Okul Öncesi Ana Okulu Kaydı 2019-2020

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılı için okul öncesi ve ilkokul kayıtları ne zaman başlar? Gerek okul öncesi ve gerekse ilkokul için çocuklarını kaydettirmek için yapmanız gerekenler nelerdir? Çocukları okul öncesi yada ilkokul çağına gelen aileler bu yazımızda aradığınız ve bilmeniz gereken bütün hususlar "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği" kapsamında en doğru ve en güncel şekilde anlatılmıştır. 

 

Okul Öncesi Eğitim Kayıtlar Ne Zaman Başlar

Okul öncesi eğitim kurumlarında kayıt dönemi Temmuz ayı içinde başlamaktadır (Yönetmeliğin 11. maddesi). Örneğin 2019 2020 öğretim yılı için çocuklarını 2019 Eylül ayı itibariyle ana okuluna kaydettirmek isteyen bir ailenin çocuklarını Temmuz ayının ilk iş gününden itibaren kayıt işlemine başlaması gerekir.

Benzer şekilde ilkokul kayıtları içinde aynı uygulama olup, kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır. İlkokul kayıtları konusunda başka bir yazımızda bilgilendirme yapılacaktır. 

 

Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

Çocuğunuzun hangi okula gideceğini alttaki linkten öğrenebilirsiniz.

Çocuğum hangi okula kayıtlı öğrenme

 

Okul Öncesi Eğitim Kayıtları Nasıl Yapılır?

Kayıt işleminde adres durumunuza bakılmaktadır. Bu kapsamda ikametinizin kayıtlı yer esas alınmak üzere çocuğunuzun kaydı e -okul sistemi üzerinden yapılır (Yönetmeliğin 11. maddesi) 

Kayıt sırasında sizlerden herhangi bir belge talep edilmeyecektir. Kaydınız sistem üzerinden Nüfus verilerinin otomatik olarak çekilmesi sureti ile yapılmaktadır.

 

Ana Okuluna (Okul Öncesi) Kayıt Yaşı Kaçtır

Okul öncesi kayıt işleminde iki farklı durum söz konusudur.

  • 1- Ana okulu ve uygulama sınıfları
  • 2- Ana okulu  

 

Sponsorlu bağlantılar

Ana Okulu ve Uygulama Sınıfları Kayıt Yaşı: 

Burada yaş hesaplaması yapılırken dikkate alınması gereken tarih eğitim döneminin başlayacağı Eylül ayıdır. Örneğin çocuğunuz 2017 Eylül ayında okul hayatına başlayacak. Dolayısı ile sizin kayıt işlemi için başvuru yaparken Eylül ayını baz alarak yaş hesaplaması yapmanız gereklidir. 

Bu kapsamda ana okulu için (okul öncesi) kayıt yaşı 36 ay ile 66 aydır. 

Yani 36 ayını  tamamlayan bir çocuk ile 66 ayını henüz tamamlamamış bir çocuk ana okuluna kaydettirilebilir. 

 

Ana Okulu Kayıt Yaşı : 

Ana okulu için kayıt yaşı ise 48 ayını tamamlayan bir çocuk ile 66 ayını tamamlamamış olan bir çocuğun kaydı yaptırılabilir. 

 

4.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.10 (5 Oylar)