Japon Takvimine Göre Cinsiyet Belirleme 2023

Bebek planı yapan eşlerin bebeklerinin cinsiyetini henüz gebelik süreci başlamadan yada gebelik sürecinin ilk haftalarında öğrenme arzuları bütün aileler için çok büyük bir merak konusudur. Japon takvimi bebek cinsiyeti bu tekniklerden bir tanesidir. Bu tekniklerin şuan için hiçbir bilimsel dayanağı olmamakla birlikte dünyada özellikle japon kültüründe milyonlarca insan bu tekniği kullanmaktadır. 

Japon Cinsiyet Takvimi

Lütfen ayları sayısal olarak giriniz: Örneğin: 12

Japon Takvimi

Eşlerin Doğum Tarihine Göre Cinsiyet Hesaplama

Eşlerin doğum tarihine göre cinsiyet hesaplama konusunda Japon takvimi yanında Çin ve Rus takvimleri de vardır. Her 3 takviminde temel olarak dayandığı nokta Çin takvimidir. Diğer bütün ülkeler Çin takvimini taklit etmişlerdir. Ancak Özellikle Japonlar kendi inanç sistemlerinden gelen bir takım yenilikler ile bu takvimi kendilerine göre zenginleştirmişlerdir. 

Bu sayfada yer alan yazımızı ve tekniği inceledikten sonra muhakkak bebeklerin cinsiyetini belirlemek için yaygın olarak kullanılan  Çin Takvimi ve Rus takvimi gibi teknikleri de incelemenizi tavsiye ediyorum.

Japon Takvimi konusunda Japonça kaynakları incelerken Amerika ve İngiltere de yer alan Üniversitelerin kütüphanelerinde bulunan ingilizce kaynaklardan yararlanmak zorunda kaldık. 

Japon takvimi cinsiyet hesaplamasının mantığı nedir?

Henüz bebek planlaması yapan ailelerin (eşlerin) gebelik sürecinden önce bebeğin cinsiyetini etkileyecek ilişki süreci yaşamasını ifade etmektedir. İşin ilginç yanı teknolojinin gözbebeği Japonya’da bu takvime oldukça itimat ediliyor olmasıdır.
Japon takvimini bilimsellikten uzak olmakla birlikte kültürel bir miras olduğunu düşündüğüm için bu konuyu Doktora dersinde Sosyolog olan hocam ile tartıştım. Ben hocamın bu konuyu eleştireceğini ve saçma bulacağını düşünürken bu konunun Japonların ruhunu anlamak için güzel bir kültürel miras olduğunu ifade etti. {

Bu durum bizlere gösteriyor ki gerek Japonların Gebelik cinsiyet takvimi ve gerekse Çin takvimi büyük bir kültürel miras. Her iki toplumun yüzyıllardır inanç sistemleri ile şekillenen bir birikimi söz konusu.

Japon takviminin diğer takvimlerden en büyük farkı olasılık üzerine kurulmuş olmasıdır. Bebeğin cinsiyetini olasılıklarla tahmin etmektedir. 

Japon takvimi cinsiyet tahmini nasıl yapılır? 

Japon takvimi iki aşamadan oluşur. Aşağıda bu yöntemin mantığını sizlere anlatmak istedik.

Hemen aşağıda yer alan tabloyu dikkatlice bakınız. İncelemenize gerek yok. Çünkü size gerekli olan bilgiyi biz açıklayacağız.

  • Tablonun üst sekmesinde sütunlarda babanın doğduğu aylar, satırlarda ise annenin doğduğu aylar sıralanmıştır.
  • Japon takvimine göre bebek cinsiyeti tahmin etmek isteyen çiftler tabloda doğdukları ayları işaretleyerek birleştiği noktayı bulurlar.
  • Tabloda dikkat ettiğiniz gibi 1 ‘den 12’ye kadar rakamlar sütunlara yazılmıştır.
  • Dolayısı ile anne ile babanın doğdukları ayları bulup birleştirerek kesiştiğiniz noktayı bulunuz. Burada yer alan rakam bir sonra ki işlem için bizlere yardımcı olacaktır.

Örnek : Babanın doğduğu ay Haziran ayı, Annenin doğduğu ay Mayıs ayı olsun. Hamileliğin başladığı ayı ise Nisan ayı kabul edelim. Tabloya baktığımızda babanın doğduğu ay ile annenin doğduğu ayın kesiştiği nokta 9 rakamına denk gelmektedir.(Tablo-1 'e bakılır.)  

japon takvimi 2021

 TABLO - 1 (BÜYÜTMEK İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ)

 Tablo - 1'de annenin doğum ayını, babanın doğum ayını baz alarak elde ettiğimiz 9 değerini bulmuştuk. Tablo 2'de üst kısımda 9 değerini olduğu sütuna gidip alta doğru hamileliğin başladığı ay olan Nisan ayını buluyoruz. Gördüğünüz üzere  Erkek için altı adet çarpı (XXXXX) işareti varken. Kız için tek bir adet çarpı (X) işareti bulunmaktadır. Bu demek oluyorki yüzde 83 ihtimalle bebeğin cinsiyeti erkek, yüzde 17 ihtimalle bebeğin cinsiyeti kız olacak. 

JAPON TAKVİMİ

Tablo - 2  (BÜYÜTMEK İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ)

Kameri Takvim Cinsiyet Hesaplama

Japon takvimi kameri takvimi esas olarak bu hesaplama tekniği kullanmaktadır. Yukarıda yer alan takvim belirtilen hususlar kameri takvimi esas almaktadır. 

Hicri Takvime Göre Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Malumunuz olduğu üzere Hicri takvim ay takvimini esas almaktadır. Ancak hicri takvime göre geliştirilen böyle bir takvim asla söz konusu değildir. Ayrıca İslam inancına göre bu şekilde bir tahmin yürütmek doğru olmayabilir. 

Azerbaycan Cinsiyet Takvimi

Azerbaycan Türkleri Japon kültürüne yakın oldukları için özellikle Japon takvimini kullanarak cinsiyet hesaplamayı çok tercih etmektedirler. Aslında bu durum Türkiye de yaşayan Türkler içinde geçerlidir. Zira Türkiye'de de ve Azerbaycan'da yaşayan soydaşlarımız Japonları kendine oldukça yakın hissetmektedir. 

Dünyada Japon Takvimi

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi Japonlar bu takvime kültürel açıdan oldukça inanmaktadır. Bizler için ilginç gelen tarafı ise Japon bilim adamlarının dahi bu takvime oldukça itimat ediyor olmasıdır.

Japonların geleneksel toplum yapısından kaynaklı bir inanç sistemi olduğunu ve bu takvime göre kendilerinin dahi bebek cinsiyeti belirlemeyeceğini ifade edilebilir. Tarihten gelen geleneklerini yaşatma konusunda mahir olan bu toplumun bu takvimi sadece geleneksel olarak kullanmaya devam ettiklerini belirtmek isteriz.

Bu takvim her nasılsa Batı Avrupa’da ve Amerika’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yayılmanın sebebinin ise Batının son yüzyılda içine düştüğü boşluğu uzak doğunun sahip olduğu bazı inanç sistemleri ile doldurmak istemeleri yatmaktadır.

UYARI : Yazımızın en başında ifade etmek isteriz ki bu yazımızın sitemizde ki diğer yazılardan farklı olarak bilimsellikle hiçbir ilgisi yoktur.  Ancak meraklı annelerin meramını gidermek ve birazda magazinsellik açısından bu yöntem hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Bu yazımız tamamen eğlence amaçlıdır.