2019 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp ve Çalıntı Ehliyet İşlemleri REHBERİ

Kayıp ehliyet ve çalıntı ehliyet işlemleri konulu yazımız 2019 yılı mevzuatları kapsamında yeniden düzenlenmiş olup, ehliyet belgesini kaybeden yada çaldıran kişilerin sürücü belgelerini yeniden nasıl çıkaracakları, aynı zamanda yapmaları gereken diğer işlemler aşağıdaki detayları ile anlatılmıştır. 

Söz konusu işlemler hakkında takıldığınız bir husus olması dahilinde yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yorumlarınıza 12 saat ile 36 saat içerisinde yanıt dönülmeye çalışılacaktır. 

 

EHLİYETİMİ KAYBETTİM - ÇALDIRDIM NASIL ÇIKARIRIM NEREYE BAŞVURMAM GEREKLİDİR?

Kayıp yada Çalınan Sürücü Belgesini Çıkarmak İçin Nereye Başvuracaksınız?

Belgenizi yeniden çıkarabilmek için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 

 

Kayıp yada Çalınan Ehliyetimi Çıkarmak İçin Randevu Almadan Nasıl Başvuru Yaparım?

Randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Ancak bizlerin size tavsiyesi randevu alarak başvurunuzu yapmanızdır. Şuanki uygulamada Nüfus Müdürlüklerimiz hem kimlik işlemlerini hemde ehliyet ve pasapor işlemlerini yürüttükleri için oldukça yoğunlar.

Sabahın erken saatlerinde Nüfus Müdürlüğüne gitmenizi öneririz. Numaratör sisteminden hemen numara almanız gereklidir. 

Ehliyet Randevusunu Nereden ve Nasıl Alırım?

Nüfus İşleri Genem Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden ve ALO 199 Çağrı Merkezinden randevu alabilirsiniz.  

İnternetten randevu işlemlerini "Yeni Kimlik ve Ehliyet İçin Radevu Alma Rehberi" konulu sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

KAYIP VE ÇALINTI EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 • 1-Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • 2-Sürücü Olur Sağlık Raporu
 • 1-Biyometrik fotoğraf
 • 3-Kart ücreti ödemeleri
 • 4-Kan grubu kartı
 • 5-Dilekçe ve parmak izi

Sürücü Olur Sağlık Raporu Almak Zorunda Mıyım? 

 Evet zorunludur.  Sağlık raporu konusunda görevli memura boş yere itiraz etmeyiniz. Çünkü memur mevzuatlara uygun olarak sağlık raporu sizden teslim almakla mükelleftir. 

Soru : Ehliyet belgemi yeni almıştım? Ancak yeni kaybettim, yinede sağlık raporu vermek zorunda mıyım?

Evet sağlık raporunu vermek zorundasınız.   

Sürücü Olur Sağlık Raporunu Nereden Nasıl Alacaksınız?

 • Aile Hekimleri,
 • Kamu Hastaneleri (Devlet Hastaneleri yada Eğitim ve Araştırma Hastaneleri)
 • Üniversiteler,
 • Özel Sağlık Kuruluşları

Sağlık raporunu kamuya ait sağlık kuruluşlarından almak isterseniz eğer, ilk olarak Aile Hekiminize gitmek zorundasınız. Aile hekimi gerek gördüğü durumlarda sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edecektir.  Aile hekiminiz size direk sağlık raporu verebilir. Ancak sağlık açısından sıkıntı görmesi halinde (göz gibi) sizi direk ilgili branş hekimine sevk edebilir. 

Özel Sağlık Kuruluşlarında ise Bakanlık tarafından yetkili olması şarttır. 

NOT: Ehliyet sağlık raporu için Bakanlığımızın tanzim ettiği matbu rapor formu mevcuttur. Hekimler zaten bu süreci bilmektedir. Özel sağlık kuruluışuna gittiğinizde de zaten hangi formu düzenleyeceğini bilmesi gereklidir. 

 • Bu raporu almaya giderken muhakkak yanınızda fotograf bulundurunuz. Düzenlenecek raporun resimli olması gereklidir.

  Sponsorlu bağlantılar

 

KAYIP VE ÇALINTI EHLİYET ÜCRETİ NE KADAR, NEREYE YATIRMAM GEREKLİ?

