Askerlik Süresi

2019 Askerlik süresi kaç gündür? Uzun dönem askerlik yapacaklar kaç gün askerlik yapacaktır? Kısa dönem askerlik süresi kaç gündür? 2019 yılı itibariyle uygulamada olan mevzuatlar kapsamında bilmeniz gereken soruların cevabı bu yazımızda.

 • Uzun dönem er ve erbaşların askerlik süreleri ne kadar?
 • Fakülte mezunu olanların askerlik süreleri kaç gün?
 • Yedek Subay olarak askerlik vazifesi yapanların askerlik süreleri kaç gündür?
 • Askerlikte yıllık izinler kaç gündür?

Askerlik Tecil İşlemleri Bütün Detayları Tıklayınız... 

Askerlik Yoklaması Nedir? Tıklayınız...

ASKERLİK SÜRESİNİ DÜZENLEYEN YASAL MEVZUATLAR

Mevzuatta, 1111 Sayılı Askerlik Kanunun 5. Maddesinde uzun dönem askerlik süresinin 18 ay olduğu yazmaktadır.


“Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda 18 aydır. Bu sürenin, barışta önce 15 aya ve bilahare 12 aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı da dikkate alınarak, Bakanlar Kurulunca karar verilebilir”

Ancak bu maddede söz konusu bu sürenin Bakanlar Kurulu kararı ile 12 aya düşürülebileceği ifade edilmiştir. Bu kapsamda 01.01.2014 tarihinden itibaren askerlik süresi Bakanlar Kurulu kararı ile 12 aya düşürülmüştür.

Yine aynı maddenin ikinci paragrafında fakülte mezunu olanlardan yedek subay olarak askerlik yapmayanların uzun dönem askerlik süresinin yarısı kadar olduğu belirtilmiştir.  Bu durumda fakülte mezunları yedek subay olarak 12 ay, kısa dönem de ise er yada erbaş olarak 6 ay askerlik yapmakla yükümlüdür.

Bakanlar Kurulu Kararı ile uzun dönemlerde askerlik süresi 12 ay, kısa dönemlerde 6 ay, yedek subaylarda 12 aydır. 

 

UZUN DÖNEM ASKERLİK NE KADAR 2019?

2018 Yılı itibari ile uzun dönem askerlik süresi 12 ay olarak belirlenmiştir. Ancak Bakanlar Kurulu kararı ile savaş gibi durumlarda bu sürenin 18 aya kadar uzatılabileceğini unutmamak gerekir.  İzinlerin kullanılmaması durumunda bu süre daha da kısalacaktır. Bu durumda uzun dönem askerlik yapan bir kişinin 24 gün izin hakkını kullanmaması durumunda süre daha da kısalacaktır.  Yol izni ise ikametin durumuna göre 1 ila 3 olarak değişmektedir.

 

KISA DÖNEM ASKERLİK SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR 2019?

 • Fakülte mezunları askerlik vazifelerini Yedek Subay olarak değil de er yada erbaş olarak yapmak istemeleri halinde kısa dönem askerlik olarak ifade edilen 6 ay süreli askerlikle mükelleftir.
 • 6 ay askerlik yapan bir kişinin izin hakkı 12 gündür. Kullanmaması durumunda askerliği 12 gün daha kısa sürer.

 

YEDEK SUBAY ADAYLARININ ASKERLİK SÜRESİ

Fakülte mezunları söz konusu askerlik vazifelerini Yedek Subay olarak yapabilirler ise (tercihle yada seçimle) uzun dönemde ki gibi 12 ay yapacaklardır.

 

ASKERLİK SÜRESİNİN GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Her ülkenin kendisine göre vatani hizmet süreleri bulunmaktadır. Kimi ülkelerde 2 ila 3 yıl sürerken Türkiye'de son verilere göre askerlik süresi uzun dönemli askerlik yapanlara 11 ay 6 gün, kısa dönemli askerli yapanlara da 6 ay olmak üzere belirlenmiştir.


Başbakan Binali Yıldırım ile TSK başkanı görüşmesinde geçen yıl görüşülmesi üzerine askerlik sürelerini düşüneceklerini söylediler. Henüz belli bir değişiklik olmasa da uzun dönem askerlik vazi için 9 aya düşürülmesi beklenmektedir.


