Çocuğum Hangi Okula Gidecek 2023 e Okul Kayıt Sorgulama

Kıymetli velilerimiz, 2023 - 2024 Eğitim ve Öğretim Yılında çocuklarının hangi okula gideceğini öğrenmek için bu sayfamızı günlük olarak takip etmenizi öneriyorum. Mesleğimiz gereği bu konuyu her an takip ediyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı her an e okul kayıt sorgulama sayfasını açıklayabilir. MEB'den sonra bunu ilk açıklayan biz olacağız. 

"Çocuğum hangi okula gidecek"  ve "adrese dayalı okul sorgulama" işlemini nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak aşağıda anlattık. e-Okul kayıt sorgulama işleminden bahsettiğimiz bu yazımızda ayrıca çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt yaptırmak için çok önemli bilgilerden bahsettik. Yazımız mevzuata tamamen uygun olarak kaleme alınmış olup, ince ayrıntılarına kadar okumanızı önemle tavsiye etmek zorundayım. 

Çocuğum Hangi Okula Gidecek

Çocuğum hangi okula gidecek sorgusunu sadece e-devlet üzerinden hemen aşağıda linkini verdiğimiz resmi sorgu sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Bu sorgu sayfası dışında adrese dayalı okul sorgulama yapma imkanınız bulunmamaktadır. Çocukların hangi okula gidecekleri sistem üzerinde otomatik olarak belirlenmektedir. 

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ilkogretim-okullari-adrese-gore-kayit-okulu-sorgulama-e-kayit

Çocuğunuzu istediğiniz bir okula göndermenin mümkün olup olmadığını aşağıda anlattık. 

e-Okul Kayıt Sorgulama 

Çocuğum hangi okula gidecek öğrenmek için yukarıda linkini verdiğimiz  e-Okul kayıt sorgulama sayfasını kullanmak zorundasınız. 

 • 1. Adım : Üstte link olarak verilen bağlantıya tıklayarak E-devlet şifrenizle giriş yapınız.
 • 2. Adım:  Velisi olduğunuz çocuğunuzun kayıtlarına ulaşabileceksiniz.

Çocuğumun Hangi Okula Gideceği Neye Göre Belirlenmektedir?

Bir öğrencinin hangi okula gideceği kayıtlı olduğu ikamete göre belirlenmektedir. Yani hangi adreste kayıtlı gözüküyorsanız o adrese en yakın okuldan başlamak üzere sistem sizi otomatik olarak bir okula kaydeder. Bu veriler tamamen İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğünün veri tabanından çekilmektedir. 

Çocuğumu İstediğim Okula Kayıt Yaptırabilir miyim?

Hayır. Çocuğunuzu sadece MEB sorgu sayfasında çıkan okula kayıt yaptırabilirsiniz. Çünkü sistem sizi zaten otomatik olarak bir okula kayıt ettirmektedir. Dolayısı ile çocuğunuzu istediğiniz bir okula göndermenin yolu ikametinizi o okula yakın bir adrese taşımaktır. 

Adresi başka bir il yada ilçede olan bir kişinin istenen bir okula kayıt olması konusunda MEB yetkililerinin yada okul idaresinin dışarıdan müdahalesi söz konusu olamamaktadır. İstediğiniz bir okula göndermek için kesinlikle adresinizi o okula yakın bir adrese taşımak zorundasınız. 

Okul Kaydı Evime En Yakın Okula mı Çıkacak?  

Sistem bütün öğrencileri otomatik olarak adreslerine yakın bir okula kaydeder. Ancak o okulun kontenjanının dolması halinde en yakın olan başka bir okula da kaydınız düşebilir.

Dolayısı ile adrese en yakın olan bir okula gitmenin garantisi olmamakla birlikte bir okulun kontenjanının dolması durumu çok nadir yaşanan bir durumdur. 

Çocuğumun Kaydı İstemediğim Bir Okula Çıktı, Naklini Alabilir miyim?

Bu durumda istediğiniz okul için başvuru yapmanızı tavsiye edebilirim. Ancak gideceğiniz okulda kontenjan doluysa yapacağınız bir şey yok. 

İkametimi Taşıyarak İstediğim Okula Gidebilir miyim?

Sahte ikamet taşımanız halinde hakkınızda cezai işlem uygulanmaktadır. Özellikle okul kayıt dönemlerinde bir çok aile adreslerini farklı adreslere taşımaktadır. Bu konuda Nüfus Müdürlüğü yetkilileri ve Okul idaresi tecrübeli oldukları için kayıt dönemine denk gelen her adres değişikliği durumunu incelemeye almaktadır. 

