2019 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp ve Çalıntı Ehliyet İşlemleri REHBERİ

Kayıp ehliyet ve çalıntı ehliyet işlemleri konulu yazımız 2019 yılı mevzuatları kapsamında yeniden düzenlenmiş olup, ehliyet belgesini kaybeden yada çaldıran kişilerin sürücü belgelerini yeniden nasıl çıkaracakları, aynı zamanda yapmaları gereken diğer işlemler aşağıdaki detayları ile anlatılmıştır. 

Söz konusu işlemler hakkında takıldığınız bir husus olması dahilinde yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlarınıza 12 saat ile 36 saat içerisinde yanıt dönülmeye çalışılacaktır. 

 

EHLİYETİMİ KAYBETTİM - ÇALDIRDIM NASIL ÇIKARIRIM NEREYE BAŞVURMAM GEREKLİDİR?

Kayıp yada Çalınan Sürücü Belgesini Çıkarmak İçin Nereye Başvuracaksınız?

Belgenizi yeniden çıkarabilmek için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

 

Kayıp yada Çalınan Ehliyetimi Çıkarmak İçin Randevu Almadan Nasıl Başvuru Yaparım?

Randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak bizlerin size tavsiyesi randevu alarak başvurunuzu yapmanızdır. Şuanki uygulamada Nüfus Müdürlüklerimiz hem kimlik işlemlerini hemde ehliyet ve pasapor işlemlerini yürüttükleri için oldukça yoğunlar.

Sabahın erken saatlerinde Nüfus Müdürlüğüne gitmenizi öneririz. Numaratör sisteminden hemen numara almanız gereklidir. 

Ehliyet Randevusunu Nereden ve Nasıl Alırım?

Nüfus İşleri Genem Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden ve ALO 199 Çağrı Merkezinden randevu alabilirsiniz.  

İnternetten randevu işlemlerini "Yeni Kimlik ve Ehliyet İçin Radevu Alma Rehberi" konulu sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

KAYIP VE ÇALINTI EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 • 1-Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • 2-Sürücü Olur Sağlık Raporu
 • 1-Biyometrik fotoğraf
 • 3-Kart ücreti ödemeleri
 • 4-Kan grubu kartı
 • 5-Dilekçe ve parmak izi

Sürücü Olur Sağlık Raporu Almak Zorunda Mıyım? 

 Evet zorunludur.  Sağlık raporu konusunda görevli memura boş yere itiraz etmeyiniz. Çünkü memur mevzuatlara uygun olarak sağlık raporu sizden teslim almakla mükelleftir. 

Soru : Ehliyet belgemi yeni almıştım? Ancak yeni kaybettim, yinede sağlık raporu vermek zorunda mıyım?

Evet sağlık raporunu vermek zorundasınız.   

Sürücü Olur Sağlık Raporunu Nereden Nasıl Alacaksınız?

 • Aile Hekimleri,
 • Kamu Hastaneleri (Devlet Hastaneleri yada Eğitim ve Araştırma Hastaneleri)
 • Üniversiteler,
 • Özel Sağlık Kuruluşları

Sağlık raporunu kamuya ait sağlık kuruluşlarından almak isterseniz eğer, ilk olarak Aile Hekiminize gitmek zorundasınız. Aile hekimi gerek gördüğü durumlarda sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edecektir.  Aile hekiminiz size direk sağlık raporu verebilir. Ancak sağlık açısından sıkıntı görmesi halinde (göz gibi) sizi direk ilgili branş hekimine sevk edebilir. 

Özel Sağlık Kuruluşlarında ise Bakanlık tarafından yetkili olması şarttır. 

NOT: Ehliyet sağlık raporu için Bakanlığımızın tanzim ettiği matbu rapor formu mevcuttur. Hekimler zaten bu süreci bilmektedir. Özel sağlık kuruluışuna gittiğinizde de zaten hangi formu düzenleyeceğini bilmesi gereklidir. 

 • Bu raporu almaya giderken muhakkak yanınızda fotograf bulundurunuz. Düzenlenecek raporun resimli olması gereklidir.

  Sponsorlu bağlantılar

 

KAYIP VE ÇALINTI EHLİYET ÜCRETİ NE KADAR, NEREYE YATIRMAM GEREKLİ?

