Tüm Bankaların EFT ve Havale Saatleri

Farklı bankalar arasında para transferi olan EFT işleminde EFT saatleri ve paranın karşı hesaba geçme saatleri her banka için aşağıdaki gibidir. Ticaret ve finans sektöründe para transferi için en çok kullanılan 3 yöntem aşağıda belirtilmiştir.

 • Havale İşlemi
 • EFT işlemi
 • Virman

EFT İşlemi Nedir?

Para transferi için kullanılan bu yöntem farklı banka hesapları arasında yapılan para transferidir. Örneğin, Yapı Kredi bankasından Akbank'a para göndermek için EFT yapılır.

 • Aynı banka içinde farklı hesaplara gönderilen para transferine ise havale işlemi denir. Örneğin Halk Bankasında hesabı bulunan bir kişi yine Halk Bankasında hesabı bulunan başka bir kişiye para göndermek istediği zaman para havalesi yapar.

Bankaların EFT Saatleri

BANKA ÇALIŞMA SAATLERİ
Abank EFT Saati 08:00 – 17:00
Akbank EFT Saati 09:00 – 17:00
Albaraka Türk EFT Saati   09:00 – 17:15
Anadolu Bank EFT Saat 08:00 – 17:00
Bank Asya EFT Saati 08:00 – 17:25
Burgan Bank EFT Saati 09:00 – 16:30
Denizbank EFT Saati 08:00 – 16:30
Finansbank EFT Saati 09:00 – 17:15
Garanti Bankası EFT Saati 09:00 – 17:15
Halk Bankası EFT Saati  08:00 – 16:30
HSBC EFT Saati  09:00 – 17:00 09:00 – 17:00
ING Bank EFT Saati   08:30 – 17:15
Kuveyt Türk EFT Saati   09:00 – 17:20
Odeabank EFT Saati   08:30 – 17:00
Şekerbank EFT Saati   09:00 – 17:15
TEB EFT Saati   09:00 – 17:15
Tekstilbank EFT Saati   08:30 – 17:00
Türkiye Finans EFT Saati   09:00 – 17:15
Türkiye İş Bankası EFT Saati   09:00 – 17:00
Vakıfbank EFT Saati   09:00 – 16:30
Yapı Kredi EFT Saati   09:00 – 16:45
Ziraat Bankası EFT Saati 08:30 – 17:00

Bankalarda EFT İşlemi Ne Zaman Yapılabilir?

Bankaların çalışma saatlerine bağlı bir işlemdir. Ancak internet yada telefon bankacılığından bu işlemi 24 saat yapabilirsiniz.

Her bankanın çalışma saatleri kendi Genel Müdürlüklerinde farklı belirlenebilir. Dolayısı ile her banka için EFT saatleri saat 09 :00 – 12:30 saatleri ile 13:30 – 17:00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.

Ancak yapılan EFT işlemi saat 15:00 den sonra yapılmış ise eğer paranın hesaba geçeceği tarih bir sonraki gün olur. Bu tür işlem için bankanız ile özel görüşme yapmanızda yarar vardır.

EFT ile para transferini sadece hafta içi yapabilirsiniz. Hafta sonları ve resmi tatillerde EFT ile para transferi yapamazsınız.


Resmi Tatillerde ve Hafta Sonları EFT yapılır mı?

Hafta sonları ve resmi tatillerde bu işlemi yapamazsınız.  Hafta sonları bankalar kapalı olduğu gibi farklı bankalar arasında para transferi mümkün değildir.

Ancak internet bankacılığı üzerinden 24 saat EFT işlemi yapabilirsiniz. Sadece paranın karşı tarafın hesabına geçmesi ilk iş günün de olur.

Bayram Tatillerinde ve Arife Günlerinde EFT işlemi Yapılır mı?

Bayram tatillerinin arife günlerinde (Ramazan Bayramı yada Kurban Bayramı) ve yarım günlük tatillerde EFT işlemi saat 13.00’a kadar yapılabilmektedir.

