Tüm Bankaların EFT ve Havale Saatleri Güncellendi 2022

Tüm Bankaların EFT Saatleri ve Havale Saatleri 2022  yılı için aşağıdaki gibi güncellenmiştir. Aşağıda bütün bankaların para transferi konusunda hangi saatlerde işlemi yaptığını ve gönderilen EFT yada Havalenin ne zaman hesaba geçeceğini bu yazımızda anlattık.  

EFT Saatleri

Günün 24 saati EFT ile para transferi yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız para transferi COVİD - 19 tedbirleri sürecinde aşağıda sıraladığımız saatlerde karşı tarafın hesabına geçecektir. EFT saatleri bütün bankalar için aşağıda sıraladığımız şekildedir:

BANKA EFT SAATLERİ - PARANIN HESABA GEÇECEĞİ SAAT ARALIĞI
Abank EFT Saati 09:00 – 17:15  
Akbank EFT Saati 09:00 – 17:15  
Albaraka Türk EFT Saati   08.30 – 17:15   
Anadolu Bank EFT Saat 08:00 – 17:00   
Burgan Bank EFT Saati 09:00 – 16:30   
Denizbank EFT Saati 08:30 – 17:30   
Finansbank EFT Saati 09:00 – 17:15  
Garanti Bankası EFT Saati 08:00 – 17:15  
Halk Bankası EFT Saati  08:00 – 16:30  
HSBC EFT Saati  09:00 – 17:00  
ING Bank EFT Saati   09:30 – 17:15 
Kuveyt Türk EFT Saati   09:00 – 17:20  
Odeabank EFT Saati   09:00 – 17:00  
Şekerbank EFT Saati   09:00 – 17:25  
TEB EFT Saati   09:00 – 17:15  
Tekstilbank EFT Saati   09:00 – 17:20  
Türkiye Finans EFT Saati   09:00 – 17:15  
Türkiye İş Bankası EFT Saati   Bireysel ve Ticari Müşteriler: 08:30 – 17:00 ve Çoklu Transfer İşlemi : 08:30 - 16:30  
Vakıfbank EFT Saati   Normal EFT saatleri: 08:30 - 15:59 Geç EFT saatleri: 16:00 - 17:15  
Yapı Kredi EFT Saati   09:00 – 17:20  
Ziraat Bankası EFT Saati 08:30 – 17:00  

Not:  Eft saatleri konusunda her banka hizmet sunumunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Dolayısı ile acil durumlarda muhakkak ilgili bankanın resmi web sitesinden saat aralıklarını teyit etmeniz gereklidir. 

Havale Saatleri

Havale işlemi aynı bankada hesabı bulunan bir kişinin yine aynı bankada hesabı olan bir kişiye para göndermesidir. Örneğin Garanti Bankasında hesabı bulunan A isimli kişinin yine Garanti Bankasında hesabı bulunan B isimli kişiye para göndermesi havale işlemidir. 

Havale Saatleri: Havale işlemi anında karşı tarafın hesabına geçer.

HANGİ SAATLERDE EFT TRASFERİ YAPABİLİRİM?

Gönderdiğiniz paranın karşı tarafın hesabına geçeceği saatleri hemen yukarıda sıraladık. Bu işlemi yapacağınız gün ve saatler ise aşağıdaki gibidir:

 • Banka Şubelerinden: Bankaların açık olduğu saat aralıklarında bu işlemi yapabilirsiniz. Şuan ki mesai uygulamasında COVİD tedbirleri kapsamında mesai uygulaması vardır. 
 • ATM'den : Günün 24 saati
 • İnternet ve Mobil Bankacılığı: Günün 24 saati 
 • Telefon Bankacılığı: Günün 24 saati

Banka Şubelerinde EFT İşlemi Ne Zaman Yapılabilir?

Banka Şubelerinden bu işlemi yapmak istediğiniz zaman o bankanın çalışma saatlerine bağlı olarak bu işlemi yapabilirsiniz. COVİD tedbirleri kapsamında bankanızın çalışma saatlerini lütfen kontrol ediniz.

Resmi Tatillerde ve Hafta Sonları EFT yapılır mı?

