Açık Öğretim Fakültesi Askerlik Tecili

Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin askerlik tecil hakkı var mıdır? Bu öğrenciler askerliklerini kaç yıl erteletebilir? Açık öğretimden mezun olduktan sonra askerliğimi kaç yıl erteleyebilirim? İkinci Üniversite olarak açık öğretime kayıt yaptırdım, tekrar erteleme hakkım var mıdır?  Gibi sorularınızın cevabım hemen yazının devamında!

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ KAÇ YAŞINA KADAR ASKERLİKLERİNİ ERTELETEBİLİR?

AÖF'de öğrenciliği devam edenlerin (Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin)   28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar tecil hakları vardır.

 

2 Yıllık ve 4 Yıllık AÖF Öğrencilerinin Erteleme Hakkı Ne Kadar?

Okuduğunuz bölümün 2 yıllık yada 4 yıllık olması fark etmiyor. Bütün AÖF bölümleri için öğrenciliği devam eden bir öğrencinin 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar erteleme hakkı vardır. 

 

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNDEN MEZUN OLANLARIN ERTELEME HAKKI KAÇ SENEDİR?

  • 2 yıllık yada 4 yıllık herhangi bir açık öğretim fakültesinden mezun olan bir öğrencinin tecil hakkı mezun olduktan sonra 2 yıldır. 
  • Ancak bu kişi en çok 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar erteleme hakkından yararlanabilir. 
  • Örneğin: 25 yaşında mezun olan bir kişi 27 yaşına kadar erteleme hakkından yararlanabilir. Yada 27 yaşında mezun olan bir kişi 28 yaşını tamamlayacağı yılın sonuna kadar mezun olabilir.  

 

2 Yıllık AÖF Bölümünden Mezun Oldum. Yeniden Erteletme İçin Ne Yapmam Gerekir?

28 yaşını tamamlamamış olmanız şartı ile:

  • 4 yıllık yada daha fazla senelik bir Üniversite bölümüne kayıt olmanız gereklidir. 
  • Kayıt olacağınız bu yeni Üniversite AÖF yada Normal Üniversite olabilir. 

2 yıllık bir AÖF Bölümünü bitiren bir kişi yeniden 2 yıllık bir bölüme kayıt yaptırarak tecil hakkından yararlanamaz. Yeniden kaydolacağı Üniversitenin 4 yıllık olması gereklidir. 

 

4 Yıllık AÖF Bölümünden Mezun Oldum, Yeniden Erteleme İçin Ne Yapmam Gerekir?

Bu kişi sadece mezun olan öğrenciler için 2 yıl erteleme hakkından yararlanır. Yeniden AÖF yada Örgün Öğretim bir Üniversiteye kayıt olsa dahi erteleme hakkı yoktur. Ancak mezun olduktan sonra Yüksek Lisans yaparsanız erteleme hakkınız olur. 

 

29 Yaşında AÖF'de Öğrenciliği Devam Edenler Askerliğini Erteletebilir mi?

Hayır. Bu kişiler askere gitmek zorundadır artık.

 

OKULUM BİTTİ YENİDEN AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNE KAYIT YAPTIRSAM ERTELETME YAPABİLİR MİYİM?

  • 2 Yıllık bir bölümden mezun olanlar 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsa askerliklerini erteletebilir.
  • Ancak 4 yıllık bir bölümden mezun olan bir kişi yeniden 2 yıllık yada 4 yıllık bir Üniversiteye kayıt olursa erteleme hakkı olmaz. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu kişinin tek seçeneği Yüksek Lisansa kayıt yaptırmaktır. 


Örneğin, 2 yıllık bir AOF bölümüne kayıt olup daha sonra bu bölümden mezun oldunuz. Eğer yeniden 2 yılık bir AOF bölümüne kayıt olursanız erteletme hakkınız yoktur. Ancak 2 yıllık bir bölümü (Açık Öğretimden yada Normal Örgün Üniversiteden) bitirdikten sonra 4 yıllık bir AOF bölümüne yada 4 yıllık örgün bir bölüme kayıt olursanız yeniden erteleme hakkınız olur. Yine, 4 yıllık bir AOF bölümünden (örneğin 4 yıllık İşletmeden) mezun oldunuz diyelim. Yeniden 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız erteleme hakkınız yoktur.

 

ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLMADAN BAŞKA BİR ÜNİVERSİTEYE KAYIT OLDUM, ERTELEME HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

  • 4 yıllık bir AOF bölümünde okurken aynı yıl (hakkınızın düşmemesi lazım) kaydınızı sildirip başka bir AOF bölümüne kayıt olursanız yeniden erteleme hakkınız doğar. Buradaki bilmeniz gereken nokta 28 yaşına kadar erteleme işlemenizin devam etmesi için aktif öğrenciliğinizin devam etmesi gerekir.
  • Fakat daha önceden aynı düzeyde bir okulu bitirmemiş olmanız gerekir.

 

AÖF'DE KAYDIMI YENİLEMEYİ UNUTTUM, ERTELETME HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

Hayır etmez. Her dönem kaydınızı yenilemek zorundasınız.  

 

İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT YAPTIRDIM, ERTELEME HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

2 yıllık bölümden mezun olanlar 4 yıllık bölüme kayıt olursa devam eder. 4 yıllık bitirenlerde bu hak artık yoktur. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu kişiler sadece Yüksek Lisansa giderse erteleme hakkı devam eder. 

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.