2018 Çin Takvimine Göre Bebeğin Tahmini Cinsiyetini Hesaplayın

Hamile kadınların bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için gebeliklerinin 16. haftasına kadar beklemeleri gereklidir. 16. Haftanın ardından USG görüntüleme teknikleri ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Ancak Çin Takvimi bebeğin cinsiyetini belirlemek için alternatif bir yöntem olarak başta uzak doğu toplumları olmak üzere Asya Ülkelerinde yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca uzak doğu inanç sistemine ait bu yöntem 1980'li yıllardan itibaren Avrupa Ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. 

Yazar : Nurgül Şentürk 

Hemen aşağıda yer alan Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama aracımız ile bebeğinizin cinsiyetini hesaplayabilir, yada henüz gebe kalmadan önce bebeğinizin cinsiyetini planlayabilirsiniz. Ayrıca hesaplama aracımızın hemen altında geleneksel Çin Takvimi ve Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama sistemi üzerine yaptığımız araştırma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu bağlantılar

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET HESAPLAMA
Gebe Kaldığınızda Kaç Yaşındaydınız? Örnek: 25
Hangi Ay Gebe Kaldınız? Örnek: Ocak

Çin takvimi

Çin Takvimi Bebek Cinsiyetini hesaplama hakkında hazırladığımız bu makalemiz diğer sitelerde yer alan yazılardan çok farklı olacaktır. Ancak ifade etmek isteriz ki sitemizde yer alan diğer yazılarımız gibi bilimsel bir yazı olması da asla mümkün değildir. Sadece bu konu hakkında kanıtlanmayı bekleyen bir kaç teori ortaya sürmek istedik. Geriye kalan husus ise bu konuyu bilimsel olarak araştırmaya bırakmaktadır. 

  • Bu yazıyı hazırlamamızdaki ana sebep Çin Takvimiyle Cinsiyet hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmeniz ve her ne kadar bilimsel olmasa da bu yöntemi anlamanıza fayda sağlamaktır. 

Günümüzde teknoloji ve tıbbın iç içe geçerek sunduğu nimetlerden biri de, hamileliğin 15. haftasında bebeğin cinsiyetinin ultrasonla görülebilmesi! Ama birçok ebeveyn bu sürecin dolmasını beklerken ‘mavi tulum mu alsam, pembe tulum mu?’ diye sabırsızlanıyor ve alternatif tahmin tekniklerinin arayışına giriyor. Sadece hamileler değil, hamile kalmak isteyenler ve ille de bir oğlum/kızım olsun diye niyetlenenler için de uygulanan teknikler var. Çin takvimi de işte bu tahmin tekniklerinden biri. 

OKUMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ MAKALELERİMİZ

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

Japon Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

Gebelik Haftanızı Hesaplayın

Bebeğin Burcunu Hesaplama! Bebeğin Burcu Ne Olsun İsterdiniz? 

2018 Doğum yardımı nereden ve nasıl alınır?

2018 Süt Parasını Nereden ve Nasıl Alırım?

Gebelik Haftasını Nasıl Öğreniriz?

Adet Tarihi Hesaplama (Ne Zaman Adet Olacağım)

 

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE BEBEĞİN CİNSİYET TABLUSU

Aşağıda bebeğin cinsiyetini analiz etmeniz için bir tablo hazırladık. Bu tablo Miladi takvime göre yaşınız dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu tablo ve yukarıda yer alan hesaplama aracımız klasik Çin Takvimine tamamen uygundur. 

Ancak bu tablonun bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu belirtmek isterim. Ben şahsi olarak eserini de çok severek okuduğum İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetname adlı eserindeki ilgili bölümün çok daha sağlıklı bilgi verdiğini düşünmekteyim. Başka bir makalemizde bu konuya ayrıntılı olarak değineceğim. 

Tablonun analizine gelecek olursak: Gebe kaldığınız yaşta gebe kaldığınız aya göre bebeğin cinsiyeti belirlenir. Gebe kalmaktan kastı gebeliğin başlangıç süresi değil, gebelik hadisesinin gerçekleştiği ilişkinin olmasıdır. 

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET TABLOSUNUN YORUMLANMASI

Çin takvimine göre bebeğin cinsiyetini hesaplarken hangi yaşınızda ve hangi ayda gebe kaldığınız önemlidir.

