Rus Takvimi Bebek Cinsiyeti Hesaplama 2023

Gebelik öncesi bebeğin cinsiyetini kesin olarak tespit edebilmek için genetik testler yapılması gereklidir. Ayrıca gebelik sürecinde bebeğin cinsiyeti USG ile 4. aydan sonra anlaşılabilmektedir. Ancak bütün süreci beklemeden Rus takvimi bebek cinsiyeti hesaplama tekniği ile gebelik sürecinden çok önce cinsiyet hesaplaması yapabilirsiniz.  Hemen aşağıda yer alan Rus takvimi ile cinsiyet hesaplama programını kullanarak bebeğin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz.

RUS TAKVİMİ İLE CİNSİYET HESAPLAMA
rus takvimi

AYRICA:  Cinsiyet tahmini üzerine hazırladığımız Çin Takvimi sayfamızı ziyaret ettiniz mi?

Rus Takvimi Nedir?

Slav ırklarının yüzyıllardır kullandığı bu teknik Rusların bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için kullandığı bir tekniktir. Geçmişi Milattan Önce 3. yüzyıla dayanan Rus takviminin kökeni uzak doğu toplumlarıdır. Yapılan araştırmalarda bu tekniğin Çin yazıtları ile yüzde 60 oranında uyumlu olduğunu göstermektedir. Ancak Slav toplumları zaman içinde bu tekniği kendine göre yorumlamışlardır. Slav pagan inanış biçimlerinden bir çok esintiler vardır. 

Rus takviminde esas olarak Güneşin hareketlerine bakılarak yorumlar getirilmiştir.  

 • Rus takvimi hesaplamasında anne ve babanın doğum tarihlerini, anne adayının son adet gördüğü dönemi göz önünde bulundurarak basit bir hesaplama yöntemiyle doğacak olan bebeğin cinsiyeti noktasında bilgi veriyor.
 • Üste bulunan cinsiyet hesaplama aracını kullanmak suretiyle kendi bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 • Dünyada birçok ailenin bu yöntemi kullanmak suretiyle tutarlı sonuçlar aldığını görmekteyiz.

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rus takvimi kullanmak suretiyle cinsiyet hesaplama yapmak için babanın gerçek doğum tarihinin gün/ay/yıl şeklinde doğru bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Anne adayı içinde de durum aynı olup ülkemizde resmi dairelere yapılan geç başvurular, kişinin yaşının büyük veya küçük yazdırılmasına bağlı olarak gerçek doğum tarihlerinin ne olduğu konusunda net bir bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Aksi halde yapılacak hesaplama sonucu yanlış bilgi verebilmektedir. Anne ve baba adayları kendi doğum tarihleri hakkında gerek hastane kayıtları gerekse de doğumları hakkında net bir bilgiye sahip kişilerden yardım almak suretiyle doğru bilgiye ulaşabilirler. Rus takvimine göre hesaplama yapmak için girilmesi gereken son veri annenin son adet gördüğü tarihtir.

Rus Takvimi Doğru Mudur Cinsiyet Tahminleri Tutuyor Mu?

Dünya genelinde birçok kişinin kullandığı bu hesaplama yönteminin sonuçları olumlu çıkıyor. Birçok kişinin kendisi için uyguladığı sonuçlara bakılarak tahminler doğru tuttuğu yönünde bilgiler aktarılmaktadır. Rus takvimine göre cinsiyetin belirlenmesinde kullanılan hesaplama yöntemlerine doğru bilginin girilmesi gerekmektedir. Doğru bilgiler girildiği sürece hesaplamaların doğru yapıldığı uygulamayı kullananların olumlu yanıtlarında anlamaktayız.

Rus Takvimi Hakkında Hekimlerin Yorumları Nelerdir?

Rus takvimi veya cinsiyet belirlemede kullanılan başka yöntemlerin birçok uzman hekim tarafından doğruluğu kabul edilmemektedir. Çocuğun oluşması ve dünyaya gelmesinde anne ve babanın kalıtsal özelliğinin önemli olduğu vurgusu yapılsa da anne ve babanın doğum tarihleriyle annenin son adet gördüğü döneme göre belirlenmesinin tamamen tahmini bir yanıt olabileceği vurgusu yapılmaktadır.

Bilindiği üzere birçok kişi gerçek doğum tarihinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olamadığı gibi aynı zamanda kadınların düzenli adet görmesinin yanında düzensiz adet görmelerinin de çok fazla olduğunu kabul edilirse, son görülen adetin düzenli mi düzensiz olduğu yönünde birçok yorum yapılabilir. Birçok hekim bu tarz uygulamaların sosyal medyayı dünyada milyonlarca insanın kullandığını düşünerek sadece ilgi toplama adına yapılan programlar olduğu fikri ön plana çıkıyor.

Rus Takvimi İle Çin Takvimi Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Hamilelik döneminde özellikle ultrason öncesi bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının kullandığı cinsiyet belirleme yöntemleri Rus ve Çinlilere ait yöntemlerdir. Her iki teknikte kendi kriterlerine ve istedikleri bilgi girişlerine göre bebeklerin cinsiyetini belirleme hesaplamasını yapmaktadır. Her iki yöntemin amacı ve hedefi aynı olsa da aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Hesaplama işlemlerinde iki takvimde bireylerden farklı bilgiler istemektedir.

 • Rus takvimi cinsiyet hesaplama için anne ve babanın doğum tarihlerini gün/ay/yıl olarak isterken, Çinlilere ait teknikte sadece annenin yaşını istemektedir. 
 • Ruslara ait yöntem ayrıca annenin görmüş olduğu son adet döneminin tarihini gün/ay/yıl olarak isterken, Çinlilerin yönteminde annenin ne zaman hamile kaldığı yönünde bilgi istemektedir.
 • Her iki takvim arasındaki farklar bunlar olup iki hesaplama yöntemi de bireylerden net ve doğru bilgi istemektedir.

Aksi halde yapılacak olan hesaplamanın sonuçları doğru çıkmayabilir. Bunun yanında her iki takvim arasındaki farkı gösteren bir başka farksa birçok kullanıcı iki takvime göre hesaplama yaptığında her ikisinde doğru bilgi aktarabildiğini söylese de zaman zaman her iki takvimin farklı cinsiyetler ortaya koyduğunu söylemek gerekir. 

Azeri Cinsiyet Hesaplama

Azeri Türklerinin de cinsiyet belirlemede Rus takviminin etkisinde kaldığını ifade etmek zorundayım. Kafkasya coğrafyasında slavlara komşu olan Oğuz Türkleri ve özellikle Azeri Türkleri cinsiyet hesaplamada çoğunluk olarak bu takvimi tercih etmiştir. Bu sebeple bu sayfada bahsettiğimiz cinsiyet belirleme takviminin Azerbaycan ve İran'da yaşayan Azeriler tarafından Azeri cinsiyet hesaplama takvimi olarak kullanıldığını biliyoruz.  

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri?

Gebelik döneminde bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler.

 • BabyChoice-Materna Yöntemi
 • Shettles Metodu
 • Diyet-Beslenme Metodu
 • Microsort-Ericcson Yöntemi
 • Diyet ve Uygulama Metodu
 • MSHCG Hormonunun Tespiti
 • Preimplantasyon Metodu
 • Cinsiyet Hesaplama Takvimleri(Çin-Rus)
 • Ultrason Cihazı
 • Geleneksel Yöntemlerle Yapılan Tahminler