2018 İkametgah değişimi nasıl yapılır? Değiştirmeme cezası ne kadar?

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? İkametgah Değiştirmem Cezası Ne kadar? İkametgah Değişikliği Nereden Yapılır? E-devlet Üzerinden İkamet Nasıl Değiştirilir? (2018 Güncel Yazı)

Bulunduğunuz adresten başka bir adrese taşınmanız, yada başka bir şehre gitmeniz halinde ikamet kaydınızı da beraberinde götürmeniz yasal bir zorunluluktur. Alt kısımda ikamet değiştirme işlemleri tek tek izah edilmiştir. Yazının tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 İkametgah değişikliği yada adres değişikliği nasıl yapılır?

  • 2007 senesinden itibaren Ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlar, ikamet adreslerine göre veritabanına kaydedilmeye başlanmıştır. Bu sebepten dolayı ikamet adresi değişen bir kişinin bu adresini yasal süresi içinde değiştirmesi yasal bir zorunluluktur.
  • İkamet değişikliğini iki şekilde yapabilirsiniz.

1) Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek,

2) e- imza ile e devlet sistemi üzerinden. Ayrıntılarına aşağıda ki başlıklarda bahsedilecektir.

  • Öncelikle adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu öğrenmek için http://adres.nvi.gov.tr web adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

  

Sponsorlu bağlantılar

 

 

İkametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

  • Beyan edeceğiniz adres boş bir konut ise, herhangi bir belge istenmez. Ancak siz her hâlükârda yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
  • Beyan edeceğiniz adres, daha önceden başka bir kişi tarafından beyan edilmiş ise bu adres dolu gözükebilir. Bu durumda da yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
  • Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturulduğuna dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

Adres değişikliği süresi nedir?

İkamet değişikliği süresi 20 iş günüdür. Bu süre içinde değişiklik yapmayanlara idari para cezası uygulanır.

Ancak: Her türlü doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör nedeniyle nüfus ve aile cüzdanlarının kaybedilmesi, nüfus olaylarının bildirim yükümlülüğünün yerine getirilememesi hallerinde, idari para cezası uygulanmaz.

Sponsorlu bağlantılar

İkametgah değişikliği bildirmeme cezası 2018 yılı için ne kadar belirlenmiştir?

Bu süre zarfı içinde ödemeyenlere 50 TL para cezası uygulanır. Ancak para cezasının kişiye tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda cezanın 1/4' ü indirim yapılır.

YANLIŞ BİLGİ : İnternet üzerinde bir çok web sitesinde geç bildirim cezasının 480 TL olduğu bilgileri yazmakta.  Hatta daha eski bilgileri içeren sitelerde ise daha farklı bilgiler yazmaktadır. Gerçeğe aykırı bildirimde ise 963 TL olduğu ifade edilmektedir. Bu bilgi eski bir bilgidir.

Güncel bilgi geç bildirimde 50TL, aykırı bildirimde ise, 1000 TL ‘dir.

E-devlet üzerinden adres değişikliği işlemi nasıl yapılır?

E devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapmak için öncelikle e devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. E devlet şifresini PTT yolu ile edinebilirsiniz.

Bunun yanında sisteme e imza yada mobil imza ile giriş yapmanız gerekir. Aksi halde bu işlemi yapmanız mümkün değildir. E devlet sistemi üzerinden e imza yada mobil imza olmadan bir çok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.  Ancak bu işlem için e imza veya mobil imza şartı aranmaktadır.

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için TIKLAYINIZ

Sisteme girdikten sonra istenilen bilgileri doğru girdikten sonra değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu işlemi yapan firmalara ait liste ve konu hakkında diğer bilgiler  www-tk-gov-tr adresinde yer almaktadır. (- işareti yerine nokta koyunuz.)

Sponsorlu bağlantılar

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Bu hizmet GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetin maliyet olarak bir bedelinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu işlem toplam üç aşamadan oluşur.

Ön başvuru- Başvuru – Aktivasyon.

 

Özet: E devlet üzerinden adres değiştirme işlemini direk e-devlet şifresiyle yapamıyorsunuz. Eğer Elektronik imzanız veya mobil imzanız yoksa boşuna kendinizi yormayınız.  Mobil imza veya elektronik imza uğraştırıcı ve masraflı bir iş. Onun yerine herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah belgenizi alabilirsiniz. Eğer elektronik imzayı veya mobil imzayı merak ediyorsanız alt kısımda verdiğimiz linklere bakabilirsiniz.

PTT elektronik imza alma

E-güven üzerinden elektronik imza alma

Mobil imza Turkcell

Mobil imza Vodafone

 

3.6627906976744 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.66 (43 Oylar)

Yorumlar  

Arkadaşlar eğer elektronik imzanız yoksa e-devlet üzerinden ikamet değiştiremiyorsunuz. Boşuna zaman kaybetmeyin. Direk nüfus müdürlüğünden işinizi halledin.
Cevap

Yorum ekle