E Okul Şifre İşlemleri: e-Okul Şifremi Unuttum, Şifre Nasıl Alınır?

Sevgili Veliler,

2020 - 2021 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile birlikte çocuklarınızın okul hayatına dair bütün süreçleri e okul sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Bu amaçla bu sayfada hazırladığımız makalemizi dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca e okul sistemini kullanma konusunda aklınıza takılan her türlü sorunu lütfen yorumlar kısmından bizlere iletiniz. En kısa süre içinde yine yorumlar kısmından biz yada diğer tecrübeli velilerimiz geri dönüş sağlayacaktır. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin ortak kullanımına sunulan e-okul sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak sisteme giriş şifrelerinin alınması gerekmektedir. Sisteme dair şifrelerin alınması, temini, şifresiz yapılabilecek işlemler, veli, öğrenci girişleri gibi işlemler yazımızda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları anlatılmıştır

  • E okul şifresini nereden ve nasıl alırım?
  • E okula şifresiz nasıl giriş yaparım?
  • E okul şifrem kırılır mı? Nasıl önlem almalıyım?
  • E okul şifremi nasıl yenilerim?
  • E okul şifremi unuttum yeni şifremi nasıl alırım?
  • Öğrenci ve veli giriş şifresi kaç hanelidir? 

E Okul Şifre Nasıl ve Nereden Alınır?

Öğrencilerin eğitim-öğretim dönemlerine ilişkin duyuru, ders programı, sınav, ödev, proje, performans, sınav notları, karne gibi okul bilgilerini öğrenebildikleri e-okul sistemi her geçen gün yapılan güncellemelerle daha kapsamlı bir hale gelmiştir. E-okul sistemine giriş yapmak isteyen öğrenci veya veliler ilk olarak okul yönetimiyle irtibata geçmesi gerekir. Sisteme giriş şifrelerini ve kayıt işlemlerini sadece okul yönetimi yapmaktadır. E-okul sistemiyle ilgili olarak görevli bulunan müdür yardımcısına başvuruda bulunmak suretiyle veli bilgilendirme sistemine ait giriş bilgiler alınır.

E Okul Şifresiz Giriş Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda bulunan öğrencilerin çeşitli okul bilgilerini takip edebilme adına e-okul adı verilen elektronik ortam üzerinden takip işlemleri için belirli kriterler ortaya koymaktadır. Bakanlık tarafından konulan kriterlere göre e-okul sistemine girmek isteyen öğrenci, veli, öğretmen ve idari yöneticilerin her biri şifreyle sisteme dahil olmaları gerekmektedir. Şifresiz bir şekilde e-okul sistemine giriş maalesef yapılamamakta olup sisteme giriş yapmak için şifre almak isteyen bireyler kendi okulunda bulunan ve sistemden sorumlu olan idareciye e-okul şifresi talebinde bulunmak suretiyle sisteme giriş hakkına sahip olabilirler.

E Okul Şifresi Kırılır Mı? Nasıl Önlem Alabiliriz?

Güvenlik açısından e-okul sistemi özellikle öğrenci ve veli açısından çok fazla sorun teşkil etmese de her türlü kişisel bilgilerin korunması noktasında e-okul şifresinin kırılmamasına veya çalınmamasına dikkat etmek gerekir. Sisteme dair şifreler özellikle yönetici ve öğretmen girişi açısından son derece önemlidir. Herhangi bir şekilde öğretmenin kendisine ait şifreleri kırdırması veya çaldırması durumunda dersine girmiş olduğu öğrencilerin not bilgilerinde çeşitli usulsüzlükler yapılması durumunda not haksızlığının ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek adına öğretmen, veli, öğrenci ve yöneticiler sahip oldukları e-okul şifresini kısa ve kolay tutmanın yanı sıra uzun ve çok karakterli olarak yapmaları gerekir. Sadece e-okul sistemi için değil diğer kurumlara ait veya sosyal ağlarda kullanılan programlarında şifrelerinde rakam, harf, noktala işaretlerinden oluşan bir dizi oluşturmak gerekir. Bu şekilde yapılan bir şifreleme işleminin kırılması ve çalınması son derece zordur.