Kayıp ve Çalınan Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

Kaybolan ehliyet belgesini yeniden çıkarmak isteyenlerin ücret ödemesinde iki farklı durum var:

 • 1- Eski tip ehliyet belgesini kaybedenler sadece 15 TL ücret ödeyecek.  13 TL'si değerli kağıt bedeli, 2 TL'si ise hizmet bedelidir. Bu ücretin düşük olmasının sebebi bu kişiler daha önce çipli ehliyet çıkarmadıkları için sadece ehliyet yenileme ücret ödeyecektir. Dolayısı ile aslında bu kişiler ehliyet yenileme haklarından yararlanmış olacaktır.  
 • 2- Yeni çipli ehliyet belgesini kaybedenler ise 196(166 TL değerli kağıt + 30 TL vakıf bedeli) TL ödeyecektir. Bu kişiler daha önceden yeni ehliyet aldıkları için Devletin verdiği indirimli kart çıkarma hakkından zaten yararlandıklarılar. 

Kayıp veya Çalınan Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılacak?

Bu başlık çok önemlidir. 

 • Değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olarak iki farklı ödeme söz konusudur. Her iki ücreti de farklı bankalar almaktadır. Ancak ortak bankalarda söz konusu. 
 • Ödeme dekontu muhakkak yanınızda bulunmalıdır. Ayrıca tahsil edilmiştir kaşesi muhakkak üzerinde olmak zorundadır. 

 NOT: Nüfus Müdürlükleri ödeme kabul etmemektedir. 

Kan grubu kartı almak zorunda mıyım?

Hayır zorunlu değil. Başvuru aşamanızda beyanınızda yeterlidir. Ancak Nüfus Memuru sizden herhangi bir belge yada beyan almak zorundadır. Kan Grubu hanesi asla boş geçirilimez. 

Dilekçe ve parmak izi

 • Dilekçe örneğini internet yada başka bir yerden aramanıza gerek yok. Dilekçe örneğini Nüfus Müdürlüğüne müracaat aşamanızda size verecekler. Bu dilekçede hangi bilgilerin istendiği otomatik olarak yazmaktadır.
 • Parmak izini de Nüfus Müdürlüğünde vermek durumundasınız. Dolayısı ile yeni ehliyet çıkarmak için bizzat başvuru yapmanız gerekli. Başkası sizin adınıza başvuru yapamaz.

 

EHLİYETİMİ KAYBETTİM HÜKÜMSÜZDÜR İLANI VERMEK ZORUNDA MIYIM?

 • Eski uygulamada nüfus cüzdanını yada ehliyet belgesini kaybedenler ilan vermekteydi. Yeni uygulamada bu şekilde bir mecburiyet yok. Ancak engel de yok. Yani dileyen ilan verebilir.
 • Yeni ehliyet belgesini çıkarmanız için Nüfus Müdürlüğü birimleri sizden bu şekilde bir belgede istememektedir. Sadece yukarıda saydığımız belgeleri istemektedir.
 • Ancak ehliyetini kaybeden yada çaldıranların en yakın trafik tescil şubelerine müracaat ederek kayıp ve çalıntı beyanı vermesinde yarar vardır. Böylelikle ilgili birimler ehliyet kartınıza zayi olmuştur bilgisi ilemektedir. Bu durum bence çok önemlidir.

EHLİYETİMİ KAYBETTİM CEZASI NE KADAR 2019? 

 • Ehliyetini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemez. Sadece ehliyet belgesi çıkarma ücreti ödersiniz.
 • Burada bilinmesi gereken nokta ise: Eski ehliyet belgesini kaybedenler yeni ehliyet belgesi çıkarma hizmetinde yararlanacağı için 15 TL ödeyecektir.
 • Yeni ehliyetini kaybedenler ise 196 TL ödeyecektir. Dolayısı ile yeni ehliyet aldıysanız bence kaybetmekten sakının. Ödemesi çok fazla bence..

 

KAYIP EHLİYET İŞLEMLERİ HAKKINDA DİĞER SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.) 