Kayıp ve Çalınan Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

Kaybolan ehliyet belgesini yeniden çıkarmak isteyenlerin ücret ödemesinde iki farklı durum var:

 • 1- Eski tip ehliyet belgesini kaybedenler sadece 15 TL ücret ödeyecek.  13 TL'si değerli kağıt bedeli, 2 TL'si ise hizmet bedelidir. Bu ücretin düşük olmasının sebebi bu kişiler daha önce çipli ehliyet çıkarmadıkları için sadece ehliyet yenileme ücret ödeyecektir. Dolayısı ile aslında bu kişiler ehliyet yenileme haklarından yararlanmış olacaktır.  
 • 2- Yeni çipli ehliyet belgesini kaybedenler ise 196(166 TL değerli kağıt + 30 TL vakıf bedeli) TL ödeyecektir. Bu kişiler daha önceden yeni ehliyet aldıkları için Devletin verdiği indirimli kart çıkarma hakkından zaten yararlandıklarılar. 

Kayıp veya Çalınan Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılacak?

Bu başlık çok önemlidir. 

 • Değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olarak iki farklı ödeme söz konusudur. Her iki ücreti de farklı bankalar almaktadır. Ancak ortak bankalarda söz konusu. 
 • Ödeme dekontu muhakkak yanınızda bulunmalıdır. Ayrıca tahsil edilmiştir kaşesi muhakkak üzerinde olmak zorundadır. 

 NOT: Nüfus Müdürlükleri ödeme kabul etmemektedir. 

Kan grubu kartı almak zorunda mıyım?

Hayır zorunlu değil. Başvuru aşamanızda beyanınızda yeterlidir. Ancak Nüfus Memuru sizden herhangi bir belge yada beyan almak zorundadır. Kan Grubu hanesi asla boş geçirilimez. 

Dilekçe ve parmak izi

 • Dilekçe örneğini internet yada başka bir yerden aramanıza gerek yok. Dilekçe örneğini Nüfus Müdürlüğüne müracaat aşamanızda size verecekler. Bu dilekçede hangi bilgilerin istendiği otomatik olarak yazmaktadır.
 • Parmak izini de Nüfus Müdürlüğünde vermek durumundasınız. Dolayısı ile yeni ehliyet çıkarmak için bizzat başvuru yapmanız gerekli. Başkası sizin adınıza başvuru yapamaz.

 

EHLİYETİMİ KAYBETTİM HÜKÜMSÜZDÜR İLANI VERMEK ZORUNDA MIYIM?

 • Eski uygulamada nüfus cüzdanını yada ehliyet belgesini kaybedenler ilan vermekteydi. Yeni uygulamada bu şekilde bir mecburiyet yok. Ancak engel de yok. Yani dileyen ilan verebilir.
 • Yeni ehliyet belgesini çıkarmanız için Nüfus Müdürlüğü birimleri sizden bu şekilde bir belgede istememektedir. Sadece yukarıda saydığımız belgeleri istemektedir.
 • Ancak ehliyetini kaybeden yada çaldıranların en yakın trafik tescil şubelerine müracaat ederek kayıp ve çalıntı beyanı vermesinde yarar vardır. Böylelikle ilgili birimler ehliyet kartınıza zayi olmuştur bilgisi ilemektedir. Bu durum bence çok önemlidir.

EHLİYETİMİ KAYBETTİM CEZASI NE KADAR 2019? 

 • Ehliyetini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemez. Sadece ehliyet belgesi çıkarma ücreti ödersiniz.
 • Burada bilinmesi gereken nokta ise: Eski ehliyet belgesini kaybedenler yeni ehliyet belgesi çıkarma hizmetinde yararlanacağı için 15 TL ödeyecektir.
 • Yeni ehliyetini kaybedenler ise 196 TL ödeyecektir. Dolayısı ile yeni ehliyet aldıysanız bence kaybetmekten sakının. Ödemesi çok fazla bence..

 

KAYIP EHLİYET İŞLEMLERİ HAKKINDA DİĞER SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.) 

Ehliyetimi Kaybettim Kaç Günde Çıkar?
 • Artık bütün Türkiyede yeni tip ehliyetler dağıtılmaktadır. Bu kartlar çipli ehliyet belgeleridir. Bu ehliyetler tek bir merkezde basılmaktadır. Dolayısı ile kayıp yada çalıntı ehliyet için başvuru yaptığınız zaman talebiniz alıancak ve yeni ehliyetiniz tıpkı yeni kimlik işlemlerinde olduğu gibi adresinize gönderilecektir.
 • Yani yeni ehliyet çıkarmak işlemi eskisi gibi bir günde sonuçlanmıyor. Yaklaşık 15 gün sürmektedir.
Yeni Ehliyetim Çıkana Kadar Geçici Eliyet Alabilir miyim?

Evet. Müracaatınızın ardından Nüfus Müdürlükleri size geçici ehliyet verir. Bu belgenin sadece 15 gün geçerliliği vardır.

 

Sponsorlu bağlantılar

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri Nasıl Olacak? 

