2018 E-Devlet üzerinden ikamet nasıl alınır?İkamet belgesi ne kadar?

2018 yılı için ikametgah belgesi nereden alınır? İkametgah belgesi nasıl alınır? E devlet üzerinden ikametgâh belgesi alabilir miyiz? E devlet üzerinden alınan ikametgah belgesi resmi olarak geçerli midir? İkametgah belgesini muhtarlıktan mı alınır? Bu konuda merak edilenleri en güncel haliyle bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Sayın okurumuz öncelikle hoş geldiniz. İkamet değiştirme ile ilgili güncel bilgi alt kısımda yer almaktadır. Ocak/2018 itibariyle yazı günceldir. İkamet değişikliği yapmak istiyorsanız bu habere tıklayınız.

İkametgah Belgesini Nereden Alabilirim?

  • 1- E Devlet Şifreniz ile e-Devlet Üzerinden,
  • 2- Muhtarlıktan,
  • 3- Nüfus Müdürlüklerinden

1-  E Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Nasıl Alırım?

Öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekir. E devlet şifresinin nasıl alındığı hakkında bilgi almak için Bkz. E Devlet Şifre Alma ve Şifre Yenileme İşlemleri 

Sponsorlu bağlantılar

  

E devlet sitesini https://www.turkiye.gov.tr ziyaret ediniz. 

 

  • 1- Ana sayfada yer alan kurumlar menüsüne tıklayınız. 
  • 2- Bu menünün altında  "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü" sekmesini bulunuz. 
  • 3- İkametgah belgesi almak için bu menünün altında yer alan "Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama" sekmesini tıklayınız.
  • 4- Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum. sekmesini tıklayarak belgenin dökümünü alınız. 

Not: E devlet sitesinde bu menüye dilerseniz ana sayfanın hemen üzerinde sorgulama yerini tıklayarak da gelebilirsiniz. 

İkamet belgesi almak için dilerseniz direk sorgu sayfası hemen aşağıda yer almaktadır. 

Resmi E Devlet İkamet Belgesi Sorgulama Ekranı

E devlet sistemi üzerinden ikamet belgesi alma--> E devlet üzerinden ikametgah belgesi alabilirsiniz altta bulunan linke tıklayınız. Ancak E-devlet üzerinden "Adres değişikliği yapamazsınız". Adres değişikliği için MOBİL İMZANIZIN VEYA ELEKTRONİK İMZANIZIN olması gereklidir. Elektronik ve Mobil imza anlaşmalı kurumlarca yapılan maliyetli ve uğraştırıcı bir işlemdir. Noter belgesi, aylık veya yıllık ücret bunun yanında şahsi başvuru isteniliyor. Eğer mobil imza veya elektronik imza alırsanız örneğin adres güncelleme, ikametgah değişikliği bildirimi vs.  Bizim önerimiz elektronik veya mobil imzanız yoksa ya nüfus müdürlüğüklerinden adres değişikliği yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden ikamet belgesi almak için tıklayınız.

E-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için tıklayınız.

Adres değiştirmeme cezası ne kadar?

E Devlet Üzerinden Alınan İkametgah Belgesi Resmi Belge Yerine Geçer mi?

E devlet üzerinden alınan ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgeler resmi olarak her işlemde geçerlidir. İlk uygulamada bu belgeler bilgi amaçlı olarak kullanılmakta ancak resmi geçerliliği yoktu. Fakat "Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 151. maddesinde" e devletten alınan belgenin resmi olarak her işlemde geçerli olduğu ifade edilmiştir. 

 

2- Muhtarlıktan İkametgah Belgesi Almak

İkametgah belgesi sadece muhtarlıklardan alınmaktaydı. Bu durumda bu belgeyi almak isteyen bir sadece adresinin kayıtlı olduğu yerin muhtarlığına giderek bu belgeyi alabilirdi. Bu durum uygulamalarda bir çok mağduriyeti de beraberinde getirmişti. Örneğin ikamet adresi İstanbul Avcılar olan bir kişi Çekmeköy’den bu belgeyi almak istediğinde Avcılara gitmek zorundaydı.

Yeni Uygulama: Yeni uygulama ile birlikte ikamet belgesi ikametgah belgesi muhtarlıklardan, nüfus müdürlüklerinden ve e devlet sistemi üzerinden de alınabilmektedir. Dolayısı ile sadece adresinizin kayıtlı olduğu ilçe sınırlarında değil, herhangi bir nüfus müdürlüğünden yada e devlet sistemi üzerinden kolayca alabilirsiniz. 

Sponsorlu bağlantılar

Muhtarlıktan ikamet belgesi alma-->  İkametgah belgesini, ikametinizin kayıtlı olduğu adres üzerinden alabilirsiniz. 

3- Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgesi Alma İşlemi

Nüfus Müdürlüğünde ikametgah belgesi alma--> Herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak ikametgah belgesi alabilirsiniz.  Gideceğiniz Nüfus Müdürlüğünde herhangi bir sınırlama yok. Türkiye ‘de herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek bu belgeyi alabilirsiniz. 

 

İkamet Belgesi Nedir? 

İkametgah belgesi, herhangi birinin ikamet ettiği mekanın resmi olarak devlet kayıtlarında tutulduğu adresi ifade etmektedir.
Hukuksal anlamda bir bireyin resmi kayıtlarda sadece tek bir ikamet adresi bulunur. Yani bir kişinin bir çok yaşadığı adres olabilir. Ancak bunlardan sadece birisini nüfus kayıt işlemlerinde kayıtlara işler.

 

2018 İkametgah belgesi ücreti ne kadar?
Muhtarlıktan alacağınız ikametgah belgesi için ödemeniz gereken ücret 7 TL olarak belirlenmiştir. 
Ancak Nüfus Genel Müdürlüklerinden yada e devlet sistemi üzerinden hiçbir ücret ödemeden alabilirsiniz. Sadece e devlet sisteminde kimlik doğrulama işlemi için ücret ödemek zorunda olduğunuzu yukarıda yazmıştık. Bu ücret de ikametgah ücreti değil, o hizmetin ücretidir.

2.1666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.17 (12 Oylar)