Alo 199 Nedir ve Neyin Numarasıdır? DEVLET Mİ ÖZEL Mİ?

Bu yazımızda ALO 199 nedir ve 199 neyin numarasıdır konusunu anlattık. Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi çağrı merkezi olan bu hattın Devlete ait olup olmadığını, Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi bütün hatlardan aramanın ücretinin ne kadar olduğuna kadar bütün sorularınızın cevabını en doğru şekilde bu yazımızda açıkladık. 

Alo 199 Nedir?

ALO 199 nedir sorusunun cevabını özetle şu şekilde açıklayabiliriz. ALO 199 hattı,  Nüfus Genel Müdürlüğünün Vatandaş danışma hattıdır. Bu numara sadece telefon üzerinden değil, internet üzerinden de Vatandaşa danışma hizmeti sunmaktadır. 

Bu çağrı merkezi tamamen Devlete ait bir hizmettir. Kesinlikle özel bir çağrı merkezi değildir. Aramanın ücreti ve hangi hizmetlerin sunulduğu konusunda alt başlıklarda açıklama yapılmıştır. 

ALO 199 Neyin Numarasıdır?

ALO 199 neyin numarasıdır sorusunu  tekrar cevaplamanın sebebi şu: Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi danışma hattı olan bu hizmet tam olarak ne işe yarar sorunun cevabını aktarmaktır.

  • ALO 199 numarasını arayarak telefonla kimlik, ehliyet yada pasaport randevusu alabilirsiniz.
  • Nüfus Müdürlüğünde yürütülen herhangi bir işlem için telefonla randevu alabilirsiniz. 
  • Nüfus Müdürlüklerinin iş tanımına giren her türlü hizmet hakkında  danışabilirsiniz. 

Alo 199'u Aramanın Ücreti Ne Kadar?

Bu numara kesinlikle Devlete aittir. Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi danışma hattıdır. Ancak bu numarayı aramak ücretsiz değildir. 199'u aramanın ücreti normal sabit hatlarla aynı ücrete tabidir. Örneğin, normal ev telefonunuzdan herhangi bir hattı aradığınızda ne kadar ücret tutuyorsa, aynı şekilde bu hattı aramanızın maliyeti bu kadardır.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafondan 199'u Aramanın Ücreti Ne Kadar?

Arama yaptınız hattın sabit hatlara kullanım hakkı olması durumunda öncelikle bu hakkınızdan düşecektir. Kullanım hakkınızın olmaması durumunda sabit hatları aramanın ücreti kadar ücretlendirilir. 

Kimlik yenileme, ücretini yatırma ve randevu işlemleri hakkında bilgi almak için https://yeni-kimlik.com/ sayfasını ziyaret ediniz. 

ALO 199 Devletin Mi Özel Sektörün mü?

Bu hat tamamen Devlete aittir. İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus Genel Müdürlüğünün destek numarasıdır. Nüfus Müdürlüklerinde yürütülen bütün hizmetler için bilgi alabilir yada işlem yapabilirsiniz.   

Yazımızı şu şekilde özetleyebiliriz: 199 neyin numarasıdır konusunda arama yapanlar bu hattın Nüfus Genel Müdürlüğüne ait bir hat olduğunu bilmelidir. Aramanın ücreti normal sabit hatları aramanın ücreti ile aynı ücrete tabidir.

Bu Hatta Çalışanlar Hangi Kurumun Çalışanlarıdır?

İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Dolayısı ile bu kurumda çalışanlar Nüfus Genel Müdürlüğüne bağlıdır. 

ALO 199 HATTI KONUSUNDA OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ:

https://yeni-kimlik.com/alo-199-yeni-kimlik-randevu-alma.html 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html