Açık Öğretim Askerlik İşlemleri

Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil hakkı var mı? Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil eder mi? Açık öğretim askerlik tecili kaç yıldır. Açıköğretim askerlik tecil ettirme 2019 yılında nasıl yapılır? Açıköğretim mezunları askerliklerini kısa dönem yapabilir mi? Aöf askerlik tecil sorgulama nereden yapılır? Aöf ikinci üniversite için askerlik tecil hakkı veriyor mu? Askerlik erteleme için gerekli belgeler nelerdir?

 

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ KAÇ YAŞINA KADAR ASKERLİKLERİNİ TECİL ETTİREBİLİR?

AÖF’de öğrenci olan bir kişi askerliklerini 29 yaşını kadar tecil ettirebilir. Buradaki uygulama bütün Üniversite öğrencileri için geçerli olan uygulamadır. Yani ister örgün ister AÖF olsun bütün Lisans yada Önlisans öğrencileri askerliklerini 29 yaşına kadar tecil ettirebilir.

Açıklama : Lise, Ön Lisans, Lisans seviyesinde öğrenci olan bütün öğrenciler askerliklerini mezun oluncaya kadar yada 29 yaşını tamamlayana kadar tecil ettirebilir.

Bu durumda bir öğrenci 29 yaşına gelmeden mezun olursa tecil hakkı biter. Bununla birlikte öğrenciliğini uzatırsa eğer 29 yaşına kadar tecil ettirmeye devam eder.

 

ASKERLİK TECİL (ERTELEME) İŞLEMLERİ TIKLAYINIZ..

ASKERLİK YOKLAMASI NEDİR? TIKLAYINIZ...

ASKERLİK YAŞI KAÇ? TIKLAYINIZ...

 

ASKERLİK ERTELEME İLE İLGİLİ MEVZUAT NEDİR?

111 Sayılı Askerlik Kanunun 35. Maddesinde askerlik erteleme ile ilgili mevzuat düzenlenmiştir. Ancak yüksek lisans ve doktora durumlarında askerlik tecil işlemi aynı Kanunun başka maddesinde açıklanmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

 

"C) (Değişik: 22/5/2012 - 6318/8 md.) Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.

86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.

Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.

29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler."

 

ÖĞRENCİLİĞİM 29 YAŞINA GELMEDEN BİTTİ TECİL HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

Hayır devam etmez. Eğer 29 yaşına kadar öğrenciliğiniz devam ederse bu süre zarfında tecil ettirebilirsiniz.
Örneğin 25 yaşında okuduğunuz bölümü bitirdiniz tecil hakkınız biter. Ancak 2 yıllık bitirdikten sonra 4 yıllık bölüme kayıt olursanız tecil hakkınız devam eder.

Sponsorlu bağlantılar

 

OKULUM BİTTİ YENİDEN AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNE KAYIT YAPTIRSAM TECİL ETTİREBİLİR MİYİM?


Bazı öğrenciler AOF fakültesini bitirdikten sonra yeniden AOF bölümüne yada başka bir Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tecil haklarının olup olmadığını sormaktadır. Bu durumda aynı düzeyde bir okula kayıt yaptırsanız eğer yeniden tecil hakkınız yoktur.


Örneğin, 2 yıllık bir AOF bölümüne kayıt olup daha sonra bu bölümden mezun oldunuz. Eğer yeniden 2 yılık bir AOF bölümüne kayıt olursanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 2 yıllık bir bölümü (Açık Öğretimden yada Normal Örgün Üniversiteden) bitirdikten sonra 4 yıllık bir AOF bölümüne yada 4 yıllık örgün bir bölüme kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız olur.

Yine, 4 yıllık bir AOF bölümünden (örneğin 4 yıllık İşletmeden) mezun oldunuz diyelim. Yeniden 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 4 yıllık bir AOF bölümünde okurken aynı yıl (tecil hakkınızın düşmemesi lazım) kaydınızı sildirip başka bir AOF bölümüne kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız doğar. Buradaki bilmeniz gereken nokta 29 yaşına kadar tecil işlemenizin devam etmesi için aktif öğrenciliğinizin devam etmesi gerekir. Fakat daha önceden aynı düzeyde bir okulu bitirmemiş olmanız gerekir.

3.8214285714286 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.82 (14 Oylar)

