2017-2018 Öğretmenlerin Haziran Seminer Dönemi Ne Zaman?

25.04.2018 - SON DAKİKA.. Haziran 2018 Öğretmenlerin Seminer Dönemi açıklandı. Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN'in açıklamaları hemen aşağıdadır. 

Her yıl düzenli olarak yapılan öğretmenlik semineri Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı tarihlerde gerçekleşmektedir. İki programda gerçekleştirilen seminer okulların kapandığı Haziran ayında ve okulların açıldığı Eylül ayında yapılmaktadır. 

 
Diğer Konular:
2017-2018 Okullar Ne Zaman Kapanacak? Kaç gün kaldı?
2017-2018 Resmi Tatiller-Bayram Tatilleri-Hafta İçi Mi? Hafta Sonu Mu?


2018 Haziran Ayı Öğretmenlik Semineri Ne Zaman

2018 Haziran ayında yapılacak olan Öğretmenlik Semineri iki haftalık dönem şeklinde yapılacak.

  • İlk Haftasını her öğretmen görev yaptığı okulda alacak. Tarihleri ise 09 - 13 Haziran 2018 tarihleri arasındadır. 
  • İkinci Haftası ise : 18 - 23 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Öğretmenler ikinci haftada ki semineri istedikleri okulda alabilecektir. 

Sponsorlu bağlantılar

Öğretmenler 14 Haziran Arefe günü ve 25 - 29 Haziran tarihleri arasında ise idari izinli sayılacaktır.

 

Okullar 8 Haziran 2018 Cuma günü kapanmaktadır.  

Ramazan bayramı arefe günü 14 Haziran 2018 Perşembe gününe denk gelmektedir  15-16- ve 17 Haziran 2018 günleri bayramın 1, 2 ve 3. günleridir. Bayramın son günü, 17 Haziran 2018 pazar gününe denk gelmektedir. 

 

Öğretmenlik Semineri

Her yıl aynı dönemde gerçekleştirilen seminerlerin ilki okulların kapanması ile birlikte Temmuz ayının ilk gününe kadar devam eder. Eylül ayında yapılan seminer ise Eylül’ün ilk günü başlayıp okulların açılacağı tarihe kadar gerçekleştirilir. Her yıl bu şekilde yapılan program için Milli Eğitim Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı net tarihleri belirlemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin yılda iki semineri bulunmaktadır. Bunlardan ilki Haziran ayında yapılırken diğeri Eylül ayında yapılmaktadır. Seminerlerin yapılmasındaki amaç tüm yıl gerçekleştirilen eğitim ve öğretimin değerlendirilmesi, eksikliklerin giderilmesi, öğrenci profillerinin sonuçları, müfredat dair konular ele alınarak eğitim ve öğretimin daha iyi noktaya getirilmesini sağlamaktır. Eğitim ve öğretim hedeflerinin tutturulması ve geliştirilmesine bağlı olarak öğrencilere aktarılmak istenen kazanımların daha iyi olacağını söylemek gerekir. Eylül semineri genellikle iki haftalık bir dönemi kapsamaktadır. Ayrıca bu seminerlerin ilk haftası kendi okullarında başladıktan sonra diğer il ve ilçe merkezlerinde bulunan okullarda gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için öğretmenlerin bir dilekçe ile hangi il ve ilçe merkezinde bulunan okullarda görev alacaklarını bildirip mesleki çalışma döneminin sonunda da bunları belgelendirmeleri gerekmektedir. Okulların açılmasından önce son hazırlıkların yapılması bir yıl boyunca okul içinde öğrencilere neler kazandırılacak gibi konular ele alınarak yeni eğitim yılına güzel bir giriş yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

Öğretmenlik Seminerinde Uygulanan Program

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen seminer programı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görevli bulunan idareci ve öğretmenlerin özel eğitimi, genel kültür, pedagojik formasyon bilgisi ve görgülerini arttırmaya yönelik becerilerini arttırma, eğitim ve öğretimde sıkça karşılaşılan problemlere dair çözümler sunma, öğrencilerin ve çevrenin ihtiyaçlarına yönelik plan, programları hazırlamak ve uygulamak gibi konular amaç edinilmiştir. Bu seminerdeki mesleki kitle okun öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, mesleki ve teknik ortaöğretim ile din öğretimi kurumlarında görevli bulunan tüm idareci ve öğretmenlerdir. Ele alınan mesleki çalışmada öğretim programı ve kazanımları, öğretim yöntem ve teknikleri, öğretim materyalleri, sosyal kültürel etkinlikler, sınıf yönetimi ve akademik başarı, ölçme ve değerlendirme ile mesleki gelişim gibi konular mesleki çalışma içeriği ve müzakere edilecek olanlardır. Bu yıl ayrıca 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde yürürlüğe girmesi planlanan yeniliklerde seminerin ana konularından biri olacaktır. Buna göre tekli eğitime geçilmesi, anaokulların zorunlu kılınarak eğitim ve öğretimin zorunlu olarak 13 yıla çıkarılması, TEOG sınavlarında yeni uygulama olarak açık uçlu soruların sorulacak olması ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin bundan sonra el yazısı yerine sadece düz yazı kullanacak olması gibi hususlarda değerlendirmeye alınacaktır.

 

2.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.67 (27 Oylar)