Çocuğum hangi okula gidecek? 2018 - 2019 Kayıt sorgulama e-OKUL

Son Dakika !! Adres Kayıt Sistemine Göre Çocuğum Hangi Okula Gidecek? 2018-2019 MEB e-okul Kayıt Sorgulama Sistemi Açıldı

Kıymetli Anne ve Babalar, çocuğunuzun bu yıl için (2018 - 2019 öğretim yılı için) okula başlama yaşı gelmiş olabilir. Şuan için yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında okula başlama süreci geçmiş yıllara nazaran çok farklı işlemektedir. Uzman eğitimcilerin katkıları ile hazırlanan bu makalemizde okula başlama süreci ile ilgili bilmeniz gereken bütün soruların cevabını bulabilirsiniz. 

Bu makalemiz 2018 yılında halen yürürlükte bulunan "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine" göre hazırlanmıştır. Makalemizin hazırlanmasında katkısı bulunan MEB personeline ve bu yazıyı yayına hazırlayan Uzm.Mahmut SUBAŞI'na şükranlarımızı sunarız.  

Yazar : Uzm Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

 • 2018 - 2019 okula başlama yaşı kaçtır?
 • 2018 - 2019 ana okuluna - ana sınıfına ve ilkokula başlama yaşı kaçtır? 
 • Çocuğumu istediğim okula kayıt yaptırabilir miyim?
 • 2018 - 2019 çocuğumun kayıtlı olduğu (olacağı) okulu nasıl öğrenirim?
 • Okullar ne zaman açılacak?

 

ÇOCUĞUMUN HANGİ OKULA KAYIT OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM? ÇOCUĞUM HANGİ OKULA GİDECEK?

Anasınıfı, İlkokul ve Ortaokul 5. sınıfına kayıt olacak öğrencilerin kayıtları e-kayıt sistemi üzerinden adres durumuna göre yapılmaktadır. Bu kayıt işlemi otomatik olarak sistem üzerinden yapılır. Adres bilgileri Nüfus Genel Müdürlüğünden temin edilmektedir. Yani sizlerin adresinizi şurası diye ibraz etmenizin hiçbir faydası yoktur. 

 • Milli Eğitim Bakanlığı sorgulama sayfasını henüz aktif etmemiştir. Resmi sorgulama sayfası hemen aşağıda sarı renkle gösterilen linktir. 

--2018-2019 Yılında Çocuğunuzun kaydı hangi okulda olduğunu öğrenmek için tıklayınız-- 

Evinize yakın okulların listesini görmek için tıklayınız.

Çocuğunuzun okula başlama yaşı gelmeden önce kayıt yaptırmak istediğiniz okula ikametinizi aldırmak zorundasınız. 

Çocuğunuzun Hangi Okula Kayıt Olduğunu Öğrenmek İçin:

 • 1- e -Okul'un  resmi resmi web sitesinden sorgulama yapmak zorundasınız. Sorgulama yapacağınız link hemen aşağıda verilmiştir. Hemen aşağıda verdiğimiz bu link Milli Eğitim Bakanlığının resmi sorgulama sitesidir. Bu linke tıklamadan kendiniz sorgulama yapmak isterseniz eğer, google'ye  e okul yazarak MEB'e ait olan sonu gov.tr uzantılı olan siteyi ziyaret ediniz. Daha sonra duyurular alanında yer alan e-kayıt işlemleri duyurusunu tıklayınız.  
 • 2- Sorgula sayfasına geldiğinizde yapmanız gereken tek şey, çocuğunuza ait T.C. Kimlik Numarasını ve doğum tarihini yazmaktır.  

Belli oldu!!! Okullar ne zaman açılacak? Tıklayınız.

Okula başlama yaşı hesaplamak için tıklayınız.

Çocuğum okula hazır mı? Uzman Görüşü.

 

2018 - 2019 YILINDA OKULA BAŞLAMA YAŞI

Bu makalemizde okula başlama yaşı ile ilgili olarak kısa ve özet açıklama yapılmıştır. Çok daha fazla bilgi edinmek isterseniz eğer, 2018-2019 Okula başlama yaşı hesaplama konulu yazımızı muhakkak inceleyiniz. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Ana Okuluna - Ana Sınıfına Başlama Yaşı :

Eğitim döneminin başlayacağı yıl için Eylül ayının sonu itibariyle 48 ayını tamamlayan çocuklar ile 66 ayını henüz tamamlamamış çocukların kayıtları ana okuluna yapılır. Ancak 60 - 66 arasındaki çocukların velilerinin dilekçe ile başvurması halinde bu çocukların kayıtları ilkokula yapılabilir. 

