2019 Yılında Nüfus cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

nüfus cüzdanı yenileme

Nüfus Cüzdanı Yenileme veya Değiştirme  Nasıl Yapılır (2019 Güncel Yazı)

Nüfus Cüzdanlarının Yeni Kimlik kartları ile değişimine 2019 yılında da hızlı bir şekilde devam edilmektedir. Bu yazımızda nüfus cüzdanını Yeni Kimlik Kartı ile değiştirmek isteyenlerin neler yapması gerektiğini anlatmak için hazırladık. 

 • Yeni Kimlik kartları için nereye başvurmanız gereklidir?
 • Yeni Kimlik kartı başvurusunu nasıl yapacaksınız?
 • Yeni Kimlik kartı almak için nasıl  randevu nasıl alınır? 
 • T.C. Kimlik Kartı Ücreti ne kadar ve nereye yatırmanız gerekli?

Yeni ehliyet nasıl alınır

  

YENİ KİMLİK İÇİN NEREYE BAŞVURACAKSINIZ

Nüfus Cüzdanları yerine dağıtılan Çipli Kimlik kartını almak için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Dilediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.  

İSTANBUL NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ Tıklayınız...

Not: Evlilik, yıpranma gibi nedenler ile kayıp nedeniyle kimlik alma durumları hakkında gerekli açıklamalar yazımızın altında yapılmıştır. 

YENİ NÜFUS CÜZDANI İÇİN NASIL BAŞVURU YAPACAKSINIZ

Nüfus Cüzdanı yerine almanız gereken yeni kimliğin adı Nüfus Cüzdanı değil, T.C. Kimlik Kartıdır. Bu kimlik Yeni Kimlik olarak ifade edilmektedir. 

 • Yeni Kimliğinizi almak için Nüfus Müdürlüklerine direk yada randevu alarak gidebilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama olmamakla birlikte Randevu almadan gitmemenizi tavsiye ederiz.
 • Bunun sebebi, Nüfus Müdürlükleri bu günlerde olağanüstü bir yoğunluk yaşamaktadır. Aynı zamanda Nüfus Müdürlüklerinde işlem önceliği randevu alan kişilere tanınmaktadır. 

  Sponsorlu bağlantılar

   

NÜFUS CÜZDANI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Nüfus Cüzdanınızı Yeni Kimlik kartı ile değiştirmek için randevu almadan başvuru yapmamanız gerektiğini yukarıda ifade ettik. 

 • Yeni kimlik için iki şekilde randevu alabilirsiniz. Bunlardan birincisi ALO 199 Çağrı Hattını arayarak randevu almak, diğeri ise İnternetten randevu almaktır. Her iki randevu şekli hakkında bilgi almak için aşağıda ki yazıları inceleyiniz. 

Yeni kimlik online randevu

Alo 199 Randevu nasıl alınır?

 

YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

"Nüfuz Cüzdanı"nı "Yeni kimlikle değiştirmek veya yenilemesi için gerekli evraklar nelerdir?

 • Eski nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeniz gereklidir. Yenileme ve değiştirmede "muhtarlık tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi alınmaz". Bu belge sadece "çalıntı veya kayıp" durumunda aranır.
 • Ancak nüfus cüzdanınızda ki cüzdan seri numarası ile sistemde kayıtlı bilgilerde tutarsızlık varsa eğer, aşağıdaki belgelerden birisini ibraz etmeniz gereklidir. Nüfus cüzdanı, Uluslararası aile cüzdanı, Ehliyet, Pasaport, Memur cüzdanı, Avukat kimlik kartı, Basın kartı,Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu 
 • Bir adet biyometrik fotoğraf bulundurmanız gereklidir(son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).

  Sponsorlu bağlantılar

 

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ ÖDEYECEK MİYİM?

"Nüfuz cüzdanı" yenileme ücreti 2019 yılında ne kadar?

Nüfuz Cüzdanını yenileme yada değiştirme işleminde sadece "22,50 TL" ücret ödemeniz gereklidir. Bu ücret değerli kağıt bedeli olarak alınmaktadır. Bu ücret karşılığında herhangi bir makbuz verilmemektedir. Kimlik ücretini nereye ve nasıl yatıracağınız hakkında bilgi almak için altta verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz. 

NOT: 2019 ücretleri henüz açıklanmamıştır. 

2019 Nüfus cüzdanı ücretleri ne kadar? Tıklayınız

 

YANLIŞ FOTOĞRAF GÖTÜRMEYİN!! 

Fotoğraf yerine renkli fotokopi nüfuz cüzdan değişiminde geçerli midir?

Hayır son altı ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf olması gerekiyor.

 

NÜFUS CÜZDANININ HANGİ DURUMLARDA DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİDİR?

Nüfus cüzdanlarını yeni kimlik ile değiştirmenin dışında başka sebeplerle de yenileme durumu olabilmektedir. Bu durum gerek yeni kimliğinizi aldıktan sonra ve gerekse eski Nüfus Cüzdanını kullananlar içinde geçerlidir. 

