2018-2019 Öğretmenlerin Haziran Seminer Dönemi Ne Zaman?

Her yıl düzenli olarak yapılan öğretmenlik semineri Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı tarihlerde gerçekleşmektedir. İki programda gerçekleştirilen seminer okulların kapandığı Haziran ayında ve okulların açıldığı Eylül ayında yapılmaktadır. 

 
Diğer Konular:
2018-2019 Okullar Ne Zaman Kapanacak? Kaç gün kaldı?
2018-2019 Resmi Tatiller-Bayram Tatilleri-Hafta İçi Mi? Hafta Sonu Mu?


2019 Haziran Ayı Öğretmenlik Semineri Ne Zaman

2019 Haziran ayında yapılacak olan Öğretmenlik Seminerinin ne zaman yapılacağı açıklanmadı fakat:

  • 17 - 28 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacağı tahmin edilmektedir.
  • Öğretmenler geçen seneki uygulamada olduğu gibi ilk hafta seminer programını kendi okullarında, ikinci hafta seminer programını bulundukları ilde alıp almayacağı konusunda da herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat geçen sene öğretmenler seminer programının ilk haftasını kendi okullarında ikinci haftasını dilekçe ile başvuru yaparak başka okulda alabildiler.

Okullar 14 Haziran 2018 Cuma günü kapanmaktadır.  

Ramazan bayramı arefe günü 03 Haziran 2019 Perşembe gününe denk gelmektedir  4, 5 ve 6 Haziran 2019 günleri bayramın 1, 2 ve 3. günleridir. Bayramın son günü, 6 Haziran 2018 perşembe gününe denk gelmektedir. O dönemde cuma günü birleştirelecek mi herhangi bir bilgi paylaşımı bulunmuyor. Bayrama yakın bunun bilgisi hükümetçe açıklanacaktır.

 

Öğretmenlik Semineri

Her yıl aynı dönemde gerçekleştirilen seminerlerin ilki okulların kapanması ile birlikte Temmuz ayının ilk gününe kadar devam eder. Eylül ayında yapılan seminer ise Eylül’ün ilk günü başlayıp okulların açılacağı tarihe kadar gerçekleştirilir. Her yıl bu şekilde yapılan program için Milli Eğitim Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı net tarihleri belirlemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin yılda iki semineri bulunmaktadır. Bunlardan ilki Haziran ayında yapılırken diğeri Eylül ayında yapılmaktadır. Seminerlerin yapılmasındaki amaç tüm yıl gerçekleştirilen eğitim ve öğretimin değerlendirilmesi, eksikliklerin giderilmesi, öğrenci profillerinin sonuçları, müfredat dair konular ele alınarak eğitim ve öğretimin daha iyi noktaya getirilmesini sağlamaktır. Eğitim ve öğretim hedeflerinin tutturulması ve geliştirilmesine bağlı olarak öğrencilere aktarılmak istenen kazanımların daha iyi olacağını söylemek gerekir. Eylül semineri genellikle iki haftalık bir dönemi kapsamaktadır. Ayrıca bu seminerlerin ilk haftası kendi okullarında başladıktan sonra diğer il ve ilçe merkezlerinde bulunan okullarda gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için öğretmenlerin bir dilekçe ile hangi il ve ilçe merkezinde bulunan okullarda görev alacaklarını bildirip mesleki çalışma döneminin sonunda da bunları belgelendirmeleri gerekmektedir. Okulların açılmasından önce son hazırlıkların yapılması bir yıl boyunca okul içinde öğrencilere neler kazandırılacak gibi konular ele alınarak yeni eğitim yılına güzel bir giriş yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

Öğretmenlik Seminerinde Uygulanan Program

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen seminer programı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görevli bulunan idareci ve öğretmenlerin özel eğitimi, genel kültür, pedagojik formasyon bilgisi ve görgülerini arttırmaya yönelik becerilerini arttırma, eğitim ve öğretimde sıkça karşılaşılan problemlere dair çözümler sunma, öğrencilerin ve çevrenin ihtiyaçlarına yönelik plan, programları hazırlamak ve uygulamak gibi konular amaç edinilmiştir. Bu seminerdeki mesleki kitle okun öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, mesleki ve teknik ortaöğretim ile din öğretimi kurumlarında görevli bulunan tüm idareci ve öğretmenlerdir. Ele alınan mesleki çalışmada öğretim programı ve kazanımları, öğretim yöntem ve teknikleri, öğretim materyalleri, sosyal kültürel etkinlikler, sınıf yönetimi ve akademik başarı, ölçme ve değerlendirme ile mesleki gelişim gibi konular mesleki çalışma içeriği ve müzakere edilecek olanlardır. Bu yıl ayrıca 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde yürürlüğe girmesi planlanan yeniliklerde seminerin ana konularından biri olacaktır. Buna göre tekli eğitime geçilmesi, anaokulların zorunlu kılınarak eğitim ve öğretimin zorunlu olarak 13 yıla çıkarılması, TEOG sınavlarında yeni uygulama olarak açık uçlu soruların sorulacak olması ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin bundan sonra el yazısı yerine sadece düz yazı kullanacak olması gibi hususlarda değerlendirmeye alınacaktır.

