Muhtar Olma Şartları 2022

Sabika kaydı olan biri muhtar olabilir mi

Bu yazımızda muhtar olma şartları 2022 yılı için ve önümüzdeki yerel seçimlerinde nelerdir sorunun cevabını Yasalara ve Mevzuatlara göre anlattık. Aynı zamanda muhtarlık hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabını da bu yazımızda en doğru şekilde öğreneceksiniz: muhtar seçilme yaşını, muhtar maaşlarının ne kadar olduğu, aylık kazançlarını, maaşının dışında bir ek gelirlerinin olup olmadığını vs hepsini bu yazımızda sizlere aktaracağız. 

Muhtar Olma Şartları 2022

Muhtar olma şartları  aşağıdaki gibidir: 

  • 1- T.C. Vatandaşı olmak,
  • 2- Seçimlere girileceği tarih itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak, 
  • 3- Seçimlere girdiğiniz mahalle yada köyde ikamet ediyor olmaz ve o ikamette en az 6 ay oturuyor olmak. 
  • 4- Mezuniyet şartı yok. Okur yazar olmak yeterlidir. 
  • 5- Akli melekeler yönünden kısıtlı olmamak. 
  • 6- Hükümlü olmamak. Bazı suçları işleyenlerin seçilme hakkı yoktur. 

Yukarıda saydığımız bu şartlar şuan için geçerli şartlar olup, önümüzdeki dönem yapılacak olan yerel seçimlerde de geçerli olacak şartlardır. 

https://yeni-kimlik.com/yerel-secimler-ne-zaman.html 

Muhtar Seçilme Yaşı 2022

Muhtar seçilme yaşı 18'dir. 18 yaşını tamamlamanız gereklidir. Daha önceki uygulamada 25 yaşını tamamlama şartı vardı. Ancak 2017 yılında yapılan Anayasa Değişikliği ile yaş şartı 18'e çekilmiştir.  

İkamet Kaydınızı Zamanında Aldırmayı Unutmayınız. 

Muhtar olma şartları içinde en önemli şartlardan bir tanesi ikamettir. İstanbul yada  Ankara gibi Büyük Şehirlerde ikamet edip memleketinde köylerinde seçimlere girmeyi planlayan adayların en çok dikkat etmesi gereken husus budur. İkametinizi seçimlerden en az 6 ay önce aday olacağınız yere aldırınız. 

İkamet Kanıtı İçin Bazı Adaylar Elektrikleri Akşamları Açık Bırakıyor.

Resmi anlamda ikametin köyünüzde olması yeterli olmayabilir. Şikayet durumunda reel olmayan ikamet durumları dava sürecine açıktır. Bu durum karşısında bazı adayların akşamları elektriklerini açık bıraktırarak önlem aldığını görüyoruz. Zira şikayet durumunda ödeyeceğiniz fatura o evde ikamet ettiğinizin dolaylı bir kanıtı olacaktır. Hatta maalesef seçmen açısından da bu durumu uygulayan kişiler vardır. Bu şekildeki bir tabloyu tavsiye etmediğimi ifade etmek isterim. 

Bu şekilde yaptığını düşündüğünüz kişilerin reel anlamda o ikamette yaşamadığını tespit edecek başka kanıtlar bulmaya çalışınız. 

Muhtar Olmak İçin Okur Yazar Olmanız Yeterlidir?

Seçildikten sonra okur yazar olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız. Yani ilkokul yada daha üst bir öğrenimden mezuniyet şartınız yok.  

Sabıka Kaydı Olan Birisi Muhtar Olabilir mi?

Hayır sabıka kaydı olan bir kişi olamaz. Bazı tür suçları işleyenlerin seçilme hakkı yoktur. 

Nasıl Muhtar Olunur?

Nasıl muhtar olunur sorunuza özetle şu şekilde cevap vermek isterim:

Mahalli İdareler Seçimlerine katılmanız gereklidir. Önümüzdeki ilk dönem seçimleri 2024 Mart ayında yapılacak. Seçimlere katılmak için herhangi bir yere başvurmanıza gerek yok. Yukarıda saydığımız şartları taşımanız yeterlidir. 

Muhtar Seçilmek İçin Nereye Başvurmam Gereklidir?

Herhangi bir yere yada makama başvurmanıza gerek yoktur. Seçimlerin yapılacağı gün seçimlere katılacağınız beyan etmeniz ve seçilmeniz için seçmen kağıdınızı seçmene ulaştırmanız gereklidir.

Muhtarlık Seçmen Kağıdı Nasıl Olacak?

Seçimlerden önce A4 kağıdının yarısına yada A5 boyutunda olan bir kağıda aday olduğunuzu ifade eden bir kağıt basmanız yeterli olacaktır. Bu kağıdı fotokopicide çoğaltmanız gereklidir. Ardından seçimlerden önce hatta seçmen oy kullanmaya giderken dağıtmanız gereklidir. Çünkü seçmen sizin aday olup olmadığını bilemez. 

