İkamet(Adres) Değişikliği Nasıl Yapılır? Bildirmeme Cezası 2020 Yılında Ne Kadar?

adres değişikliği

Adres değişikliği yani ikamet değiştirme işlemi nasıl yapılır? E devlet üzerinden adres değişikliğini nasıl yaparım? Değişikliği bildirmeme cezası ne kadar?  Ayrıca zamanında yapılmayan bildirimler için ödenecek ceza tutarı ne kadar? Güncel 2020 yılı mevzuatları kapsamında revize etmek durumunda kaldık. 

E- DEVLET ÜZERİNDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR MİYİM?

E devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapmak için öncelikle e devlet şifresine sahip olmanız gereklidir.

Bunun yanında adres değişikliğini e-devlet üzerinden 3 yöntemden biriyle onaylayabilirsiniz.

 • E imza
 • Mobil imza
 • Sms yoluyla(Telefona onay mesajı geliyor)

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için: https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi

adres değişikliği sms

Sisteme girdikten sonra istenilen bilgileri doğru girdikten sonra değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

E DEVLET ÜZERİNDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

 • Birinci Adım : Yukarıda yer alan linki tıklayınız. 
 • İkinci Adım : Taşınma tarihi bölümüne tarihi işaretleyiniz. Ayrıca bildirimi kendiniz yada aileniz için yapıp yapmayacağınızı seçiniz. 
 • Üçüncü Adım : Adres Bildirimi seçeneğini doldurunuz. Bu bölümü haritadan tek tek seçerek dolduracaksınız. 

Adres Bildirimi Seçimini Nasıl Yaparım

 • Bu bölümde iki seçenek var. Birincisi "Yerleşim Yeri Adresi",  ikincisi ise "Diğer Adres"tir.
 • Normal adres değişikliği ise Yerleşim Yeri Adresi seçeneğini işaretlemeniz gereklidir. Diğer Adres seçeneği geçici adres bildirimidir.  

Ardından bildirim yöntemini seçmeniz gereklidir. Bunlardan size uyan seçenek SMS olacaktır. Telefon numaranıza gelecek mesaj konunu girerek onaylamanız gereklidir. 

SMS İLE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

 • E Devlet üzerinde değiştirme işlemi yaparken SMS seçeneğini kullanacak olanların taşındıkları adres hiç kimsenin oturmadığı bir yerleşim yeri ise kullanabilirsiniz. 
 • Hali hazırda bir ikamette oturan bir kişinin yanına alıyorsanız bu işlemi internetten yapamazsınız. Bu işlem için Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gereklidir.

Çocuğunuzun Okul Kaydı İçin İkametini Değiştirecek Olanlar

Okul kaydı için ikamet değiştiren kişiler muhtemelen tanıdıkları bir kişinin yanında ikametlerini göstermek suretiyle işlem yapmaktadır. Bu işlemi E Devlet üzerinden yapamazsınız. Bu şekilde ki bir taşınma için Nüfus Müdürlüğüne taşındığınız yerdeki kişi ile birlikte gitmeniz şarttır. 

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİDERKEN BÜTÜN AİLE FERTLERİNİ DE YANIMDA GÖTÜRMEM GEREKİR Mİ?

Hayır. Sadece kendiniz gittiğinizde de bütün aileniz için işlem yapabilirsiniz.  

 

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRMEME CEZASI NE KADAR?

adres değiştirmeme cezası

İki farklı ceza ödemesi söz konusudur. Bunlardan ilki süresi içinde yapılmayan bildirim, diğeri ise gerçeğe aykırı beyan ile adres değişikliği bildirimidir.

Süresi İçinde Yapılmayan Bildirimde:

Süresi içinde adres değişikliğinde bulunmayanlara ceza bedeli 87 TL'dir

Gerçeğe Aykırı Adres Değişikliği Bildirimi Cezası 

Gerçeğe aykırı şekilde adres bildirimi için ödenecek ceza tutarı 1800 TL 'dir. 

Örneğin, çocuklarını farklı bir okula kaydettirmek için farklı adres gösterimlerinin tespitinde bu ceza miktarı ödenecektir. 

Adres Değişikliğinde İkamet Değişikliği Bildirimi Yapmak Zorunda mıyım?

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 50 ve 51 inci maddeleri gereği adres değişikliği durumunda 20 iş günü içinde adres değişikliği yapmak zorunluluktur. 

adres değişikliği yasal süresi

Adres değişikliği bildirim süresinin 20 iş günü olduğunu söylemiştik. Hafta sonları ve diğer resmi tatiller bu süreye dahil değildir.  Örneğin Cumartesi ve Pazar gününün ardından Pazartesinin de herhangi bir sebeple resmi tatil olduğunu düşünelim. Bu durumda pazartesi gününü 20 iş gününe dahil etmeden sayacağız. 

Ancak: Her türlü doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör nedeniyle nüfus ve aile cüzdanlarının kaybedilmesi, nüfus olaylarının bildirim yükümlülüğünün yerine getirilememesi hallerinde, idari para cezası uygulanmaz.

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bulunduğunuz adresten farklı bir adrese taşınmanız halinde ikamet değişikliğini yapmak zorundasınız. Diyelim bu işlemleri e-devlet üzerinden yapmak istemiyorsunuz. Bu işlem için aşağıda de belirttiğimiz belgeleri tamamlayarak Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yaparak ta adres değişikliği işlemini yapabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğüne Başvurursam İkamet Değişikliği İçin Ne Gerekiyor? 

 İkametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

 • Beyan edeceğiniz adres boş bir konut ise, herhangi bir belge istenmez. Ancak siz her hâlükârda yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
 • Beyan edeceğiniz adres, daha önceden başka bir kişi tarafından beyan edilmiş ise bu adres dolu gözükebilir. Bu durumda da yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
 • Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturduğunuza dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

İşlemleri mobil imza veya elektronik imza ile yapmak isterseniz:

E-devlet İşlemleri İçin Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu işlemi yapan firmalara ait liste ve konu hakkında diğer bilgiler  btk.gov.tr adresinde yer almaktadır.

E-devlet İşlemleri İçin Mobil İmza Nasıl Alınır?

Bu hizmet GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetin maliyet olarak bir bedelinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu işlem toplam üç aşamadan oluşur.

Ön başvuru- Başvuru – Aktivasyon.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.