 

2.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.67 (27 Oylar)

Yorumlar  

Sayın Balkan yoğun trafiği düşünerek kararınızı gözden geçirmeniz isabetli olmaz mı?
Cevap
Sayın Müsteşar, bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi dilerim.Dönüş trafiğine öğretmenlerinde eklenmesiyle trafik içinden çıkılmaz bir hal alacak.Kararınızı gözden geçirmenizi dilerim...
Cevap
Aynı şeyleri ben de yaşadim çok kötü bi durum .Şukur ki memleketimdeyim ama gerçekten bu durum çok üzücü.
Cevap
2 aylık tatilden sonra 10 günlük bayram tatilinde yollarda olmak Çok acı değil mi.....  Tabi ki değil 2 ayda gitmeyen hasretlik 2 ayda bitmeyen özlem 10 gündemi gidecek bitecek bir öğretmen olarak böyle düşünüyorum açıkcası 
Cevap
Alıntılandı Hulya:
Seminer haftasonu yok dimi


Seminerler sadece haftaici yapilir.
Cevap
Seminer haftasonu yok dimi
Cevap
Sayın müsteşar keşke ilk hafta alabilseydik en azından semineri kendi memleketimizde.
Cevap
10 gün tatil verdiniz ama kullanmayın diyorsunuz. Bari ilk Hafta memlekette alındaydı. Tatilinde de değiliz ya görev yerim ulaşımın imkansız olduğu bi köyde, ışınlanayım mı oraya. Seminerlerin memleketlerde alınması kime ne zarar veriyor anlamadım. 
Cevap
Bayramın 3. Ve 4.günü berbat ve tehlikeli bir trafik olacaktır.Bunu düşünüp umursayan olabilir mi acaba?bence olmaz.zaten öğretmenler hep yatıyor.biraz da yorulsunlar mantığı herkes de hakimken!
Cevap
keşke en azından seminerin ilk haftasını kendi memleketlerinde alabilselerdi hem Trafik yoğunluğu hem de bayramı huzur içinde geçirmeleri açısından daha iyi olurdu.Yurdun batısından doğusuna gidecek olan öğretmenleri de düşünün.
Cevap
Sayın müsteşar Bayram dönüşü zaten çok yoğun olacak trafik aldığınız bu kararla çileye nice kazalara nice canlara sebep olacak allah korusun. Bırakın herkes istediği yerde seminerini yapsın. Öğretmenlerimiz daha dinç daha moralli sezona başlasın.
Cevap
Evladımız ile bayram yapacağız diye mutluluk içerisnde iken böyle bir haber almak o kadar üzücü ki anlatamam. Bayramı bile yapamadan benim çocuğum da dahil tüm oğretmenlerin gitmesini nasıl bekleyebilirsiniz. Birazcık empati kurmanızı ve bu kararınızı bir daha düşünmenizi istiyorum.
Cevap
memleketlerimizde formatör öğretmen yok galiba
Cevap
memleketimizde formatör öğretmen yok galiba
Cevap
hayırlısı olsun.
Cevap
Bayram dönüşü seminer aynı döneme gelmesi trafik acısından ciddi sorun oluşturacak
Cevap
kurban bayramını yarıda kesmek zorunda kalacağız desenize
Cevap
Sayın müsteşar keşke ilk hafta alabilseydik en azından semineri kendi memleketimizde.
Cevap
keşke daha önce haber verilseydi benim doğuda görev yapan öğretmenler için seminer dönemine yetişmek maddi ve manevi açıdan zor olacak.
Cevap
allah allah şimdi nerden bulcaz uçak biletini 400 tl olmuş. maşallah
Cevap
kendi memleketimizde alsaydık olmaz mıydı?
Cevap
yollarda yalan olcağız mecbur bayramın 2. günü çıkcağız yola. bu olmadı :(
Cevap

Yorum ekle