Açık Öğretim Fakültesi Askerlik Tecili

Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil hakkı var mı? Açıköğretim Fakültesi askerlik tecil eder mi? Açık öğretim askerlik tecili kaç yıldır. Açıköğretim askerlik tecil ettirme 2019 yılında nasıl yapılır? Açıköğretim mezunları askerliklerini kısa dönem yapabilir mi? Aöf askerlik tecil sorgulama nereden yapılır? Aöf ikinci üniversite için askerlik tecil hakkı veriyor mu? Askerlik erteleme için gerekli belgeler nelerdir?

 

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ KAÇ YAŞINA KADAR ASKERLİKLERİNİ TECİL ETTİREBİLİR?

AÖF’de öğrenci olan bir kişi askerliklerini 29 yaşını kadar tecil ettirebilir. Buradaki uygulama bütün Üniversite öğrencileri için geçerli olan uygulamadır. Yani ister örgün ister AÖF olsun bütün Lisans yada Önlisans öğrencileri askerliklerini 29 yaşına kadar tecil ettirebilir.

Açıklama : Lise, Ön Lisans, Lisans seviyesinde öğrenci olan bütün öğrenciler askerliklerini mezun oluncaya kadar yada 29 yaşını tamamlayana kadar tecil ettirebilir.

Bu durumda bir öğrenci 29 yaşına gelmeden mezun olursa tecil hakkı biter. Bununla birlikte öğrenciliğini uzatırsa eğer 29 yaşına kadar tecil ettirmeye devam eder.

 

ASKERLİK ERTELEME İLE İLGİLİ MEVZUAT NEDİR?

111 Sayılı Askerlik Kanunun 35. Maddesinde askerlik erteleme ile ilgili mevzuat düzenlenmiştir. Ancak yüksek lisans ve doktora durumlarında askerlik tecil işlemi aynı Kanunun başka maddesinde açıklanmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

 

"C) (Değişik: 22/5/2012 - 6318/8 md.) Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.

86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.

Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.

29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler."

 

ÖĞRENCİLİĞİM 29 YAŞINA GELMEDEN BİTTİ TECİL HAKKIM DEVAM EDER Mİ?

Hayır devam etmez. Eğer 29 yaşına kadar öğrenciliğiniz devam ederse bu süre zarfında tecil ettirebilirsiniz.
Örneğin 25 yaşında okuduğunuz bölümü bitirdiniz tecil hakkınız biter. Ancak 2 yıllık bitirdikten sonra 4 yıllık bölüme kayıt olursanız tecil hakkınız devam eder.

Sponsorlu bağlantılar

 

OKULUM BİTTİ YENİDEN AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİNE KAYIT YAPTIRSAM TECİL ETTİREBİLİR MİYİM?


Bazı öğrenciler AOF fakültesini bitirdikten sonra yeniden AOF bölümüne yada başka bir Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tecil haklarının olup olmadığını sormaktadır. Bu durumda aynı düzeyde bir okula kayıt yaptırsanız eğer yeniden tecil hakkınız yoktur.


Örneğin, 2 yıllık bir AOF bölümüne kayıt olup daha sonra bu bölümden mezun oldunuz. Eğer yeniden 2 yılık bir AOF bölümüne kayıt olursanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 2 yıllık bir bölümü (Açık Öğretimden yada Normal Örgün Üniversiteden) bitirdikten sonra 4 yıllık bir AOF bölümüne yada 4 yıllık örgün bir bölüme kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız olur.

Yine, 4 yıllık bir AOF bölümünden (örneğin 4 yıllık İşletmeden) mezun oldunuz diyelim. Yeniden 4 yıllık bir bölüme kayıt yaptırırsanız tecil hakkınız yoktur.


Ancak 4 yıllık bir AOF bölümünde okurken aynı yıl (tecil hakkınızın düşmemesi lazım) kaydınızı sildirip başka bir AOF bölümüne kayıt olursanız yeniden tecil hakkınız doğar. Buradaki bilmeniz gereken nokta 29 yaşına kadar tecil işlemenizin devam etmesi için aktif öğrenciliğinizin devam etmesi gerekir. Fakat daha önceden aynı düzeyde bir okulu bitirmemiş olmanız gerekir.

Yorumlar

aöl sanki kolay bitiyor en kötü oda 25 olmalı bu çok saçma daha bitirmedik şimdi sene sonu tecil hakkımız yok mu ?
Cevap
cevap gelmedi hayla
Cevap
okumayanlar tecil yaptıra biyormu
Cevap
Admin kurban oliyim bir cevap ver bizlere 2 dakika
GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, mülga 1111 sayılı Kanun kapsamında erteli durumda bulunanlar için, erteleme şartlarını kaybetmedikleri sürece mülga 1111 sayılı Kanundaki yaş süreleri geçerlidir. Boyle bir madde var bu maddeyi acikliyabilirmisin
Cevap
25 yaşindayım açık liseden okuyorum ve aktifim full yeni yasada lise için 22 yaş a kadar tecil dıyor benim okulum bitmedi daha tecil hakkım yokmu ? acıl bilgi alabılırmıyım
Cevap
Önlisans mezunuyum iki yıl tecil halkımı kullandım evliyim ama uzatmak istiorm lisans herhangi bir bölümü açıktan okusam uzatabiliormuyum veya ne kadar uzatabilirim yaşın 23
Cevap
Yeni askerlik sisteminde Açık lise Hayla 29 yaşına kadar tecil ettirebiliyormu
Cevap
bende bu soruyu merak edıyorum ack lise okuyorum full aktifim daha tecil hakkım yokmu 25 yaşindayım
Cevap
29 yaşına kadar tecil hakkın devam edebiliyor
Cevap
Ben cuma günü askerlik şubesine gittim oradaki memurun birisi 29 yasina kadar edebilirsin dedi sonra bir bayan geldi tecille ilgili bilgisi oldugunu soyledi 22 lise erteleme ocakta askersin dedi 29 a kadar nasil erteliyebiliyoruz
Cevap
2014 te acik lise kaydi yapmistim daha sonra devam etmedim suan 3 ay once kayit yaptim. Yoklama kacagi durumuna düsmüstum tecil olurmu ?
Cevap
Arkadaslar merhaba bende 2016 da acikogretim kayit yaptirdim fakat 2019 1 ve 2. Donem kayit yapmadim 3 donem kayit yeniledim yoklama kacağıyım tecil ettiremedim bilgisi olan varsa yardimci olurmu ?
Cevap
Sorunun cevabını bulabildinmi
Cevap
Acık ogretım lise askerlik tercihi ne zamn acaba
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.