Özellikle Nüfus Memurları okula kayıt dönemine denk gelen bir adres değişimini Emniyete bildirmekte ve gerçekten o adreste olup olmadığınızı sorgulatmaktadır. Bu durum karşısında bir çok aile maalesef şu önlemi almıştır: adreslerini kayıt döneminin dışında örneğin Ocak ve Şubat ayı gibi zamanlarda taşıyarak dikkatleri üzerine çekmemekte ve sahte adres taşımalarının araştırılmasını önlemektedirler. 

Bir çok kişi bu konuda adım atacak ailelere adreslerinizi kaçak bir şekilde taşıyacaksanız eğer kayıt döneminde değil de diğer aylarda taşıyınız tavsiyesinde bulunmaktadır maalesef. Bu durumu kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve tespit ettiğiniz kişileri okul idaresi, CİMER yada Nüfus Müdürlüğüne şikayet etmenizi tavsiye ediyorum.   

İkametimi Bir Yakınımın Yanına Taşırsam Ne Olur?

Şuan ki sistemin en büyük açıklarından biri bu diyebiliriz. Ancak Nüfus Müdürlüğünde adres taşıma işlemi yaparken Nüfus Memuru şüphelenerek hakkınızda işlem yapılmasını talep edebilir. Ayrıca okul idaresi de şüphe duyması halinde hakkınızda işlem başlatabilir.  

İlginizi Çekebilir: 

https://yeni-kimlik.com/ikametgah-degistirme-islemleri-ve-ceza-miktarlari.html 

Çocuğumu İstediğim Okula Kayıt Yaptırabilir miyim?

Adrese dayalı okul kaydı sorgulama sisteminde en çok merak edilen soruların başında bu soru gelmektedir.

Çocukların hangi okula kayıt yaptıracakları hususu "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Yönetmeliği'nin 11. maddesinin 1. fıkrasında belirtilmiştir. Yönetmelikte ki bu hükme göre:

"....Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez." denilmektedir. Bu kapsamda;

 • Okul kayıtları adres durumuna göre yapılmaktadır. Yani istediğiniz herhangi bir okula giderek çocuğunuzu kaydettirme imkanına sahip değilsiniz. Sistem sizi hangi okula yerleştirmiş ise o okula kayıt olabilirsiniz. 
 • Kayıtlar sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Herhangi bir belge talep edilmemektedir. 

Çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt yaptırmanın tek yolu kayıt dönemi gelmeden ikametinizi kayıt yaptırmak istediğiniz okulun yakın çevresine aldırmaktır. Bundan başka bir yolu şimdilik bulunmamaktadır. Özel okullar için bu uygulamalar geçerli değildir.  

Okul kayıtlarında adresin yada ikametin etkisi nedir?

Adrese göre okul sorgulama işlemi yaparken bilmeniz gereken en önemli husus: Adres kayıt sisteminde kayıtlı  olduğunuz ikamet adresi  1.sınıf, 5.sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin okullarının tayin edilmesinde esas alınan adrestir.

Öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu adrese en yakın olan okullara otomatik olarak çocuğunuzun kaydı yapılır.  Öğrencinin kayıtlı olduğu okul adres değişikliği ile otomatik olarak değiştirilebileceği gibi sınıf mevcudu 30 kişiden daha az olan sınıflara öğrencilerin nakil yaptırılması da mümkündür.

Otomatik olarak kayıt yaptırılmayan okullar nelerdir?

İkametgâh adresleri ne en yakın okullar özel okullar, imam hatip okulları ve konservatuarlar olsa dahi öğrenciler bu okullara otomatik olarak kayıt yapılamazlar. Öğrencilerini bu okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin hiçbir ikametgâh adresi değişikliği yapmadan doğrudan kayıt yaptırmak istedikleri müdürlüklere başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

E okul yahut devlet okulları müdürlüklerinde yapılan sorgu neticesinde hiçbir okula yerleştirilmedikleri görülen öğrenci velilerin öncelikle nüfus müdürlüklerine giderek adreslerini kontrol etmeleri ve daha sonra durumu bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

Taşınma ve Tayin Durumunda Çocuğumun Okulunu Nasıl Değiştirebilirim?

Adres kayıt sistemiyle okul kaydı yapılacak öğrencilerin öğrenimlerinde devam edecekleri okullar belirlendikten sonra adresleri değişen ve tayin sebebiyle il yahut ilçe değiştirmek zorunda kalan kişilerin çocukları hiçbir ekstra talep ve işleme gerek kalmadan otomatik olarak yeni ikametgâh adresinin bulunduğu en yakın okula kayıt edilirler.

