2019 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? Değiştirmeme Cezası Ne Kadar?

Kıymetli okurlarımız;

2019 mevzuatları kapsamında revize etmek durumunda kaldık. Söz konusu işleme dair en kolay adres değişikliğinin nasıl yapıldığını anlatmakla birlikte, zamanında yapılmayan bildirimelerde ne gibi cezai müeyyidenin de olduğunu aktaracağız. 

Adres Değişikliğinde İkamet Değişikliği Bildirimi Yapmak Zorunda mıyım?

5490 Sayılı Nüfus Hizmeleri Kanunun 50 ve 51 inci maddeleri gereği adres değişikliği durumunda 20 iş günü içinde adres değişikliği yapmak zorunluluktur. 

Adres Değişikliği Bildirim Süresi Kaç Gündür?

Adres değişikliği bildirim süresi 20 iş günüdür. Hafta sonları ve diğer resmi tatiller bu süreye dahil değildir.  Örneğin Cumartesi ve Pazar gününün ardından Pazartesinin de herhangi bir sebeple resmi tatil olduğunu düşünelim. Bu durumda pazartesi gününü 20 iş gününe dahil etmeden sayacağız. 

Ancak: Her türlü doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör nedeniyle nüfus ve aile cüzdanlarının kaybedilmesi, nüfus olaylarının bildirim yükümlülüğünün yerine getirilememesi hallerinde, idari para cezası uygulanmaz.

Sponsorlu bağlantılar

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bulunduğunuz adresten farklı bir adrese taşınmanız halinde ikamet değişikliğini yapmak zorunda olduğunuzu yukarıda ki başlıkta ifade etmiştik. Bu işlem için aşağıda de belirttiğimiz belgeleri tamamlayarak Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yapabileceğiniz gibi, E devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. 

İkmet Değişikliği İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yukarıda zikrettiğimiz kanunun aynı maddelerinde de açıklanmış olup, Nüfus Müdürlüklerine yada adrese dayalı himzet veren kurumlara başvurmak zorundasınız. Ancak söz konusu işlem için en rahat Nüfus Müdürlüklerinden işlem yapabilirsiniz.  

 

Sponsorlu bağlantılar

 

E Devlet Üzerinden İkamet Değişikliği

E Devlet sistemi üzerinden de ikamet değişikliği işlemini yerine getirebilirsiniz. Ancak bu işlem için MOBİL imzanızın olması şarttır. MOBİL imza süreci zahmetli ve ücretli bir hizmet olup normal bir çok vatandaşın bu hizmeti alma durumu söz konusu değildir. 

Burada şunu ifade etmek zorundayım: Mobil imzayı herkes alabilir. Ancak ücretli olduğu için sadece bu işlem için yıllık ücrete tabi olan MOBİL imzayı almanızın fazla mantıklı olmadığını düşünüyorum.

İkamet Değişikliği İçin Ne Gerekiyor? 

 İkametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

  • Beyan edeceğiniz adres boş bir konut ise, herhangi bir belge istenmez. Ancak siz her hâlükârda yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
  • Beyan edeceğiniz adres, daha önceden başka bir kişi tarafından beyan edilmiş ise bu adres dolu gözükebilir. Bu durumda da yanınızda yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz, telefon abonelik sözleşmesi yada faturası götürünüz.
  • Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturulduğuna dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

 

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRMEME CEZASI 2019

İki farklı ceza ödemesi söz konusudur. Bunlardan ilki süresi içinde yapılmayan bidirim, diğeri ise gerçeğe aykırı beyan ile adres değişikiliği bildirimidir.

Süresi İçinde Yapılmayan Bildirimde:

Süresi içinde adres değişikliğinde bulunmayanlara 2019 yılı için ceza bedeli 71 TL'dir. 

Gerçeğe Aykırı Adres Değişikliği Bildirimi Cezası 

2019 yılı için bu bedel 1469 TL 'dir. 

Örneğin, çocuklarını farklı bir okula kaydettirmek için farklı adres gösterimlerinin tespitinde bu ceza miktarı ödenecektir. 

 

YANLIŞ BİLGİ : İnternet üzerinde bir çok web sitesinde geç bildirim cezasının 480 TL olduğu bilgileri yazmakta.  Hatta daha eski bilgileri içeren sitelerde ise daha farklı bilgiler yazmaktadır. Gerçeğe aykırı bildirimde ise 963 TL olduğu ifade edilmektedir. Bu bilgi eski bir bilgidir.

