı her yatak kirli sayılır.” 

Hiç şüphesizdir ki Hristiyanlıkta da bu ilişki ağır bir şekilde haramdır. 

Adetliyken İlişkiye Girmeye Yahudiliğin Bakışı

Müslümanlık gibi temizliğe çok önem verilen. Aynı İslam gibi domuz ve bazı yiyecekleri yemeyen, kesin bir şekilde haram kavramları belli olan Yahudilikte de bu dönemde girilen cinsel ilişkiye bakış diğer dinlerden farklı değildir.

Yahudilikte de kadının bu dönemde temiz olmadığı belirtilir ve temizliğin öneminden yola çıkılarak kadının adet döneminde cinsel ilişki yasaklanır.

Eşim Adetliyken İlişkiye Girmek İstiyor Ne Yapmalıyım?

Bu soru da bazı okuyucularımız tarafından sık sık sorulmakta. Konu hakkında merak eden sayısız kadın okuyucumuzu da göze alarak bu soruya uygun bir cevap yazıp, eklememiz gerektiğini boynumuzun borcu olarak hissettik.

Eğer dilerseniz konu hakkında şu yazımızı okumanızı önerebiliriz: İslamda Cinsellik Nasıl Olmalı?

Birçok kişi, eşlerinin adet döneminde cinsel birliktelik istediğini, ama bu dönemde cinsel birlikteliğe sıcak bakmadıklarını dini açıdan haram olmayan başka bir yol olup olmadığını merak etmekte. Evet cinsel birliktelik kadın ve erkek içinde çok önemli olup, bir evliliğin temellerinden birini oluşturur. Ama bu dönemde girilen ilişki Kuran’da açıkça günah olarak belirtilmiştir. Peki alternatifler var mıdır? Vardır. Çeşitli din alimleri ve hadisler bu dönemde kadının erkeğini ellerini kullanarak tatmin etmesini önermektedir. Adet döneminde Hz. Muhammed’in bizzati sözlerine göre kadının belden dizlere kadar olan bölgesine dokunulamaz. Yani kadının ellerini kullanmasında hiçbir sorun yoktur. Bazı din alimleri kadının ağzını da kullanmasında bir sorun olmadığını söylemektedirler. Tabi ki de bu önemli İslam alimleri erkeğin kadının ağzına menilerini akıtamayacaklarını da eklerler.