ASKERLİK YAŞI KAÇTIR? 

Askerlik yaşı kaçtır? Kaç yaşında askere gidilmektedir? Bu makalemizde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında askerlik yaşıyla birlikte askerlik süresinden de bahsetmek istiyoruz? Kısa dönem askerlik ve uzun dönem askerlik sürelerinin kaç gün olduğunu ayrıntıları ile bu makalemizde anlatacağız.

Yazımızda bahsettiğimiz bütün hususlar şuan için yürürlükte olan yasa ve mevzuatlara uygun olarak anlatılmıştır.

Askerlik Yaşı Kaçtır?

Askerlik yaşı belirlenirken nüfus kayıtlarında yer alan yaşa göre belirlenir. Askerlik yaşı her erkeğin 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününe kadar sürer. Bu kapsamda, askerlik yaşı 20 yaşında başlamaktadır.

Soru: Bazı sitelerde askerlik yaşının 21 yaşından başladığı yazmaktadır? Bu konuda kafamız karışmış durumda. Hangi bilgiye güvenmemiz gereklidir?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2. Maddesinde askerlik yaşının kaç olduğu yukarıda belirttiğimiz gibi açıkça yazmaktadır. Belirttiğiniz sitelerde ki askerlik yaşının 21 olarak belirtilmesi askere gidilecek olan sürenin 21 yıl olmasıdır. Muhtemelen bu sitelerde ki editörler yasa ve mevzuatlara tam hakim olmadıklarından konuyu yanlış yorumlamışlardır.

  • 20 yaşına gelen her bir erkek vatandaş için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar.
  • Askerlik çağına gelenlerin bilmeleri gereken 4 kavram vardır. Askerlik yoklama, askerlik muayene, sevk ve celp dönemleri. Bu kavramları kısaca açıkladıktan sonra bilmeniz gereken diğer hususları açıklamaya devam edeceğim.

Askerlik Yoklama : Askerlik yaşına gelen bir Türk Vatandaşının askere alınmasının uygun olup olmadığının incelenmesi işlemidir. Bireyin eğitim, sağlık gibi durumları incelenir. Sonucundan ya askere sevk edilir yada tecil eşlemi yapılır.

Askerlik yoklaması, yoklama kaçağı, bakaya, yoklama kaçağı ve bakaya cezaları ve itiraz yolları hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Askerlik Yoklaması ve Bakaya” konulu yazımızı inceleyiniz.

Askerlik Muayenesi : Askere alınacak bireyin askerliğe elverişli olup olmadığının hekim tarafından muayene edilmesidir. Daha önceleri muayene işleminde muayene eden hekimin talep etmesi durumunda muayene olan birey tamamen soyunurdu. Ancak TSK Sağlık Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile bu uygulama yasal olarak son bulmuştur.

Eski yönetmeliğin “Sağlık muayenesi” başlıklı 5. maddesinde, “Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir” hükmü yer almaktaydı. Yönetmelikte ki bu bölüm “Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır, boy ve ağırlıkları tespit edilir” yönünde değiştirilerek “çıplaklık” şartına tamamen son verildi. .

Celp dönemi nedir?
Askerlik çağına gelmiş bir erkeğin nüfusa bağlı oldukları il veya ilçedeki askerlik şubeleri tarafından askere alınacakları zamanı gösteren çizelgeye celp dönemi denir.

Sponsorlu bağlantılar

Askerlik Yaşı Ve Askerlik Tecil İşlemi

Yukarıda da ifade ettiğim gibi askerlik yaşı 20 yaşına basmaktır. Ancak yasada belirtilen sebeplerden dolayı askere çok daha ileri yaşlarda gidilebilir.

Öğrencilerin Askerliklerinin Tecil Ettirilmesi

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35. Maddesinde bu husus açıkça belirtilmiştir.
“Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenmektedir.”

Soru : Üniversite de öğrenci iken 29 yaşına gelmeden örneğin 25 yaşında mezun olan bir kişinin askerliğinin 29 yaşına kadar ertelenebileceği bazı sitelerde yazmaktadır. Bu husus doğrumudur?

Kesinlikle yanlış bir hükümdür. 1111 Sayılı Kanunun 35. Maddesinde açıkça yazmaktadır ki: 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya kadar yada ilişik kesilinceye kadar ertelenir. Bu siteler yukarıda belirtmiştim mevzuatlara tam hakim olmadıklarından sizleri yanlış yönlendirebilmektedir.

Lisans Eğitimine devam edenlerin, mezun olanların, Yüksek Lisans yada doktora yapanların askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için “Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir” konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederim.


Yüksek Lisans öğrencileri 35 yaşına kadar eğitimleri devam ettiği mühletçe askerliklerini erteleyebilirler.

3.7222222222222 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.72 (9 Oylar)

Yorumlar

17 kasim 2000 dogumluyum ne zman gidebilirim
Cevap
20 yaşında agam
Cevap
Arkadaşlar 01.31.2001 Dogumluyum Çalıştığım Yerin Muasebe memurundan Gelen Bilgiye Göre Askeri Muayenem gelmiş Sizce normalmidir acil cevap verilirse iyi olur
Cevap
7.03.2000 doğumluyum 19 yaşındayım muane olmak için nereye gitmeliyim yoksa askere gidincemi muane olacam sadece
Cevap
Kardeşim 19 yaşına girdiysen eğer e devlet sitesinden asal yoklama başvursu milli savunma bakanlığı sitesine giriş yapıp muayeneni olabilirsin 
Cevap
Lisans mezunu en son kaç yaşına kadar erteleye biliyor askerliği
Cevap
01.01.2000 dogumluyum bu sene askere gidebilir miyim
Cevap
askere muayane olmak şartmı
Cevap
01.01.2000 doğumluyum 19 yaşındayım bu sene yksye gircem mezuna kalırsam 1 yıl daha çalışıp girmeyi düşünüyorum askerlik sıkıntı çıkarırmı
Cevap
24.07.1999 dogumlyum bugun askerlık subesıne gıttım ordakı adam bana 1999 luyum dıyınce gec kalmıssın tecıl ıcın bunun ıcın para cezası var dedı para cezasının ne kadar oldugunu bılen varmı yardım edermısınız
Cevap
1999 eylül doğumluyum yoklama olurmu acaba
Cevap
17 agustos 1999luyum askerlik yoklamam gelmedi askerlik ne zamandir bilgi verirmisiniz
Cevap
Askerlik yoklamasi gelmiyor zaten kardesim senin suan askeriyeye gitmen lazim şuan yoklama kaçağı gözüküyorsundur bende temmuz doğumluğum yolda polis arama yaparken GBT sorgulamasinda cikti
Cevap
Askerlik yoklamasını E-Devlet üzerinden yapabiliyorsun kardeşim.
Cevap
aynı gün doğmuşuz bende bunu merak ediyordum
Cevap
Bende o gün doğdum daha gelmedi
Cevap
22.11.1999 doğumluyum şuan asker kaçağı miyim ? Benim bildiğim 20 yaşına kadar asker kaçağı olunmuyor ne zaman giderim?
Cevap

Yorum ekle