 • Evlilik gibi durumda kimlik değişikliği yapılır.
 • Yıpranan ve kimlik bilgilerini net olarak göstermeyen kimliklerin değiştirilmesi şarttır.
 • Fotoğrafın tanınmanıza engel teşkil etmesi gibi durumlarda da değişmesi lazım. Bu duruma özellikle aradan uzun yıllar geçmiş olması örnek olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz durumları açıklamak gerekirse :

1- Halen eski Nüfus Cüzdanı olup yukarıda sayılan gerekçeler ile başvuru yapanlara Yeni Kimlik kartı (T.C. Kimlik Kartı) verilecektir. 

2- Yeni Kimlik kartını alıp yine yukarıda sayılan gerekçeler ile kimliğini değiştirmek isteyenlere de yine T.C. Kimlik Kartı verilecektir. 

  2019 Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

 

15 VE 18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARIN BAŞVURUSUNU KİM YAPACAK?

Kimlik almak için başvurular normalde şahsen yapılmaktadır. Ancak 15 yaşından küçük çocuğu olan aileler 15 yaşından küçük çocuklarını başvuruda yanında götürmek zorunda değildir. 15 yaşından büyük ise çocuklarınız kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. Haliyle 18 yaın üstünde olanlarda kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. 

Fakat kimlil belgesinde çocuklarınızın fotoğrafının da olmasını istiyorsanız çocuklarınızı yanınızda götürmek zorundasınız.

 

18 yaşından büyük kişilerin nüfus cüzdanını vekili alabilir mi?

Nüfus cüzdanını yenilemek isteyen kişi 18 yaşından büyük bir kişi ise, kendisi almak zorundadır. Ancak resmi vekalet verilmiş olan vekiller de alabilir. Ancak nüfus cüzdan yerine dağıtılacak olan yeni kimlikler için kesinlikle şahsen müracaat gereklidir.

 

 

18 yaşından küçükler olanların nüfus cüzdanını kimler alabilir?

Bu yaşın altında nüfus cüzdanını yenilemek isteyenlerin kimliklerini annesi, babası, vasileri yada aile kütüklerine tescil ile mükellef olan kişiye verilir.

Boşanma durumlarında, ergen olmayan çocuğun kimliği, velayet kimde ise o kişiye verilir.

Çocuğun anne yada babasının yurt dışında olması yada vefat etmeleri halinde, mahkemenin tayin ettiği vasiye nüfus cüzdan verilir.

ANCAK : nüfus cüzdan yerine dağıtılan yeni kimlik alımında bu yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik başvuru yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz..

Nüfus cüzdanımı nerede değiştirebilirim?

Nüfus cüzdanı değiştireceklerin tereddüt ettiği konulardan birisi nüfus cüzdanını ikametlerinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünde mi yoksa değiştirip değiştiremeyeceğidir. En çok merak edilen bu konu hakkında alta ki yazımızı okumak için linke tıklayınız.

 

NÜFUS CÜZDANINI KAYBEDENLER

Nüfus cüzdanını kaybedenler ne yapmalı?

Nüfus cüzdanı kaybedenlerin alta ki yazımızı okumasını tavsiye ederiz.

 

 

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2019)

Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri (2019)

2019 Yeni kimlik fotoğrafının özellikleri nedir? Biyometrik fotoğraf nedir?

 

3.2205882352941 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.22 (34 Oylar)

Yorumlar

4 yaşında kızım var, yeni kimlik için fotoğraf isteniyormu?
Cevap
8 yaşındaki çocuğa kimlik yenilemede ücret alınıyormu
Cevap
Merhaba kisa bir sorum olacak yurt disinda bosanan biri türkiyede kimlik degistirmek icin türkiyede dava acmasi gerekiyormu yani tenfiz davasi tesekkürler simdiden
Cevap
Yeni kimlik için sağlık raporu na ihtiyaç varmadır 
Cevap
Ben oğlumun kimligini degistirmistim simdi tekrar degistirmek zorundayim lise sinavina katilacagi için tekrar ucret alnirmi .
Cevap
Devlet milleten bir talebde bulunuyor nüfus kagıtlar degiscek diyor ve sizden para istiyor biz niye vergi ödüyoruz devlet millette hizmet edsin diye kimlik bir vatandasın temel hakkı onu ücretsiz vermek zorunda devletin..ancak kayıpda ücret alınırsa alınır milletimiz bu hakksizliklara dur demeli tesekkurler
Cevap
Aynen katılıyorum mustafa bey. Bişey icat ediyırlar ve parasını vatandaştan alıyorlar.benden herşekilde vergi alıyırsun devlet olarak mademki bu yapılacak ücretsiz ver.ha kaybedersek tekrar çıkartmak için cüzi bişey alınır.ama sen bunu kar odaklı yaparsan herşeyde olduğu gibi 5 liralk şeyi 20 liraya millete kösersen o devletçilik değil tikicilik olur
Cevap
insanları soymaya devam eden bir yönetim biçimi aman siz paraların hepsini alın bu vefakar millet aç gezsin şerefsizler
Cevap
soyismi değişikliği için kimliğimi değiştirmek için rendevu almam gereklimi
Cevap
16 yaşındaki kızım gelmese ben kimliğini değiştirebilirmiyim
Cevap
hayır
Cevap
kimlik değişimi yaptım ehliyet ve diğer işlemlerde Rendeuu almak gerekiyor mu veya ayrı ayrı ücret odemek
Cevap
İsmim bedia aslında yeni kimlik çıkarmak istiyorum isim değişikiği için ne yapmam gerekiyor
Cevap

Yorum ekle