Açık Öğretim Askerlik İşlemleri

Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil hakkı var mı? Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil eder mi? Açık öğretim askerlik tecili kaç yıldır. Açıköğretim askerlik tecil ettirme 2019 yılında nasıl yapılır? Açıköğretim mezunları askerliklerini kısa dönem yapabilir mi? Aöf askerlik tecil sorgulama nereden yapılır? Aöf ikinci üniversite için askerlik tecil hakkı veriyor mu? Askerlik erteleme için gerekli belgeler nelerdir?

 

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ KAÇ YAŞINA KADAR ASKERLİKLERİNİ TECİL ETTİREBİLİR?

AÖF’de öğrenci olan bir kişi askerliklerini 29 yaşını kadar tecil ettirebilir. Buradaki uygulama bütün Üniversite öğrencileri için geçerli olan uygulamadır. Yani ister örgün ister AÖF olsun bütün Lisans yada Önlisans öğrencileri askerliklerini 29 yaşına kadar tecil ettirebilir.

Açıklama : Lise, Ön Lisans, Lisans seviyesinde öğrenci olan bütün öğrenciler askerliklerini mezun oluncaya kadar yada 29 yaşını tamamlayana kadar tecil ettirebilir.

Bu durumda bir öğrenci 29 yaşına gelmeden mezun olursa tecil hakkı biter. Bununla birlikte öğrenciliğini uzatırsa eğer 29 yaşına kadar tecil ettirmeye devam eder.

 

ASKERLİK TECİL (ERTELEME) İŞLEMLERİ TIKLAYINIZ..

ASKERLİK YOKLAMASI NEDİR? TIKLAYINIZ...

ASKERLİK YAŞI KAÇ? TIKLAYINIZ...

 

ASKERLİK ERTELEME İLE İLGİLİ MEVZUAT NEDİR?

111 Sayılı Askerlik Kanunun 35. Maddesinde askerlik erteleme ile ilgili mevzuat düzenlenmiştir. Ancak yüksek lisans ve doktora durumlarında askerlik tecil işlemi aynı Kanunun başka maddesinde açıklanmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

 

"C) (Değişik: 22/5/2012 - 6318/8 md.) Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.

86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.

Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.

29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler."

 

ÖĞRENCİLİĞİM 29 YAŞINA GELMEDEN BİTTİ TECİL HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

Hayır devam etmez. Eğer 29 yaşına kadar öğrenciliğiniz devam ederse bu süre zarfında tecil ettirebilirsiniz.
Örneğin 25 yaşında okuduğunuz bölümü bitirdiniz tecil hakkınız biter. Ancak 2 yıllık bitirdikten sonra 4 yıllık bölüme kayıt olursanız tecil hakkınız devam eder.

Sponsorlu bağlantılar

 

OKULUM BİTTİ YENİDEN AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNE KAYIT YAPTIRSAM TECİL ETTİREBİLİR MİYİM?


Bazı öğrenciler AOF fakültesini bitirdikten sonra yeniden AOF bölümüne yada başka bir Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tecil haklarının olup olmadığını sormaktadır. Bu durumda aynı düzeyde bir okula kayıt yaptırsanız eğer yeniden tecil hakkınız yoktur.


Örneğin, 2 yıllık bir AOF bölümüne kayıt olup daha sonra bu bölümden mezun oldunuz. Eğer yeniden 2 yılık bir AOF bölümüne kayıt olursanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 2 yıllık bir bölümü (Açık Öğretimden yada Normal Örgün Üniversiteden) bitirdikten sonra 4 yıllık bir AOF bölümüne yada 4 yıllık örgün bir bölüme kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız olur.

Yine, 4 yıllık bir AOF bölümünden (örneğin 4 yıllık İşletmeden) mezun oldunuz diyelim. Yeniden 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 4 yıllık bir AOF bölümünde okurken aynı yıl (tecil hakkınızın düşmemesi lazım) kaydınızı sildirip başka bir AOF bölümüne kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız doğar. Buradaki bilmeniz gereken nokta 29 yaşına kadar tecil işlemenizin devam etmesi için aktif öğrenciliğinizin devam etmesi gerekir. Fakat daha önceden aynı düzeyde bir okulu bitirmemiş olmanız gerekir.

