Yeni kimlik PTT takibi nasıl yapılır? - 2019

Yeni kimlik kartları için başvuru yaptığınızda yeni kimlikler hemen  teslim edilmemekte, PTT vasıtası ile vereceğiniz adrese gönderilmektedir. 

PTT ile Yeni Kimliklerin Teslim Edilmesi

Yeni kimlikler sadece tek bir merkez  Ankara’da özel olarak üretilmektedir. Başvurunuz alındıktan sonra başvurunuz bu merkeze iletilmektedir. Ardından burada basılan kimlik kartınız PTT kargoya verilerek adresinize gönderilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda belirtiyorum.

  • PTT Görevlisi yeni kimliğinizi iki defa adresinize getirerek size ulaşmaya çalışır.
  • Ulaşamaması halinde size bir not bırakır ve PTT şubesine gelmeniz isteniz.
  • PTT şubesinde bu şekilde yeni kimliğiniz 7 gün süre ile bekletilir.
  • 7 gün içinde herhangi bir başvuru olmazsa eğer, yeni kimliğinizi nüfus müdürlüğüne gönderir.
  • Nüfus Müdürlüğünde ise yeni kimliğiniz en fazla 20 gün süre ile bekletilir.
  • Eğer 20 gün sürede de gelip teslim almazsanız, Anakra’da kart çıkarılan merkeze gönderilerek imha edilir.

PTT Kargo Takip

 Yeni kimlik kartınız için yapmanız gereken diğer takip yolu PTT Kargo takiptir. PTT Kargodan kimliğinizi takip etmek için gönderi takip numarasına ihtiyaç vardır. Ancak bu konuda henüz bir bilgi paylaşımı olmadığından PTT üzerinden kargo takibi yapmanız mümkün değildir.

http://gonderitakip.ptt.gov.tr/

Başvurumu Nasıl Takip Edeceğim

Başvurunuzu kesinlikle takip etmenizi öneririz. Bunun sebebi, malumunuz nüfus cüzdanını yeniden çıkartmanız halinde bu işlem sadece 5 dakika sürüyordu. Yeni kimlik kartlarında bu işlemlerin kaç gün süreceği henüz belli değil.

Başvurunuzu takip etmemeniz halinde, kimlik kartınız imhaya gönderilecektir. Başvurunuzu iki kanaldan takip etmek zorundasınız. Bunlardan birincisi Nüfus Müdürlüğü Kanalı, diğer ise PTT kargo takibinizi yapmanızdır

Sponsorlu bağlantılar

Nüfus Müdürlüğünden Başvuru Takip

Burada ki takibi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Buradaki takibi toplam üç şekilde yapabilirsiniz.

  • Öncelikle Alo 199 hattı üzerinden yapabilirsiniz. Bu telefon numarasını aradığınız zaman başvurunuzun yanında daha bir çok konuda bilgi alabilirsiniz.

Alo 199 Hattı Nedir? Ayrıntılar için Tıklayınız.

  • Diğer bir takip yöntemi ise, randevu aldığınız web sitesi üzerinden takip yöntemidir. Öncelikle randevu aldığınız nvi sitesini ziyaret ediniz.

Ana sayfa da yer alan “Başvurun Hangi Aşamada” bölümünü tıklayınız.

Daha sonra kimlik bilgilerinizi girerek başvurunuzun hangi aşamada olduğunu rahatlıklar öğreniniz.

  • Diğer bir takip yolu ise, başvuru aşamasında e posta adresi vermek zorundasınız. Eğer bir e posta adresiniz yoksa tanıdığınız ve güvendiğiniz bir kişinin e posta adresini kullanabilirsiniz.

Bu e posta adresinize başvurunuzun hangi aşamada olduğu ile ilgili sürekli bilgi mesajı gelecektir.Dolayısı ile ara ara muhakkak kontrol ediniz.

Yorumlar

PTT Yeni kimlik teslimatını cumartesi günüde yaparmı  ?
Cevap
Geçiçi belge ile sınava gireceğim ösymnin yaptıgı açıklamada bu belge islak imzalı ,mühürlü olması lazım diyor benim belgemde herhangi bir mühür ve imza bulunmuyor
Cevap
En geç kaç gün icerisinde teslim ediliyor birde gecico kimlik belgesi ile batuma giriş yapabilen oldu mu yardimci olabilir misiniz
Cevap
Geçici kimlikle geçiş yapılamıyor yanlız hiç başvuru yapmamış kişilerin eski kimlik kartı veriliş tarihi 10yili geçmemiş ve deforme olmamışsa özellikle soğuk mühür net olacak şekilde 1eylul yada 1ekim 2019 tarihine kadar gecerler o tarihten sonra tamamen yeni kimlik kartıyla çıkış yapılabilir
Cevap
Hayır batuma giriş yeni kimlik kartıyla yapılıyormuş geçici kimlikle olmuyor
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.