Uzun dönem askerlik ne kadar ? sorusuna yanıt olarak şu an güncel süre düz olarak 11 ay 6 gün olarak devam etmektedir. Fakat bu sürenin değişeceğine dair yapılandırma başlattığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, yakın zamanda bu sürenin değişebileceğini bildirmiştir.


Kısa dönem askerlik kaç gün ? sorusuna cevap olarak da güncel süre 6 ay olarak belirlenmektedir. Yalnız bu sürenin uzun askerlik yapanlara nazaran değişip değişmeyeceği belirsiz. Daha çok uzun dönem askerlik yapanlara karşı yapılandırma başlatıldığı belirtilmiştir.


Askerlikte yol izni kaç gün? Askerlikte yol izni uzun ve kısa dönemli askerlik yapanlara göre değişebilmektedir. Uzun dönem askerlik yapanlar her ay 2 gün izin kullanabilme hakkı bulunduğundan ötürü toplamda 24 gün izin kullanabilecekler. Aynı şekilde kısa dönemli askerler için de her ay 2 gün olmak üzere toplamda 12 gün izin kullanabilecekler.

 

SÜLÜS NEDİR? SÜLÜS KAĞIDINDAKİ TARİHLER NEDİR?

Askerlik görev yeri onaylandıktan sonra e-devlet sisteminden ya da en yakın askerlik şubesinden alınan kağıda sülüs kağıdı denmektedir. Sülüs ismi esasen bu kağıdın her hangi bir yerinde yazmasa da askerlerin arasında ne zaman çıktığı belli olmaması ile beraber bu kağıda sülüs denilmektedir. Bu kağıdın gerçek ismi ise Sevk Belgesidir. Bu belgeyi e-devlet sistemi üzerinden belirlenen güncel tarihlerde alabilirsiniz.

Geçmişten Bugüne Askerlik Sürelerinde ki Değişim

21 Haziran 1927 tarihli ve 1111 sayılı Kanunu'nun kabulünden bu güne kadar toplamda 26 farklı askerlik hizmet zamanı uygulanmıştır. Son 83 yıldan bu güne kadar uygulanan askerlik süreleri:

 • 21 Haziran 1927: Piyade sınıfına 18 ay, Mızıka sınıfı için 24 ay, Jandarma için 30 ay, Denizcilere ise 36 ay askerlik uygulaması yapılmıştır.
 • 06 Ocak 1941: İkinci Dünya Savaşı'ndan dolayı silah altındakilerin tüm erkeklerin askerlikleri 12 ay uzatılmıştır.
 • 24 Ocak 1963: Askerlik süresi Mızıka, Jandarma ve diğer askerler için 2 yıla düşürülmüştür.
 • 27 Temmuz 1970: Askerlik süreleri 1 yıl 8 aya düşürülmüştür.
 • 09 Temmuz 1984: Askerlik süreleri 1 yıl 6 aya düşürülmüştür.
 • 11 Temmuz 1992: Askerlik süreleri 1 yıl 3 aya düşürüldü.
 • 20 Aralık 1993: 1972/4, 1973/1, 1973/2 döneminde ki askerlerin askerlikleri 4 ay gibi bir zaman ile durdurulduğundan dolayı söz konusu tertipler, 1 yıl 3 ay yerine 1 yıl 7 ay askerlik yapmışlardır.
 • 10 Ekim 1994: 1973/3 döneminde ki askerler 3 ay geç terhis edilmiştir.
 • 6 Ocak 1995: Askerlik 1 yıl 3 aydan, 1 yıl 6 aya çıkarılmıştır.
 • 15 Temmuz 2003: Askerlik süresi 1 yıl 6 aydan tekrar 1 yıl 3 aya düşürülmüştür. Bunlara ek olarak üniversite mezunu yedek subaylar için 1 yıl 8 ay, 1 yıl 6 ay, 1 yıl 3 ay ve şu an devam eden 1 yıllık uygulamalar yapılmıştır.
 • Günümüzde ise; yukarıda belirttiğimiz gibi uzun dönemlerde 12 ay, kısa dönemlerde ise 6 aydır.
© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.