Okul Öncesi Anaokulu Kayıtları Ne Zaman Başlar?

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için okul öncesi ve ilkokul kayıtları ne zaman başlar? Gerek okul öncesi ve gerekse ilkokul için çocuklarını kaydettirmek için yapmanız gerekenler nelerdir? Çocukları okul öncesi yada ilkokul çağına gelen aileler bu yazımızda aradığınız ve bilmeniz gereken bütün hususlar "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği" kapsamında en doğru ve en güncel şekilde anlatılmıştır. 

  • Duyuru: Okula başlama yaşı yeni yönetmelik ile tamamen değiştirilmiştir. Yaş gruplarına göre okula başlama yaşını Uzm. Mahmut SUBAŞI'nın hazırlamış olduğu aşağıda yer alan tablodan muhakkak inceleyiniz.  

Okul Öncesi Eğitim Kayıtlar Ne Zaman Başlar

Okul öncesi eğitim kurumlarında kayıt dönemi Temmuz ayı içinde başlamaktadır (Yönetmeliğin 11. maddesi). Örneğin 2019 2020 öğretim yılı için çocuklarını 2019 Eylül ayı itibariyle ana okuluna kaydettirmek isteyen bir ailenin çocuklarını Temmuz ayının ilk iş gününden itibaren kayıt işlemine başlaması gerekir.

Benzer şekilde ilkokul kayıtları içinde aynı uygulama olup, kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır.  

Okul Öncesi Eğitim Kayıtları Nasıl Yapılır?

Kayıt işleminde adres durumunuza bakılmaktadır. Bu kapsamda ikametinizin kayıtlı yer esas alınmak üzere çocuğunuzun kaydı e -okul sistemi üzerinden yapılır (Yönetmeliğin 11. maddesi) 

Kayıt sırasında sizlerden herhangi bir belge talep edilmeyecektir. Kaydınız sistem üzerinden Nüfus verilerinin otomatik olarak çekilmesi sureti ile yapılmaktadır.

Ana Sınıfı, Ana Okulu ve Kreş Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Ana Sınıfı: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren (Devletin açtığı yani) İlkokulların bünyesine bağlı alt sınıflardır. 68 ay ile 45 aylık çocukların kaydı yapılır. Ayrıntılı açıklama aşağıda açıklanmıştır.
  • Ana Okulu : Özel sektör tarafından açılan ancak denetimi devlet tarafından yapılan (Milli Eğitim Bakanlığı yani) eğitim kurumlarıdır. Sadece ana okulu öğrencileri vardır bu kurumlarda. 
  • Kreş : Denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan küçük yaş gruplarına hizmet veren özel işletmelerdir.   

  

2019 - 2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI OKULA BAŞLAMA YAŞI TABLOSU (YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE) 

Ana Okuluna (Okul Öncesi) Kayıt Yaşı Kaçtır

Okul öncesi kayıt işleminde iki farklı durum söz konusudur.

  • 1- Ana okulu ve uygulama sınıfları
  • 2- Ana okulu  

Bu kapsamda ana okulu için (okul öncesi) kayıt yaşı 36 ay ile 68 aydır. 

Yani 36 ayını  tamamlayan bir çocuk ile 68 ayını henüz tamamlamamış bir çocuk ana okuluna kaydettirebilir. Ancak bu kategoride de öncelik 68 - 57 ay arasında olan çocuklara verilir. Boş kalması halinde 36 aya kadar olan çocuklarda alınır. (Yeni Yönetmeliğe göre)

Ana Sınıfına Başlama Yaşı 

68 - 45 arasındaki çocukların kaydı yapılır. Ancak: 

  • Okula kaydettirmeyi düşündüğünüz Eylül ayında İLK AŞAMADA 57 - 68 aylık çocukların kaydı alınır. Yani bu aylarda olanlara öncelik tanınır. 
  • Ancak normalde Eylül ayı itibariyle  69 -  70 ve 71 aylık çocukların ilkokula gitme hakları vardır. Bu aylarda olanların velileri dilekçe ile ilkokul kaydını bir yıl erteleyebilir. Bu durumda bu çocuklar daha önce ana sınıfına gitmemiş iseler Yönetmelik gereği öncelik tanınır. 
  • Ayrıca 68 - 67 - 66 ayında olan çocukların velileri dilekçe vererek ilkokula kaydını yaptırma hakları vardır. 
  • Ana sınıfında boşluk kalması durumunda  56 - 55 - 54 - 53 - 52 - 51 - 50 - 49 - 48 - 47 - 46 - 45 aylarında olan çocukların kayıtları alınır. 

Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

Çocuğunuzun hangi okula gideceğini alttaki linkten öğrenebilirsiniz.

Çocuğum hangi okula kayıtlı öğrenme

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.