Şafak Hesaplama Kısa Dönem ve Uzun Dönem Askerlik İçin

Uzun dönem yada kısa dönem olarak askerlik vazifesini yapan askerlerimiz aşağıda yer formu doldurarak askerlik şafak hesaplamasını yüzde yüz güvenli bir şekilde yapabilirler. Bununla birlikte aşağıda yer alan makalemizde askerlik hizmeti ve terhis belgesi alma süreci hakkında bir çok önemli hususu sizler için açıklamaya çalıştık. 

Yazar : Uzm.Mehmet Yaman (İK Uzmanı)  

Şafak Hesaplama Şafak Sayar

ASKERLİK ŞAFAK HESAPLAMA(KISA DÖNEM-UZUN DÖNEM)
Dönem seç(Kısa veya Uzun)
Sülüs Tarihi(Askere alındığınız gün):
Yol izni hakkınız(1-4 Gün arası)
Kullanılan izin(Zorunlu Değil)
Alınan ceza(Cezanız varsa yazını)
Asker Şafak Hesaplama

ASKERDEN SONRASI İÇİN HAZIR MISIN?

Hemen aşağıda yer makaleler askerden sonrası için iş hayatına atılmanız için çok önemli bilgileri içeren makalelerimizdir. 

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Nasıl Yapılır Teşvik Nasıl Alınır?

Hayvancılık İçin Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?  

Devlet Destekli Çiftçilik Destekleri Nelerdir? 

Şafak Hesaplama Ne Demektir?

Askerlik hizmetinin bitiş tarihinin ne demek olduğunu anlatan terime “Şafak” denmektedir. Resmi dilde şafak kelimesinin karşılığı terhis tarihi olarak geçmektedir. Fakat askere giden kimse terhis tarihi ifadesi yerine şafak ifadesini kullanır.

Yukarıda yer alan formu doldurarak şafak kaç bunu saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte askerlik vazifesi ile ilgili olarak aşağıda yer alan konu başlıkları bu makalemizde anlatılacaktır.

  • Askerlik süresi kaç gündür? Kısa dönem yada uzun dönem askerlik süresi tam olarak kaç gündür?
  • Acemilik ve uzmanlık dönemi askerlik süresinde nasıl değerlendirilir?
  • Erken terhis olmanın yolları nelerdir?
  • Sülüs tarihi nedir?
  • Ne zaman terhis olacağım?
  • Askerlerin askerde bilmeleri gereken hususlar ve hakları nelerdir?
  • Askerde sizlere verilecek malzemeler nelerdir?
  • Askerlik vazifesi bittikten sonra birliğimden almam gereken belgeler nelerdir?
  • Terhis işlemi nasıl yapılmaktadır?

Askerlik Süresi Kaç Gündür?

Kısa dönem askerlerde askerlik süresi 6 ay olarak belirlenmişken, uzun dönem askerlik vazifesi ise 12'dır (1111. sayılı Kanunun 5. maddesi). 

Şafak Hesaplanırken Neler Hesaba Katılır?

Şafak hesaplaması yapılırken silüs tarihi, yol izni hakkı eğer varsa kullanılan izinler ve alınan cezalar hesaba katılır. Yol izni hakkı mesafeye bağlı olarak 1-4 gün arası verilir ve normal terhis tarihinin artmasına değil azalmasına neden olur. Bunun aksine kullanılan izinler ve alınan cezalar ise terhis tarihinin uzamasına yani artmasına neden olur. 

Bir Askere Kaç Gününün Kaldığı Nasıl Sorulur?

Askerlik hizmetini yerine getiren bir vatan evladına genelde şafak kaç diye sorulur. Eğer şafak 1-81 arası ise plaka ile cevap verilir. Örneğin askerliğinin bitmesine 34 gün kalmış bir askere şafak kaç diye soracak olursanız alacağınız cevap “şafak 34” veya “şafak İstanbul” olur. Eğer asker arkadaşımız umutlarını yeşertmek isterse “atarsa içel” veya “atarsa 33” diyebilme ihtimali oldukça yüksektir. Askerde en çok kullanılan tabirlerden biri “atarsa” kelimesidir. Askerlik hizmetini yerine getirmiş bir vatan evladı olarak en çok hoşuma giden hizmetinin son gününe girmiş askerler, “atarsa doğan güneş” tabiridir. Bunun anlamı o günün gecesinde asker artık evinin yolunu tutabilir. 

 

Kaç Çeşit Askerlik Türü Var?

Kısa Dönem Askerlik: Dört yıllık üniversiteleri bitirenler genelde kısa dönem askerlik yapmaktadır. Genellikle şeklinde ifade etmemizin nedeni 4 yıllık üniversite mezunlarının yedek subay olarak ta asker gitme ihtimali bulunmaktadır. Bunu kişinin kendi isteyebileceği gibi resen de yedek subay olabilme ihtimali bulunmaktadır. Kısa dönem askerlik görevi 6 ay sürmektedir. Ve kişinin toplam 12 gün izin hakkı bulunmaktadır. *Yol izni hariç.

