Geçici kimlik nedir?Geçerlilik süresi ne kadar?Hangi işlemlerde kullanılır?

geçici kimlik

Geçici kimlik yada geçici kimlik belgesi nedir? Geçici kimlik belgesi nereden alınır? Geçici kimlik belgesi ne kadar süre için geçerlidir? Kimler geçici kimlik belgesi alabilir?  Geçici kimlik ile hangi yasal işlemleri gerçekleştirebiliriz? Bu soruların cevabını ayrıntıları bu yazımızda açıklayacağız. 

Geçici kimlik, herhangi bir sebeple kimlik kartı çıkarmak için başvuruda bulunan bir kişiye sadece 15 gün süre ile geçerli olmak üzere verilen belgedir. 

 

  • Geçici kimlik belgesi, bir kişinin kayıp, kimlik kartının tahrip olması, kimliğinin süresinin dolması gibi nedenlerle başvuru yaptığında yeni kimliği adresine iletilinceye kadar verilen belgedir.
  • Geçici kimlik belgesinin alınması durumunda eski kimlik ve eski geçici belgesi geçersiz duruma düşmektedir.
  • Bu belge ile resmi işlemler yapılmadan önce işlem yapacak kurumlar tarafından belgenin geçerliliği Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden kontrol edilir.
  • ​Kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkelerle yapılan anlaşmalarda geçici kimlik belgesi ile ilgili bir hüküm bulunmadığından Geçici Kimlik Belgesi, Seyahat Belgesi olarak kullanılmamaktadır.

 

GEÇİCİ KİMLİK VERİLMESİNİN SEBEBİ NEDİR?

  • Eski uygulamada nüfus cüzdanlarını yenilemek isteyen bir vatandaş Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaptıktan hemen sonra 5 yada 10 dakika içine hemen yeni nüfus cüzdanını alabiliyordu.
  • Ancak yeni uygulamada başvurusu alınan bir kişinin yeni kimliği yani C. Kimlik Kartı yaklaşık 1 hafta - 10 gün süre içinde ibraz ettiği adresine gönderilecektir. Bu süre içinde kimliksiz kalan bu kişiye Nüfus Müdürlüğü tarafından geçici kimlik belgesi düzenlenir.

 

GEÇİCİ KİMLİK NE KADAR SÜRE İLE GEÇERLİDİR?

Bu belge sadece 15 gün süre ile geçerlidir. Bu belge resmi bir belge olup, üzerinde kimlik durumunuzu ve hangi tarihe kadar geçerli olduğunu ifade eden bilgiler mevcuttur. Ayrıca ilgili Nüfus Müdürlüğü onaylıdır.

Geçici kimlik almak için Yeni Kimlik Başvurusu yaptığınızda geçici kimlik talebinde de bulunmalısınız. 

Aynı zamanda yen kimliğinizin gecikme durumu söz konusu olabilir ve 10 günden çok daha uzun bir süreye sarkabilir. Bu durumda sizlerin yapması gereken geçici kimlik belgesinin süresinin uzatılması için Nüfus Müdürlüğüne tekrar başvuru yapmaktır.

Sponsorlu bağlantılar

 

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Bu belgeyi T.C. Kimlik Kartını almak için başvuru yapacağınız İlçe Nüfus Müdürlüğünden almanız gereklidir. 

 

GEÇİCİ KİMLİK İLE HANGİ YASAL İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

Geçici kimlik adından da anlaşılacağı üzere geçici bir belgedir. Ve bu süre zarfı içinde kimliğiniz yerine geçer. Ancak bu uygulama çok yeni bir durum arz ettiğinden bir çok kurum ve kuruluşta sıkıntı yaşama ihtimalinizin olabileceğini ifade etmek isteriz.

Ancak bazı hassas kurumların gerçek kimlik belgenizi görmeden işlem yapmama haklarının saklı olduğunu da belirtmek isteriz.

2019 Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

3.2727272727273 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.27 (11 Oylar)

Yorumlar  

Geçici kimlik belgesi kaybolduysa yeni kimlik kartı veriliyor mu? Yemi kartı alırken geçici belge isteniyor mu?
Cevap
Geçiçi kimlik belgesiyle ehliyet yenileme işlemi yapilyormu
Cevap
geçici kimlik ile noter işlemleri yapılabiliyor mu?
Cevap

Yorum ekle