Geçici kimlik nedir?Geçerlilik süresi ne kadar?Hangi işlemlerde kullanılır?

Geçici Kimlik Belgesi nedir, almak için nereye başvurmalıyım? E Devletten geçici kimlik alabilir miyim? Aldığım bu geçici belge ne kadar süre geçerlidir? Hangi resmi işlemlerde kullanılır? AÖF, YKS, KPSS  sınavına ve diğer sınavlara girebilir miyim? Noterde geçerli midir?  Yurtdışına,  örneğin Kıbrıs'a çıkabilir miyim?

Nüfus Müdürlüklerine kimliğiniz değiştirmek yada yeni kart çıkarmak için başvurduğunuzda geçici kimlik belgesi almayı kesinlikle unutmayınız. Özellikle COVİD - 19 Pandemi salgınından dolayı kargolama süreçleri gecikebilir. 

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Kimlik başvurusu yaptıktan sonra yeni kartlarınız PTT Kargo ile yaklaşık 10 - 20 gün içinde ibraz etmiş olduğunuz adresinize gönderilecektir. Bu süre içinde Nüfus Müdürlükleri tarafından talep eden Vatandaşlara Geçici Kimlik Belgesi verilmektedir. 

GEÇİCİ KİMLİK E DEVLETTEN ALINIR MI, ALMAK ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Bu belgeyi e Devletten alamazsınız. Ancak e Devlet üzerinden alınan belgenin doğruluğu sorgulanmaktadır. Alt başlıkta bu husus açıklanmıştır. Geçici belgeyi kimlik başvurusu yaptığınız Nüfus Müdürlüğünden kimlik başvurusu yaptığınız esnada alacaksınız. 

GEÇİCİ KİMLİKLER KAÇ GÜN GEÇERLİDİR?

Bu konuya dair mevzuat Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliğinin 14. maddesinde düzenlenmiş olup, geçerlilik süresinde yetkili mercinin Nüfus Genel Müdürlüğü olduğu belirtilmiştir. Normal süreçte alacağınız bu belgelerin 15 gün süre ile geçerli olacağı belirtilmişti. Bu süre zarfında yeni kartınızın gelmemesi durumunda Nüfus Müdürlüğüne giderek yeniden belge alabiliyordunuz. 

Aldığınız belgeyi hiç zaman kaybetmeden e Devletten sorgulama yaparak geçerlilik süresini de kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. 

GEÇİCİ KİMLİK NERELERDE KULLANILIR?

Seyahat belgesi hariç bütün işlemlerde geçerlidir. Bu belgenin geçerlilik süresi e Devlet sorgusundan doğruluğu kontrol edildiğinde geçerli olana kadardır. Yani İbraz etmiş olduğunuz kurum e Devlet sistemine girerek belgenizin doğruluğunu sorgulayacaktır. Bu sorguda sürenin geçmesi durumunda resmi bir işlem artık yapamazsınız. 

Ancak ibraz edeceğiniz kurumun kimlik ibrazı şartına dair hükümleri o kurumdan talep etmeniz gereklidir. Çünkü her kurum kendi mevzuatlarında özel hükümler koyabilir. Ancak bütün kurumlar alacağınız geçici belgeyi e Devlet sorgu sisteminden doğruluğunu sorgulayabilir. 

AÖF, YKS, KPSS GİBİ SINAVLARDA GEÇİCİ BELGE GEÇERLİ MİDİR?

Öncelikle her kurumun düzenlemiş olduğu sınavlar için sınava girerken istenen evraklarına bakınız. Her kurum kimlik ibrazına karşı özel hüküm koyma hakkına sahiptir. Ayrıca ÖSYM tarafından düzenlenen YKS, KPSS ve DGS gibi sınavlar için ÖSYM'nin resmi açıklamalarını takip ediniz. 

Son düzenlemede ÖSYM geçici belgeyi kabul edeceğini duyurdu. Sizlerde sınava girmeden önce muhakkak bu belgenin e Devlet sorgusunda aktif olup olmadığına bakınız. 

 E DEVLET GEÇİCİ BELGE SORGULAMA

İbraz edeceğiniz her kurum e Devlet kapısının aşağıda yer alan sorgu sayfasından barkod numarasını girerek sorgulama yapabilir. Ayrıca MOBİL telefonlar için İOS ve Android cihazlar için e Devlet kapısının resmi mobil uygulamaları vardır. Bu sorgulama işlemi ibraz edeceğiniz kurumun yükümlülüğündedir. 

E Devlet Belge Doğrulama Sayfası 

Ayrıca kendi e Devlet sayfanıza girerek Nüfus Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu bu belgeyi istediğiniz kadar yazdırarak kurumlara ibraz edebilirsiniz. Bu sorgu işlemi için 

E Devlet Geçici Kimlik Sorgulama sayfasını ziyaret ediniz. 

BAŞVURUNUZ HANGİ AŞAMADA, KİMLİĞİNİZ NE ZAMAN GELECEK?

Bu işlemi PTT sorgu sayfasından yada Nüfus Müdürlüğünün resmi sitesinden yapabilirsiniz. Bu işlem için Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır? sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.