Kat İrtifaklı Tapuya Kredi Veren Bankalar

Bu yazımızda çok önemli bir husus olan kat irtifaklı tapuya kredi veren bankalar hangileridir konusunu anlatacağız. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu ile Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinde kredi çekmeye dair hususlar bahsedilmiştir.

Kat İrtifakı Olan Tapuya Kredi Verilir mi?

Öncelikle kat irtifakı olan konutların hukuksal tanımını iyi yapmamız gereklidir. İnşaat süreci devam eden bir bina için öncelikle kat irtifakı tapusu düzenlenir. Bu tapuda her dairenin ve varsa işyeri yada dükkanın sınırları ve fiziksel özellikleri belirlenir. 

Örneğin bu binada kaç daire olduğu, hangi dairenin kaç metrekare olduğu gibi fiziksel bütün özellikler belirlenir. Binanın bütün yapım süreci tamamlandıktan sonra iskan alınarak kat mülkiyetine geçilir. Bu işlemlere dair mevzuata uygun açıklamayı şu yazımızdan okuyunuz. 

https://yeni-kimlik.com/kat-mulkiyeti-kat-irtifaki-nedir.html 

Dolayısı ile bütün bankalar kat irtifakı olan tapulara kredi vermektedir. Aşağıda bir çok banka özelinde bu konuyu detaylı olarak anlattık. Bankaların ev sahibi olmak isteyenlere vereceği konut kredisinde, alınacak evin tapusunun krediye uygun olması, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun olması ve projeye uygun olarak inşa edilmesi gibi bazı şartları vardır. Bu şartları sağlayan tapulu evler için kredi çıkarılabilir ve vade seçenekleri oluşturulabilir.

Hangi Evlere Kredi Verilmez?

Bankalar konut kredisi ile satın alınacak evde şu özelliklerin olması durumunda kredi vermemektedirler:

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı olmayan tapulara kredi verilmez

Satın alınmak istenen evin kat irtifakı ya da kat mülkiyeti yoksa bankalar konut kredisi vermeyi reddetmektedirler.

Kat irtifakı tapusu henüz tamamlanmamış, inşaat halindeki binalara verilirken kat mülkiyeti inşaatı biten dairelere verilen tapu çeşididir.

Bankalar konut kredisi kullandırırken en azından binanın kat irtifakı tapusunun olmasına dikkat ederler.

Evin yüzde 80’i bitmeyen evlere kredi verilmez

Alınacak evin inşaatının yüzde 80’i tamamlanmadıysa kredi çıkmaz. Her bankanın konut kredisinde uyguladığı prosedürler farklı olsa da bu oran yaklaşık olarak aynıdır. Çoğu konut projesinde anlaşmalı bankalar daha düşük oranlar verebilmektedir. Bu nedenle proje ile anlaşmalı bankalarla çalışmak daha avantajlıdır.

Önemli: Binanın yüzde 80’inin bitmiş olması demek, kapı ya da pencere gibi unsurların takılmış olması fakat binada bazı eksikliklerin olması demektir.

Projeye uygun olarak yapılmayan evlere kredi verilmez

Bankanın gönderdiği ekspertiz satın alınması planlanan evi incelemeye gittiğinde ilk bakacağı şeylerden biri, binanın belediyenin vermiş olduğu projeye uygun olup olmadığını kontrol etmektir.

Projeye uyulmadan yapılan evlerde, ilerde belediyenin binayı yıkma riski vardır. Bu nedenle proje ile uyuşmayan evler için bankalar konut kredisini onaylamamaktadırlar.

Tapu bilgileri uyumlu olmayan evlere kredi çıkmaz

Evin tapusunda belirtilen bilgilerle evin özellikleri örtüşmüyorsa kredi çıkması mümkün değildir. Banka tarafından gönderilen eksper, evin tapusu ile birlikte evi yerinde inceler.

Adres bilgileri, konum, binanın yaşı ve kredi çekecek kişinin geri ödeme durumları gibi bilgiler, konut kredisi başvurusundaki bilgilerle uyuşmalıdır. Çok eski evler için bankalar kredi vermeye çekimser bakabilirler.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar Mı?

Arsa tapulu daire demek, henüz kat mülkiyeti tapusu çıkarılmamış tapu demektir. Kat irtifakı tapusu aynı zamanda arsa tapusu olarak da adlandırılabilir. İskan belgesi alınmayan binalar için bazı bankalar kredi verirken bazıları ille de kat mülkiyet tapusu istemektedirler. Evin kat mülkiyetinin olması, bankanın evi ipotek ettirebilmesini sağladığı için konut kredisi verilirken öncelik, kat mülkiyet tapusu olan evlere veriliyor.

Başvuru sırasında satın alınacak evin tapusu arsa tapulu ise ve başka bir ev ipotek olarak gösterilebiliyorsa konut kredisi çekilebilir.

Arsa tapulu daireye kredi veren bankalar

Çok az banka kat irtifaklı dairelere konut kredisi vermektedir. Bu bankalardan biri de Finansbank’tır. Finansbank’tan konut kredisi başvurusunda bulunmak için şubeye gidilmesi ve şartların öğrenilmesi gerekir. Başvuruda yalnızca tapu ipoteği değil aynı zamanda gelir düzeyi ve mesken talepleri olabilmektedir. Kat mülkiyetli tapulara göre arsa tapulu kredilerde süreç daha yavaş ilerlemektedir.

Finansbank dışında kat irtifaklı tapuya kredi veren bankalardan biri de Vakıf Bank’tır. Kat irtifaklı evlerde risk oldukça yüksek olduğu için bankalar arsa tapulu evlere kredi verirken daha ağır şartlar sunabilirler. Kefil, yüksek faiz oranları ya da vade seçeneklerinin farklı olması gibi koşullar, kat irtifaklı tapulara kredi alırken çekilen zorluklar arasındadır.

20 Yıllık Binaya Kredi Çıkar Mı?

Bankaların çoğu 20 yaşında ya da 20 yaşından büyük olan evlere kredi vermezler. Bunun nedeni, kredi taksitlerinin ödenmemesi halinde ipotek ettikleri evi satma durumlarıdır. Eski binalara daha az talep olduğu için evin satışı daha zorlaşır ve banka zarara girebilir. Fakat kredi çıkmasında binanın eski olması tek kriter değildir. Binanın yaşı kadar bulunduğu lokasyon ve binanın sağlamlığı da çok önemlidir. Bazı evler eski olsa bile bulundukları mevkiler önemli ise ya da ev çok dayanıklıysa konut kredisi çıkabilmektedir.

Evimi İpotek Ettirip Kredi Almak İstiyorum

Evimi ipotek edip kredi çekebilir miyim? Kredi çekmek isteyen kişilere bankaların sağladığı kolaylıklardan biri de evi ipotek olarak alıp kredi çıkmasına olanak sağlamaktır. Kredi onaylanırken başvuru sahibinin geri ödemeleri yapıp yapamayacağı, gelir düzeyi ve mal varlıkları önemli bir yer tutmaktadır. Ev ipotekli kredi veren bankalardan biri olan Ziraat Bankası ipotek karşılığı kredi çekilmesini onaylamaktadır.