Askerlik Yaşı Kaçtır 2022 - Askere Kaç Yaşında Gidilir

Bu yazımızda askerlik yaşı kaç ve askere kaç yaşında gidilir sorularının yürürlükte olan mevzuatlara  uygun olarak , 7179 Sayılı Askeralma Kanunu ve Askeralma Yönetmeliğine göre en doğru şekilde bu yazımızda açıkladık. 

Askerlik yaşını anlattığımız bu yazımız mevzuatlara tamamen uygun olarak kaleme alınmıştır. 

Askerlik Yaşı Kaç?

Askerlik yaşı nüfus kayıtlarında yer alan yaşınıza göre belirlenmektedir. Askerlik yaşı her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününe kadar sürer. Bu kapsamda, askerlik yaşı 20 yaşında başlamaktadır.

Soru: Bazı sitelerde askerlik yaşının 21 yaşında başladığı yazmaktadır? Bu konuda kafamız karışmış durumda. Hangi bilgiye güvenmemiz gereklidir?

7179 Sayılı Askeralma Kanununun 3. Maddesinde askerlik yaşının kaç olduğu yukarıda belirttiğimiz gibi açıkça yazmaktadır. Belirttiğiniz sitelerde ki askerlik yaşının 21 olarak belirtilmesi askere gidilecek olan sürenin 21 yıl olmasıdır. Muhtemelen bu sitelerde ki editörler yasa ve mevzuatlara tam hakim olmadıklarından konuyu yanlış yorumlamışlardır.

20 yaşına gelen her bir erkek vatandaş için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar.

Askere Kaç Yaşında Gidilir?

Askere kaç yaşında gidilir sorusunun cevabı tecil ettirme durumunuza bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli husus şudur: 20 yaşına girdikten sonra tecil durumunuz olmaması halinde askere gitmek zorundasınız. 

Askere gideceğiniz en erken yaşınız 20 yaşına girdiğiniz yılın Ocak ayıdır. Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans durumuna göre tecil hakkınız ile bu süreyi uzatabilirsiniz. Erteletme şartları ve kaç yaşına kadar erteletme hakkının olduğunu Mevzuatlara göre anlattığımız yazımızı muhakkak incelemenizi tavsiye ederim:

https://yeni-kimlik.com/askerlik-tecil-islemleri.html 

Askerlik Yaş Sınırı Kaç Oldu?

Yeni Yasaya göre askerlik yaş sınırı aşağıdaki gibi değişmiştir:

  • Öğrenciliği devam eden liseliler için 22 yaş sınırı,
  • Meslek liseleri için 25,
  • Yüksekokul için 28,
  • Lisans için 28,
  • Lisansüstü için 32, doktora için 35 yaş sınırı getirildi.  Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen hemen yukarıda linkini verdiğimiz yazımızı inceleyiniz. 

Bedelli Askerlik Yaşı Kaç?

Askerliğini bedelli yapmak isteyenlerde yaş şartı kaldırılmıştır. Diğer şartları taşımanız halinde özellikle mali şartları karşılamanız halinde bedelliye katılabilirsiniz. (Askeralma Yönetmeliği 'nin 61. maddesinde açıkça yazılıdır)

19 Yaşında Askere Gidilir mi?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi askerlik yaşı 20'dir ve 19 yaşında askere gidemezsiniz. 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 3. Maddesinde belirtilmiş olup her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlar. 

 

18, 19 ve 20 Yaşında Olan Bir Kişi Askere Gidebilir mi?

18 ve 19 yaşında olan bir kişi gidemez. Bu konuya dair hususlarda yukarıda bahsettiğimiz mevzuatlar geçerlidir. 

20 yaşında olan bir kişi ise 20 yaşına girdiği senenin ilk Ocak ayından itibaren yoklamaya tabi tutulur. Sevk edilmesi halinde hemen vazifesine katılır. 

2001, 2002, 2003  ve 2004 Doğumlular Ne Zaman Askere Gider?

Öncelikle ay ve gün olarak doğum tarihinizi yazarak net olarak yaşınızı bu sayfada yer alan hesaplama aracımızdan hesaplayınız. 

O sayfada hesaplama yaptığınız gün itibariyle net yaşınız verilecektir. Bu durumda 20 yaşından gün almanız halinde yoklamaya çağrılacaksınızdır. 

ASKERLİK KONUSUNDA İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER YAZILARIMIZ: 

https://yeni-kimlik.com/askerlik-yoklamasi-nedir.html 

https://yeni-kimlik.com/askerlik-suresi.html