Güncel bilgi geç bildirimde 50TL, aykırı bildirimde ise, 1000 TL ‘dir.

 

E-devlet üzerinden adres değişikliği işlemi nasıl yapılır?

E devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapmak için öncelikle e devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. E devlet şifresini PTT yolu ile edinebilirsiniz.

Bunun yanında sisteme e imza yada mobil imza ile giriş yapmanız gerekir. Aksi halde bu işlemi yapmanız mümkün değildir. E devlet sistemi üzerinden e imza yada mobil imza olmadan bir çok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.  Ancak bu işlem için e imza veya mobil imza şartı aranmaktadır.

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için TIKLAYINIZ

Sisteme girdikten sonra istenilen bilgileri doğru girdikten sonra değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

 

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu işlemi yapan firmalara ait liste ve konu hakkında diğer bilgiler  www-tk-gov-tr adresinde yer almaktadır. (- işareti yerine nokta koyunuz.)

Sponsorlu bağlantılar

 

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Bu hizmet GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetin maliyet olarak bir bedelinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu işlem toplam üç aşamadan oluşur.

Ön başvuru- Başvuru – Aktivasyon.

 

  • Öncelikle adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu öğrenmek için http://adres.nvi.gov.tr web adresinden sorgulama yapabilirsiniz.
  • İstanbul ilinde oturanlar için nüfus müdürlükleri adresleri yol tarifleri ile birlikte bu adresten öğrenebilir.

 

Özet: E devlet üzerinden adres değiştirme işlemini direk e-devlet şifresiyle yapamıyorsunuz. Eğer Elektronik imzanız veya mobil imzanız yoksa boşuna kendinizi yormayınız.  Mobil imza veya elektronik imza uğraştırıcı ve masraflı bir iş. Onun yerine herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah belgenizi alabilirsiniz. Eğer elektronik imzayı veya mobil imzayı merak ediyorsanız alt kısımda verdiğimiz linklere bakabilirsiniz.

Yorumlar

Cocuğu okula kayıt ettirdikten 4 gün sonra misafir olarak görünen ikametgahın süresi doluyor .kayıt olan cocuk kayottan düşermi okulda. Yoksa birkere kayıt oldumu okula süreside dolsa o okuldamı kalır
Cevap
Ceza ödemesi yeni adres alırken yapılmak zorunda mı
Cevap
Adresim boşta e imza ile yenş taşınacağımız boş eve ikametimizi alamıyoruz Eski adres beyanı var diyor. NASIL YAPMAK LAZIM
Cevap
Taşındığım yerde herhangi bir aboneliğim yok kira kontratı ve ev sahibine ait olan fatura ile ikametimi değiştirebilir miyim?
Cevap
Akrabamız cocugunu ve kendisini bizim evde ikamet ettirmek istiyor, okul için sanıyorum cezası da varmış nasıl oluyor eve polis gelecek evde yoklar. İşte yada dısarda bunun tespiti için ugrasıyorlar mı gercekten.. Birde nüfus müd. Ne söylememiz gerekir bilemedim ya..
Cevap
Blz 7 aylık evliyiz ancak eve yeni geçtik ailemizle kalıyorduk bize de ceza uygulanır mi.
Cevap
Nüfus müdürlüğünden başkasının evinde misafir olarak adres değişikliği yapınca kaç günde sisteme düşer.
Cevap
Anında düşüyor
Cevap
Aynı sorunun cevabını bende arıyorum. Yok mu bilgisi olan
Cevap
E devletten mobil imzayla adres değiştirmek istiyorum değiştirmek istediğim adres sıfır Daire sürekli uyarı alıyorum tc numaralı şahıs(ben) eski adres beyanı bulunmaktadır diye bu ne anlama geliyor ben şuanda boşda görünüyorum önceki adresimden ayrıldım acil cevap bekliyorum lütfen
Cevap
dolu kiracı olan eve biz ikametgahı taşıdığımız da yinede okul i,çin kontrole gelirler mi
Cevap
Polis gelir. Dolu kiracı olan yere zaten adres taşıyamazsınız polis tahkikatı olmadan
Cevap
Polis tahkikatı olacaksa biz niye fatura vs gösteriyoruz?
Cevap
Ben ikameti yarin degistiricem okul icin fakat tercih zamani 22 temmuzda aciklanacak ikamet suresi 20 gun sıkıntı olur mu ?
Cevap
Tercih zamanı 12 temmuzda bitiyor.
Cevap
Olmaz. 1 gün bile yeterli.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.