Ana sınıflarında boş kontenjan kalması durumunda 36. ayına kadar çocuklarında kayıtları ana sınıfına yapılabilir. 

Ana sınıfına kayıt yaşı 48 ayını tamamlayan çocuklar ile 66 ayını tamamlamayan çocuklar içindir. Sınıfta boş kontenjan kalması durumunda 36. ayına kadar olan çocuklarında kayıtları alınır.

İlkokula Kayıt Yaşı :

Yine Eylül ayının sonu itibariyle 66. ayını tamamlayan çocuklar ile daha büyük çocukların kayıtları ilkokula yapılır. 

Not : Okula başlama yaşı ile ilgili olarak bir çok açıklama vardır. Bu hususları mevzuatlar kapsamında öğrenmek için yukarıda linkini verdiğimiz yazımızı okuyunuz. 

 

ÇOCUĞUMU İSTEDİĞİM OKULA KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?

Çocukların hangi okula kayıt yaptıracakları hususu "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Yönetmeliği'nin 11. maddesinin 1. fıkrasında belirtilmiştir. Yönetmelikte ki bu hükme göre:

"....Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez." denilmektedir. Bu kapsamda;

 • Okul kayıtları adres durumuna göre yapılmaktadır. Yani istediğiniz herhangi bir okula giderek çocuğunuzu kaydettirme imkanına sahip değilsiniz. Sistem sizi hangi okula yerleştirmiş ise o okula kayıt olabilirsiniz. 
 • Kayıtlar sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Herhangi bir belge talep edilmemektedir. 

Çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt yaptırmanın tek yolu kayıt dönemi gelmeden ikametinizi kayıt yaptırmak istediğiniz okulun yakın çevresine aldırmaktır. Bundan başka bir yolu şimdilik bulunmamaktadır. 

Not: Özel okullar için bu uygulamalar geçerli değildir. 

 

Çocuğum Ana Okuluna mı İlkokula mı Gidecek?

1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığının sorgulama sayfası üzerinden çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğunu sorgulama ile öğrenebileceksiniz. Ancak bu sorgulama sayfasından elde edeceğiniz bilgiler sizler için yeterli gelmeyebilir. Bu kapsamda;

 • Okulların açılacağı Eylül ayı itibariyle çocuğu 60 - 66 aylık arasında olanlar normal şartlarda otomatik olarak Ana Okuluna kayıt olmaktadır. Ancak veliler dilekçe ile çocuklarını İlkokula kayıt yaptırabilirler. 

2013 Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos Aylarında Doğan Çocuklar

Bu aylarda doğan çocuklar otomatik olarak Ana Okuluna kayıt olmaktadır. Veliler dilekçe ile bu aylarda doğan çocuklarını İlkokula kayıt yaptırabilir. 

2013 Ocak - Şubat - Mart  Aylarında Doğan Çocuklar

2013 Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğan çocuklar otomatik olarak İlkokula kayıt olmaktadır. Bu çocukların velileri dilekçe vererek çocuklarının okula başlama yaşını bir yıl erteleyebilir. 

2012 Ekim - Kasım - Aralık Aylarında Doğan Çocuklar

2012 yılının Ekim Kasım ve Aralık aylarında doğan çocukların okul kayıtları otomatik olarak İlkokula yapılır. Bu çocukların velileri Sağlık Raporu ile çocuklarının okulunu bir yıl erteleyebilir.  

MERNİS adres kayıt Sistemi Nedir?

MERNİS adres kayıt sistemi hakkınızda açılan davalarda, aile hekimi seçiminde bağlı olduğunuz sağlık ocaklarının belirlenmesinde, çocuğunuzun gideceği okulun belirlenmesi, genel seçimlerde oy kullanılacak sandığın belirlenmesi gibi kamusal işlemlerde kullanılan ve kişinin ikamet ettiği kabul edilen adreslerin kaydedildiği adres sistemidir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Okul kayıtlarında adresin yada ikametin etkisi nedir?

Adres kayıt sisteminde kayıtlı olan adres 1.sınıf ve 5.sınıf öğrencilerinin okullarının tayin edilmesinde esas alınan adrestir.

Öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu adrese en yakın olan okullara otomatik olarak kaydedilirler. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul adres değişikliği ile otomatik olarak değiştirilebileceği gibi sınıf mevcudu 30 kişiden daha az olan sınıflara öğrencilerin nakil yaptırılması da mümkündür.

Adres kayıt sistemi ile 1 ve 5.sınıfların yanı sıra 9.sınıf öğrencilerinin de okul tayini yapılmaktadır.

