Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

eft hesaba ne zaman geçer

Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri yada bütün resmi tatil günlerinde başka bir banka hesabına yaptığım EFT hemen hesaba geçer mi? Tatil günlerinde yada mesaiden sonra EFT yapabilir miyim?

HAFTA SONLARI VE TATİL GÜNLERİNDE VE AKŞAM EFT YAPILIR MI?

İnternet Bankacılık işlemlerini yada telefon bankacılığını kullanarak 7 gün 24 saat EFT işlemi yapabilirsiniz. Tatil olması EFT yapmanıza engel değildir. Ancak bu işlemde göndereceğiniz para karşı tarafın hesabına hemen geçmeyecektir. 

HAFTA SONLARI EFT NE ZAMAN HESABA GEÇER?

İlk resmi iş gününde hesaba geçer. tatil günlerinde EFT işlemi maalesef karşı tarafın hesabına geçmez. İlk resmi iş gününde saat 09:00 - 09:30 arasında karşı tarafın hesabına geçecektir. 

EFT İŞLEMİNİN HAVALE'DEN FARKI NEDİR?

Havale aynı banka müşterileri arasında ki para gönderimidir. EFT ise farklı banka müşterileri arasında para gönderme işlemidir. 

Örneğin: İNG Bankası hesabından yine İNG bankası hesabına para gönderme işlemi havale ile para gönderme işlemidir. Ancak Ak Bankasından Yapı Kredi Bankasına para gönderme işlemine ise EFT denir. 

EFT'NİN TATİL GÜNÜNDE HESABA GEÇMESİ İÇİN NE YAPMALIYIM?

EFT kesinlikle tatil günlerinde yada mesaiden sonra karşı tarafın hesabına geçmez. Bu durum için yapabilecekleriniz şunlardır: 

  • Paranızın olduğu Bankadan göndereceğiz parayı çekiniz. 
  • Para göndereceğiniz kişinin hesabı bulunan bankadaki hesabınıza ATM'den para yatırınız. 
  • Daha sonra internet Bankacılığı yada Telefon Bankacılığı hesabını kullanarak göndereceğiniz parayı Havale şeklinde gönderiniz. 

"Parayı göndermeniz gereken bankadan hesabınız yoksa eğer yapacağınız bir şey yok. Ben bir defasında eşimin hesabını kullanmıştım."

EFT SAATLERİ KAÇTIR?

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi internet Bankacılığından bu işlemi 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. Ancak paranın hesaba geçmesi için resmi iş gününü beklemeniz gereklidir. Resmi iş gününde saat 08:30'dan akşam 17:15'e kadar paranız karşı tarafın hesabına geçer. 

EFT KAÇ DAKİKADA HESABA GEÇER?

En erken 30 dakikada hesaba geçer. Ancak bu işlem maalesef uzayabilir. 

Özellikle öğleden sonra yapacağınız bu şekilde ki para transferi için gerekirse Müşteri Hizmetlerini arayınız. Çünkü her bankada bu işlem için ayrılan zaman farklıdır. Bazı özel spesifik sebeplerden dolayı bu süre uzayabilir. 

EFT HESABA GEÇMEDİ NE YAPMALIYIM?

Öncelikle para gönderimi yaptığınız hesap numarasını yada IBAN numarasını kontrol ediniz. Çünkü yanlış yazmış olma ihtimaliniz vardır. 

Hangi saatte para gönderdiğinize dikkat ediniz. Özellikle öğleden sonra geç vakitlerde yapacağınız para gönderme işlemi bir sonraki güne kalabilir. Bu durum için gerekirse Müşteri Hizmetlerini arayarak yardım isteyiniz.

EFT SORGULAMA NASIL YAPARIM?

İnternet Bankacılığını kullanarak yada ATM'den sorgulatmanızı tavsiye ederim. Bu iki sorgulama yöntemi en kolayıdır. Ayrıca Müşteri Hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz. 

HAVUZDA BEKLEYEN EFT NE DEMEK?

Henüz gönderdiğiniz para karşı tarafın hesabına geçmemiş demektir. Bu şekilde bekleyen gönderme işlemini iptal edebilirsiniz. 

EFT İPTAL OLUR MU?

Karşı tarafın hesabına geçmeyen para gönderme işlemi iptal olabilir. Ancak diğer tarafın hesabına geçmiş ise artık yapacağınız bir şey yok demektir. 

NEDEN HAFTA SONU EFT YOK?

Bu şekilde para gönderimi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın kontrolünden geçtikten sonra karşı tarafın hesabına geçer. Aynı banka arasındaki para gönderme işlemi o banka tarafından kontrol edildikten sonra sonuçlanır. 

Farklı bankalar arasında para gönderme işlemi ise mesai saatlerinde kontrol edildikten sonra gerçekleşir. Dolayısı ile resmi iş gününü ve mesai saatlerini beklemeniz gereklidir. 

HAFTA SONU GÖNDERDİĞİM PARA PAZARTESİ SAAT KAÇTA HESABA GEÇER?

Saat 09:00 - 09:30 arasında geçer. Normalde 08:30'da da geçebilir. Ancak bu süre ortalama saat 9'dan başlar.  

Finans Kategorisi Popüler İçerikler:

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.