TC Kimlik No ile Adres Nasıl Bulunur?

Bu yazımızda TC kimlik no ile adres nasıl bulunur konusunu ayrıntıları ile anlatarak adres sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. Sistemde mernis adresi sorgulama olarak geçen ev adresi bulma yazımız yapılabilecek bütün sorgulama yöntemlerini anlatmaktadır. 

YAZIMIZDA BAZI ÖNEMLİ BAŞLIKLAR:

TC Kimlik No İle Adres Nasıl Bulunur?

Adres sorgulama sistemi sadece kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve yürütmekte oldukları iş itibari ile nüfus kayıt bilgilerine ulaşma yetkisi bulunan kişilere açıktır. Dolayısı ile TC kimlik no ile adres nasıl bulunur şeklinde arama yapan kişiler resmi olarak bir kişinin adresini TC'den sorgulayamaz ve öğrenemez.  

 • T.C. ile adres sorgulaması yapamazsınız. Bu yetki sadece bazı kamu çalışanlarına verilmiş biz izindir. (Alt başlıklarda ayrıntılı anlattık)
 • E Devlet sistemine geçilen ilk dönemlerde bazı uygulamalardan bir kişinin adresini sorgulama yapabiliyorduk. Bu sorgulama için herhangi bir kişinin T.C. Numarası ve seri no, aile no gibi bazı bilgilere ihtiyaç duyardık. 
 • E Devlet sistemi sisteminde var olan bu açığı yıllar önce kapatmıştır. Artık başkasına ait bir adresi sorgulama imkanı tamamen ortadan kalkmıştır. 

Bazı web sitelerinde TC No ile Ticaret Sicil Kaydı üzerinden bir kişinin adresini sorgulamanın mümkün olduğu şeklinde haberler yer almaktadır. Bu şekilde bir kişinin adresini sorgulama yukarıda ki maddelerde ifade ettiğimiz gibi çok önceden olan bir durum olup e Devletimiz bu açığı kapatmıştır. 

Adres Sorgulama

Adres sorgulama işlemi kamusal işlemlerde sadece yetkililere tanınmış bir kolaylık işlemidir. Bazı Kamu Kurumları görev tanımları ile uyumlu olmak sureti ile bu sorgulamayı yapabilir. Ayrıca bu kurumlarda bu yetki sadece bazı memurlara tanınmıştır. 

Bu yetkinin tanındığı her çalışan söz konusu bu bilgileri kimse ile paylaşmayacağına vs dair taahhütname imza etmişlerdir. Kamu kurumlarında yer alan adres sorgulamaya dair bu sistem Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün sistemine bağlı bir sistemdir ve mevzuatında MERNİS olarak geçer. 

Hangi Kamu Çalışanları Adres Sorgulama Yetkisine Sahiptir?

Sağlık kurumlarında hasta kaydı yapan memurlar, Nüfus Müdürlüklerinde görev yapan memurlar, Emniyet çalışanlarımız bu sorgu yetkisine sahiptir. Tabi bu yetki bu kurumlarda çalışan bütün memurlara tanınmamıştır. Sadece görev tanımı ile ilgili iş icabı bazılarına bu yetki verilmiştir. 

Not: Bu yetkiyi alan memurlar kesinlikle bir kişinin adresini özel araştırma için kullanamaz ve elde ettiği bu verileri kimse ile paylaşamaz. Aksi durumda yasal takip yapılır.

Bir Memurun Yaptığı Mernis Adres Sorgulama Belli Olur mu?

Evet. Yapılan her sorgu LOG kayıtlarına işlenmektedir. Hangi kamu kurumu olursa olsun Nüfus Genel Müdürlüğünün veri tabanından yapılmaktadır. Yapılan her sorgu sorguyu yapan memur, tarih ve saatine göre veri tabanına kaydedilir. 

Nüfus Müdürlüğünün Sitesi Üzerinden Adres Sorgulama

Bir diğer sorgu yöntemi Nüfus Genel Müdürlüğünün adres sorgu sayfası üzerinden kendi adresinizi adım adım girerek oturduğunuz adrese adım adım gelmeniz gereklidir.  Ardından T.C. Kimlik Numaranızı girerek o adreste olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. 