 

9 Sınıf Öğrencilerinin Okul Kayıtlarında Hangi Adres Dikkate Alınmaktadır?

9.sınıf öğrencilerinden TEOG sınavına girmeyenler, sınava girdiği halde tercihte bulunmayanlar yahut yapmış oldukları tercihlerden herhangi birine yerleşemeyen adaylar adres kayıt sistemine göre ikametgâh adreslerine en yakın ve boş kontenjanı olan okullara otomatik olarak yerleştirilirler.

Öğrencilerin olumsuz durumlarda kontenjanlara göre nakil işlemleri yaptırmaları mümkündür. Lise öğrencilerinde nakit işlem uygulaması biraz farklıdır.

Öğrencinin TEOG sınavı sonucunda aldığı puan nakit yaptırmak istenen okula son sıradan giren öğrencinin puanından daha fazla olmadığı sürece o okula nakil yaptıramaz. İlkokul ve ortaokullarda nakil işlemlerinde yalnızca kontenjan açığı aranmaktadır.

 

Otomatik olarak kayıt yaptırılmayan okullar nelerdir?

 İkametgâh adreslerine en yakın okullar özel okullar, imam hatip okulları ve konservatuarlar olsa dahi öğrenciler bu okullara otomatik olarak kayıt yapılamazlar. Öğrencilerini bu okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin hiçbir ikametgâh adresi değişikliği yapmadan doğrudan kayıt yaptırmak istedikleri müdürlüklere başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. E okul yahut devlet okulları müdürlüklerinde yapılan sorgu neticesinde hiçbir okula yerleştirilmedikleri görülen öğrenci velilerin öncelikle nüfus müdürlüklerine giderek adreslerini kontrol etmeleri ve daha sonra durumu bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Taşınma ve Tayin Durumunda Çocuğumun Okulunu Nasıl Değiştirebilirim?

Adres kayıt sistemiyle okul kaydı yapılacak öğrencilerin öğrenimlerinde devam edecekleri okullar belirlendikten sonra adresleri değişen ve tayin sebebiyle il yahut ilçe değiştirmek zorunda kalan kişilerin çocukları hiçbir ekstra talep ve işleme gerek kalmadan otomatik olarak yeni ikametgâh adresinin bulunduğu en yakın okula kayıt edilirler.

 

Adres kayıt sistemine göre çocuğumun kayıtlı olduğu okulu nasıl öğrenebilirim?

Adres kayıt sistemindeki adreslere göre okullara kayıtları yapılan öğrenciler ve veliler hangi okulda kayıtlı olduklarını e-okuldan kolaylıkla öğrenebilirler.

TC kimlik numarası ve öğrenci doğum tarihi, nüfus cüzdanı cilt numarası gibi sorulara cevap vererek sisteme giriş yapıldıktan sonra öğrenci bilgileri bölümünden sorgulanabilir.

E okul sistemine giriş yapamayan veliler her hangi bir devlet okulundan çocuklarının kayıtlı oldukları okul bilgilerini sorgulatabilirler.

5 buçuk yaşını dolduran çocuklar otomatik olarak okullara kaydedilir.

Sağlık durumunun elvermemesi yahut bedensel ve zihinsen bir rahatsızlığı sebebiyle okula başlayamayacak durumda olan çocukların kayıtları sağlık raporunu beyan etmeleri kaydıyla 1 yıl dondurulabilmektedir.

Sağlık raporunu adres kayıt sistemi ile çocuğun kayıt edilmiş olduğu okula 19 Eylül tarihinden sonra beyan edilmesi gerekmektedir.

 

Ana sınıfı öğrencilerinin kayıtları nasıl yapılmaktadır?

Adres kayıt sistemi ile anasınıfı kaydı da yapılmaktadır. Anasınıfına gidecek öğrencilerinde öğrenim görecekleri okullar belirlenmektedir.

Okul bölgesinde anasınıfı yaş grubunu doldurmuş çocuklar okula kayıt yaptırdıktan sonra okulda boş kontenjan kalması durumunda yaş grubunu doldurmamış öğrencilerden kayıt talep edilebilmektedir.

Gelişimini tamamlamış 60-66 aylık arası olan çocuklar velinin talebi üzerine ilkokula başlatılabilir. Gelişimi tamamlanmamış çocuklar anasınıfı eğitimine kabul edilirler.

Taktir Teşekkür Hesaplama (% 100 MEB uyumlu bütün sınıflar için ayrı ayrı taktir teşekkür hesaplaması yapın)

E-Okul Şifre 

E-Okul Giriş

E-Okul VBS

2.98 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.98 (25 Oylar)