Nüfus Cüzdanı Yenileme Nasıl Yapılır? (2020)

Nüfus Cüzdanımı yenisi ile değiştirmek için son tarih ne zaman? Nereye başvuracağım? Randevu almak zorunda mıyım? Hangi belgeler gerekli? 2020 ücreti ne kadar ve ücretini nereye yatıracağım?  

NÜFUS CÜZDANLARI HANGİ TARİHE KADAR GEÇERLİ?

 

Bilindiği üzere Nüfus Cüzdanlarının değişimine 2017 yılından itibaren devam edilmekte olup, 2020 yılında da bu süreç hızlı bir şekilde devam etmektedir. Değişime ilişkin yasal düzenleme de Nüfus Cüzdanlarının son geçerlilik tarihine ilişkin bir yasal düzenleme mevcut değildir. Bunun için mevcut cüzdanlarının geçerliliği devam edecektir. Tahminimizce bu süreç 2023 yılına kadar uzatılabilir. Bu konuda resmi açıklamaları beklemek zorundayız. 

 

NÜFUS CÜZDANINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.   

RANDEVUSUZ BAŞVURABİLİR MİYİM? 

Nüfus Cüzdanınızı yenilemek için randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak randevusuz gittiğinizde işlem yapmadan gelebilirsiniz. Başvurduğunuz Nüfus Müdürlüğünün yoğun olması durumunda önceliği sadece randevulu kişilere tanıyacaktır. İnternetten yada ALO 199 çağrı hattını arayarak randevu alabilirsiniz. 

Yeni kimlik online randevu

Alo 199 Randevu nasıl alınır?

 

NÜFUS CÜZDANINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  • Eski nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gereklidir. 
  • Bir adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).
  • Harç makbuzu (25 TL değişim bedeli için)

 

2020 NÜFUS CÜZDANI DEĞİŞTİRME ÜCRETİ  NE KADAR?

2020 yılı için bu ücret sadece "25 TL" dir.  Bu ücret değerli kağıt bedeli olarak alınmaktadır. Ödeme makbuzunu da başvuru esnasında yanınızda götürünüz.  

NÜFUZ CÜZDANI DEĞİŞİM ÜCRETİNİ NEREYE YATIRACAĞIM?

Anlaşmalı bankalara yatırmanız gereklidir. İnternet yada Mobil bankacılık işlemleri üzerinden de yatırabilirsiniz. Anlaşmalı bankaları yada internetten nasıl yatırılacağını öğrenmek için "Yeni Kimlik Ücreti Anlaşmalı Bankalar" sayfasını incelemeniz gereklidir. 

 

 

VESİKALIK FOTOĞRAF GEÇERLİ Mİ?

Hayır, vesikalık fotoğraf geçerli değil. Fotoğrafçılara kimlik için foto çektirmek istediğinizi söyleyiniz. Sadece biyometrik foto gereklidir. Ayrıca sadece 1 adet yeterlidir. Fotokopi şeklinde olan fotolar geçerli değildir.  

NÜFUS CÜZDANININ HANGİ DURUMLARDA DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİDİR? 

  • Evlilik gibi durumda kimlik değişikliği yapılır.
  • Yıpranan ve kimlik bilgilerini net olarak göstermeyen kimliklerin değiştirilmesi şarttır.
  • Fotoğrafın tanınmanıza engel teşkil etmesi gibi durumlarda da değişmesi lazım. Bu duruma özellikle aradan uzun yıllar geçmiş olması örnek olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz durumları açıklamak gerekirse :

1- Halen eski Nüfus Cüzdanı olup yukarıda sayılan gerekçeler ile başvuru yapanlara Yeni Kimlik kartı (T.C. Kimlik Kartı) verilecektir. 

2- Yeni Kimlik kartını alıp yine yukarıda sayılan gerekçeler ile kimliğini değiştirmek isteyenlere de yine T.C. Kimlik Kartı verilecektir. 

Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

 

15 VE 18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARIN BAŞVURUSUNU KİM YAPACAK?

Kimlik almak için başvurular normalde şahsen yapılmaktadır. Ancak 15 yaşından küçük çocuğu olan aileler 15 yaşından küçük çocuklarını başvuruda yanında götürmek zorunda değildir. 15 yaşından büyük ise çocuklarınız kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. Haliyle 18 yaşın üstünde olanlarda kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. 

Fakat kimlik belgesinde çocuklarınızın fotoğrafının da olmasını istiyorsanız çocuklarınızı yanınızda götürmek zorundasınız.

YENİ KARTLARINIZ ADRESİNİZE GÖNDERİLECEK

Başvurunu yaptıktan sonra yeni kimlik belgeniz hemen teslim edilmeyecek. İbraz etmiş olduğunuz adresinize gönderilecektir. Bu süre içinde gerekirse Geçici Kimlik belgesi talep ediniz. 

 

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.