2018 Yeni kimlik ücretleri ne kadar oldu? Nüfus cüzdanları değişiyor!

yeni kimlik kartı ücretleri

2018 YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ NE KADAR?

"Nüfus cüzdanları" yerine geçecek "yeni kimlik" kartlarının 2018'de ücretlerinin ne kadar? Yeni kimlik ücretlerini nereye yatırmanız gerekli? Bütün detaylar bu yazımızda..

 

2018 YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak kimlik ücretleri açıklanmıştır. Kimlik ücretleri alt kısımda listelenmiştir.  Yeni kimlikler eski nüfus cüzdanı ücretlerinin neredeyse iki katı oldu. Bununla birlikte kayıp bedeli de yeni kimlikler için arttırılmıştır. Yeni yasaya göre "Nüfus cüzdanı" yerine artık "Kimlik" ifadesi kullanılacak.  

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ - 01.01.2018 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ ÜCRETLER

(2018 YENİ KİMLİKLER İÇİN ÖDENEN ÜCRETLERDİR)

 KİMLİK YENİLEME: 18,50 TL
 KİMLİK KAYIP: 37 TL
 EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:18,50 TL
 ESKİYEN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRME: 18,50 TL
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 18,50 TL

(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN)

* YUKARIDA YAZAN ÜCRETLER DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ OLARAK TAHSİL EDİLMEKTEDİR. 

Yeni Kimlik Ücretleri İçin Anlaşmalı Bankalar  Tıklayınız..

YENİ KİMLİK ÜCRETİNİ NEREYE YATIRACAKSINIZ ?

Yeni kimlik ücretini başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bankalara yatırmanız gereklidir.  

Sponsorlu bağlantılar

  

RANDEVU ALMADAN BAŞVURU YAPMAYINIZ

Nüfus Cüzdanlarının yerini alan T.C.Kimlik Kartları için başvuru yapmadan önce randevu almanızda yarar vardır. Randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak bugünlerde Nüfus Müdürlükleri olağanüstü yoğunluk yaşadığından dolayı randevusuz gittiğinizde işlem yapamadan geri dönme riskiniz bulunmaktadır.

Alo 199 Çağrı Hattını aramanın ücreti ne kadar? ALO 199 hattı üzerinden başka hangi işlemleri yapabilirsiniz?

ALO 199 RANDEVU NASIL ALINIR Tıklayınız... 

İNTERNETTEN RANDEVU NASIL ALINIR Tıklayınız... 

Not: Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparken sadece Nüfus Cüzdanı yerine Yeni Kimlik almak için değil, diğer kimlik işlemleri içinde randevu almanızda yarar vardır. 

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSUNU NEREYE YAPACAKSINIZ

Yeni Çipli Kimlik başvurusunu Nüfus Müdürlüklerine yapmanız gerekli. 

istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur. 

Başvuruda kullanacağınız biyometrik fotoğraf çektirirken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Fotoğrafın Özellikleri nasıl olmalıdır? Fotoğraflar sakallı olabilir mi? 

YENİ KİMLİK İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR? Tıklayınız... 

AYNI ANDA EHLİYET BAŞVURUSU DA YAPABİLİRSİNİZ?

Nüfus Müdürlükleri yeni dönemde artık Ehliyet Belgeleri ile Pasaportları da dağıtmaya başlamıştır. Dolayısı ile kimlik randevusuna gittiğiniz  zaman ehliyet belgesi içinde başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. 

Ancak bu işlem içinde randevu oluşturmanız şarttır. Yeni kimlik randevusu alırken ehliyet randevusu alınmıyor. Ancak ehliyet randevusu alırken yeni kimlik için randevu alabilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için aşağıda ki makalemizi inceleyiniz. 

2018 EHLİYET YENİLEME VE RANDEVU İŞLEMİ Tıklayınız..

Nüfus Nüzdanları yerine dağıtılacak olan kimlik kartları hayatımızda bir değişikliği de beraberinde getirecek. E Devlet sistemine geçtiğimiz son yıllarda bu kartlar da bir çok e devlet sistemine entegre hale getirilecektir. Hastane, eczane, okul, bankacılık sistemi gibi daha bir çok sistemle entegre edileceği için hayatta bir çok kolaylık sunacaktır.Tabi bu durumun en önemli hususlarından bir tanesi de güvenlik meselesidir. Bu şekilde bir çok önemli sistemle entegre olması güvenlik önlemlerini de daha ehemmiyetli hale getirmektedir. Bu konuda Devlet yetkililerimiz gerekli bütün önlemleri düşünmüş, hatta bir önceki uygulama olan nüfus cüzdanı yanında banka kartı kopya edilmesi gibi bir çok sahteciliğin önüne geçecek güvenlik önlemleri almışlardır. Yeni kimliklerde bulunan güvenlik unsurları kimlik sahteciliğini tamamen sona erdirecektir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

ONLİNE İŞLEMLERDE KOLAYLIK

T.C. Kimlik Kartları online işlemler de bir çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Kişiler yeni kimlikleri ile e-devlet uygulamalarında kimliklerini direkt doğrulayacak ve kurumlara gitmeye gerek kalmadan bir çok işlemini gerçekleştirecektir. Bu durum hem vatandaşlar da hem de kurumlarda zaman kaybını önleyeceği gibi, Kamu Kurumlarında bir çok iş ve işlemin kolay yürümesini, bürokrasinin önüne geçecek bir çok yeniliğin beraberinde gelmesini sağlayacaktır.

 

İLERİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Yeni Kimlik kartları nüfus cüzdanlarından farklı olarak kredi kartı büyüklüğünde üretilmiştir. Bu kartların ön ve arka yüzünde şahsa ait bazı bilgiler yer alırken, kartın çipinde ise İçişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu önemli bilgiler saklı tutulacaktır. Kartın ön ve arka yüzünde olan bilgiler ileri baskı teknolojisi sayesinde koruma altına alınırken, çiğler de saklı bulunan bilgilerin yetkili olmayan kişilerce elde edilmesi imkansız haldedir. 

 

PASAPORT YERİNE KİMLİK KARTI

Malumumuz son yıllar da Hükümetimiz bir çok ülke ile vizesiz seyahat anlaşması imzaladı. Bu ülkelere yapılacak olan seyahatlerde pasaporta gerek duyulmadan sadece kimliğiniz ile gidebileceksiniz. Bu durumun seyahat özgürlüğünde yapacağı kolaylığı düşünebiliyor musunuz?

2.8943661971831 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.89 (71 Oylar)