Yorumlar  

Gökhan bey Ankara'dan nasıl bilgi gelecek
Cevap
Merhaba açık öğretim lise okuyorum öğrencilik durumum aktif dönem arası yenileme kayitlarimida yaptım. Ama bu yıl hiç sınavlara girmedim askerliğim geçen yıl uzatılmıştı bu yılda uzatılırmı?? Yardımcı olursanız sevinirim...!
Cevap
Merhabalar açıköğretim maliye bölümü okuyorum 31.12.2018 tarihinde tecilim bitti şuan SON YOKLAMAYA TABİ YAZIYOR bu ne zaman otomatik olarak öğrenci gözükür acill lütfen çok önemli benim için şimdiden teşekkürler
Cevap
Kardesim bendedr oyle ya kafayı yicem
Cevap
Bende aynı durumdayım 01.02.2019 a kadar askerlik işlemleri yönünden sakınca yoktur diyor. Som yoklamaya tabi diyor. Tecil olur inşAllah
Cevap
Otomatik olarak tecil olur demi bende yeni kayıtım 01/02/2019 a kadar askerlik yönünden sakıncası yok diyor
Cevap
Aynısı bendede var demek ki o tarih gelmeden tecil olucak ya da büroya gidip soralım bazen hata oluyormuş c2 belgesi verip askerlik şubesine teslim etmemiz gerekiyormuş
Cevap
01.01.2019da tecil hakkım doldu daha önce tecil yaptırmadım hiç 2014te liseden mezun oldum otomatik tecilim yapıldı. Şimdi tecilim bitti bu sene açık öğretime yazılıcam. Sınava kayıt olduğumda otomatik tecil uzar mı yoksa bu ay gidip ben açık öğretime kayıt olucam diye bildirmem mi gerekiyor ya da açık öğretime kayıt olduktan sonra mı gitmeliyim şubeye cevap verirseniz çok yardımcı olursunuz net bir bilgi bulamadım internette
Cevap
Merhabar ben acik ogretime kayitliyim gecen sene aktiftim tecil ettirdim bu sene iki sinava girmedim bugun gittim bana kabul etmiyoruz pasifsin dediler ayin 25 ocakta yani muhannem var yalniz 9 ocakta kayot yenileme oluyor ozaman kendimi aktif gostersem kabul ederlermi litfen acil
Cevap
Bende merak ediyorum
Cevap
Etmiyorlar kardesim Celp zamanı bekleyeceksin çıktimi tekrardan belgelerini alip gideceksin 29 yasina kadar uzatma hakkimiz var ama yeni kurallari baya karistirmislar ankaradan yeni bilgi gelecek 25 ocakta tekrar gidip deneyin
Cevap
pestokesto666 (@ ) icloud.com lütfen bana yaz

ben 23 yasindayim 6 ay önce almanyadan geldim türkiye ye temeli. acik lise 3 ay önce kayit oldum ve askerlimi 1.1.2019 uzatilmisti. bende birsey yapmadim asker subeyi gitmedim. gerek var mi subeye gitmeye lütfen hemen bana yazin.
Cevap
Şubeye verdisen C2 kağıttını bir şey olmaz bu bir haktır 29 yaşına kadar kullanabilirsiniz ama kaydını yenilet sınavlara gir sınavlara girip girmediğin onlarda gözüküyor
Cevap
Naci bey iyi günler . açık öğretimde kaydım var ama öğrencilik hakları yok yazıyor ve askerliğim tecil edilmemiş . kayıtlarımı yapıyorum ama sınavlara giremedim. C2 belgesi ile tecil ettirebilir miyim ?
Cevap
Açık öğretime şuan kayıt olabilir miyim ?
Cevap
Bendeee merak ediyorum
Cevap
Açık lise okumaktayım kaç sene tecil hakim olur
Cevap
ÖĞRENCİLİK DURUMUNU SÜREKLİ AKTİF TUT KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİNİ GEÇİKTİRMEDEN YAP HER YIL 29 YAŞINA KADAR TECİL EDEBİLİRSİN BENDEN AÇIK ÖĞRETİM OKUYORUM HER SENE TECİL EDİYORSUN ASKERLİK ŞUBEDEN BASİT BİR İŞLEM SADECE ÖĞRENCİLİK DURUMUNUN AKTİF OLUP OLMADIĞINA BAKIYORLAR DİKKAT ET EĞER 1 DÖNEM BİLE KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ UNUTURSAN TECİL ETMEYEBİLİYORLAR.
Cevap
merhaba 2 yıllık örgün öğretim mezunuyum ve aöf den açıktan 2 yıllık başka bir bölüm ikinci üniversite okuyorum, tecil durumum var mıdır
Cevap
Tecili ne yaptın izzet bey
Cevap
Kardeş ek C2 belgesinde azami öğrencilik durumu 12 dönem yazıyor benimde dönemim 13 olacak tecil hakkım varmı?
Cevap
Merhaba açık öğretim lise okumaktayım kaç sene tecil ettirebilirim
Cevap
merhaba 2 yıllık örgün öğretim mezunuyum ve aöf den açıktan 2 yıllık başka bir bölüm okuyorum, tecil durumum var mıdır
Cevap
hayır. 4 yıllık olmazsa olmaz.
Cevap
Evet vardır İzzet Bey
Cevap
Önlisans mezunuyum. 4 yıllık açıköğretim bölümüne kayıt yaptırdım. Tecilim için üniversiteyle görüştüm biz c2 belgesi veriyoruz tecil ettirmek için dediler. Askerlik şubesine götürdüm onlarda biz yapmıyoruz yök yapıyor dedi. Yıl sonu tecil sürem doluyor. Otomatik tecil edilirmi .yoklama kaçağı gözükmek istemiyorum 
Cevap
Merhaba Mehmet Bey,
Eğer daha önce bir lisans mezuniyetiniz yoksa ve 29 yaşını aşmadıysanız okuduğunuz üniversite gerekli tecil işlemlerini gerçekleştirecektir. Sizin müracaat etmenize gerek yoktur.
Cevap
Açıköğretim işletme okuyarak lisans yapan bir kişinin askerliği otomatik olarak mı tecilli olur yoksa müracaat etmek mi gerekli muhakkak?
Cevap

Yorum ekle