Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Altın yatırımı yapmak isteyen küçük yatırımcılar için bu yazımızda tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farkı anlatmak istedik. Cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farkı anlatmakla birlikte yatırım açısından hangi altının daha karlı olduğunu, yatırım yapmak için nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini anlatacağız.

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Aynı Altın Türü müdür?

Halk arasında bir çok kişi her iki altın türünü de aynı altın olarak bilmektedir. Ancak cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden farklı altınlardır. Her iki altının ekonomik değerinin birbirinden farklı olmadığını ayrıca belirtelim. Şimdi sırası ile bu iki altın türünü anlatarak aralarında ki farktan kısaca bahsedelim.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altını Ata altını olarak bilinir. Bu altın 22 ayar ve 7.216 gramdır. Cumhuriyet altınının çapı ise 22 mm’dir. Bu altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazarken, diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir yazmaktadır. Bu altın T.C. Darphanesi tarafından üretilmektedir.

  • Cumhuriyet altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti, Ülkemizin kuruluş tarihi 1923 ve o altının basım tarihi yazmaktadır.
  • Diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir, Atatürk resmi ve Ankara yazılıdır.
  • 22 ayar olan Cumhuriyet altınının gram ağırlığı 7.216 gramdır.

Tam Altın Nedir?

Cumhuriyet altınında ki T.C. Darphanesi tarafından üretilen tam altın 22 ayardır. Gram ağırlığı ise 7.016 gram ve çapı 30 mm’dir.
Tam altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti ve basıl tarihi yazılı iken, diğer tarafında Atatürk resmi ve kenar süslemeler vardır.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altının Arasında ki Farklar:

  • Her iki altın türü de 22 ayar altından üretilmektedir. Dolayısı ile yatırım yapmak istediğiniz zaman her iki altının da birbirinden bir farkı yoktur.
  • Cumhuriyet altını 7.216 gram iken, Tam altın ise 7.016 gramdır.
  • Yuvarlak para gibi basımı yapılan her iki altın türünün desenleri birbirinden farklıdır.

Yatırım Aracı Olarak Cumhuriyet Altını ve Tam Altın

Yatırım aracı olarak alacağınız altın 22 ayardır. Bilezik, çeyrek, yarım vs. hepsinde 22 ayar olarak üretilir. Bu durumda yatırımlık olarak yapacağınız birikimleri maliyeti en düşük olan yani işçiliği en az olan altınlardan yana kullanmalısınız. Bunun sebebi işçilik maliyeti ne kadar az olursa alış ve satış arasında ki fark o kadar az olacaktır.
Tam altın ve Cumhuriyet altınının her ikisi de işçilik olarak az maliyetli olduğundan dolayı sizlere tavsiye etmekteyiz. Tabi en fazla önerdiğimiz altın türü gram altındır.

Bunu da inceleyiniz:

Ons altın nedir?