Pasaport Randevu 2021 - Pasaport Randevu Sistemi Değişti

Pasaport Randevu 2021 yılında nasıl alınacak? Covid- 19 tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının uygulamaları kapsamında neler değişti? Pasaportunuzu çıkarmaya gitmeden önce muhakkak aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz gereklidir. 

Pasaport Randevu 2021

Pasaport randevu 2021 yılı için Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden ve ALO 199 üzerinden verilmeye devam edilmektedir. Nüfus Müdürlüğünün resmi randevu sayfası hemen aşağıdadır. Bu sayfa resmi Randevu sayfasına aittir. 

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al

Pasaport Randevu Alma İşlemi

Pasaport randevu alma işlemini internet üzerinden yapmak için Nüfus Genel Müdürlüğüne ait olan tek bir sayfa üzerinden randevu almak zorundasınız. Bu sayfanın dışında kesinlikle internetten randevu alabileceğiniz sayfa yoktur. Yapmanız gereken işlemler adım adım aşağıda sıralanmıştır. 

Not: Randevu aldıktan sona başvuruya gitmeden önce muhakkak harç ve defter ücretlerini ödemeniz gereklidir. 2021 Ücretlerinin ne kadar olduğunu bu sayfadan  ayrıca anlaşmalı bankaları bu sayfadan öğrenebilirsiniz. 

  • 1. Adım : Resmi randevu sayfasını ziyaret ediniz. 
  • 2. Adım : Randevu tercihlerinde Pasaportu seçiniz. 

  • 3. Adım : Bilgi notunu okuduktan sonra Kabul Ediyorum'a tıklamanız gereklidir. 

  • 4. Adım: Hangi pasaport türü için işlem yapacaksanız türünü işaretlemeniz gereklidir. Akabinde kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra Devam menüsüne tıklayınız. 

Yeşil Pasaport Randevu 

Yeşil pasaport randevu işlemi içinde yukarıda belirttiğimiz web adresi üzerinden randevu almanız gereklidir. Sadece çalıştığınız kamu kurumlarından derece ve kademenizi belirtir yazıyı almayı asla unutmayınız. Derece ve Kademe yazısı olmadan işlem yaptıramazsınız. 

Pasaport Randevu İptalini Nasıl Yaparım?

Herhangi bir gerekçe ile randevuya gidememe durumunda randevu saatinizden en az 30 dakika önce iptal işlemini yapmanız gereklidir. İptal işlemini yapmamanız halinde 24 saat içinde ikinci bir randevuyu sistem engellemektedir. İptal işlemi için  https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index sayfasını ziyaret ederek bilgilerinizi giriniz.  Aşağıda 1 - 2 - 3  nolu yerleri doldurduktan sonra Sorgula butonuna basınız. Ardından aldığınız randevuyu iptal edebilirsiniz.

Pasaport Randevu Telefon Numarası

ALO 199 pasaport randevu telefon numarasıdır. Bütün Türkiye için sadece 199'u aramanız yeterlidir. Ayrıca iptal işlemini de bu numara üzerinden yapabilirsiniz. 

ALO 199 Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

ALO 199 Çağrı hattı Nüfus Genel Müdürlüğünün genel çağrı merkezidir. Nüfus Müdürlüğüne dair her işlem için bu numarayı arayarak bilgi alabilir yada bazı işlemleri yapabilirsiniz. 

2021 Pasaport Randevuda Neler Değişti?

  • Normal şartlar içinde pasaport başvurusu için randevu almanız zorunlu değildi. Ancak Covid 19 tedbirleri kapsamında randevusuz başvuru kabul edilmemektedir.
  • Ayrıca mesai saatleri Covid tedbirleri kapsamında değişmiştir. Saat 10:00 - 15:00 saatleri arasında çalıştığı için randevunuzu sadece bu saatler için alabilirsiniz. 
  • Son olarak ilerleyen günlerde alınan tedbirlerin nasıl işleyeceğini dilerseniz bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

Gerekli Evraklar Nelerdir?

4 tür pasaport işlemi yapılmaktadır. Bütün bu belgeler için farklı belgeler istenmektedir. Her bir pasaport türü için hangi belgenin gerekli olduğunu  ve belgeleri hazırlarken doğru belgeleri hazırlamak için muhakkak  bu sayfayı ziyaret etmeniz gereklidir.