Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Askerlik Tecil 2022

Bu yazımızda Açıköğretim askerlik tecil işlemleri konusunu A'da Z'ye bütün detayları ile 2022 yılında yürürlükte olan mevzuatlara göre bahsettik.  Bu yazımızda AÖF askerlik tecil işlemleri konusuna dair her sorunun cevabını anlattık.  

Açıköğretim (AÖF) Askerlik Tecil

Açıköğretim (AÖF) askerlik tecil yaşından bahsetmek istiyorum öncelikle. Çünkü açık öğretim fakültesinde öğrenci olan bir kişinin en çok merak ettiği soru budur. 

Açıköğretim Fakültesi Öğrencileri kaç yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilir?

AÖF'de öğrenciliği devam edenlerin (Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin)  28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar tecil hakları vardır. Ancak vurgulayarak söylüyorum öğrenciliği devam ettiği mühletçe erteletme hakları vardır. 

Örneğin AÖF İşletme fakültesinde öğrenci olan bir kişi okulunu bitirmediği mühletçe 28 yaşına kadar erteletme hakkından yararlanabilir. 

2 Yıllık ve 4 Yıllık Açıköğretim Öğrencilerinin Askerlik Tecil Süresi 

AÖF askerlik tecil için okuduğunuz bölümün 2 yıllık yada 4 yıllık olması fark etmiyor. Bütün AÖF bölümleri için öğrenciliği devam eden bir öğrencinin 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar erteleme hakkı vardır. 

Açık Öğretim Fakültesinden Mezun Olanların Erteleme Hakkı Kaç Senedir?

Açıköğretim askerlik tecil hakkında mezun olanları hakları şu şekildedir:

  • 2 yıllık yada 4 yıllık herhangi bir açık öğretim fakültesinden mezun olan bir öğrencinin tecil hakkı mezun olduktan sonra 2 yıldır. 
  • Ancak bu kişi en çok 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar erteleme hakkından yararlanabilir. 
  • Örneğin: 25 yaşında mezun olan bir kişi 27 yaşına kadar erteleme hakkından yararlanabilir. Yada 27 yaşında mezun olan bir kişi 28 yaşını tamamlayacağı yılın sonuna kadar mezun olabilir.  

2 Yıllık AÖF Bölümünden Mezun Oldum. Yeniden Erteletme İçin Ne Yapmam Gerekir?

28 yaşını tamamlamamış olmanız şartı ile:

  • 4 yıllık yada daha fazla senelik bir Üniversite bölümüne kayıt olmanız gereklidir. 
  • Kayıt olacağınız bu yeni Üniversite AÖF yada Normal Üniversite olabilir. 

2 yıllık bir AÖF Bölümünü bitiren bir kişi yeniden 2 yıllık bir bölüme kayıt yaptırarak tecil hakkından yararlanamaz. Yeniden kaydolacağı Üniversitenin 4 yıllık olması gereklidir. 

4 Yıllık AÖF Bölümünden Mezun Oldum, Yeniden Erteleme İçin Ne Yapmam Gerekir?

4 yıllık AÖF bölümünden mezun olduktan sonra 28 yaşını tamamlamamış olmanız şartı ile 2 erteletme hakkınız var zaten. Ancak yeniden AÖF yada Örgün Öğretim bir Üniversiteye kayıt olarak erteletme hakkınız yoktur. Ancak mezun olduktan sonra Yüksek Lisans yaparsanız erteleme hakkınız olur. 

29 Yaşında AÖF'de Öğrenciliği Devam Edenler Askerliğini Erteletebilir mi?

Hayır. Bu kişiler askere gitmek zorundadır artık.

Okulum Bitti Yeniden Açık Öğretim Fakültesine Kayıt Yaptırsam Erteletme Yapabilir Miyim?

  • 2 Yıllık bir bölümden mezun olanlar 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsa askerliklerini erteletebilir.
  • Ancak 4 yıllık bir bölümden mezun olan bir kişi yeniden 2 yıllık yada 4 yıllık bir Üniversiteye kayıt olursa erteleme hakkı olmaz. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu kişinin tek seçeneği Yüksek Lisansa kayıt yaptırmaktır. 

Örneğin, 2 yıllık bir AOF bölümüne kayıt olup daha sonra bu bölümden mezun oldunuz. Eğer yeniden 2 yılık bir AOF bölümüne kayıt olursanız erteletme hakkınız yoktur. Ancak 2 yıllık bir bölümü (Açık Öğretimden yada Normal Örgün Üniversiteden) bitirdikten sonra 4 yıllık bir AOF bölümüne yada 4 yıllık örgün bir bölüme kayıt olursanız yeniden erteleme hakkınız olur. Yine, 4 yıllık bir AOF bölümünden (örneğin 4 yıllık İşletmeden) mezun oldunuz diyelim. Yeniden 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız erteleme hakkınız yoktur.

Üniversiteden Mezun Olmadan Başka Bir Üniversiteye Kayıt Oldum, Erteleme Hakkım Devam Eder Mi?

4 yıllık bir AOF bölümünde okurken aynı yıl (hakkınızın düşmemesi lazım) kaydınızı sildirip başka bir AOF bölümüne kayıt olursanız yeniden erteleme hakkınız doğar. Buradaki bilmeniz gereken nokta 28 yaşına kadar erteleme işlemenizin devam etmesi için aktif öğrenciliğinizin devam etmesi gerekir. Fakat daha önceden aynı düzeyde bir okulu bitirmemiş olmanız gerekir.

Aöf'de Kaydımı Yenilemeyi Unuttum, Erteletme Hakkım Devam Eder Mi?

Hayır etmez. Her dönem kaydınızı yenilemek zorundasınız.  

İkinci Üniversite Kayıt Yaptırdım, Erteleme Hakkım Devam Eder Mi?

AÖF tecil konusunda en çok soru ikinci üniversiteye kayıt durumunda erteletme hakkının ne olacağı şeklindedir: 2 yıllık bölümden mezun olanlar 4 yıllık bölüme kayıt olursa devam eder. 4 yıllık bitirenlerde bu hak artık yoktur. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu kişiler sadece Yüksek Lisansa giderse erteleme hakkı devam eder. 

ASKERLİK KONUSUNDA OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ:

https://yeni-kimlik.com/askerlik-suresi.html 

https://yeni-kimlik.com/askerlik-yoklamasi-nedir.html 

Bu yazımızda Açıköğretim (AÖF) askerlik tecil  işlemleri hakkında askerlik şubelerine sorulan bir çok sorunun cevabını aktardık.