3.6875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.69 (16 Oylar)

Yorumlar

Beyler 2017'i senesinde Açık öğretime kayıt yaptım hiçbir sınava girmedim artı kayıt felanda yenileyemedim kayıt şuan dondurulmuş. Dondurulmuş pasif şekilde tecil yapabilir miyim?
Cevap
Arkadaşlar 12.06 2019 da tam 29 yaşında olucam ama 4 yıllık üni okuyorum ve 4. Sınıfım yoklama kaçagı cıktım . 15 gün içinde askerlik şubesine başvurmamı istediler . Ek c2 belgesi götürürsem okulu bitirene kadar tecil olurmu
Cevap
Arkadaslar genel olarak aöf e kayit olup sonra kayt yenilemeyen  arkadaslar tecl bozldumu dye tedirgn oluyor bugun gidip görstm subeyle 2 yil aöf okuyanlarin 4 4 yil okuyanlarin 7 yil sistemde tecili oluymus kayit yenileme olmasa bile bilgnz olsun pasif gözksede ogrencilik sıkntı olmuyor tecil devam ediyor
Cevap
Kardeşim ben önlisans bitirdim ve 3 yıl normal tecil yaptırdım ve aof e başvurdum 4 yıllığa tamamlamak için ve şuan kayıt yenilemedim bi sıkıntı olurmu
Cevap
Yaşını bilmiyorum ama allah senden razı olsun içime su serpin çok tedirgindim benim içimi rahatlattığın gibi allah da senin içini rahatlatsın allaha emanet ol kardeşim
Cevap
Kadar bey numaram bu 0535 668 99 89 bir kaç sorum olucakta size müsatseniz eğer 
Cevap
Merabalar ben bedelli askerlik basvurumu yaaptim ancak 2020 de gidecegim bende iptal etmek istiyorum iptal ettigim aof tekrar tecilli gosterirmi beni ogrencisiyim halen cunku lutfen konu hakkinda bilgisi olanlar cevap versin 
Cevap
Aöl de liseyi bitirmeye calısıyorum 25 yasındayım ikinci tecil hakkım varmı
Cevap
İyi günler benim Aralık 2018 de tecilim bozuldu. Daha önce onlisanstan mezun olduğum için şuan okuğum önlisans bölümünden dolayı tecil hakkım bulunmuyor. Fakat 2017 de uzaktan öğretim e kayıt yaptırmıştım 4 yıllık fakülte. Geçen yıl harcını yatırmadığım için pasif öğrenci olarak görünüyorum. Önümüzdeki 2019 4 Mart'ta kayıt yenileme döneminde harcımı yatirirsam tecil edebilir miyim ?
Cevap
Arkadaslar ben iki yıllk okulu dört yılda bitiremedim okul atıyor dört yılda bitmedigi icin askerligi nasıl tecil etire bilirim 
Cevap
Arkadaslar selamun alüküm ben iki yıllık ünüveste oluyodum dört yılda bitmedi okulu uzatma hakkım yok askerligi nasıl erteleye bilirim lütfen bilgi
Cevap
İyi günler ben çağ üniversitesinde 2 yıllık bölüm okudum 2017 yılında mezum oldum tecilim bitti şimdi bu sene açıktan 2 yıllığı 4 yıla tamamlamak istiyorum tecil hakkım olurmu?
Cevap
2 yıllık üniversiteye gittim okulum bitmedi kaydımı aldırdım, daha sonra açıköğretimden 2 yıllık bölüm yazdım tecil eder mi çünkü denk okullar bildiğim kadarıyla mezun olduktan sonra  tecil ettirmiyor ama mezun olmadım yeniden tecil hakkı doğar mı?
Cevap

Yorum ekle