  • Örneğin gebe kalacak bir kadın şuan 25 yaşındadır. Aşağıda ki tablolardan kendi yaşı ile ilgili bölümü bulması gerekli. Ardından o senenin aylarına baksın. Sarı renk ile gösterilen aylarda ilişki yaşarsa kız bebek, kırmızı renk olan aylarda ilişki yaşarsa erkek bebek olur. 
  • Bu tabloda ki görüşler bizim görüşlerimiz olmayıp, tamamen Çin Takviminin görüşleridir.  

 

 

 

 

Çin Takvimi Nedir?

Çin Takvimi geleneksel Çin felsefesinin 5 elementiyle ve 12 sembolik hayvan yılıyla tanımlanmaktadır.

  • Bu elementleri ifade edelim öncelikle : ateş, toprak, metal, tahta ve su.
  • Çİn takviminde kullanılan hayvanlar ise takvimde kullanılan sıralamaya göre fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve yaban domuzudur.

Çin takviminde Miladi olarak her 60 yılda bir periyod döner, yani elementlere göre 12 yıllık 5 periyoda bölünür. Her yıl bir hayvanla özdeşleşir ki, bunun temeli de Buddha döneminden bir rivayete dayanır.


Rivayete göre, Buddha krallığına tüm hayvanları davet eder fakat davete sadece 12 hayvan gelir. Bu hayvanlardan ilk gelen fare olduğundan ilk yıl fare yılı olarak başlar, son gelen domuz olduğu için 12. Yıla domuz yılı denir. Bu yönüyle hayvanların mizaçlarının yıllara yansıdığı ve dönemleri etkilediği de ifade edilmektedir.


Takvimin orijinali Pekin’de bir üniversitede ata yadigarı olarak hala saklanıyor. Bizde asırlardır süren makas bıçak geleneği gibi, Çin takvimi de adı üstünde Çin’de 700 yıldır uygulanıyor ve milyonlarca insan erken dönem hamileliklerinde bebeğin cinsiyetini %90 doğru tahmin ettiği düşünüyor. Çin takvimine göre cinsiyet hesaplaması yapılırken iki temel unsura dikkat edilmesi gerekiyor. Birincisi annenin yaşı, ikincisi ise gebeliğin başladığı ay.

 

Çin takviminde annenin yaşı, doğurganlık süreci olarak nitelendirilen en erken 18 ve en geç 45 yaş aralığında sınırlı tutulmuş. Takvimin sol dikey tarafı annenin yaş hanesi olarak 18’den başlayıp 45 yaşa kadar iniyor. Takvimin üst tarafında ise yılın içindeki aylar Ocak’tan başlayıp Aralık’a kadar devam ediyor. Annenin yaşıyla gebeliğin başladığı ayı kesiştiren kutucukta ise merakla beklenen bebeğin cinsiyeti yazıyor.

Fakat Çin takvimine göre cinsiyet gösteren bu tablodan yararlanırken dikkat edilmesi noktalar da var. Mart ayında veya daha sonrasındaki aylarda doğan anne adaylarının yaş hanesinde işaretleme yaparken yaşına 1 yaş daha eklemesi gerekiyor.

Ocak ve Şubat aylarında doğan anne adaylarının ise biraz daha araştırmacı davranarak doğdukları yılın Çin takviminin yıl dökümünü incelemesi ve başlangıç tarihini öğrenmesi gerekiyor. Doğum tarihi Çin yılı başlangıcından sonra ise yaşlarına 1 yaş daha eklemeleri, önce ise 2 yaş eklemeleriyle en doğru tahmine ulaşılıyor.

 

Ocak ve Şubat aylarında doğan anne adayları için Çin yılı başlangıç tarihleri

Çin takviminin yaş konusundaki kafa karıştırıcılığının sebebi bizim gibi miladi takvim kullanmamaları. Bu yüzden doğru tahmini yakalayabilmek için aşağıdaki tarihleri baz alarak yaşınızı hesaplamalısınız. Yaptığınız hesaplamalara denk gelen cinsiyet ultrasonda görünenden farklı çıkarsa şaşırmamanız için kısa bir not düşelim. Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama bilimsel değil, geleneksel bir metot!

 

Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesaplamanın Geçmişi

Çinliler ve diğer uzak doğu toplumları tarafından bebeklerin cinsiyetini doğumlarından önce belirlemek için kullanılan Çin takvimi her ne kadar 700 yıl öncesine dayanmış olsa da gerçek geçmişini eski Çin inançlarından almaktadır.

Burada bizlerin karşısına çıkan en önemli analiz Çinlilerin sahip oldukları dini inançların mahiyetinin ne olduğudur. Malumunuz olduğu üzere Çinliler BUDİZM inancına sahip bir toplumdur.  Analiz edeceğimiz taraf ise burada başlamaktadır.

