Ehliyet Yenileme 2022 Gerekli Belgeler ve Ücreti

Ehliyet yenileme  yada ehliyet değiştirmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlattığımız bu yazımızda 2022 ehliyet yenileme ve değişim ücreti ile yeni ehliyet için gerekli belgeri, ayrıca bu ücreti hangi bankalara yatırmanız gerektiğini Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün resmi açıklamalarına göre aşağıda adım adım anlattık.  

Ehliyet Yenileme Ücreti

Ehliyet yenileme ücreti 2022 için aşağıdaki gibidir:

 • Eski tip sürücü belgesini yenilemek için:  Polis Vakfı Ücreti 2 TL +  Değerli Kağıt Bedeli 13 TL  = 15 TL  
 • Eski tip ehliyet belgesini kaybeden yada çaldıran kişilerin ödemesi gereken ücretler: Polis Vakfı Ücreti 2 TL +  Değerli Kağıt Bedeli 13 TL  = 15 TL
 • Yeni Tip sürücü belgesini yenilemek için: Polis Vakfı Ücreti : 65 TL + Değerli Kağıt Bedeli : 280 TL = 345 TL 

Ehliyet yenileme ücreti olarak yatırmanız gereken iki farklı ücret vardır. Bunlardan birincisi değerli kağıt bedeli, diğeri ise Polis Vakıf Ücretidir. Bu iki ücreti farklı hesaplara yatırmanız gereklidir. Bunun için her iki ücreti de yatırırken, bu ücreti tahsil eden aynı bankaları tercih etmeniz gereklidir. 

Sürücü Belgesi Yenileme Ücreti Eski Tip

Eski tip sürücü belgesini  değiştirecek olan kişiler bu yılda bir önceki yıl ile aynı ücreti ödeyecektir. Bu kişiler eski ehliyetlerini kaybettiklerinde yada çaldırdıklarında da toplam da 15 TL ödeme yapacaktır. 

 • Polis Vakfı Payı : 2 TL
 • Değerli Kağıt Bedeli: 13 TL 

Sürücü Belgesi Yenileme Ücreti Yeni Tip

Bu kişiler eski sürücü belgelerini yenisi ile değiştirme hakkını daha önceden kullandıkları için yukarıda belirttiğimiz ve aşağıda tekrar belirttiğimiz ücretleri yatıracaktır:

Polis Vakfı Ücreti : 65 TL + Değerli Kağıt Bedeli : 280 TL = 345 TL 

 

Ehliyet Yenileme Ücreti Anlaşmalı Bankalar

Ehliyet yenileme ücretini  (Değerli kağıt bedeli ve polis vakfı hizmet bedeli) direk banka şubelerinden yatırmanız için ortak bankalar aşağıda sıralanmıştır. (Not: Gelir İdaresi Başkanlığının 2022 yılına göre ilan ettiği bankalar listesine göre)

Bu bankalar her iki ücreti şubelerden ortak olarak tahsil eden bankalardır. Ancak sizler bu ücretleri yatırırken muhakkak Polis Vakfı Ücreti ve Değerli Kağıt Bedeli ücretlerini yatırmak istediğinizi açık bir şekilde söylemek zorundasınız. 

 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası 
 • Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası
 • PTT Şubeleri

Ehliyet Yenileme Ücretini İnternetten Nasıl Yatırırım?

Ehliyet yenileme ücretini yukarıda saydığım ortak bankalardan şubelere giderek direk yatırabilirsiniz. İnternetten yatırmak için iki ücreti de ayrı ayrı yatırmak zorundasınız. Aşağıda sıraladığımız adımları takip ediniz. 

Öncelikle Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedelini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden yatırmamız gerekli. 

1. Adım: Gelir İdaresi Başkanlığının aşağıda linkini verdiğimiz resmi adresini ziyaret ediniz. Aşağıda resimde gözüken mavi renk ile işaretlediğimiz "Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme" menüsüne tıklayınız. 

https://ivd.gib.gov.tr/

2. Adım : Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme seçeneğini seçiniz. 

3. Adım : Aşağıda 4 bölüm olarak işaretlediğimiz yerleri doldurunuz. 3. bölüme özellikle dikkat ediniz. Eğer eski tip sürücü belgenizi yenileyecekseniz Eski Tip Sürücü belgesi seçeneğini seçiniz. Çünkü iki işlemde ücretler farklıdır. Yeni tip sürücü belgesi alacak olanlar 2021 yılı için 225 TL öderken, eski ehliyetlerini yenileyecek olanlar sadece 13 TL ödeyecektir. (Yeni yılın  ücretlerini bir kaç gün içinde yayınlayacağız)

Polis Vakfı Ücretini İnternetten Yatırma İşlemi

Polis vakfı ücretini yatırmak için Vakıf Bank, Ziraat Bank, Halk Bank, Garanti Bank ve Deniz Bank internet Bankacılık işlemlerini kullanmanız gereklidir.  Mobil bankacılık yada internet bankacılık işlemlerinden kendi hesabınıza ait sayfanızı açınız. 

