e-Pasaport Randevu Alma 2019 - Pasaport Randevu Sistemi Değişti

Pasaportlar 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerinde dağıtılmaya başlanmıştır. Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğünde dağıtılan pasaportlar için bundan böyle tek yetkili makam Nüfus Müdürlükleri olmuştur.

Sponsorlu bağlantılar

Pasaport Randevu Nereden Alırım?

Telefonla ALO 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabileceğiniz gibi hemen aşağıda yer alan Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi randevu sayfasından da internet üzerinden randevu alabilirsiniz. 

RESMİ PASAPORT RANDEVU SAYFASI

 

Pasaport işlemleri için randevu alacağınız resmi randevu sayfasını hemen yukarıda kırmızı link ile paylaştık. Bu sayfa resmi randevu sayfasına gider. Ayrıca hemen aşağıda gerekli açıklamaları yaptık.  

 

İnternetten Pasaport Randevu Alma

İnternet üzerinden pasaport randevusu bütün Türkiye için sadece tek bir sayfa üzerinden verilmektedir. Hemen yukarıda linkini verdiğimiz bu sayfa aynı zamanda Nüfus Genel Müdürlüğünün diğer işlemleri için de randevu alma sayfasıdır.

Pasaport Randevu Web Adresi Nedir? 

  • Sayfanın üst kısmında paylaştığımız linkte doğrudan Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi randevu sayfasına gider.  
  • Bu sayfayı ziyaret ettiğiniz  zaman Güvenli işaretinin olup olmadığına dikkat ediniz. Ayrıca sayfada gov.tr uzantısının olduğuna muhakkak bakınız. 

BİRİNCİ ADIM : Bu sayfa üzerine geldiğinizde (2) numara ile gösterilen yere tıklayınız. Bu durumda aşağıda ki resim karşınıza çıkacak. Hangi tür pasaport işlemi yapacaksınız o seçeneği tıklayınız. 

  • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) Randevusu
  • Hizmet Pasaportu (Gri)
  • Hususi Pasaport (Yeşil) 

 

İKİNCİ ADIM : İstediğiniz pasaport türüne tıkladıktan sonra ücret konusunda bir uyarı metni gelecek. Okudum onayladım diyerek tıklama yapınız ve işleme devam ediniz. 

Ardından yine başvuruyu Türkiye'den mi Ülke dışından mı yapacağınız seçeneği sorulacak. 

Bordo Pasaport Randevu İşlemi (Umuma Mahsus Pasaport) 

Bordo pasaport işlemi için yukarıda linkini verdiğimiz resmi web siteyi ziyaret etmeniz gereklidir.  

Bu sayfa üzerinden aynı zamanda Yeni Kimlik (T.C. Kimlik Kartı) ve Ehliyet randevuları da alabilirsiniz.

Web Üzerinden - İnternetten Pasaport Randevu İşleminde E postanızın Olması Şarttır

İnternetten randevu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta e posta adresinizin olmasıdır. Çünkü randevu bilgileri e posta adresinize gelen şifre ile onaylanmaktadır. E postası olmayan kişiler ALO 199 çağrı merkezini arayalarak randevu talep edebilir. 

Pasaport Randevu Telefon İletişim

  • Pasaportlar için Türkiye’nin geneli için tek bir merkezden randevu alınmaktadır. Her il hatta ilçe için farklı randevu sistemi yoktur.
  • Türkiye’nin tamamı için Telefon ile randevu alma sayfası ALO 199’dur. Bu çağrı merkezi Nüfus Genel Müdürlüğünün Nüfus işlemleri ile alakalı genel çağrı numarasıdır.
  • ALO 199 çağrı merkezinden pasaport randevu alabileceğiniz gibi, Yeni Kimlik yada Ehliyet randevusu da alabilirsiniz.

ALO 199 Pasaport Randevu Nasıl Alınır?

ALO 199 Çağrı hattı Nüfus Genel Müdürlüğünün genel çağrı merkezidir. Nüfus Müdürlüğüne dair her işlem için bu numarayı arayarak bilgi alabilir yada bazı işlemleri yapabilirsiniz. 

Pasaport randevu işlemlerinin de Nüfus Müdürlüğüne devrinin ardından artık sadece bu çağrı merkezini arayarak randevu talep edebilirsiniz. 

İstanbul Pasaport Randevu 

Pasaport işlemleri daha önceden Emniyet Genel Müdürlüklerinde iken her il için ayrı ayrı randevu işlemi vardı. Dolayısı ile İstanbul içinde İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden pasaport randevuları verilirdi. 

  • Artık Pasaport ve Ehliyet İşlemlerinin Nüfus Müdürlüklerine devri ile birlikte randevu işlemi bütün Türkiye için merkezileşmiştir. 

Ankara Pasaport Randevu İşlemleri 

Aynı durum Ankara içinde geçerlidir. Bütün Türkiye'de Pasaport randevu işlemi tek bir merkezden verilmektedir. 

Pasaport Randevu Diyarbakır

Diyarbakır ili içinde farklı bir uygulama söz konusu değildir. Ancak ilin Nüfus Müdürlüklerinde yoğunla bağlı olarak sakin olan İlçelerde direk başvuru belki yapılabilir. Ancak ben bir çok yerin pek de sakin olduğunu düşünmüyorum. 

Yorumlar

randevu almasak da direk nüfusa gitsek pasaport için başvursak zaten önce vergi dairesine gidilecek harcı yatırılacak ondan sonra nüfusa gidilecek onları hallettikten sonra direk nüfusa gidip basvurabilirmiyiz
Cevap
Randevu sadaece kayıtlı olduğun nüfus müdürlüğüne mi yoksa başka ilçeyede alınabiliyomu?
Cevap
İstediğiniz ilçede işlemi yapabilirsiniz.
Cevap
Su anda Agustos ayni icin randevu Alma’s mumkun mu?
Cevap
Mevcut bordo pasaportum var bir yıl uzatmam için sadece harçmı yatıracağım yoksa sil baştan tekrarmı çıkartacağım
Cevap
Sil bastan yeni alman gerekiyot
Cevap
Yeşil pasaportum var. Süresini uzatmak istiyorum Tuzla ilçe nüfus müd.gittim yeşil pasaportun verilmediğini beyan ettiler randevu da alamıyorum
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.