Çocuğum hangi okula kayıtlı 2016-2017 Kayıt sorgulama e-okul

Adres Kayıt Sistemine Göre Hangi Okula Kayıt Yapılır? Çocuğum hangi okulda okuyacak? 2017-2018 MEB okul sorgulama.

Okulların açıldığı bu günlerde bir çok ailenin en çok merak ettiği konulardan başında çocuklarını hangi okula kayıt yaptırabileceği sorusu gelmektedir. Bu makalemizde bu konudan ve daha başka hususlardan bahsederek sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 

2016-2017 Yılında Çocuğunuzun kaydı hangi okulda olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Evinize yakın okulların listesini görmek için tıklayınız.

Okula başlama yaşı hesaplama için tıklayınız.

 

MERNİS adres kayıt Sistemi Nedir?

MERNİS adres kayıt sistemi hakkınızda açılan davalarda, aile hekimi seçiminde bağlı olduğunuz sağlık ocaklarının belirlenmesinde, çocuğunuzun gideceği okulun belirlenmesi, genel seçimlerde oy kullanılacak sandığın belirlenmesi gibi kamusal işlemlerde kullanılan ve kişinin ikamet ettiği kabul edilen adreslerin kaydedildiği adres sistemidir. 

Spnsorlu bağlantılar

 

 

Okul kayıtlarında adresin yada ikametin etkisi nedir?

Adres kayıt sisteminde kayıtlı olan adres 1.sınıf ve 5.sınıf öğrencilerinin okullarının tayin edilmesinde esas alınan adrestir.

Öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu adrese en yakın olan okullara otomatik olarak kaydedilirler. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul adres değişikliği ile otomatik olarak değiştirilebileceği gibi sınıf mevcudu 30 kişiden daha az olan sınıflara öğrencilerin nakil yaptırılması da mümkündür.

Adres kayıt sistemi ile 1 ve 5.sınıfların yanı sıra 9.sınıf öğrencilerinin de okul tayini yapılmaktadır.

 

9 Sınıf Öğrencilerinin Okul Kayıtlarında Hangi Adres Dikkate Alınmaktadır?

9.sınıf öğrencilerinden TEOG sınavına girmeyenler, sınava girdiği halde tercihte bulunmayanlar yahut yapmış oldukları tercihlerden herhangi birine yerleşemeyen adaylar adres kayıt sistemine göre ikametgâh adreslerine en yakın ve boş kontenjanı olan okullara otomatik olarak yerleştirilirler.

Öğrencilerin olumsuz durumlarda kontenjanlara göre nakil işlemleri yaptırmaları mümkündür. Lise öğrencilerinde nakit işlem uygulaması biraz farklıdır.

Öğrencinin TEOG sınavı sonucunda aldığı puan nakit yaptırmak istenen okula son sıradan giren öğrencinin puanından daha fazla olmadığı sürece o okula nakil yaptıramaz. İlkokul ve ortaokullarda nakil işlemlerinde yalnızca kontenjan açığı aranmaktadır.

 

Otomatik olarak kayıt yaptırılmayan okullar nelerdir?

 İkametgâh adreslerine en yakın okullar özel okullar, imam hatip okulları ve konservatuarlar olsa dahi öğrenciler bu okullara otomatik olarak kayıt yapılamazlar. Öğrencilerini bu okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin hiçbir ikametgâh adresi değişikliği yapmadan doğrudan kayıt yaptırmak istedikleri müdürlüklere başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. E okul yahut devlet okulları müdürlüklerinde yapılan sorgu neticesinde hiçbir okula yerleştirilmedikleri görülen öğrenci velilerin öncelikle nüfus müdürlüklerine giderek adreslerini kontrol etmeleri ve daha sonra durumu bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

 

Taşınma ve Tayin Durumunda Çocuğumun Okulunu Nasıl Değiştirebilirim?

Adres kayıt sistemiyle okul kaydı yapılacak öğrencilerin öğrenimlerinde devam edecekleri okullar belirlendikten sonra adresleri değişen ve tayin sebebiyle il yahut ilçe değiştirmek zorunda kalan kişilerin çocukları hiçbir ekstra talep ve işleme gerek kalmadan otomatik olarak yeni ikametgâh adresinin bulunduğu en yakın okula kayıt edilirler.

 

Adres kayıt sistemine göre çocuğumun kayıtlı olduğu okulu nasıl öğrenebilirim?

Adres kayıt sistemindeki adreslere göre okullara kayıtları yapılan öğrenciler ve veliler hangi okulda kayıtlı olduklarını e-okuldan kolaylıkla öğrenebilirler.

TC kimlik numarası ve öğrenci doğum tarihi, nüfus cüzdanı cilt numarası gibi sorulara cevap vererek sisteme giriş yapıldıktan sonra öğrenci bilgileri bölümünden sorgulanabilir.

E okul sistemine giriş yapamayan veliler her hangi bir devlet okulundan çocuklarının kayıtlı oldukları okul bilgilerini sorgulatabilirler.

5 buçuk yaşını dolduran çocuklar otomatik olarak okullara kaydedilir.

Sağlık durumunun elvermemesi yahut bedensel ve zihinsen bir rahatsızlığı sebebiyle okula başlayamayacak durumda olan çocukların kayıtları sağlık raporunu beyan etmeleri kaydıyla 1 yıl dondurulabilmektedir.

Sağlık raporunu adres kayıt sistemi ile çocuğun kayıt edilmiş olduğu okula 19 Eylül tarihinden sonra beyan edilmesi gerekmektedir.

 

Ana sınıfı öğrencilerinin kayıtları nasıl yapılmaktadır?

Adres kayıt sistemi ile anasınıfı kaydı da yapılmaktadır. Anasınıfına gidecek öğrencilerinde öğrenim görecekleri okullar belirlenmektedir.

Okul bölgesinde anasınıfı yaş grubunu doldurmuş çocuklar okula kayıt yaptırdıktan sonra okulda boş kontenjan kalması durumunda yaş grubunu doldurmamış öğrencilerden kayıt talep edilebilmektedir.

Gelişimini tamamlamış 60-66 aylık arası olan çocuklar velinin talebi üzerine ilkokula başlatılabilir. Gelişimi tamamlanmamış çocuklar anasınıfı eğitimine kabul edilirler.

4.7366071428571 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.74 (112 Oylar)