Ehliyetimi Kaybettim Kaç Günde Çıkar?
 • Artık bütün Türkiyede yeni tip ehliyetler dağıtılmaktadır. Bu kartlar çipli ehliyet belgeleridir. Bu ehliyetler tek bir merkezde basılmaktadır. Dolayısı ile kayıp yada çalıntı ehliyet için başvuru yaptığınız zaman talebiniz alıancak ve yeni ehliyetiniz tıpkı yeni kimlik işlemlerinde olduğu gibi adresinize gönderilecektir.
 • Yani yeni ehliyet çıkarmak işlemi eskisi gibi bir günde sonuçlanmıyor. Yaklaşık 15 gün sürmektedir.
Yeni Ehliyetim Çıkana Kadar Geçici Eliyet Alabilir miyim?

Evet. Müracaatınızın ardından Nüfus Müdürlükleri size geçici ehliyet verir. Bu belgenin sadece 15 gün geçerliliği vardır.

 

Sponsorlu bağlantılar

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri Nasıl Olacak? 

 • Fotoğrafçıların tamamı biyometrik fotoğrafın özelliklerini artık bilmektedir. 2 adet fotoğraf yeterlidir. Ayrıca son 6 ay içinde çekildiğiniz fotoğraf olmak zorundadır.  
3.8188405797101 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.82 (69 Oylar)

Yorumlar

Ben ehliyeti yeni aldım 4 ay felan oldu kaybettim yenisini çıkartmak istiyorum Eski saglık raporu versem  sıkıntı olurmu 
Cevap
Merhabalar,Benim sorum biraz farklı umarım cevaplarsınız.Ben 2005 yılında Almanyaya gittim ve bu yıl 2019 yılına kadarda ordaydım ve artık kesin dönüş yapmaya karar verdim.Şimdi ben Türkiye’de yaşarken (E) sınıfı ehliyetim vardı.Almanya’ya gidince malum o ülkenin ehliyetini almam gerekti.Şimdi ben Türkiye’deki ehliyetimi tekrar alabilme imkanım varmı yoksa var olan Alman ehliyetinimi buraya göre değişmemmi gerekiyor.Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.Teşekkürler kolay gelsin.
Cevap
Karayolları Trafik Kanunu Madde 88'i inceleyiniz. Türkiye'ye kesin dönüş yaptığınız zaman Almanya'daki ehliyet sınıfının dengini sürücü belgesi dönüştürme şeklinde değiştirebilirsiniz. Burada harçların ödenmesi gerekecektir.
Cevap
Ehliyetim çalındı burda yazan gerekli evrakları hazırlayıp nüfus a gittim ama ehliyetimi ilk aldığım yere mail göndereceklerini ordan gelen cvb a göre işlem yapacaklarını söylediler yani benim başvurumu bir hafta daha uzattılar bu süre içinde ben ehliyetsiz mi sayılıyorum
Cevap
Arkadaşlar ben sağlık raporunu kaybettim sağlık ocağından almıştım onu devlet hastanesinden çıkartabilir miyim ?
Cevap
Ehliyetimi kaybettim ne yapmam gerekiyor. Arkadaşlar ücretler çok uçuk
Cevap
İzine kelirken ehliyetimi kaybettim ve Rize valiliğinte tüm islemlerimi yabmama rahmen herhanki bir bilki bana ulaşmatı satece ehliyetim valiliğe gelib gelmetiyini nasıl ogrenicem veya size nasıl ulaşıcam Ben ALMANYATA ikamet etmekteyim adres isterseniz tekrar sizden cevab bekliyorum kolaygelsin saykilar
Cevap
Eski ehliyetimi kaybettim ve yeni ehliyet icin basvuru yapacam kac gunde alabilirim yeni ehliyetimi
Cevap
Ben cüzdanimi kaybettim icinde cipli kimlik ve cipli ehliyetim vardi kimlik 40 tl ehliyetse 196 tl bu ne sacmaliktir ya .
Cevap
Benim de dün cüzdanım çalındı ehliyetim yeniydi Yeni ehliyeti olana tekrar pahalı verilmesi yersiz zaten 550₺ ye yakın bi harç ödemiştim 2017 de alırken. Polis memurları çalındığı için tutanakla giderseniz ücret alınmaz gibi bi şeyler söyledi doğru mudur başına gelen var mı 
Cevap
Merhabalar yeni kimlik ve ehliyetim vardı 6 ocak pazar günü cüzdanom çalındı 10 ocakta ehliyet çıkarcaö sağlık raporu isteniyor pazardan buhüne sağlığımda ne değişmiş olabilir koşturmakran grip oşdum sadece mantığını izah eder misiniz? Tşk ler
Cevap

Yorum ekle