Bimer ve Cimer Nedir, Aralarında ki Fark Nedir?

Bimer nedir ve Cimer nedir sorularının cevabını aktardığımız bu yazımızda cimer ve bimer farkını da en doğru şekilde bu makalemizde açıkladık. Ayrıca bu birimlere yapacağınız başvuru işlemi için takip etmeniz gereken adımları tek tek açıkladık. 

Bimer Nedir?

  • BİMER Başbakanlık İletişim Merkezinin kısaltılmış halidir. Başkanlık dönemine geçmeden önce Vatandaşlarımızın her türlü şikayet, başvuru ve önerilerini yaptığı kurum BİMER'di. 
  • Ancak bu kurum artık kapanarak CİMER'e dahil olmuştur. BİMER'e yapacağınız her türlü başvuruyu CİMER üzerinden yapmak zorundasınız. 

Bimer nedir sorusunun cevabını özetle şu şekilde açıklayabiliriz: Başkanlık sistemine geçmeden önce Başbakanlık kurumu vardı. Başbakanlık makamına yapılan her türlü başvuru BİMER üzerinden yapılırdı. Şuan için bu kurum tamamen ortadan kaldırılarak CİMER'e dahil olmuştur. 

Cimer Nedir?

Cimer nedir sorusunun cevabını özetle şu şekilde ifade edebiliriz: CİMER Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmış halidir. Vatandaşların Cumhurbaşkanlığı makamında doğrudan ulaşmasını sağlayan, her türlü şikayet, öneri ve bilgi talebi için başvurduğu iletişim merkezidir. 

Cimer'e telefon üzerinden başvuru yapılabileceği gibi, internet üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. 

https://yeni-kimlik.com/cimer-sikayet-basvurusu.html 

BİMER ve CİMER Farkı Nedir?

  • BİMER Başbakanlık sistemi varken (Parlementer sistem) Başbakanlık sisteminde Devletimizi idare eden Yürütme Organının başı olan Başbakanlık Makamına bağlı olarak çalışan bir birimdi. Artık bu birim tamamen kapanmıştır ve bütün herşeyi ile CİMER'e dahil olmuştur. 
  • CİMER ise Başkanlık sistemine geçildikten sonra Devletimizin yürütme organının başı olan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlı olarak faaliyet yürütmeye başlayan bir birim olmuştur. Doğrundan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlı bir kurumdur. Yapacağınız başvurular direk Cumhurbaşkanlığına yapılmış demektir. 

BİMER'in Kuruluşu ve Kapanışı

BİMER Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2006 yılında kurdurduğu Başbakanlık İletişim Merkezi’dir. Kuruluş tarihinden kapanış tarihine kadar vatandaşlarımızın her türlü şikayet, ihbar, görüş ve önerilerinin doğrudan Başkanlığa iletildiği bir mekanizmayı oluşturdu.

  • Yapılan bütün başvurular Başkanlığa ve Başbakanlık vasıtası ile hiyerarşik düzende bir çok kamu kurum ve kuruluşuna iletilerek çözüm üretilmişti. 
  • BİMER’in kurduğu bu başvuru şekli vatandaşların doğrudan devletin tepesine ulaşmasını sağlayan düzeni ile Dünyanın bir çok yerinde olmayan bir sistemi var ettiğini ifade etmek isterim.

CİMER'in Kuruluşu  

Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanı olmasından sonra yaptığı ilk icraatların başında CİMER’i kurdurmak olmuştur. BİMER’de ki mekanizmanın aynısı artık CİMER’e aktarılmıştır. Başbakanlık Makamı kapandıktan sonra BİMER kapanarak artık tamamen CİMER'e dahil olmuştur. 

Dünyanın başka hiçbir yerinde bu kuruluşun bir örneği bulunmamaktadır. Bütün Vatandaşların kamusal alanı ilgilendiren her türlü sorunu hakkında Devlet idaresine ulaşmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Yasal olarak yapılan bir başvurunun 15 gün içinde geri dönüşünün olması gereklidir.  

Bu sistem sayesinde kamu idaresi doğrudan vatandaş tarafından denetlenmekte ve daha sağlıklı işlemesi sağlanmaktadır. 

Özetle : Bimer nedir ve Cimer nedir sorularını cevapladığımız bu yazımızda özetle şunu ifade edebiliriz. Bimer kapanan bir kurumdur. Başbakanlık döneminde vatandaşların her türlü sorunu için doğrudan Başbakana başvurduğu bir sistemdi. CİMER ise Cumhurbaşkanlığı makamına ait bir kurum olup, vatandaşların her türlü sorunu ve sorusu için hizmet eden bir kuruluştur.