Yurtdışında Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri 2022

Yurtdışında yaşayan Vatandaşlarımızın  nüfus cüzdanını herhangi bir gerekçe ile yenileme işlemlerini nasıl yapacağı hususunda bilmeleri gereken bütün detayları bu sayfamızda en güncel bilgilere göre anlattık. Almanya'da nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri üzerinde özellikle durduk. Yurtdışında Konsolosluklarda nüfus cüzdanlarınızı nasıl yenileyeceğinizi adım adım bu sayfadan inceleyiniz.  

Yurt Dışında Yeni Kimlik ve Pasaport Almak İçin Nereye Başvuru Yapacak?

Yurt dışında herhangi bir sebeple bulunan Vatandaşlarımızdan kimliklerini çıkarmak yada yenilemek isteyenlerin bulundukları ülkedeki Konsolosluğumuza yada Ülkemizin Yurt Dışı Temsilciliğine başvurması gereklidir. Örneğin Fransa'da ikamet eden yada Fransa'da yaşayan bir kişinin Fransa'da (Paris'te) bulunan Konsolosluğa başvurması gereklidir.  

Yurt Dışında Yeni Kimlik Kartı ve Pasaport Randevusu Nereden Alınır?

Yurtdışında yaşayan Vatandaşlarımız başvuru işlemini Konsolosluklara yada dış temsilciliklere yapacaktır. Randevu almak için öncelikle https://www.konsolosluk.gov.tr/ web adresini ziyaret ediniz. 

  • 1. Adım : Öncelikle hangi Ülkede iseniz o ülkeyi seçiniz. 
  • 2. Adım : Bulunduğunuz Ülkede hangi temsilciliğe gidecekseniz bunu 2. adımda yapınız. 
  • 3. Adım: Randevu Al seçeneğine tıklayarak devam ediniz. 

  • 4. Adım : Aşağıdaki resimde gösterilen Türk Vatandaşları İçin Konsolosluk İşlemlerini seçiniz. 

Yurtdışında Nüfus Cüzdanı Başvurusu İçin Ne Gerekli?

Eski kimlik kartınız ve bir adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Biyometrik fotoğraf hakkında muhakkak https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html yazısını incelemeniz gereklidir. Kimliğiniz için değerli kağıt bedeli makbuzu ödemesini yapmanız gereklidir. 

Yurtdışında Kimlik Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışında kimlik çıkarma ücreti her ülkede farklıdır. Bu ücretleri randevu sayfasından hemen aşağıda resimde gösterdiğim bölümden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir kaç Ülke için ücretleri hemen aşağıda sizinle paylaştık. 

  • 1. Adım : Öncelikle gideceğiniz Konsolosluğu seçmeniz gereklidir. Ardından yapacağınız işlemi seçmeniz gereklidir. 

  • 2. Nüfus işlemleri altında hangi işlemi yapacağınızı seçiniz. 

  • 3. Aşağıda ki resimde de gözüken Masraflar kısmına bakınız. Masraflar kısmına tıkladığınızda Değerli Kağıt Ücretleri olarak gözüken ücretler bu senenin ücretleridir. Örneğin Fransa'da 4 Euro 

 

Yeni Kimlik Ücreti Almanya ve Fransa

Almanya  Nüfus Cüzdanı yerine yeni kimlik almanın ücreti 3 Eoru'dur. Ayrıca 3 Euro'da posta gideri olarak alınmaktadır. Diğer Ülkeler için lütfen hemen yukarıda ki resimde gösterdiğimiz gibi sizlerde bakınız. 

Almanya'da kayıp nedeniyle kimlik çıkarma ücreti 5 Euro, ayrıca posta bedeli olarak 3 Euro alınmaktadır.