 • Bir kişi  bu sayfa üzerinde sadece kendisini sorgulayabilir.
 • İlk adım aşağıda yer alan sayfayı ziyaret ediniz. 
 • Oturduğunuz İl, llçe, Mahalle, Sokak, Cadde, Numara ve daire numarasına kadar hepsini giriniz. 
 • Harita üzerinde direk sizin oturduğunuz yer gözükecektir. 
 • Ardından size ait T.C. Numarasını girerek bu adreste kayıtlı olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.  
 • Not: Bu yöntem seçim dönemlerinde çok işe yarar. Oy kullanabilmek için o adreste olup olmadığınızı muhakkak kontrol ediniz.  

https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu 

İnternetten Adres Sorgulama

Bir kişinin ikametgah adresini nasıl bulabilirim şeklinde arama yapanların ilk müracaat edenlerin müracaat ettikleri yer internettir. İnternet üzerinden hiç kimsenin adresini sorgulama yapamazsınız. Bu sebepten dolayı adres sorgulama yapan internet sitelerinin hiçbirine güvenmeyiniz.

Bunların hepsi dolandırıcı olabilir. Kişilere ait özel bilgileri ele geçirmeye çalışan bir şebeke olabilir. Yada sizi boş yere site içinde oyalamaya çalışan bir site olabilir. Bu siteyi şikayet edin yada hemen o siteden ayrılın.

E Devlet Üzerinden Adres Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

Her Vatandaş e Devlet sistemi üzerinden kendine ait şifresi ile sadece kendisine ait adresi sorgulayabilir ve adres dökümünü alabilir. Dolayısı ile net olarak söylüyorum: hiç kimse herhangi bir Vatandaşın adresini e Devlet üzerinden sorgulayamaz. 

Kendinize ve ailenize ait adres sorgulaması yapmak için şu sayfayı ziyaret etmeniz gereklidir.  

https://yeni-kimlik.com/ikamet-belgesi-nasil-alinir.html

TC Kimlik No İle Adres Bulma Super

UYAP sistemi üzerinden de bu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 

 • Adres kayıt sistemi MERNİS çoğunlukla avukatlar tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sisteme e devlet, UYAP ve Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün resmi internet üzerinden ulaşmanız mümkündür.
 • UYAP üzerinden bir kişinin adres bilgilerine ulaşabilmek yalnızca avukatlar ve adliye çalışanları açısından mümkündür.
 • Avukatlar ise kişilik haklarının korunması açısından yalnızca taraf oldukları yani vekil olarak kayıtları bulunan dava dosyasındaki kişilerin adreslerine ulaşabilirler.
 • Adres kayıt sisteminde adres sorgusu belli bir adreste kimin oturduğunun tespiti üzerinde işlemektedir.
 • Sistem üzerinden il, ilçe, mahalle gibi bilgiler girilerek o adres sorgusu yapılabilmektedir.

MERNİS Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Üzerinden Adres Sorgulama:

 • Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün sayfasında yapılan adres sorgulaması için ise TC kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. Şifreleme işlemi kişi haklarının korunması ve kişisel bilgilerin amaç dışı kullanımının önlenmesi amacından önemlidir.
 • Belli bir adres üzerinden ikametgah sahibini sorgulama adres kayıt sistemi üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulama işlemi ise İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden yapılmaktadır.
 • MERNİS bilgilerinin UYAP üzerinden sorgulanması halinde durumunda yalnızca dosya esas numarası yahut T.C kimlik numarası yeterli olmaktadır.
 • E devlet üzerinden yapılan adres sorgulama işlemleri için T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir.

Sonuç olarak TC kimlik no ile adres nasıl bulunur konusunda arama yapan kişilere söyleyeceğimiz net bilgi şudur: bu şekilde bir kişinin adresini öğrenemezsiniz. Sadece Kamu Kurumlarında yetkili memurlar kendi iş tanımı ile ilgili bölümlerde bir kişinin adresini sorgulama yapabilir.

Benzer konu:

https://yeni-kimlik.com/adres-kodu-sorgulama-uavt-kodu-nedir.html