Askerlik Yaşı Kaçtır? Kaç Yaşında Gidilir? Kısa Dönem Uzun Dönem

Askerlik yaşı kaçtır? Kaç yaşında askere gidilmektedir? Bu makalemizde 25 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren Askeralma Kanunu kapsamında askerlik yaşıyla birlikte askerlik süresinden de bahsetmek istiyoruz? Kısa dönem askerlik ve uzun dönem askerlik sürelerinin kaç gün olduğunu ayrıntıları ile bu makalemizde anlatacağız.

Yazımızda bahsettiğimiz bütün hususlar 2020 yılında yürürlükte olan yasa ve mevzuatlara uygun olarak anlatılmıştır.

ASKERLİK YAŞI KAÇTIR?

Askerlik yaşı belirlenirken nüfus kayıtlarında yer alan yaşa göre belirlenir. Askerlik yaşı her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününe kadar sürer. Bu kapsamda, askerlik yaşı 20 yaşında başlamaktadır.

Soru: Bazı sitelerde askerlik yaşının 21 yaşından başladığı yazmaktadır? Bu konuda kafamız karışmış durumda. Hangi bilgiye güvenmemiz gereklidir?

7179 Sayılı Askeralma Kanununun 3. Maddesinde askerlik yaşının kaç olduğu yukarıda belirttiğimiz gibi açıkça yazmaktadır. Belirttiğiniz sitelerde ki askerlik yaşının 21 olarak belirtilmesi askere gidilecek olan sürenin 21 yıl olmasıdır. Muhtemelen bu sitelerde ki editörler yasa ve mevzuatlara tam hakim olmadıklarından konuyu yanlış yorumlamışlardır.

  • 20 yaşına gelen her bir erkek vatandaş için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar.

ASKERE KAÇ YAŞINDA GİDİLİR?

20 yaşına girdikten sonra tecil hakkınızı kullanmanıza bağlı olarak  Askerlik vazifesine katılabilirsiniz. Bu kapsamda:

  • Askere gideceğiniz en erken yaşınız 20 yaşına girdiğiniz yılın Ocak ayıdır. 
  • Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans durumuna göre tecil hakkınız ile bu süreyi uzatabilirsiniz. (Bkz. : Askerlik Tecil Ettirme

ASKERLİK YAŞ SINIRI KAÇ OLDU?

Yeni Yasaya göre yaş sınırları aşağıdaki gibi değişmiştir:

  • Öğrenciliği devam eden liseliler için 22 yaş sınırı,
  • Meslek liseleri için 25,
  • Yüksekokul için 28,
  • Lisans için 28,
  • Lisansüstü için 32, doktora için 35 yaş sınırı getirildi.  Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen hemen yukarıda linkini verdiğimiz yazımızı inceleyiniz. 

BEDELLİ ASKERLİK YAŞI KAÇ OLDU?

Askerliğini bedelli yapmak isteyenlerde yaş şartı kaldırılmıştır. Diğer şartları taşımanız halinde özellikle mali şartları karşılamanız halinde bedelliye katılabilirsiniz. 

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.