Nüfus Cüzdanı Yenileme 2021

İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğünün 2021 yılı için Nüfus Cüzdanı Yenileme yada Nüfus Cüzdanı Değiştirme işlemlerine dair belirlemiş olduğu usul ve esaslar tam olarak aşağıdaki gibidir. 2021 yılında da Nüfus Cüzdanlarının yenilenmesine devam edilmekte olup, son tarih olarak henüz bir tarihin olmadığı açıklaması yapılmıştır. 

Nüfus Cüzdanı Yenileme 2021

Nüfus Cüzdanı yenileme işlemi için istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi randevu sayfasından randevu almanız gereklidir. 2021 yılında randevu almak için HES kodu uygulamasına geçilmiştir. Randevu adımları için şu yazıyı incelemeniz gereklidir:

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html 

Nüfus Cüzdanı Değiştirmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus Cüzdanı değiştirme işlemi için gerekli belgeler 2021 yılında şu şekildedir:

  • Eski nüfus cüzdanınız yada başka bir resmi kimlik belgenizi yanınızda götürmeniz gereklidir. Götüreceğiniz kimliğin fotoğraflı olması gereklidir.  
  • Bir adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı).
  • 30 TL değişim bedelini yatırmanız gereklidir. 

Bilmeniz Gereken Bir Konu: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

Nüfus Cüzdanımı Yanımda Götürmek Zorunda mıyım?

Nüfus Cüzdanınızı değiştirmek için 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanuna göre fotoğraflı bir kimlik ibraz etmeniz şarttır. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanı yanında bulunmayan kişiler fotoğraflı olması şartı ile şu belgelerden bir tanesini de ibraz edebilir.  

  • Sürücü belgesi
  • Pasaport,
  • Uluslararası Aile Cüzdanı

Nüfus Cüzdanı Değişiminde Fotoğraflı Kimliği Olmayanlar Ne Yapacak?

Bu durumda 5490 Sayılı Kanunun 17. maddesi gereği anneniz, babanız, eşiniz, ergin kardeşiniz yada ergin çocuklarınızdan birisinin beyanı alınacaktır. Dolayısı ile bu kişilerden birinin randevu saatinde yanınızda gelmesi gereklidir. 

Nüfus Memuru tereddüt yaşaması durumunda konuyu tetkik ettirdikten sonra değişim işlemi yapabilir.  

Nüfus Cüzdanını Değiştirmek İçin Nereye Başvuracağım?

İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Telefonla randevu almak için bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz: 

https://yeni-kimlik.com/alo-199-yeni-kimlik-randevu-alma.html 

2021 Nüfus Cüzdanı Değiştirme Ücreti

2021 yılı için 30 TL ücret ödemeniz gereklidir. Ücreti başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bankalara yada Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden yatırmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığının 2021 yılı için ilan ettiği anlaşmalı bankalar şu yazımızdadır:

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

Nüfus Kağıdı Yenileme Hangi Durumda Zorunludur?

Nüfus Kağıdını şuan için değiştirmek zorunda değilsiniz ve son tarihe dair bir açıklama şuan için yok. Ancak aşağıda saydığımız durumlarda Nüfus Kağıdını yenilemek zorundasınız. 

  • Evlilik ve boşanma durumunda
  • Yıpranan ve kimlik bilgilerini net olarak göstermeyen kimliklerin değiştirilmesi şarttır.
  • Fotoğrafın tanınmanıza engel teşkil etmesi gibi durumlarda da değişmesi lazım. Bu duruma özellikle aradan uzun yıllar geçmiş olması örnek olabilir.

https://yeni-kimlik.com/evlilik-sonrasi-kimlik-yenileme.html 

Yeni Kartınız Ne Zaman Gelecek?

Başvurunu yaptıktan sonra yeni kimlik belgeniz hemen teslim edilmeyecek. İbraz etmiş olduğunuz adresinize yaklaşık 1 hafta içinde gönderilecektir. Bu süre için kimliksiz kalmamak için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

Ayrıca yeni kartınızın takibi hakkında bilgi almak için  https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-takibi.html sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir. 

15 Yaşından Küçük Çocukların Başvurusunu Kim Yapacak?

Kimlik almak için başvurular normalde şahsen yapılmaktadır. Ancak 15 yaşından küçük çocuğu olan aileler 15 yaşından küçük çocuklarını başvuruda yanında götürmek zorunda değildir. 15 yaşından büyük ise çocuklarınız kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. Haliyle 18 yaşın üstünde olanlarda kendileri şahsen başvuru yapmak zorundadır. 

Fakat kimlik belgesinde çocuklarınızın fotoğrafının da olmasını istiyorsanız çocuklarınızı yanınızda götürmek zorundasınız.

Nüfus Cüzdanlarının Son Kullanım Tarihi Ne Zaman?

Şuan için kullandığınız Nüfus Cüzdanlarının son tarihine dair yapılan açıklamada Nüfus Cüzdanlarının kullanımına devam edeceği be son tarihin olmadığı açıklaması yapılmıştır.