Yarım günlük tatillerde ise saat 11.00’a kadar yapılması durumunda para transferi aynı gün içerisinde hesaba aktarılırken, saat 13.00’dan sonra yapılacak olan EFT işlemi resmi tatilden sonraki ilk iş gününde hesaba aktarılmaktadır.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Müşterilerin EFT işlemi yapması için birkaç alternatif yöntem vardır. Bu yöntemle ile para transferi için;

 • Banka Şubelerine başvurarak,
 • ATM’leri, internet, telefon ve mobil bankacılık kanalları kullanabilirsiniz.

EFT işleminin gerçekleştirilecek hizmet kanalına göre bankalar işlem ücreti kesintisi yapmaktadır. Para transferi işlemlerinden en fazla kesinti banka şubeleri ve telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirildiğinde yapılmaktadır.

EFT Ne Zaman Gerçekleşir?

Kendi banka hesabınızdan farklı bir banka hesabına yapacağınız para transferindeki EFT işlemi yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşmektedir. (Örneğin Halk Bank Hesabınızdan Ziraat Bankası Hesabınıza)

İşlemin gerçekleşme süresi bankanın işlem yoğunluğuna, karşı bankanın işlem yoğunluğuna, Merkez Bankasının para transferi kayıt yoğunluğuna ve işlemin gerçekleştiği güne bağlı olarak 30 dakikada gerçekleşmektedir. Bu sürelerin aşılması durumunda gerçekleştirilen para transferiyle ilgili birtakım sıkıntıların olduğunu düşünülmeli ve hemen EFT sorgulaması yapılmalıdır.

Ancak bu işlem internet bankacılığı üzerinden yapılmış ise eğer gün içinde birkaç saati bulabilir. Bununla birlikte saat 15:00 dan sonra yaptığınız işlem bir sonraki güne sarkabilir.

EFT Ücreti Ne Kadar?

Bu işlem için alınan ücret her bankada ve her müşteriye göre değişmektedir. Bazı bankalar müşterilerini tutmak için EFT yada Havale işleminden herhangi bir ücret talep etmeyebilir.
Fakat genel ortalamaya göre ücret her 100 TL de 1.25 TL gibi bir ücret kesilir. Bu ücret her bankada değişiktir.

EFT Ücretini Ödememek İçin Müşteri İlişkileri İle İletişime Geçiniz?

Bu işlem için maalesef bir çok banka ücret talep etmektedir. Gönderilen paranın miktarına bağlı olarak bu ücret miktarı da değişmektedir. Sizlere tavsiyemiz hesap açma işlemlerinde bu işlemler için Bankanızın müşteri temsilcisi ile konuşunuz. 

Çünkü bütün bankalar müşterilerine özgü hizmet sunumunda bazı müşterilerinden para almamaktadır. 

Ayrıca bazı bankalar bu işlemden hiçbir surette para almamaktadır. Bununla ilgili geniş açıklamayı sayfamızın altında verdiğimiz makaleyi inceleyebilir. 

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir banka üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemini dilediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz. Özellikle para transferine ilişkin olarak herhangi bir problem olduğunda değil, kendi hesap hareketlerinizin kontrolüne ilişkin olarak yapmış olduğunuz işleme dair tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz.

 • Bu para transferini sorgulama işlemi bankaların çeşitli hizmet kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubeleri üzerinden sorgulama yapmak istediğinizde gişe memurlarından yardım alabilirsiniz.
 • Bunun yanında pratik ve hızlı bir şekilde bilgi almak için bankanın telefon bankacılığı kanalını kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları kullanılarak da sorgulama işlemini gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası EFT ve Havala Saatleri

 • Ziraat Bankasının EFT saatleri hafta için sabat 08:30 ile 17:00 arasındadır. İnternet bankacılığı işlemleri üzerinden 7 gün 24 saat EFT işlemleri yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız işlem ilk mesai gününde saat 08:30 da işleme alınacaktır. 
 • Havala saatleri ise 24 saattir. Haftanın 7 günü 24 saat havale yapabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir:

EFT Ücreti Almayan Bankalar 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.