Ceviz Kaç Kalori, Kilo Yapar mı Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitlerini içeriğinde en fazla barındıran besinlerin başında ceviz gelmektedir. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan cevizi, dünyadaki tüm beslenme uzmanları önermektedir. Özellikle kalp dostu ve kolestrol düşürücü özelliği ve pek çok hastalığa iyi geldiği saptanan cevizin her gün en az 1-2 adet yenmesi gerektiğinin altı uzmanlar tarafından önemle çiziliyor.

Sinir sitemi ve beyin fonksiyonlarının daha etkili çalışmasında önemli bir role sahip olan cevizin, her yaş grubunda olan kilerin güvenle tüketebileceği besin maddeleri arasında yer aldığı da bilinmektedir. Son yıllarda artan fiyatına rağmen yine de en fazla tüketilen kuruyemişler arasındadır diyebiliriz.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

  • Sağlıklı yağ asitleri, protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin bir besin olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Hamilelik döneminde bebeğin sağlığına çok büyük katkıları vardır.
  • Birçok kanser türü ile savaşmada etkilidir.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Kan dolaşımı düzenler ve pıhtılaşmayı önler
  • İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri E, A, C, K vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minareleri barındırdığı için sinir sistemini korur ve stresle baş etmenizi kolaylaştırır.
  • Düzenli tüketildiğinde kemik sağlığını güçlendirir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde oldukça faydalı bir besin olarak kabul edilmiştir.

Ceviz Kaç Kalori?

Baklava, kek, pasta ve diğer tatlı çeşitlerinde sıkça kullanılan cevizin kaç kalori olduğu merak edilmekte. Özellikle diyet programları uygulayan kişiler kalp dostu, bağışık güçlendirici ve daha birçok hastalığın önlenmesinde faydalı olan cevizi yüksek kalorili olduğu için tüketirken tereddüt etmekteler.

Hemen belirtelim ki, diğer besinlerde olduğu gibi eğer kontrollü bir şekilde ceviz tüketirseniz diyet programınız herhangi bir sekteye uğramayacaktır. Şimdi gelin, bu muhteşem kuruyemişin kaç kalori olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Ceviz Kalori Cetveli:

1 adet orta boy ceviz 33 kalori içerir

Yarım ceviz 13 kaloridir

Bir avuç cevizde 163 kalori vardır

Bir yemek kaşığı ceviz 65 kaloridir.

Bir tatlı kaşığı cevizde 33 kalori bulunur

Bir fincan cevizde 130 kalori vardır

100 gram ceviz ise 650 kalori içermektedir.

Cevizin Besin Değerleri Nelerdir?

Kabuğundan çıkarıldığında insan beynini andıran görünümüyle ceviz tam bir “beyin gıdası” olarak adlandırılmaktadır. İnsan vücudunun sağlıklı işleyişi için birçok vitamin ve minerali içeriğinde barındırdığı için tüketilmesi hususunda uzmanların en fazla önerdikleri gıdalar arasında yer alır. Cevizi besin değerlerini şöyle sıralayabiliriz:

Doymamış yağ asitleri olarak; Omega-3 ve Omega-6

Yağda çözünen; A, C, K ve E vitaminleri

Suda çözünen; B1, B2, niasin, pantoteknik asit ve folik asit

Mineraller; magnezyum, demir, bakır, sodyum, fosfor ve çinko içermektedir.

Ceviz Zayıflatır mı?

Severek tükettiğimiz ceviz ve diğer kuruyemişlerin tümü yağ oranı bakımından zengindir ve bu yüksek yağ oranları da yüksek kalori demektir. Cevizin ihtiva ettiği yağ, doymamış ve kolesterolü düşürme özelliğine sahip olsa da günlük diyet listelerine cevizi ekleyen kişilerin aldıkları kaloriyi, tükettikleri diğer yiyecekleri kısıtlayarak veya spor yaparak yakmaları gerekir.

Cevizin birçok faydasının yanı sıra tok tutma özelliği olduğu için zayıflamak isteyen kişiler genellik ara öğünlerinde cevizi tercih ederler.

Böylece daha uzun süre açlık hissetmezler. Bu açıdan bakıldığında cevizin zayıflamayı desteklediği görülür. Ancak günlük çok fazla ceviz tüketiminin kilo vermekten ziyade kilo almanızı sağlayacağını da unutmamalısınız.

Diyette Ceviz Yenir mi?

Hepimizin bildiği üzere kilo vermek ve diyet yapmak zorlu bir süreçtir ve bu süreci daha sağlıklı atlatabilmek için motivasyona ihtiyaç vardır.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için önerilen diyet listelerin hemen hemen hepsinde ceviz yer alır.

Bunun nedeni zengin besin içeriğine sahip olmasıdır. Böylelikle diyet yaparken enerjini düşmesi ve halsizlik gibi sorunların ortaya çıkması da önlenmiş olur. Ancak diyet yaparken tüketilecek ceviz miktarının kontrollü olması gerekir. Uzmanlar, diyet programlarında günlük olarak bir ya da iki adet ceviz tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun dışında fazla miktarda ceviz tüketmek yüksek kalori almanızı sağlayarak kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Ceviz Kilo Aldırır mı?

Günlük harcadığınız kaloriden daha fazla kalori almanızı sağlayacak gıdalar tükettiğiniz kilo almanız kolaylaşır. Bu nedenle özellikle zayıflıktan şikâyet eden ve kilo almak isteyen kişilere ilk önerilen besin maddelerinden biri de cevizdir. Ceviz kalorisi yüksek besinlerdendir ve kilo almak için hem sağlıklı hem de en ideal kuruyemişlerden biri olarak kabul edilir. Yetişkin bir kişinin günlük kalori ihtiyacı 1800-2000 kalori arasıdır. Bu da demek oluyor ki günlük olarak en az 500 kalori daha fazla almanız gerekmektedir. 100 gram cevizin 650 kalori olduğunu düşündüğünüzde ve düzenli olarak ceviz tükettiğinizde bir ayın sonunda yaklaşık olarak 2-3 kilo alabilirsiniz.

İdeal kilonuzun çok altındaysanız ve hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, işlenmiş gıdalar veya fast food tarzı sağlıksız gıdalar tüketmek yerine, kas yapan ve omega 3 deposu olan ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz.