Yurtdışında Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurt dışında bulunan Vatandaşlarımızdan:

  • Yurt dışında ikamet eden, (gurbetçilerimiz)
  • Yeni doğan bebeklerin,
  • Çalışanların,
  • Öğrenci olarak bulunanların,
  • Uzun süreli seyahate çıkanların ( vs. ) 

Yeni Kimlik çıkarmak isteyenler, eski kimliklerini yenilemek isteyenler, pasaportlarını yenilemek yada uzatmak isteyenler, ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin vs. aşağıdaki adımları takip etmesi gereklidir. 

 

  

Yurt Dışında Bulunanlar Yeni Kimlik ve Pasaport Almak İçin Nereye Başvuru Yapacak?

Yurt dışında herhangi bir sebeple bulunan Vatandaşlarımızdan kimliklerini çıkarmak yada yenilemek isteyenlerin bulundukları ülkedeki Konsolosluğumuza yada Ülkemizin Yurt Dışı Temsilciliğine başvurması gereklidir. Örneğin Fransa'da ikamet eden yada Fransa'da yaşayan bir kişinin Fransa'da (Paris'te) bulunan Konsolosluğa başvurması gereklidir.  

Yurt Dışında Yeni Kimlik Kartı ve Pasaport Randevusu Nasıl Alınacak?

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar randevu almak zorunda iken, Yurtdışında yaşayan gurbetçilerin herhangi bir randevu almak zorunda değildir. Bizzat yurt dışı temsilciliklerine giderek müracaatlarını yapmaları yeterlidir.

Kimliğimi Yenilemek  yada Pasaportumu Almak İçin Hangi Konsolosluğa Başvurmam Gerekir?

Bunu öğrenmek için Dışişleri Bakanlığının Konsolosluklar sayfasını kullanmanız gereklidir. En güncel ve en doğru bilgiye sadece resmi site üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu konuda Resmi sitenin dışında bir kaynaktan bilgi edinmemenizi özellikle tavsiye ediyoruz. 

Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilecek?

Yeni kimlikler için konsolosluğa müracaat ettikten sonra yaklaşık 15 yada 20 gün içinde aynı konsolosluğa kimlik kartlarınız gönderilecektir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın yeni kimlik kartları adreslerine gönderilirken, yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecektir. 

Yeni Kimlikler Pasaport Yerine Geçecek

  • Vizesiz dolaşım olan ülkelerde bu kimlik kartları direk pasaport yerine kullanılacaktır. 

Yeni kimlik ücreti ne kadar?

2020 yılı için Yeni kimlik ücreti 25 TL'dir. Kayıp için ödenecek ücret 50 TL'dir. Yurtiçi ve yurtdışı fiyatları bu şekildedir. 

Yurtdışında Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 

  • Eski kimlik belgeniz yada uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge,
  • Sadece 1 adet biyometrik fotoğraf

 

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.