 • Vakıf Bank İçin: Ödemeler – Kurumsal Ödemeler – Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli seçeneklerini takip ediniz. Her iki ücreti aynı anda yatırabilirsiniz. 
 • Ziraat Bankası: Ödemeler – Vergiler ve Resmi Kurumlar –  Sürücü Belgesi Tahsilatı seçeneklerini takip ediniz. Her iki ücreti aynı anda yatırabilirsiniz.  
 • Halk Bank: Ödemeler – Kurum –Diğer Ödemeler– Sürücü Belgesi Tahsilatları seçeneklerini takip ediniz. Her iki ücreti bu bankada da yatırabilirsiniz. 
 • Garanti Bankası: Sadece vakıf ücretini bu ekrandan yatırabilirsiniz. Adımları: Ödemeler – Fatura Ödemeleri – Fatura Tipi + Kurum Tipi
 • Deniz Bank: Sadece vakıf ücretini bu ekrandan yatırabilirsiniz. Adımları: Fatura Ödemeleri – Diğer Kurum Ödemeleri –Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Ödemesi

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Yeni ehliyet için gerekli evraklar 2022 yılı için aşağıdaki gibidir:  

 • 1- Kimlik belgeniz (Fotoğraflı kimlik belgeniz: Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)
 • 2- Sürücü olur sağlık raporu,
 • 3- Biyometrik fotoğraf 1 adet,
 • 4- Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli 
 • 5- Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).
 • 6- Adli Sicil Kaydınız (sistemden kontrol edilecektir.)

Kayıp Ehliyet belgesini çıkarmak isteyenlerin bu yazıyı muhakkak incelemesi gereklidir:

https://yeni-kimlik.com/ehliyetimi-kaybettim-ne-yapmaliyim.html 

2022 Ehliyet Randevu

Ehliyet yenileme randevusunu sadece Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi web adresinden alabilirsiniz. Ayrıca ALO 199 çağrı hattını 7 gün 24 saat arayarak da randevu alabilirsiniz. 2021 yılı için HES kodu uygulamasına geçilmiştir. Öncelikle hemen aşağıda linkini verdiğim randevu sayfasını ziyaret ediniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/ 

Randevu sisteminde HES kodu uygulamasına geçilmiştir. İnternetten yada telefonla randevu alırken HES kodunuz isteneceği için muhakkak HES kodunuzu oluşturarak randevu almaya başlayınız.

Ehliyet Yenileme Son Tarih Ne Zaman?

Son başvuru tarihi 31.12.2022 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Ehliyet Sağlık Raporu 

Ehliyet belgelerini yenileyecek olanlarda ilk defa ehliyet belgesi alacak kişiler gibi sağlık raporu almak zorundadır. Ehliyet Sağlık Raporu için Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık tesislerine (özel sektör dahil) duyuru yapılmıştır.  Ehliyet Sağlık raporunu Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Aile Hekimleri, Sağlık Bakanlığımız tarafından ruhsatlı Özel  Hastanelerden alabilirsiniz.

Bu raporu almak için öncelikle e Devlet üzerinden Sürücü Raporu Beyan Formunu doldurmanız gereklidir.

Bu formu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir.  

Ehliyet Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar

 • Aile hekimlerinde herhangi bir ücret alınmaz. Kesinlikle ücretsizdir.
 • Eğitim Araştırma Hastanelerinde tek hekim raporu 110 TL, Sağlık Kurulu Raporu ise 350 TL,
 • Devlet Hastanelerinde tek hekim 100 TL, Kurul ise 250 TL dir. 

Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Şartı Var Mı?

Ehliyet yenilemek için sağlık raporu şartı olup; ağır araç sürücüleri için farklı hafif araç sürücüleri için ise farklı süreler belirlenmiş. Sağlık raporunu Aile Hekimlerinizden, Devlet Hastanelerinden, Özel Sağlık Kurumlarından alabilirsiniz.

 • M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl;
 • C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

Özetle: Eski tip sürücü belgenizi yenilemek zorundasınız.  Ehliyet yenileme  yada ehliyet değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerinden istediğinize başvuru yapabilirsiniz. 2022 ehliyet yenileme ve değişim ücretini anlaşmalı bankalara muhakkak yatırmanız gereklidir. Ayrıca yeni ehliyet için gerekli evrakları muhakkak tamamlamanız gereklidir.  

Nüfus Müdürlüğüne Başvuracak Kişilerin Yapabileceği Diğer İşlemler:

https://yeni-kimlik.com/nufus-cuzdani-yenileme-cikarma.html 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

https://yeni-kimlik.com/pasaport-cikarma-basvuru-gerekli-evraklar.html