Yeni Kimlik PTT Takibi Nasıl Yapılır

Nüfus Müdürlüklerine  kimlik, ehliyet ve pasaport için başvuru yaptıktan sonra yeni belgeleriniz hemen teslim edilmemekte olup, başvuru esnasında beyan ettiğiniz adresinize  PTT ile gönderilmektedir. Bu yazımızda PTT kimlik takip işleminin nasıl yapıldığını ve kimliğim nerede sorgusunu nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. 

PTT Kimlik Takip

PTT kimlik takibi için Nüfus Genel Müdürlüğü kimlik başvurularından sonra takip sürecinde çok güzel bir kolaylık getirmiş ve e Devlet sisteminden başvurunuzu sorgulama sistemini getirmiştir. Hemen aşağıda yer elan link e Devlet sitesinin resmi sorgu sayfasıdır. 

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-basvuru-durumu-sorgulama 

Başvurunuzu yaptıktan sonra sadece bu sayfa üzerinden rahatlıkla başvurunuzun hangi aşamada olduğunu rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. 

Kimliğiniz gelene kadar geçici kimlik kullanmak zorundasınız. Bu konu hakkında en güncel bilgiyi bu sayfadan öğrenebilirsiniz: https://yeni-kimlik.com/gecici-kimlik.html 

Kimliğim Nerede?

Kimliğim nerede sorgusunu e Devlet sistemi yanında dilerseniz Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi randevu sayfası üzerinden de yapabilirsiniz. Hemen aşağıda verdiğimiz bu adres Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi başvuru sorgulama adresidir. 

https://randevu.nvi.gov.tr/application/index 

Telefonla Yeni Kimlik Takip Sorgulama 

Yeni kimlik takip sorgulama işlemini dilerseniz 7 gün 24 saat ALO 199 hattını arayarak da yapabilirsiniz. 

Yeni Kimlik Belgesi Hangi Adrese Gönderilecektir?

Nüfus Müdürlüğünde başvuru yaparken gönderilmesini istediğiniz adrese gönderilecektir. Bu adres herhangi bir adres olabilir. Ev adresiniz, iş adresiniz, akrabanız yada arkadaşınıza ait bir adres olabilir. 

PTT ile Yeni Kimliklerin Teslim Edilmesi

Nüfus Genel Müdürlüğü başvurunuzun ardından yeni çıkan kimliğinizi, ehliyetinizi yada pasaportunuzu PTT Kargo ile size göndermektedir. 

  • PTT Görevlisi yeni kimliğinizi iki defa adresinize getirerek size ulaşmaya çalışır.
  • Ulaşamaması halinde size bir not bırakır ve PTT şubesine gelmeniz istenir.
  • PTT şubesinde bu şekilde yeni kimliğiniz 7 gün süre ile bekletilir.  7 gün içinde herhangi bir başvuru olmazsa eğer, yeni kimliğinizi nüfus müdürlüğüne gönderir.
  • Nüfus Müdürlüğünde ise yeni kimliğiniz en fazla 20 gün süre ile bekletilir.
  • Eğer 20 gün sürede de gelip teslim almazsanız, Anakra’da kart çıkarılan merkeze gönderilerek imha edilir.

Yeni Belgemi Benim Dışımda Başka bir Kişi Teslim Alabilir mi?

Evet. Teslim alabilir. Başvuruda kimin ismini verirseniz o kişi teslim alabilir. Bu kişi eşiniz, akrabanız yada soyadı farklı olan bir  arkadaşınız olabilir. 

Kimlik Belgemi Farklı Soyadlı Bir kişi Teslim Alabilir mi?

Evet alabilir. 

Kimlik Kartı Hemen Veriliyor mu, Elden Teslim Alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Başvuru yaptıktan sonra Ankara'da bulunan basım merkezinde basıldıktan sonra belirteceğiniz adrese gönderilecektir. 

Yeni Belgelerimiz PTT Tarafından mı Teslim Edilecektir?

Evet, PTT kargo tarafından teslim edilecektir. PTT'nin dışında diğer kargo şirketleri ile anlaşma yoktur. 

PTT Kargo Evde Bulamadı, Kimlik Kartımı Teslim Alamadım, Ne Yapmam Gerekir?

Nüfus Müdürlüğünde başvuru yaparken kimlik belgesini kendinizin yada herhangi bir ismin teslim alacağını beyan etmeniz gereklidir. Bu adreste teslim alacak kişinin bulunmaması halinde başvuru esnasında belirttiğiniz nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. 

  • Nüfus Müdürlüğünde de belirlenen süre içinde bekletilen kartlar teslim alınmazsa eğer imha edilecektir. Bu durumda belge almak için yeniden başvuru yapmanız gerekecektir. 

Kimlik Takip, PTT Kimlik Takip?

Yeni kimlik kartınız için yapmanız gereken diğer takip yolu PTT Kargo takiptir. PTT Kargodan kimliğinizi takip etmek için gönderi takip numarasına ihtiyaç vardır. Ancak bu konuda henüz bir bilgi paylaşımı olmadığından PTT üzerinden kargo takibi yapmanız mümkün değildir.

http://gonderitakip.ptt.gov.tr/

 

Konunun Özeti: Nüfus Müdürlüklerinde kimlik için başvuru yaptıktan sonra yeni belgeniz adresinize gönderilecektir. Bu süre yaklaşık 1 hafta sürecektir. PTT kimlik takip işleminin nasıl yapılması gerektiğini yukarıda adım adım anlattık. Kimliğim nerede sorgusu için tavsiye ettiğim en kolay sorgu şekli e Devlet sayfasından sorgusu yapmaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER YAZILARIMIZ: 

https://yeni-kimlik.com/tc-yeni-kimlik-karti-pin-sifre-islemleri.html