Muhtarlık seçmen kağıdı: A4 kağıdının yarısı ya da dörtte biri oy pusulası olarak kullanılabilir. Bu kağıdın beyaz renkli olması şarttır.  A5 boyutunda ki kağıtlar olabilir diyebiliriz. Beyaz rengin dışındaki kağıtlar kesinlikle geçersizdir. Ancak gireceğiniz seçimden önce Yüksek Seçim Kurulunun ilan edeceği şartlara yeniden bakmanız gereklidir. Zira YSK seçimlerden önce şartları güncelleyebilir ya da değiştirebilir. Oluşturacağınız oy pusulasını en rahat fotokopiciler de çoğaltabilirsiniz

Seçmen Kağıdınızı Sandıkların Yanına Bırakmayı Unutmayınız

Basımını tamamlayacağınız seçmen kağıtlarını her sandığın yanına koymanızı öneririm. 

2022 Muhtar Maaşları Ne Kadar?

Büyükşehirlerde ve diğer şehirlerde Muhtarlara ödenen maaş farklıdır. Ayrıca emekli olduktan sonra muhtar olan bir kişi ile henüz emekli olmayan bir kişiye ödenen maaşta birbirinden farklıdır. 

  • Büyükşehirlerde 5500 TL gibi bir ücret,  
  • Diğer şehir ve köylerde 4500 TL gibi bir ücret ödenir. 
  • Emekli olduktan sonra yeniden muhtar olan kişilere 3500 TL civarı ödeme yapılır. 

Maaşları Kim Yatırır ve Hangi Hesaba Yatar? Ayın Kaçıncı Günü Yatar?

Her ayın 15'inde İl Özel İdaresi tarafından beyan edeceğiniz hesabınıza yatırılır. 

Emekli Olduktan Sonra Muhtar Olanların Maaşları Kesilir mi?

Hayır. Kesilmez. Aynen yatmaya devam eder. 

Muhtarlar Ayda ve Yılda Ne Kadar Kazanıyor?

Muhtar olma şartlarını  araştıran kişilerin en çok merak ettiği hususların başında muhtarlarımızın aylık ve yıllık kazançları gelmektedir:

Daha önceki yıllarda özellikle Büyükşehirlerde görev yapan muhtarlar almış oldukları harç bedelinden dolayı çok büyük paralar kazanmaktaydılar. Bu durumun en büyük sebebi ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgelerin tanzim edilmesi durumunda alınan harç bedellerinden dolayıydı.

Ancak son 15 senedir gelişen e-devlet teknolojisi muhtarlardan alınan birçok belgenin e-devlet sisteminden kolaylıkla alınmasını sağlamıştır Bu durumun yaygınlaşması muhtarların birçok iş alanını küçülmüştür. Ayrıca muhtarlar tarafından verilen bazı belgelerin nüfus genel müdürlükleri tarafından da ücretsiz olarak verilmeye başlanması muhtarların eski dönemdeki gibi gelir elde etmesini engellemiştir. 

Buna rağmen yine de muhtarların hemen yukarıda saydığımız belgelerin tanziminde harç alma hakkı vardır. Ancak maalesef kitlesi o kadar büyük değildir. Teknolojinden anlamayan, yol yordam bilmeyen kişiler bu belgeleri almak için hala muhtarlıkları tercih edebilir. Bu durumda tamamen yeni adayların nasibine kalmış bir durum yani. Özetle geçmiş yıllardaki gibi büyük kazançlar artık bu meslekte yoktur. 

Muhtarların Sosyal Güvencesi Var mıdır?

Evet vardır. Daha önceki uygulamada bu durum şahsın kendi isteğine bağlıydı. Ancak yeni uygulamada İl Özel İdaresi SGK primlerini yatırmaktadır. Ayrıca kişinin yakınları da sağlık hizmetinden yararlanır.   

Memurlar Muhtar Olduktan Sonra Yeniden Memurluğa Dönebilir mi?

Hayır dönemez. Örneğin bir kişi bir kamu kurumunda hizmetli yada memur statütüsünde kadrolu olarak görev yapıyordu. Seçilerek 5 yıl görev yaptı. 5 yılın ardından yeniden memurluğa dönemez. 

Muhtarlar Kaç Yıl Görev Yapar?

Görev süreleri 5 yıldır. 

Muhtar Adayı Olmak İçin ne Kadar Para Yatırılıyor?

Aday olmak için para yatırmanıza gerek yok. Ancak reklam olarak belirli bir bütçe ayırmanız gereklidir. Bu bütçe büyükşehirlerde 100 bin TL'ye kadar çıkabilir. Köy ve küçük ilçelerde bir bütçe gerekli değil. 

 

Muhtar olma şartlarını ayrıntılı olarak bu yazımızda sizlere en doğru şekilde anlattık. Ayrıca muhtarlık seçimlerine dair bir çok hususu ve merak edilen bir çok soruyu en güzel şekilde bu yazımızda mevzuatlara göre cevapladık.