E-okul giriş nasıl yapılır tıkla!

E Okul Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

E-okul sistemini kullanan yönetici, idareci, öğretmen, öğrenci ve veliler güvenlik açısından veya farklı bir sebepten dolayı e-okul giriş şifresini değiştirmek istiyorlarsa, sisteme giriş yaptıktan sonra açılan yeni ekranda yer alan kişisel bilgiler menüsünde bulunan “Şifre Değişikliği” bölümüne girerek e-okul şifre yenilenmesini yapabilirler. Sistem şifresinin yenilenmesi için ilk olarak eski şifrenin girilmesini akabinde yeni oluşturulacak olan şifrenin iki kez girildikten sonra “Değiştir” butonuna basılması yeterlidir. Bundan böyle e-okul sistemini kullanacak olan kişiler yeni oluşturdukları şifreyi kullanmak suretiyle sisteme giriş yapacaklardır.

E Okul Şifremi Unuttum?

Herhangi bir sebepten dolayı e-okul şifresini unutan kişiler yeniden sistemi kullanabilmeleri için okul yönetimiyle görüşmeleri gerekmektedir. E-okul sistemine giriş için ilk kez şifre aldıkları gibi okul yönetiminde sistemde görevli olan idareciden sisteme giriş için yeniden şifre talep ettiklerini belirtmesi gerekmektedir. Şifrenin unutulması durumunda diğer kurumların veya çeşitli elektronik ortamlarda kullanılan programlar gibi şifrenin e-posta adresine veya cep telefonuna gönderilmesi söz konusu değildir.

https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx

E Okul Öğrenci Giriş Şifresi Nasıl Alınır

Eğitim ve öğretim gördüğü dönemlere dair okul tarafından girilen bilgileri elektronik ortamdan takip etmek isteyen öğrenciler e-okul şifresini alabilmeleri için bağlı bulundukları okul yönetimiyle irtibata geçmesi gerekmektedir. Öğrencinin sisteme kayıt işlemini ve sisteme giriş şifrelerini okul yönetiminde sistemden görevli bulunan idareci tarafından verilmektedir. Öğrenci giriş şifresi olarak okul yönetimi tarafından sadece öğrenci numarası verilmektedir.

E Okul Veli Giriş Şifresi Nasıl Alınır

Çocuğu Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ana okulu, ilköğretim veya ortaöğretim sevilerinden herhangi birinde eğitim ve öğretim gören velilerin çocuklarının çeşitli eğitim bilgilerini takip edebilmeleri adına e-okul sistemini kullanabilirler. Bu sistemi kullanmak isteyen veliler ilk olarak çocuklarının eğitim gördüğü okula başvurmaları gerekmektedir. E-okul sisteminden sorumlu olan idareciye sisteme giriş için kayıt ve şifre bilgilerini talep etmesi yeterlidir. Öğrencinin bilgileri doğrultusunda aileye “Veli bilgilendirme sistemine” giriş hakkı ve şifreleri verilmektedir. Veliye verilen e-okul şifresi sadece öğrencinin kendi numarası olup sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve öğrencinin okul numarasının girilmesi yeterlidir.

E Okul Şifresi Kaç Hanelidir

E-okul sistemini kullanmak isteyen öğrenci ve veliler için sistem şifresi sadece öğrencinin okul numarası olup her öğrenciye göre değişiklik göstermektedir. Sistemi kullanacak olan öğretmen veya idareci için Milli Eğitim Bakanlığı e-okul şifresini ilk olarak 9 karakterden oluşan bir şifre göndermektedir. E-okul sistemini ilk defa kullanacak olan yönetici ve öğretmenler için şifre (T.C. Kimlik Numarasının ilk 3 rakamı) + (.) + (T.C. Kimlik Numarasının ikinci 3 rakamı) + (.) + (isminin baş harfi) olarak verilmektedir. MEB yöneticilerin kullanıcı adını da ilk olarak T.C. kimlik numarasının ilk 6 rakamını belirlemektedir.