Yaşından Gün Almak ve Yaşını Doldurmuş Olmak Ne Demektir?

İnsanın doğumuyla başlayıp yıl birimine göre ölçülen zamana yaş denir. Yaş her zaman farklı düşünce ve yorumların ortaya atıldığı bir tartışma konusu olmuştur. Özellikle kişilerin yaşının tam olarak ne olduğu, yaşın nasıl hesaplandığı ve kişinin hangi yaştan gün aldığı gibi konular birçok kişi tarafından dile getirilmiştir. Bu konu hakkında yapılan yorumlar ve aktarılan düşüncelerin farklılık göstermesi aslında bu konuyla alakalı olarak aydınlatıcı bilgilerin paylaşılmamasından kaynaklanmaktadır. Yaşı önemli kılan noktalardan biri de ülkemizde birçok işlemin kişinin yaşına bağlı olarak gerçekleşmesidir. Kişinin yasal haklarının sahip olduğu yaş, iş başvurularında aranan yaş ve resmi işlemlerin yapılması sırasında aranan yaş gibi kriterler aslında yaş konusunun ülkemizde ne kadar önemli olduğunu gösteren bir husustur.

En Kapsamlı Yaş Hesaplaması İçin Alttaki Bağlantınıyı Kullanınız!

Yaş Hesaplama

 

Yaştan Gün Almak Nedir?

Bireyin doğumuyla birlikte başlayan yaş süreci yasal yaş sınırı, askerlik yaşı, iş başvurusu yaşı, yaştan gün alma vs. konular karmaşık bir hal almaktadır. Konuyla alakalı olarak özellikle insanların en çok tereddütte düştüğü konuların başında kişinin yaşından gün alması meselesi gelmektedir. Bu bağlamda birçok kişi yapacağı iş başvurularında, bedelli askerlik konularında ve yasal haklarını kazandığı yaş sınırları noktasında hangi yaştan gün aldığını bilmemektedir. Bir kişinin yaşından gün alması demek mevcut yaşının bir üst yılından gün almasını manasına gelir. Örnek verilecek olunursa; henüz yeni doğan bir çocuk 0 yaşında olup an itibariyle 1 yaşından gün alıyor veya 10 yaşında olan bir çocuk şu an 11 yaşından gün alıyor demektir.

Sponsorlu bağlantılar


Yaştan Gün Almak Nasıl Hesaplanır?

Halen birçok kişi tarafından karmaşık bir konu olarak değerlendirilen yaştan gün alma konusu aslında çok basit bir hesaplamaya sahiptir. Bir kişi hangi yaştan gün aldığını hesaplamayabilmesi için mevcut yaşını bilmesi gerekir. Bunun için doğum tarihine bakım bulunduğu yıldan çıkardıktan sonra mevcut yaşını öğrenmiş olur. 25 yaşında olduğunu öğrenen bir kişi an itibariyle 26 yaşından gün alıyor demektir. Yaştan gün alma hesaplaması mevcut yaşın bir yıl üstündeki yaşından gün aldığını gösterir. Bu konuda halen zorlandığına inanan bireyler için internet platformlarının birçoğunda yaş hesaplama programı bulunmaktadır.


18 Yaş Ne Zaman Doldurulur?

Bireylerin yaşla ilgili olarak yaşından gün alma konusu kadar önemli olan bir başka hususta yaşın doldurulmasıdır. Aslında bu konu da yaşı doldurmayla aynı olup şu an belirli bir yaşta olan kişinin bir üst yıldaki yaşını an itibariyle doldurduğunu göstermektedir. Örnek verilecek olunursa; bir kişi 17 yaşındaysa 18 yaşından gün alıyor demektir. 01.01.2000 tarihinde dünyaya gelen bir kişi 31.12.2017 tarihinde gece 00.00 da 18 yaşını doldurmuş olacaktır.