Dr.Ali Şeriati'nin Dinler Tarihi Adlı Eserinde Çinlilerin İnanç Sistemi

Dr. Ali Şeriati'nin Dinler Tarihi adlı eserinde Çinlilerin sahip oldukları inanç sisteminin bir çok yönden İlahi esintiler taşıdığı söylenilmektedir. Aynı görüşleri Ünlü Sosyolog Cemil MERİÇ'te ifade eder. Burada bir çok İslam bilginine göre tek Allah inancına sahip bazı toplumlar zamanlar gerçek Allah inancını terk edip zamanla putperestlik inancına geçmişlerdir.  

Açıkçası Kuran-ı Kerim'de Rabbimiz tarafından Hz. İsa Aleyhisellamın Peygamber olduğu ifade edilmemiş olsaydı eğer biz Hz. İsa Peygamberimizi (A.S.)  bir peygamber olarak bilemeyecektik. Dolayısı ile Buda'nında zamanla tahrif edilmiş bir Allah inancı olduğu düşünülülebilir. Kuran'da peygamber gönderilmemiş hiç bir topluluğun olmadığına dair bilgisi de bu bilgiyi kanıtlar mayettedir. 

Çinlilerin İnan Sistemi ve Çin Takvimi 

Burada bizde bir çok sosyolog gibi Çinlilerin ve bir çok uzak doğulu inanç sistemlerinin bozulmuş inanç sistemleri olduğunu düşünmekteyiz. Bu sebepten bu inanç sistemlerinin günümüze uzanan bir çok mirası İlahi esintiler taşıyabilir. Zira bir Peygamberin toplumlara ışık tutan bir çok ilahi eksenli bilgileri olabilir. Bizimde Çin Takvimini İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetname adlı eserinde bebeğin cinsiyeti ile ilgili bölümüne benzetmemin sebebi budur.  

Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama

İstatistiklerine göre 18 ve 30 yaşında hamile kalan kadınların en çok erkek bebek doğurduğu, 21 yaşında hamile kalanların ise en çok kız bebek doğurduğu gözlemlenmiş. Ama doğanın sarsılmaz dengesiyle azınlık cinsiyet denilen bir kavrama da bilimsel olarak hiç rastlanmamış.

Bebeğin Cinsiyetini Önceden Bilmek Mümkün müdür?

(Bu başlık Kemal Özdemir tarafından kaleme alınmıştır)

İslam inancında Gaybın kesinlikle önceden bilinemeyeceğine dair inanç hakimdir. Anne karnına düşen bebeğin belirli haftalarında cinsiyetini öğrenmek bilimsel açından mümkündür ve gaybı bilmek değildir.  Ancak henüz anne karnına düşmememiş bir bebeğin cinsiyetini bilmek, bildiğini iddia etmek gaybden haber vermektir. Bilimsel verilerin elinde bulunan imkanlar dahilinde bebeklerin cinsiyetinin kromozonlarda ki ayarlar ile öcneden ayarlanması mümkündür. 

Bilhassa Tıbbi Genetik tedavisinde bebeğin cinsiyetinini önceden belirlemek mümkün olmaktadır. Fakat normal gebelik sürecinden önce bebeğin cinsiyeti ne olacak sorularının cevabı gaybden haber vermektedir. Bunu bildiğini iddia eden çeşitli takvimler astrolojinin bilgilerinden yararlanarak bir nevi fal bakmaktadır. 

Ben bu durumun İslam inancının da ruhuna aykırı olduğunu düşünmekteyim. 

Bebeklerde cinsiyet

İbrahim Hakkının Görüşlerine Göre Bebeğin Cinsiyeti

İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetname adlı eserinde Pazartesi akşamları oluşan birleşmelerden hamile kalma durumu olması halinde bebeğin Hafızı Kuran (Kuran Hafızı) olacağı ifade edilmektedir. Buradaki görüşler asla kesin değildir. Yani İslam inancında İmanın şartlarından değildir. Ancak böyle bir durumun kesin olmayacağını da söylemek eksik bilgi olabilir.  

Bununla birlikte adı geçen eserde bebeğin cinsiyetinden çok huy özelliklerinden bahsetmektedir. Bu konuda kesin bir reddiye vermenin yanlış olacağını belirtmekle beraber kabul etmekte yanlış olur. Ancak Batı Medeniyetinin İbrahim Hakkı Hz. Marifetname adlı eserini kendi dillerine çevirip önemli bir kaynak olarak istifade ettiklerini de hatırlatmak zorundayım.

3.1565656565657 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.16 (99 Oylar)