Bakire, Bekaret ve Kızlık Zarı Nedir? Bakire Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bakire, bakirelik  ve bekaret nedir? Nasıl bozulur? Kızlık zarı nedir? Bu zar tam olarak nerede yer alır? Kızlık zarının görevi nedir? Bu zarın yırtılması neden acıya sebep olur? Bu zarın bozulması bekaretin gitmesi mi demektir? Bir kızın bakire olup olmadığını nasıl anlarım? Herhangi bir bozulma olmadan cinsel ilişkiye girilir mi? 

BAKİRE, BAKİRELİK VE BEKARET NE DEMEKTİR?

Bakire cinsel ilişkide bulunmamış kişiye denir. Bu ifade kızlar ve erkekler için ortak bir ifade olsa da, maalesef sadece kızların durumunu ifade etmek için kullanılır.  

Bunun sebebi sadece kızlarda bu durumun kontrolünün yapılıyor olabilmesidir. 

 • Bakire daha önceden herhangi bir cinsel ilişkiye girmediği için kızlık zarı bozulmamış kızlara denilir.
 • Ancak bu zar cinsel ilişkinin dışında başka sebeplerden dolayı da bozulabilir.
 • Parmakla oynama, herhangi bir cisim sokma yada vajinal bölgeye darp alma gibi sebeplerden dolayı bozulma olabilir.

KIZLARDA BAKİRELİK NEDİR? 

 • Kızlarda bakireliğin göstergesi kızlık zarının bozulmamış yani yırtılmamış olması demektir.
 • Toplumsal ve dini inançlar açısından  bu zarın ilk geceye kadar sağlam tutulmasıdır.  Daha önceden bozulma yaşamış kişi tıbbi yöntemlerle bu zarı tamir ettirirse yeniden bakire durumuna gelmektedir.

Bu durum  teknik açıklamadır. Ancak hakikatta daha önce cinsel bir ilişki yaşamamış ve evleninceye kadar el değmemiş bir kıza bakire denilir. Yani bir kadın tıbbi bir yöntemle zar dikimi yaptırmış olsa dahi gerçekte bakire değildir. 

ERKEKLERDE BEKARET NEDİR?

 • Her ne kadar bu kavram sadece kızlar için kullanılan bir kavram olmuş olsa da erkekler içinde geçerlidir. Erkeklerde kızlarda olduğu gibi bir kontrol mekanizması yoktur.
 • Dolayısı ile daha önce cinsel birliktelik yaşayan erkek de bakirelikten çıkmış demektir. 

BEKARET NASIL BOZULUR?

Bekaretin bozulması cinsel ilişkiyle olur. Hem bir erkek hemde bir kız ilk cinsel deneyiminin ardından artık bekaretlerini yitirir. Ancak erkeklerde bu durumun bir kanıtı yoktur. Kızlarda öyle değil. İlk kez ilişkiye giren bir kızın vajen bölgesinde yer alan kızlık zarı yırtılır. 

Penisin içeri girmesi sonucu bu zar yırtılmaktadır. Ancak bu durum penisin içeri girmesinin dışında başka sebeplerden dolayı da olabilir. En açık örneği kontrolsüz mastürbasyon. İçeri doğru kontrolsüz götürülen parmak bazı kızlarda zarın kolayca yırtılmasına sebep olabilir. 

KIZLIK ZARI NEDİR?

 • Bu zar bir organ değildir. Embriyonun oluşmasıyla ortaya çıkan bir deri kıvrımıdır. Dölyatağını yarım ay şeklinde kapatır. 
 • Bu zar çocukluk döneminde sert ve kalındır. Ancak gençlik döneminden sonra yavaş yavaş yumuşamaya ve esnemeye başlar. 

Kızlık zarı ilk ilişkiyle yırtılan bir zardır. Tabi bu zar ilişkinin dışında başka sebeplerle de yırtılabilir. Kadınlar bunun için çok dikkat etmektedir. Toplumsal inançlara göre bu zarın varlığı kızların daha önceden bir ilişki yaşamadığının kanıtı olarak kullanılır.  

KIZLIK ZARI TAM OLARAK NEREDEDİR? 