Anasınıfı, İlkokul 1 ve Ortaokula Kaydınız Nasıl Yapılacak

Anasınıfı, İlkokul ve Ortaokula (5. sınıfa) kayıt olacak öğrencilerin kayıtları e-kayıt sistemi üzerinden adres durumuna göre yapılmaktadır. Bu kayıt işlemi otomatik olarak sistem üzerinden yapılır. Yukarıda bu sorgu işlemini nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. 

2022 - 2023 Çocuğum Anasınıfı, İlkokul Hangi Sınıfa Gidecek? 

Aşağıdaki tabloda çocuğunuzun hangi sınıfa gitmesi gerektiğini tek tek açıkladık. Bu tablo yüzde yüz mevzuata uygun olarak hazırlanmıştır. Bu sayfamızı kaynak göstererek istediğiniz web sitesinde güvenle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bir çocuğun hangi ayda kaçıncı sınıfa gitmesi gerektiğine dair daha ayrıntılı bilgiyi https://yeni-kimlik.com/okula-baslama-yasi-hesaplama.html sayfasından edinmenizi önemle tavsiye ediyorum.  

2022 Yılı İçin Ana Okulu ve Anasınıfına Hangi Ayda Doğan Çocuklar Gidecek?

Eğitim döneminin başlayacağı 2022 Eylül ayının sonu itibariyle;

 • 36 ayını tamamlayan çocuklar ile 68 ayını tamamlayan çocuklar (yani 69 ayından gün almamış çocuklar) ana okuluna gidecek.
 • Öncelik 57 - 68 ay arasında olan çocuklara tanınır. ( 57 - 58- 59 - 60 - 61 - 62 - 62 - 64 - 65 - 66 - 67 - 68 aylık çocuklara yani)
 • Boş yer kalması halinde ise 56 - 36 arasındaki çocukların kayıtları yapılır. (Yeni yönetmeliğin 11. maddesinde açıklanmıştır)

Anasınıfı ana okullarından farklıdır. Ana okulları sadece bu yaş grubuna özgü açılan kurumları ifade ederken, ana sınıfı ise İlköğretim Okullarında açılan ana sınıfını belirtir. 

 • Eylül ayı sonu itibariyle 57 Aylık ve 68 Aylık arasında olan çocukların kayıtları ana sınıfına yapılır. 
 • Sınıfta boş yer kalması halinde 56 - 45  arasındaki çocukların da ana sınıfına kaydı yapılır. ( 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 aylıkların yani)
 • Ayrıca 69 - 70 - 71 aylık çocukların velileri dilekçe vererek ana sınıfına da kayıt yaptırabilir. (Yeni yönetmeliğin 11. maddesinin 6. fıkrasında yazılı) 
 • Eylül ayı itibariyle 69 -70 ve 71 aylık çocuklar normalde ilkokula gider. Ancak bu çocukların velileri dilekçe ile erteletebilir. Bu çocuklar daha önce okul öncesi eğitim almamış iseler ana sınıfına kayıtlarda öncelik tanınır. (Yönetmeliğin yeni halinin 11. maddesinde)
 • Eylül ayı itibariyle 66 - 67 - 68 aylık çocukların velileri dilerse dilekçe ile çocuklarını İlkokula gönderebilir.  (Yönetmeliğin yeni halinin 11. maddesinde)

İlkokul 1. Sınıfa Hangi Ayda Doğan Çocuklar Gidecek?

 • Yine 2022 Eylül ayının sonu itibariyle 69. ayını tamamlayan çocuklar ile daha büyük çocukların kayıtları ilkokula yapılır. 
 • Ancak 69 - 70 - 71 aylık çocukların velileri dilerse dilekçe bu yaş grubundaki çocukların okul kaydını bir yıl erteletebilir. Yada ana sınıfına kayıt olabilir. 
 • 66 - 67 - 68 ayında olan çocukların velileri dilekçe ile 1. sınıfa kayıt olabilir.
 • 72 aydan büyük çocukların hiç bir kaçışı yok birinci sınıfa gidecek. Sağlık raporu vs. yeni olayı tamamen kalktı yeni yönetmelikte. 

Özetle: Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız Çocuğum hangi okula gidecek konusu  mevzuata uygun olarak kaleme alınmıştır. Bu sayfamızda yer alan bilgileri dilerseniz bu sayfamıza kaynak vererek paylaşabilirsiniz. Adrese dayalı okul sorgulama işlemini adım adım nasıl yapacağınızı yukarıda anlattık. e Okul kayıt sorgulama işleminin yanında çocuğunuzu istediğiniz bir okula göndermek için yapmanız gerekenleri de yukarıda anlattık. 

Okul Kaydı Konusunda İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız: 

https://yeni-kimlik.com/yas-hesaplama.html 

https://yeni-kimlik.com/ikamet-belgesi-nasil-alinir.html

Kaynak: 

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=19942&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5 

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1739.pdf