 • Fotoğrafçıların tamamı biyometrik fotoğrafın özelliklerini artık bilmektedir. 2 adet fotoğraf yeterlidir. Ayrıca son 6 ay içinde çekildiğiniz fotoğraf olmak zorundadır.  
3.8450704225352 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.85 (71 Oylar)

Yorumlar

merhaba 2006 tarihinde trafik kazasında ehliyetime 1,5 yıl el konulmuştu aksaray trafide gerekli para ödemelerimi hapmıtım ogünden beri ehliyetimi almadım, ehliyetimi nasıl albilirm
Cevap
kayıp ücreti 45 tl deniyor ama 195 diyorsunuz
Cevap
EHLIYETTE ESKI TIP EHLIYETIN KAYIPSA 13 ARTI 2 LIRA ODUYORSUN ISTENEN EVRAKLARI TAMAMLADIKTAN SONRA RANDEVUYLA GIDIP EHLIYETINI ALABILIYORSUN EGER CIKARTMAK ISTEDIGIN YER FARKLIYSA YANI ATIYORUM KAYIP EHLIYETINI BURSADAN ALDIN AMA YENBISINI ISTANBULDAN CIKARTACAKSIN BURSAYA MAIL ATIYORLAR VE 4 5 GUN BURSA TARAFINDAN ISLEM YAPMALARI ICIN IZIN MAILININ GELMESINI BEKLIOLAR SANADA BI NUMARA VERIOLAR IZIN GELDIMI DIYE ARA DIOLAR GELDIYSE TEKRAR RANDEVU ALIP GIDIP BASVURUNU YAPIOSUN UMARIM ACIKLAYICI OLMUSTUR SAYGILARUI
Cevap
Ben ehliyetimi kaybettim sonuç da kimlik yerine geçiyor korkuyorum özel bilgilerimi kullanarak ......
Cevap
Merhaba Yeni tip ehliyetimi kaybettim ve yenisini çıkarmak için sağlık raporu fotoğraf ve harç parası isteniyor ben zaten ilk çıkarırken bunları ödedim. Bunedir arkadas ya resmen soyuluyoruz göre göre neyinize yetmiyor 40 50 lira. Değerli kağıtmış VS.
Cevap
Yurt dışında ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım
Cevap
BIR DILEKCEYLE ORNEK YURTDISI ALMANYADA SU TAIHTE EHLIYETIMI KAYBETTIM YENI EHLIYETIMI CIKARTMAK ISTYRM VARI BIR DILEKCE YAZIP GEREKLI EVRAKLARI TAMAMLADIKTAN SONRA EHLIYETI CIKARDIGINIZ SEHIRE BASVURUNUZ BASKA BIR SEHIR OLURSA 4 5 GUN CIKARTTIGIN SEHIRDEN ISLEM YAPILMASI ICIN IZIN BEKLIOLAR UMARIM YARDIMCI OLMUSUMDUR
Cevap
eski ehliyetimi kaybettim yenisini almak için ilan vermem gerekirmi teşekkürler.
Cevap
ilan verme zorunluluğu yok.
Cevap
EHLİYETİMİ KAYBETTİM BULAN KİŞİ EHLİYETİMİ KULLANMIŞ KRAMİNERDE İNCELEME YAPILIP SAHTE EHLİYET OLDUĞU TESPİT EDİLİP EHLİYETİM İPTAL OLARAK GÖZÜKÜYOR VE ÜSTÜNDE CEZA VAR CEZALARI YATIRIP EHLİYET BAŞVURUSU YAPSAM TEKRAR EHLİYETİMİ ALABİLİRMİYİM.
Cevap
Bankaya yatırılan parayi hangi bankaya yatirmamiz lazim
Cevap
ZIRAAT BANKASI HALK BANKASI VE VAKIF BANKASI NA YATIRABILIRSINIZ
Cevap
E sınıfı ehliyetimi yeniledim tekrar kaybettim işin garip tarafı aile hekimim aksaray ilinde bende denizlide seför olarak çalısıyorum memleketime gitmeden burdan alabilirmiyim
Cevap
sağlık raporunu alıp istenilen belgeleri tamamlayıp istediğiniz yerden ehliyetinizi alabilirsiniz
Cevap
Ben ehliyeti yeni aldım 4 ay felan oldu kaybettim yenisini çıkartmak istiyorum Eski saglık raporu versem  sıkıntı olurmu 
Cevap
SIKINTI OLMAZ SAGLIK RAPORLARININ 2 YIL GECERLILIGI VARDIRI YENISINI ALMANIZA GEREK YOKTUR
Cevap

Yorum ekle