Uzun Dönem Askerlik : Dört yıllık üniversite veya daha üstünü okumayan ilkokul, ortaokul, lise veya lisans mezunlarının yaptığı askerlik tipidir. Uzun dönem askerliğin süresi 12 aydır ve yol izni hariç toplam 24 gün izin vardır. Eğer bu izinler kullanılmazsa yol izniyle birlikte askerlik süresinden düşmektedir.

Yedek Subaylık: Üniversite lisans mezunları mesleklerine bakılmaksızın kendi rızasıyla askerlik hizmeti için başvurduklarında yedek subaylık seçebilmektedir. Fakat yedek subaylık kadroları her isteği karşılayacak kadar fazla değildir. Bu noktada Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yapılan bir takım değerlendirmeler sonucunda ihtiyaç kadar yedek subay alınır. Fakat bazı meslek erbaplarının yedek subay olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Örneğin hekimler, mühendisler gibi. Askerlik süresi 12 aydır. Yol izni hariç normal izinler 24 gündür.
Dövizli Askerlik: Yurtdışında çalışma izni olan ve orada ikamet eden vatandaşların belli bir iş günü çalışmış olmak kaydıyla belirlenen döviz miktarını ödemesi ve ardından askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasıdır.

Bedelli askerlik kanunda açık ve net bir şekilde belirtilen kişilere özel olarak belli bir bedel ödemek koşuluyla, sadece temel askeri eğitimi almalarını öngören ve bu şartlar dahilinde askerlik hizmetini yapmış sayılmalarını belirleyen bir vatan hizmeti şeklidir.Bedelli askerlik en son 2014 yılında çıkarılmıştır. 13 Aralık 2014 tarihinde başvurular başlamış olup 2 ay sürmüştür. En son çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından aşağıda detayları ile bahsedilecektir.

Yol izni ne demek: Zorunlu askerlik görevini yapan askerler için acemi birliğinden ayrıldıktan sonra mesafeye göre 1-4 gün arası izin verilmektedir. Bu iznin adı yol iznidir.

Örnek Hesaplama 1 – Uzun Dönem:
01 Ocak 2017 tarihinde askerlik hizmetine başlayan bir kişi için hesaplama yapalım.
Sülüs tarihi: 01/01/2017
Terhis tarihi: 01/01/2018
İzin hakkı 24 gün. Asker bu 24 günü kullanmamış olsun.
Ceza: Almamış olsun.
Yol izni 2 gün olsun.
Bu durumda askerliğin bitiş tarihi 06 Aralık 2017 Çarşamba günü olacaktır.
Not: 24 + 2 = 26 gün olmak üzere 01/01/2018 terhis tarihinden 26 gün çıkarılmıştır.


Örnek Hesaplama 2- Kısa Dönem:
01 Ocak 2017 tarihinde askerlik hizmetine başlayan bir kişi için hesaplama yapalım.
Sülüs tarihi: 01/01/2017
Terhis tarihi: 01/07/2017
İzin hakkı 12 gün. Asker bu 12 günü kullanmamış olsun.
Ceza: Almamış olsun.
Yol izni 1 gün olsun.
Bu durumda askerliğin bitiş tarihi 18 Haziran 2017 Pazar günü olacaktır.
Not:12 +1 = 13 gün olmak üzere 01/01/2018 terhis tarihinden 26 gün çıkarılmıştır.

 

Sülüs Tarihi Nedir?

Sülüs tarihi askerin askerlik başlangıç tarihidir. Yani askere giden kişinin askerlik vazifesini yapmaya başladığı ilk güne sülüs tarihi denilmektedir. 

Erken Terhis Olmanın Yolları Nelerdir?

Bu makalemizin en başında da belirttiğimiz gibi 1111 sayılı Askerlik Kanunun 5. maddesinde uzun dönem askerlik süresi 12 ay, kısa dönem ise 6 aydır. Bu sürenin daha aşağıya çekilmesi mümkün değildir. Erken terhis olmak için tek yapılacak şey izin kullanmamaktır. Askerlere verilen izin hakları kullanılmaması halinde askerlik süresinden düşülür. 

Bununla birlikte askerde olanların askerlik sürelerinin bitimine doğru erken gönderilmeleri ile ilgili bir çok efsane bilgi dolaşmaktadır. Bu hususlar mevzuatlar kapsamı dışında olan bilgiler olduğu için bizim buradan bu konu hakkında bilgi vermemiz doğru olmayacaktır. Ancak şu kadarını söylemekte yarar vardır: postacı olanlar yada askerlikte genel intibayı iyi bırakanların birkaç günde olsa erken gönderildikleri söylenmektedir.  

Yorumlar

Eşim 22şubatta gitti 2 gun acemılıkten yol izni kullsndı başka kullnmadı 8 agustos gelıcek göxüküyot doğrumu
Cevap
Bu askerlik 180 gundenmi hesaplaniyo yoksa 184 gundenmi
Cevap
Atarsa 70
Cevap
Arkadaşlar teskere tarihini duhule göremi belirliyorlar
Cevap
beyler ben 7+4 izne gittim yol izni yerine 2 terhis mi yapcam yoksa 2+2 izin mi ?
Cevap
Atarsa 92
Cevap
Atarsa 83 
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.