YENİ KİMLİK ALO 199 HATTIYLA ONLİNE RANDEVU NASIL ALINIR?

alo 199 hattı

YENİ KİMLİK ALO 199 KİMLİK KARTI ÇAĞRI MERKEZİ

Nüfus cüzdanları yerine alınacak olan yeni kimlik kartlarının dağıtımı aşamasında randevu alarak müracaat edilmesi gerekmektedir. Telefon ile randevu alabilmek için Alo 199 T.C. Kimlik Kartı Randevu Alama ve Danışma Hattı kurulmuştur. 

Sponsorlu bağlantılar

 

 

YENİ!! ALO 199 ÜCRETLİ Mİ? Tıklayınız...

 

YENİ KİMLİK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Şuan ki düzenlemede Nüfus Cüzdanını Yeni Kimlik Kartları ile değiştirmek için randevu almak şart koşulmamıştır. Ancak bugünlerde Nüfus Müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşadığı için randevu alarak gitmeniz daha yararlı olacaktır. 

YENİ KİMLİK ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

T.C. Kimlik Kartını almak için Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birine başvurmanız gereklidir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Size en yakın olan İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. 

Ancak, randevu alarak başvuru yapacaksanız eğer, sadece randevuyu aldığınız yere gitmelisiniz. 

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NASIL YAPACAĞIM? Tıklayınız...

 

T.C. KİMLİK KARTI RANDEVUSUNU NASIL ALABİLİRİM?

Yeni Kimlik randevusunu iki şekilde alabilirsiniz. Bunlardan birincisi ALO 199 Çağrı Hattını arayarak. Diğeri ise, online olarak internet üzerinden arayarak.

Sponsorlu bağlantılar

 

ALO 199 ÇAĞRI HATTI İLE YENİ KİMLİK RANDEVUSUNU NASIL ALIRIM? 

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hizmete açılan "Alo 199 Kimlik kartı hattı" vatandaşların yeni kimlik kartı çıkarılmasında danışıp sorabileceği her türlü sorularına cevap bulabileceği bir servistir. Bu hat gerek yeni kimlik kartı başvurusu ve gerekse kimlik kartlarının kullanımında bilinmesi gereken her türlü sorun hakkında hizmet verecektir.  

Yeni kimlik randevu alabilmeniz için 199'u arayıp çağrı merkezi yetkilisine bağlanarak yeni kimlik için randevu alabilirsiniz. Eğer isterseniz e-kimlik randevu sistemiyle de randevunuzu alabilirsiniz.

İNTERNETTEN YENİ KİMLİK RANDEVUSU NASIL ALINIR? Tıklayınız...

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yeni kimlik başvurusu için sadece şuan kullanmakta olduğunuz kimliğinizi ve biyometrik fotoğraf götürmeniz yeterlidir. Nüfus Cüzdanını kaybedenler için alternatif kimliklerde geçerlidir. Bu kimlikler sadece yasada sayılan kimlik belgeleridir. Ayrıca biyometrik fotoğraf çok önemli olup, çekim yaptırırken dikkat etmeniz gerekir. 

Aksi halde biyometrik fotoğraf için yeniden başvuru yapmanız istenebilir. Yeni uygulamada biyometrik verilere çok büyük önem verildiğini ifade etmek isteriz. 

ÖNEMLİ!! YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ BELGELERİNİZİ DOĞRU HAZIRLAYIN!!  Tıklayınız...

ÖNEMLİ!! BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE DİKKATLİ OLUN!! Tıklayınız...

 

ALO 199 HATTININ HİZMETLERİ:

  • Nüfus cüzdanları yerine çıkarılan yeni kimlik kartı başvurusu için aranabilir.
  • Kimlik kartlarının kullanımında vatandaşların karşılaşabileceği her türlü soru ve sorun hakkında danışmak için arayabilir.
  • C.Kimlik Kartları hakkında randevu almanın yanında randevu sorgusu ve kimlik kartının adrese gönderiminde kimlik takibi yapmak için aranabilir.
  • Kimlik kartına bağlı olan çeşitli resmi işlemlerin bazıları telefon ile yapılabilecektir. Doğum işlemleri, Ölüm işlemleri, Evlenme işlemleri, Nüfus ve aile cüzdanı işlemleri, Vatandaşlığı kazanılması ve kaybedilmesi ile birden çok vatandaşlık işlemleri gibi daha bir çok işlemin ilk başvurusu, bu tür hizmetler hakkında bilgi talebi gibi bir çok işlemin bazı aşamaları bu hat üzerinden yapılabilecek.

Çağımızın kurum ve kuruluşlarında ki yönetim anlayışında ki değişimi, kamu yönetiminin bu değişimlere ayak uydurma süreci iletişim teknolojisindeki bir çok yeniliğin de kamu yönetimine girmesini sağlamaktadır.

Merdiven altında dahi üretimi kolay hale gelmiş nüfuz cüzdanlarının yerini alacak olan T.C. Kimlik Kartlarının çıkarılması mecburi bir değişim olmuştur. Zira yeni kimlik kartlarında ki güvenlik önlemleri dahiyane düşünülmüş önlemlere sahiptir. Ancak ifade etmek isterim ki bu kartların çıkarılması çok geç kalınmış bir işlemdir.

Sponsorlu bağlantılar

Bu kartların çıkarılması İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus Genel Müdürlüğü ve Nüfus Müdürlüklerinde de bir çok yeni hizmet anlayışı getirecektir. Alo 199 Hattı hizmetlerden sadece biridir. Bu hat sadece Kimlik Kartı randevu işlemi için değil Nüfus Müdürlüğünde yapılan bir çok işlemin danışma ve telefon üzerinden izin verilen bir çok hizmetin yapıldığı bir ortam haline gelecektir.

Elbette bu hizmetlere sadece şuan itibari ile yapılan nüfus işlemleri değil, yeni kimlik kartlarının hayatımıza dahil olması ile birlikte girecek olan bir çok yeni hizmette dahil edilecektir.

Bu şekilde Nüfus Müdürlükleri önünde olan yığılmalar, gereksiz sıra beklemeler, kurumlarda ki iş kaybı gibi bir çok avantaj Devletimize ve Vatandaşlarımıza tanınacaktır.

Yeni Kimlik Kartının "randevu alma işlemi" sadece "Alo 199" hattından değil, aynı zaman da "internet üzerinden" de alınabilecektir. 

 

DİĞER YAZILAR:

2018 Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

Biyometrik fotoğraf nedir?

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2018) 

3.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.63 (16 Oylar)