Nüfus Cüzdanı Yenileme

Nüfus cüzdanı yenileme yada nüfus kağıdı yenileme işlemleri İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğünün açıklamalarına göre 2023 yılında aşağıdaki gibi olacaktır. 

Nüfus Cüzdanı Yenileme

Nüfus cüzdanınızı yenilemeniz için istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce muhakkak randevu almanız gereklidir.  İnternetten randevu almak için şu sayfamızı ziyaret ediniz: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html 

Nüfus Cüzdanı Yenilemek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus Cüzdanı değiştirme işlemi için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Eski nüfus cüzdanınız yada başka bir resmi kimlik belgenizi yanınızda götürmeniz gereklidir. Götüreceğiniz kimliğin fotoğraflı olması gereklidir.  
  • Bir adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).
  • 83 TL değişim bedelini yatırmanız gereklidir. 

Nüfus Müdürlüğünde yaşanan en büyük sorun biyometrik fotoğraf konusudur. Randevu saatinizde mağdur olmamak için bu sayfamızdan kimlik fotoğrafı hakkında muhakkak bilgi almanızı tavsiye ediyorum. 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

Nüfus Kağıdı Yenilemek İçin Gerekli Kimlikler

Nüfus kağıdı yenilemek için 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanuna göre fotoğraflı bir kimlik ibraz etmeniz şarttır. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanı yanında bulunmayan kişiler fotoğraflı olması şartı ile şu belgelerden bir tanesini de ibraz edebilir.  

  • Sürücü belgesi
  • Pasaport,
  • Uluslararası Aile Cüzdanı

Nüfus Kağıdı Yenilemek için Fotoğraflı Kimliği Olmayanlar Ne Yapacak?

Nüfus kağıdı yenilemek için fotoğraflı kimlik belgenizi ibraz etmeniz gereklidir. Yanında fotoğraflı kimlik olmayanlar 5490 Sayılı Kanunun 17. maddesi gereği anneniz, babanız, eşiniz, ergin kardeşiniz yada ergin çocuklarınızdan birisinin beyanı alınacaktır. Dolayısı ile bu kişilerden birinin randevu saatinde yanınızda gelmesi gereklidir. 

Nüfus Memuru tereddüt yaşaması durumunda konuyu tetkik ettirdikten sonra değişim işlemi yapabilir.  

Nüfus Kağıdı Yenilemek için Randevu 

Nüfus kağıdınızı değiştirerek yeni kimlik almak için istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Telefonla randevu almak için bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz: 

https://yeni-kimlik.com/alo-199-yeni-kimlik-randevu-alma.html 

Nüfus Cüzdanı Değiştirme Ücreti

Nüfus cüzdanı değiştirme ücreti bu sene için 83 TL'dir. Ücreti başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bankalara yada Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden yatırmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığının  ilan ettiği anlaşmalı bankalar şu yazımızdadır:

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

Nüfus Kağıdı Yenileme Hangi Durumda Zorunludur?

Nüfus Kağıdını şuan için değiştirmek zorunda değilsiniz ve son tarihe dair bir açıklama şuan için yok. Ancak aşağıda saydığımız durumlarda Nüfus Kağıdını yenilemek zorundasınız. 

  • Evlilik ve boşanma durumunda
  • Yıpranan ve kimlik bilgilerini net olarak göstermeyen kimliklerin değiştirilmesi şarttır.
  • Fotoğrafın tanınmanıza engel teşkil etmesi gibi durumlarda da değişmesi lazım. Bu duruma özellikle aradan uzun yıllar geçmiş olması örnek olabilir.

https://yeni-kimlik.com/evlilik-sonrasi-kimlik-yenileme.html 

Yeni Kartınız Ne Zaman Gelecek?

Başvurunu yaptıktan sonra yeni kimlik belgeniz hemen teslim edilmeyecek. İbraz etmiş olduğunuz adresinize yaklaşık 1 hafta içinde gönderilecektir. Bu süre için kimliksiz kalmamak için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

Ayrıca yeni kartınızın takibi hakkında bilgi almak için  https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir. 

15 Yaşından Küçük Çocukların Başvurusunu Kim Yapacak?

Kimlik almak için başvurular normalde şahsen yapılmaktadır. Ancak 15 yaşından küçük çocuğu olan aileler 15 yaşından küçük çocuklarını başvuruda yanında götürmek zorunda değildir. 15 yaşından büyük ise çocuklarınız kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. Haliyle 18 yaşın üstünde olanlarda kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. 

Fakat kimlik belgesinde çocuklarınızın fotoğrafının da olmasını istiyorsanız çocuklarınızı yanınızda götürmek zorundasınız.

Nüfus Cüzdanlarının Son Kullanım Tarihi Ne Zaman?

Şuan için kullandığınız Nüfus Cüzdanlarının son kullanım tarihi 31/12/2023'dür.