 • Kadınlarda vajina organında iki kanal  vardır. Birisi idrar kanalıdır. Diğeri ise üreme organına giden yoldur.
 • İdrar kanalı zaten çok küçüktür.
 • Diğeri ise başlangıçta çok küçükken zamanla büyür ve genişler. Cinsel birleşmenin ardından rahatlıkla cinsi münasebeti devam ettirecek konuma gelir. 

Kızlık zarı söz ettiğimiz bu yerin girişinde yer alır. Derinliği kişiden kişiye değişkenlik gösterir. 1.5 cm 'e kadar derinlerde olan kızlar vardır. Ayrıca esnekliği ve yumaşaklığı kişiden kişiye değişir.  

KIZLIK ZARININ YIRTILMASI NEDEN ACI VERİR?

 • Aslında bu zarın yırtılması acılı bir süreç değildir. Ancak kadınlar ilk cinsel ilişki deneyiminde henüz işin acemisi oldukları için vücutlarında gerilim oluşur. Bu gerelim vajinal bölgede daha çok olmaktadır. Haliyle ilk ilişki biraz sancılı geçebilir. 

Ayrıca ilk ilişkinin sancılı geçmesinin sebebi sadece bu zarın varlığı değil, henüz hiç deneyim yaşamamış bir kızın vajen bölgesinin hiç açılmamış olmasıdır. Ancak ilişki sayısı arttıkça özellikle 3. ilişkiden sonra artık acı olmayacaktır. 

Tabi burada erkeğe büyük vazifeler düşüyor. Bu konuyu da başka bir yazımızda anlatacağız. 

KIZLIK ZARININ GÖREVİ NEDİR?

Bir çok kaynakta bu zarın bir organ olmadığı için işlevi olmadığı ifade edilmiştir. Bu düşünceye kesinlikle katılmıyorum. Tıp açısından yapacağım bir çok açıklama tabi ki yok. Ancak ben bu zarın toplumsal işlevinden bahsetmek isterim. 

 • Malumunuz bu zar kızların evlilik öncesi ilişkiye girmesini önleyen bir vazife görmektedir. Haliyle toplumsal değerlerin güçlü tutulmasında bir nevi vazife görmektedir. 
 • Tıbbın bu kadar gelişmesiyle artık bu zarın dikiliyor olması açıkçası toplumsal değerlerin ayaklar altına alınmasına daha da bir hizmet etmektedir. 
 • Yüzyıllardır bu konu yada bu hassasiyetin varlığı aile hayatını ayakta tutmuş, neslin bozulmamasını sağlamıştır. 

Nihayetinde İnsan Allah'ın yarattıığı eşrefi mahluk bir varlık. Yaratılanların en üstünü. Bu zarın varlığı ve bütün semavi dinlerin bu zarın varlığına önem vermesi Allah'ın yeryüzünde koyduğu bir kanunu ifade eder. 

KIZLIK ZARININ BOZULMASI BEKARETİN BOZULMASI MI DEMEKTİR?

 • Yukarıda da ifade etmiştik. Normalde  cinsel aktivite sonrası haliyle bozulma olur.  
 • Ancak bu durum sadece cinsel ilişki sonrası bozulmaz. Yanlışlıkla parmağın içeri götürmesi yada kazayla da olabilir. 

İLK KEZ NE ZAMAN MİLLİ OLDUN NE DEMEKTİR?

Rıdvan Dilmen'in Saba TÜMER'in konuğu olduğu bir programda "Milli Olmak" konusu üzerine bir konuşması geçmiş ve bu konuşmada Saba TÜMER dakikalarca gülmüştü. Bu konuşmada geçen milli olmak deyimi erkekler arasında kullanılan şifreli bir ifadeyi tanımlar. İlk ne zaman milli oldun sözü ile erkekler birbirlerine ilk cinsel deneyimini ne zaman yaşadığını ifade eder. 

BİR KIZIN BAKİRE OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Normalde ilişki sonrası kan gelmesi bu durumun bir göstergesiydi. Ancak günümüzde zar diktirmek gibi bir yöntem ortaya çıktı. Hatta bu yöntem yıllardır var ve toplumsal değerlerimizi katlediyor. 

Bu durumda karşımıza bir kaç alternatif durum ortaya çıkıyor. 

