Pasaport Randevu 2023 - Pasaport Randevu Sistemi Değişti

 

Pasaport randevu  sadece Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden ve ALO 199 üzerinden verilmekte olup,  Nüfus Müdürlüğünün resmi randevu sayfası hemen aşağıdadır. Bu sayfa resmi Randevu sayfasına aittir. 

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al

Pasaport Randevu Alma

Pasaport randevu alma işlemini internet üzerinden yapmak için Nüfus Genel Müdürlüğünün yukarıda linkini verdiğimiz sayfa üzerinden randevu almak zorundasınız. Bu sayfanın dışında internetten ortamında randevu alabileceğiniz  sayfa yoktur. Yapmanız gereken işlemler adım adım aşağıda sıralanmıştır. 

Not: Randevu aldıktan sona başvuruya gitmeden önce muhakkak harç ve defter ücretlerini ödemeniz gereklidir.  Pasaport harç ve defter ücretlerinin ne kadar olduğunu bu sayfadan  ayrıca  parayı yatırmanız gereken anlaşmalı bankaları bu sayfadan öğrenebilirsiniz. 

  • 1. Adım : Resmi randevu sayfasını ziyaret ediniz. 
  • 2. Adım : Randevu tercihlerinde Pasaportu seçiniz. 

  • 3. Adım : Bilgi notunu okuduktan sonra Kabul Ediyorum'a tıklamanız gereklidir. 

  • 4. Adım: Hangi pasaport türü için işlem yapacaksanız türünü işaretlemeniz gereklidir. Akabinde kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra Devam menüsüne tıklayınız. 

Yeşil Pasaport Randevu 

Yeşil pasaport randevu işlemi içinde yukarıda belirttiğimiz web adresi üzerinden randevu almanız gereklidir. Sadece çalıştığınız kamu kurumlarından derece ve kademenizi belirtir yazıyı almayı asla unutmayınız. Derece ve Kademe yazısı olmadan işlem yaptıramazsınız. 

Pasaport Randevu İptalini Nasıl Yaparım?

Herhangi bir gerekçe ile randevuya gidememe durumunda randevu saatinizden en az 30 dakika önce iptal işlemini yapmanız gereklidir. İptal işlemini yapmamanız halinde 24 saat içinde ikinci bir randevuyu sistem engellemektedir. İptal işlemi için  https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index sayfasını ziyaret ederek bilgilerinizi giriniz.  Aşağıda 1 - 2 - 3  nolu yerleri doldurduktan sonra Sorgula butonuna basınız. Ardından aldığınız randevuyu iptal edebilirsiniz.

Pasaport Randevu Numarası

ALO 199 pasaport randevu numarasıdır. Bütün Türkiye için sadece 199'u aramanız yeterlidir. Ayrıca randevu iptal işlemini de bu numara üzerinden yapabilirsiniz. 

ALO 199 Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

ALO 199 Çağrı hattı Nüfus Genel Müdürlüğünün genel çağrı merkezidir. Nüfus Müdürlüğüne dair her işlem için bu numarayı arayarak bilgi alabilir yada bazı işlemleri yapabilirsiniz. 

Pasaport Randevusu Alamıyorum

Pasaport randevusu alamıyorum konusunda maalesef son günlerde oldukça fazla mesaj almaya başladım. Bu konuda yapmanız gereken adımları şu şekilde ifade etmek zorundayım: 

  • Randevu alırken gerekirse adresinize yakın olan diğer Nüfus Müdürlüklerini de tercih edebilirsiniz. 
  • 199 pasaport randevu numarasını ararken başka insanların aramadığı saatleri tercih ediniz. Öğlen arası, saat 17:00 dan sonrası gibi. 
  • Çok acil durumlarınız için gerekirse saatin çok erken saatlerinde Nüfus Müdürlüğüne giderek durumunuzu ifade ediniz. 

Gerekli Evraklar Nelerdir?

4 tür pasaport işlemi yapılmaktadır. Bütün bu belgeler için farklı belgeler istenmektedir. Her bir pasaport türü için hangi belgenin gerekli olduğunu  ve belgeleri hazırlarken doğru belgeleri hazırlamak için muhakkak  https://yeni-kimlik.com/pasaport-cikarma-basvuru-gerekli-evraklar.html  sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir.

Bu makalemizde pasaport randevu işlemini bu yılın uygulamalarına göre anlattık.  Yeşil pasaport randevusu alacak olanlar için önemli bir kaç uyarıyı da yazımızda anlattık.