İkametgah (Adres) Değiştirme 2021

adres değişikliği

İkamet değiştirme işlemlerini 2021 yılı mevzuatlarına göre anlattığımız bu yazımızda adres değişikliği cezasının 2021 yılında ne kadar olduğu ve bildirim süresine kadar çok önemli hususları Uzmanımız Adem SUBAŞI Hocamız en doğru şekilde bu yazımızda cevaplamıştır. 

Adres Değişikliği Bildirim Süresi 2021

adres değişikliği yasal süresi

Adres değişikliği bildirim süresi 20 iş günüdür (Kaynak : Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesi). Bu süreyi hesaplarken hafta sonu tatil günlerini ve resmi tatilleri saymamanız gereklidir. 

Adres Değişikliği Kaç Gün İçinde Bildirilmeli?

Yeni ikametinize taşındıktan sonra 20 iş günü içinde bildirim yapmanız gereklidir. Hafta sonları bu süreye dahil edildiğinde bildirim süresi en az 28 gün olmaktadır. 

Adres Değişikliği Cezası 2021

adres değiştirmeme cezası

Adres değişikliği cezası 2021 yılında geç bildirimler için 87 TL'dir. Adres değişikliği bildirim süresi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 20 iş günüdür. Bu süreyi aşmanız durumunda 87 TL idari para cezası ödemeniz gerekir. 

Yanlış Adres Beyanı Cezası Ne Kadar?

Sahte bir adrese ikametinizi taşımanız halinde yanlış adres beyanı cezası olarak 1800 TL idari para cezası kesilir. Bu işlemi genellikle okul kaydı için yapmaktadırlar ve yasal değildir. 

Misafir İkametgah İle Okul Kaydı

Çocuğunuzu istediğiniz bir okula kaydetmek için ibraz edeceğiniz adreste gerçekten ikamet etmesi gereklidir. Okul kayıt işleminde misafir ikametgah ile okul kaydı yapılabilmektedir. Ancak sizin ve çocuğunuzun gerçekten bu adreste bulunmanız şarttır. Her ne kadar misafir olarak kaydınız yapılmış olsa da okul yönetimi ve Nüfus Müdürlüğü personeli gerçekten bu adreste bulunup bulunmadığınızı kontrol etmekle mükelleftir.   

İlginizi Çekebilir : https://yeni-kimlik.com/cocugum-hangi-okula-kayitli-meb-kayit-sorgulama.html 

İkametgah Nasıl Değiştirilir 2021?

İkametgah nasıl değiştirilir 2021 yılında konusunda üç seçeneğiniz bulunmadır.

  • 1- e Devlet şifreniz ile (E- İmza yada Mobil İmza gereklidir.)
  • 2- e Devlet şifreniz ile SMS yöntemini kullanarak
  • 3- Nüfus Müdürlüklerine giderek bu işlemi yapabilirsiniz.  

E Devlet Üzerinden İkametgah Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için: https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi

adres değişikliği sms

SMS ile ( yani telefonunuza gelecek olan kodu sisteme girmek sureti ile) ikamet değiştirmek için ibraz edeceğiniz adreste daha önceden hiç kimsenin oturmuyor olması gereklidir. Misafir ikamet işlemlerini bunun için SMS ile yapamazsınız. Kısaca e Devlet üzerinden bildireceğiniz adresin tamamen boş olması gereklidir. 

Adres Değişikliği Randevu 2021

Adres değişikliği randevusu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresini ziyaret etmeniz gereklidir. 2021 yılında randevu süreçleri tamamen değişmiştir. Nüfus Müdürlüğünden alınacak randevu konusunda lütfen https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html sayfasını ziyaret ediniz. 

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler 

İkamet değişikliği için gerekli belgeler 2021 yılında aşağıdaki gibidir: 

  • Boş bir adrese taşınmanız durumunda: herhangi bir belge vermenize gerek yok. Sadece beyanınız yeterlidir. 
  • Taşınacağınız adres sistemde dolu gözüküyorsa eğer: Bu durumda elektrik, doğalgaz yada su gibi fatura ibraz etmeniz gereklidir. Yada abonelik sözleşmesi gereklidir. 
  • Dolu bir adreste ikametgah değişikliği için gerekli belgeler: Taşındığınız adreste oturan bir aile ferdi ile başvuru yapmanız gereklidir. Birlikte oturacağınız ev sahibinin gelememesi durumunda apartman yöneticisi yada muhtarın yazılı beyanını da verebilirsiniz. 

Sonuç: Adres değişikliği bildirim süresi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 20 iş günüdür. Bu süreye tatil günleri dahil değildir. 20 iş gününü geçmeniz halinde adres değişikliği cezası ödemek zorunda kalırsınız. Misafir ikametgah ile okul kaydı yaptırılan değişiklik usulsüz bir değişikliktir. Gerçekten oturulmayan bir adreste oturmuş gibi gösterilmesi usule aykırıdır. İkamet nasıl değiştirilir konusunda sizlere göstereceğim en kolay yol e Devlet şifresi üzerinden SMS ile bu işlemi yapmaktır. Aksi durumda adres değişikliği randevusunu alarak bizzat gitmek zorundasınız.