Askere Gitme Yaşı Kaçtır

Askerlik yaşı kaçtır? Kaç yaşında askere gidilmektedir? Bu makalemizde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında askerlik yaşıyla birlikte askerlik süresinden de bahsetmek istiyoruz? Kısa dönem askerlik ve uzun dönem askerlik sürelerinin kaç gün olduğunu ayrıntıları ile bu makalemizde anlatacağız.

Yazımızda bahsettiğimiz bütün hususlar şuan için yürürlükte olan yasa ve mevzuatlara uygun olarak anlatılmıştır.

Askerlik Yaşı Kaçtır?

Askerlik yaşı belirlenirken nüfus kayıtlarında yer alan yaşa göre belirlenir. Askerlik yaşı her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününe kadar sürer. Bu kapsamda, askerlik yaşı 20 yaşında başlamaktadır.

Soru: Bazı sitelerde askerlik yaşının 21 yaşından başladığı yazmaktadır? Bu konuda kafamız karışmış durumda. Hangi bilgiye güvenmemiz gereklidir?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2. Maddesinde askerlik yaşının kaç olduğu yukarıda belirttiğimiz gibi açıkça yazmaktadır. Belirttiğiniz sitelerde ki askerlik yaşının 21 olarak belirtilmesi askere gidilecek olan sürenin 21 yıl olmasıdır. Muhtemelen bu sitelerde ki editörler yasa ve mevzuatlara tam hakim olmadıklarından konuyu yanlış yorumlamışlardır.

  • 20 yaşına gelen her bir erkek vatandaş için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar.
  • Askerlik çağına gelenlerin bilmeleri gereken 4 kavram vardır. Askerlik yoklama, askerlik muayene, sevk ve celp dönemleri. Bu kavramları kısaca açıkladıktan sonra bilmeniz gereken diğer hususları açıklamaya devam edeceğim.

Askerlik Yoklama : Askerlik yaşına gelen bir Türk Vatandaşının askere alınmasının uygun olup olmadığının incelenmesi işlemidir. Bireyin eğitim, sağlık gibi durumları incelenir. Sonucundan ya askere sevk edilir yada tecil eşlemi yapılır.

Askerlik yoklaması, yoklama kaçağı, bakaya, yoklama kaçağı ve bakaya cezaları ve itiraz yolları hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Askerlik Yoklaması ve Bakaya” konulu yazımızı inceleyiniz.

Askerlik Muayenesi : Askere alınacak bireyin askerliğe elverişli olup olmadığının hekim tarafından muayene edilmesidir. Daha önceleri muayene işleminde muayene eden hekimin talep etmesi durumunda muayene olan birey tamamen soyunurdu. Ancak TSK Sağlık Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile bu uygulama yasal olarak son bulmuştur.

Eski yönetmeliğin “Sağlık muayenesi” başlıklı 5. maddesinde, “Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir” hükmü yer almaktaydı. Yönetmelikte ki bu bölüm “Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır, boy ve ağırlıkları tespit edilir” yönünde değiştirilerek “çıplaklık” şartına tamamen son verildi. .

Celp dönemi nedir?

Askerlik çağına gelmiş bir erkeğin nüfusa bağlı oldukları il veya ilçedeki askerlik şubeleri tarafından askere alınacakları zamanı gösteren çizelgeye celp dönemi denir.

Sponsorlu bağlantılar

Askerlik Yaşı Ve Askerlik Tecil İşlemi

Yukarıda da ifade ettiğim gibi askerlik yaşı 20 yaşına basmaktır. Ancak yasada belirtilen sebeplerden dolayı askere çok daha ileri yaşlarda gidilebilir.

Öğrencilerin Askerliklerinin Tecil Ettirilmesi

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35. Maddesinde bu husus açıkça belirtilmiştir.
“Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenmektedir.”

Soru : Üniversite de öğrenci iken 29 yaşına gelmeden örneğin 25 yaşında mezun olan bir kişinin askerliğinin 29 yaşına kadar ertelenebileceği bazı sitelerde yazmaktadır. Bu husus doğrumudur?

Kesinlikle yanlış bir hükümdür. 1111 Sayılı Kanunun 35. Maddesinde açıkça yazmaktadır ki: 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya kadar yada ilişik kesilinceye kadar ertelenir. Bu siteler yukarıda belirtmiştim mevzuatlara tam hakim olmadıklarından sizleri yanlış yönlendirebilmektedir.

Lisans Eğitimine devam edenlerin, mezun olanların, Yüksek Lisans yada doktora yapanların askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için “Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir” konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Yüksek Lisans öğrencileri 35 yaşına kadar eğitimleri devam ettiği mühletçe askerliklerini erteleyebilirler.

Yorumlar

17.06.1999 ne zaman giderim
Cevap
Abiler ben 17 yaşındayım 19 yaşımda asker olurmuyum yardımcı olsanız size zahmet doğum tarihim 02.06.2002
Cevap
27/6/2000 doğum luyum ne zaman askere gitmem gerekir net bilgi verirseniz sevinirim
Cevap
20.06.2001 ne zaman muayene olurum ve ne zaman askere giderim bilen varsa rica etsem yazsın
Cevap
2 sene sonra kardeşim
Cevap
Hayir 2 sene sonra değil 2020 senesinin ocak ayinin 1 inde e devletten girdigi zaman askerlik subesine basvurun der ve basvurdugu zaman muayeneye gidip askerlik subesine teslim eder ordan askere gidebilir
Cevap
20.06. 2001 askerlik kağıdı ne zaman gelir ve ne zaman giderim bilen varsa lütfen yazsın
Cevap
28.08.2000 li yim asker'e ne zaman giderim bilgisi olan var mı ???
Cevap
Kardeşim benim ki 28.07.2000 şubatta gitmek için 30 kasima kadar başvuru yaparsan şubatta askere gidersin ben temmuz 28 de 19 olacam 2020 de yıl olarak 20 yasinda olduğum için gidecem yani 19 olduysan şubeye başvuru da bulun şubatta kesin gidersin
Cevap
Şanlıurfa Siverek ne zaman asker olurum 13:01:2000 kıyım ve celp düne mi
Cevap
200 bindoğumluyum 2 : 21 doğumluyum ne zaman giderim
Cevap
2000 doğumluyum ne zmn giderim
Cevap
01.01.2000 doğumluyum muanemi oldum askere ne zaman gideceğim erken alım olacakmı
Cevap
Kardeşim sende şubatta gidersin
Cevap
17.05.2000 ne zaman giderim muayne olabilirmiyim
Cevap
bende 09.01.2000 doğumluyum bende muayenimi oldum bendemi şubatta giderim
Cevap
kardeşim bende 10/01.2000 doğumluyum nezaman muayene olacam
Cevap
Askerlil yaşında aya balılıyormu yoksa tıl olarakmı hesaplanıyor yani ben 2000 11.11 liyim 2020 de mi askerlik yaşı yoksa 2020.11.11 geçtikten sonra mı
Cevap
Kardeşim 19 yaşına girdiğin gibi şubeye git erkene aldır şubatta askersin
Cevap
2020 yılı içersinde askersin kardeşim
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.