Hafta sonları ve resmi tatillerde bu işlemi yapamazsınız.  Hafta sonları bankalar kapalı olduğu gibi farklı bankalar arasında para transferi mümkün değildir. Ancak internet bankacılığı üzerinden 24 saat EFT işlemi yapabilirsiniz. Sadece paranın karşı tarafın hesabına geçmesi ilk iş günün de olur.

Bayram Tatillerinde ve Arife Günlerinde EFT işlemi Yapılır mı?

 • Bayram tatillerinin arife günlerinde (Ramazan Bayramı yada Kurban Bayramı) ve yarım günlük tatillerde EFT işlemi saat 13.00’a kadar yapılabilmektedir.
 • Yarım günlük tatillerde ise saat 11.00’a kadar yapılması durumunda para transferi aynı gün içerisinde hesaba aktarılırken, saat 13.00’dan sonra yapılacak olan EFT işlemi resmi tatilden sonraki ilk iş gününde hesaba aktarılmaktadır.

EFT Ne Zaman Gerçekleşir?

 • Kendi banka hesabınızdan farklı bir banka hesabına yapacağınız para transferindeki EFT işlemi yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika arasında gerçekleşmektedir. (Örneğin Halk Bank Hesabınızdan Ziraat Bankası Hesabınıza)
 • İşlemin gerçekleşme süresi bankanın işlem yoğunluğuna, karşı bankanın işlem yoğunluğuna, Merkez Bankasının para transferi kayıt yoğunluğuna ve işlemin gerçekleştiği güne bağlı olarak 30 dakikada gerçekleşmektedir.
 • Bu sürelerin aşılması durumunda gerçekleştirilen para transferiyle ilgili birtakım sıkıntıların olduğunu düşünülmeli ve hemen EFT sorgulaması yapılmalıdır. Ancak bu işlem internet bankacılığı üzerinden yapılmış ise eğer gün içinde birkaç saati bulabilir.
 • Bununla birlikte saat 15:00 dan sonra yaptığınız işlem bir sonraki güne sarkabilir.

EFT Ücreti Ne Kadar?

Bu işlem için alınan ücret her bankada ve her müşteriye göre değişmektedir. Fakat genel ortalamaya göre ücret her 100 TL de 1.25 TL gibi bir ücret kesilir. Ücret almayan bankalar listesini EFT Ücreti Almayan Bankalar  isimli yazımızdan inceleyiniz. 

EFT Ücretini Ödememek İçin Müşteri İlişkileri İle İletişime Geçiniz?

Sürekli müşterisi olduğunuz Bankanız ile özel iletişime geçerek ücret alınmaması konusunda hizmet talebinizi iletiniz. Aksi durumda başka bir bankaya geçeceğinizi söyleyebilirsiniz. Bir çok banka müşteri kaybetmemek için olumlu geri dönüş yapabilir.  

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

En kolay internet Bankacılığı yada Mobil Bankacılık işlemleri üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. 

Ziraat Bankası EFT ve Havala Saatleri

 • Ziraat Bankasının EFT saatleri hafta için sabat 08:30 ile 17:00 arasındadır. İnternet bankacılığı işlemleri üzerinden 7 gün 24 saat EFT işlemleri yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız işlem ilk mesai gününde saat 08:30 da işleme alınacaktır. 
 • Havala saatleri ise 24 saattir. Haftanın 7 günü 24 saat havale yapabilirsiniz. 

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Müşterilerin EFT işlemi yapması için birkaç alternatif yöntem vardır. Bu yöntemle ile para transferi için;

 • Banka Şubelerine başvurarak,
 • ATM’leri, internet, telefon ve mobil bankacılık kanalları kullanabilirsiniz.

EFT işleminin gerçekleştirilecek hizmet kanalına göre bankalar işlem ücreti kesintisi yapmaktadır. Para transferi işlemlerinden en fazla kesinti banka şubeleri ve telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirildiğinde yapılmaktadır.

Özet: Tüm Bankaların EFT Saatleri yukarıdaki listemizde sıralanmıştır. Tüm bankaların havale saatleri ise 7 gün 24 saat şeklinde her andır. EFT ne zaman hesaba geçer sorunun cevabı yukarıda listede belirtilen saat aralıkları iken, havale ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı ise hemen hesaba geçer şeklindedir.