25 Yaşından Gün Almamış Olmak Ne Demektir?

Herhangi bir kişinin hangi yaştan gün aldığını hesaplamakla şu an hangi yaşında olduğunu öğrenmek aynı mantıktır. Buna göre mevcut yaşını bilen bir kişi üzerine bir yıl koyduğunda hangi yaşından gün aldığını öğrenebilir. Bunun tersi durumundaysa bir kişi herhangi bir yaşından gün aldığını biliyorsa mevcut yaşını da öğrenebilmektedir. Hangi yaştan gün aldığını öğrenmek için bir yıl ekleyen bir kişi, hangi yaştan gün aldığını biliyorsa mevcut yaşını öğrenebilmesi için bir yıl çıkarması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; 25 yaşından gün alan bir kişinin aslında 24 yaşından gün aldığını gösterir. Aynı şekilde 25 yaşından gün almamış demek kişinin 23 yaşında olup 24 yaşından gün alabileceğini göstermektedir.


35 Yaşından Gün Almamış Olmak Ne Demektir?

Yaşından gün alma konusu aslında basit bir matematik hesaplaması olup, kişi mevcut yaşını biliyorsa bu yaşına bir yıl ekleyip hangi yaştan gün aldığını öğrenebilir. Ülkemizde askerlik, iş başvurusu, yasal hakların kazanıldığı zaman dilimi gibi daha birçok konuda yaşın önemi vardır. Türkiye de çeşitli uygulamalar için dikkate alınan yaşların başında 35 yaşı gelmektedir. Bu yaş sınırı özellikle birçok iş başvurusunda sınır kabul edilmektedir. Bu yaş sınırı genellikle iş başvurularında sınır kabul edilmektedir. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde yapılan iş alımlarından kurumlar genellikle “35 yaşından gün almamış olması” gibi bir ifade kullanır. Askerliğini yapmış olmak, evli olmamak vs. gibi şartların yaşında bu yaş sınırına çok dikkat edildiğini mutlaka duyulmaktadır. Buna göre 35 yaşından gün almamış tabiri kişinin an itibariyle 33 yaşında olması gerektiğini ve 34 yaşından gün alması gerektiğini gösterir. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarına alım yapılacağı zaman birçok bakanlık ve kurum memur alım şartlarına 35 yaşından gün almamış olması gerektiğini vurgulamaktadır. Lakin burada dikkat edilmesi gereken kurumun “Sınav tarihi, başvuru tarihi, atama tarihi, yasanın yürürlüğe girdiği tarih veya yılbaşı tarihi itibariyle mi” açıklamalarına dikkat edilmesi gerekir.


Bedelli Askerlik İçin 30 Yaşından Gün Almış Olmak

Ülkemizde birçok kişinin merakla beklediği haberler arasında ilk sıralarda bedelli askerlik konusu gelmektedir. Belirli periyotlarla Sivil Savunma Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle Maliye Bakanlığını belirleyeceği rakamlar doğrultusunda bedelli askerlik gündeme gelmektedir. Bedelli askerlik konusuyla alakalı olarak dikkat edilmesi gereken kişinin şartları sağlamasıdır. Bedelli askerlik konusunun ortaya çıkmasıyla birlikte yüzbinlerce insan hemen yaş sınırına bakmaktadır. En son yapılan bedelli askerlik konusunda yaş sınırı olarak en az 30 yaşından gün almış olması şartı ortaya atılmıştır. Buna göre bedelli askerlik yapmak isteyen bireylerden aranan 30 yaşından gün almış olmak açıklaması kişinin an itibariyle en az 29 yaşında olup 30 yaşından gün almaya başlaması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu şartı sağlayan her birey bedelli askerlik konusunda yaş koşulunu sağlamış olmaktadır.

3.3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.30 (10 Oylar)