 • Her bakire kız ile yaşanan ilişkide kan gelmeyebilir : Tıp tarafından kanıtlanan bir durumdur. İlk kez ilişki yaşayan bir kızdan kesin olarak kan gelmek zorunda değildir. Bazı kızlarda hiç kanama olmayabilir. Yada sonra kanama olabilir. Ayrıca bir kaç ilişkiden sonra zarın yırtılması durumu da söz konusudur.
 • Artık kızlık zarı bakireliğin garantisi değil : Yukarıda da ifade ettiğim gibi, İstanbul gibi büyük şehirlerde ve çok ortam görmüş bir kızda zarın varlığı garanti değilki. Aksi durumda gidip kolay bir şekilde diktirme işlemini yapabiliyor. 

Bu durumda bir kızın bakire olup olmadığını anlamak için yapmanız gerekenler nelerdir?

 • 1- EN ÖNEMLİSİ: Evlenilecek kızı temiz ve güzel ortamlarda arayacaksınız. Eğlenilecek kızı başka alemlerde.  emiz bir ortamdan bozuk kız kolay çıkmaz. Kendinizi garanti altına almanın en kolay yolu budur. Yok ben bunu yapamıyorum diyorsanız eğer aşağıda ki maddelerimizi de inceleyiniz.  
 • 2- Evlendiğiniz kızın ilk ilişkide deneyimini analiz edeceksiniz. Ancak bu durum garanti değildir. Malumunuz erkekleri ayakta uyutacak çok kız var artık.
 • 3- Daha önce ilişki yaşayan bir kızın vajen deliği genişlemiştir. İlişkide zorlanmaz. Alet kolayca içeri girebilir. Bu duruma analiz ediniz. 
 • 4- İlk ilişkinizde hareketlerini, reflekslerini vs. izleyin. 
 • 5- Bekaret konusunda rahat davranarak kızın kendini ele vermesini sağlayın. 

BİR ERKEĞİN BAKİRE OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Daha önce cinsel ilişki yaşamamış bir erkek ilk ilişkisinde kendini kontrol edemeyerek ilk bir kaç dakika içinde boşalabilir. Çünkü henüz cinsel deneyimi yoktur. Kendisini nasıl kontrol edeceğini henüz bilmiyordur. 

Ayrıca kadınların ilk ilişkide erkeğin bu  durumunu görüp korkmasına gerek yok. Zaman içinde ikinizde cinsel ilişki yapmayı öğreneceksiniz. 

BEKARETİ BOZULAN KIZLAR KIZLIK ZARINI DİKTİREBİLİR

Evet. Yaptırabilirsiniz.  Bu işlem için Kadın Doğum Uzmanlarına başvurmak zorundadır. Ancak Devlet Hastanelerinde bu şekilde bir hizmet yoktur. Özel bir kadın doğum uzmanı bulmak zorundasınız. SGK bu işlemi kesinlikle karşılamamaktadır. 

KIZLIK ZARINI DİKTİRMEK YASAL MIDIR?

Maalesef bu işlem ülkemizde yasal.  

BAKİRELİK TESTİ NASIL VE NEREDE YAPILIR? TIKLAYINIZ ... (Bu test hakkında hem erkek tarafının, hemde kızın bilmesi gerekenler nelerdir?)

BAKİRELİK VE KIZLIK ZARI KONUSUNDA SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.)

Soru : Bakirelik Bozulmadan Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Böyle bir durum asla söz konusu değildir. Cinsel ilişkiden sonra muhakkak kızlığınız bozulur. Dışarıdan sürtmekle dahi böyle bir eylemi yapmayınız. 

Soru : İlk cinsel birleşmenin ardından kızlık zarından neden kan gelmez?

Kızlığınızın bozulmasının akabinde kesin olarak kan gelecek diye bir kaide söz konusu değildir. İstatiksel oranda yüzde 80 oranında kan gelmektedir. Ancak herhangi bir kızın yüzde yirmilik dilimde olma ihtimali de her zaman söz konusudur. 

Soru : İlk cinsel aktividen sonra kızlık kanı hemen mi gelir?

Genellikle hemen kan gelmektedir. Hatta bu kanamanın bir kaç gün devam ettiği durumlarda söz konusudur. 

Soru : Kızlık kanının rengi nasıldır? Bu kanama ne kadar sürer ve miktarı ne kadardır?

Bu kanın rengi hafif açık renkli kırmızı renklidir. Pembemsi renk değil yani. Pembemsi akıntı kadınsal hormondan kaynaklı bir akıntı olabilir.