Yorumlar  

20.01.2001 doğumluyum ben 3 gün sonra devlet daireleri vb. Konularada veya alkol alma sigara vb. Konularda hak sahibimiyim 3 gün sonra biri yardimci olursa çok sevinirim. SAYGİLAR.
Cevap
merhaba ben 08.10.2001 doğumluyum kaç yaşındayım acaba 18 e gün aldımmı
Cevap
Merhaba ben 10.09.2001 doğumluyum kaç yaşında olmuş oluyorum.
Cevap
15.04.2002 liyim kaç yaşın dayım kaç yaşıma girecem kafam karıştı ?
Cevap
ben çok tatlıyım
Cevap
Merhaba ben umut 9 ayin 5gununde 2001dogumluyum 18 den nasil gun alabilirim
Cevap
Merhaba ben umut 9 ayin 5 gunu 2001 dogumluyum 18 den nasil gun alabilirim
Cevap
2018 - 2001 = yaş 17 eder ( 5/9/2018 tarihinden itibaren 17 yaşındasınız ) aynı şekilde  (5/9/2018 tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmaya başladınız 18 yaşından gün almış oluyorsunuz ) demektir 
Cevap
Kafam çok karıştı ben 01.01.2001 doğumluyum ben şimdi 01.01.2019 da 18 yaşıma girmiş mi yoksa doldurmuş mu oluyorum lütfen cevaplar mısınız?
Cevap
18 yasina girmis oluyorsun 19 dan gun almaya basliyorsun
Cevap
Örnek verilecek olunursa herhangi bir devlet kurumlarında aranan yaş şartı genellikle 18 yaşını tamamlamış olarak geçer bu durumda siz 2019 için 18 yaşınızı tamamlamış olursunuz aynı zamanda da 18’ inizden gün almış olursunuz aynı şeyler öğretmen ve muallim in aynı mesleği ifade ettiği gibi.
Cevap
2019 - 2001 = yaş 18 eder ( 1/1/2019 tarihinden itibaren 18 yaşındasınız ) aynı şekilde  (1/1/2019 tarihinden itibaren 19 yaşını doldurmaya başladınız 19 yaşından gün almış oluyorsunuz ) demektir 
Cevap
Mrb ben 18/12/2001 doğumluyum şu an tam kaç yaşında oluyorum
Cevap
Asıl Soru Ben 11/08/2001 Doğumluyum ben kaç yaşındayım Snden 3,5 ay büyüğüm ama 18 miyim bilmiyorum ??
Cevap
18 yasindasin
Cevap
Ben 29.02.2000 doğumluyum ve jandarma alımlarına girmek istiyorum 20 yaşından gun almak lazimmis 2019 da 19 yaşına gireceğim yani 20 den gun almış oluyormuşum
Cevap
18/11/2001 doğumlu bir kişi şuan (18 inden gün almış) velayeti annesinde olmasına rağmen babasının yanına hür iradesi ile yerleşmesi olurmu.
Cevap
Merhaba ben 21/12/2000 dogumluyum 18 imi doldurmus mu oluyorum ?
Cevap
Bir iş için başvuru yapabilmem için 30 yaşını doldurmamış olmak şartı var. 24.12.1987 doğumluyum. 19.12.2018 itibari ile 30 yaşını doldurmuş oluyor muyum olmuyor muyum ?
Cevap
Merhaba ben 2001 haziran doğumluyum 17 yaşımı doldurdum mu?
Cevap
Sıla hanım, 1 haziran tarihinde doğduğunuzu hesap ederek ve bugünün tarihini baz alarak : 17 Yıl, 6 Ay ve 7 Gün Geçmiş

yani 17 yaş, 6 aylıksınız denebilir. Henüz 17 yaşınızı tamamlamamışsınız demektir
Cevap
Yasal olarak da bu böyle mi peki? Bu sene ameliyat olmayı düşünüyordum ama bir doktor 18 i doldurmadan yasal olmadığını ve seneye (19 yaşıma girdiğimde) 18'imi doldurmuş olacağımı söyledi. Aynı zamanda da başka bir doktor kabul etti. Bu nasıl olabiliyor neden ülkemizde yaş konusu bu kadar karmaşık ve net hiçbir bilgi yok?
Cevap
Melisa hanım açıkcası ameliyatınızın mahiyetini bilmediğimiz için net bir yorum yapamıyoruz. Nihayetinde hukuksal sorumlulukta var. Ancak mevzuatın yaşın 18 olması gerektiği ile alakalı bazı zorunlu halleri vardır. Bu zorunluluk durumu ilgili kanunlarda şöyle açıklanır: "18 YAŞINDAN GÜN ALMAK" yada "18 YAŞINI TAMAMLAMAK". Siz net olarak durumuzu belirtirseniz, daha sağlıklı yorum yaparız. Ayrıca bu konuda hukukçu arkadaşımızın yorum yapmasını talep edeceğiz.
Cevap

Yorum ekle