2018 YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

2018 Yeni Kimlik başvurularında gerekli evraklar nelerdir? Yeni kimlik başvurusu için hangi belgeleri hazırlamanız gerekli? Çipli kimlik kartları için nereye müracaat etmeliyiz? 

Sponsorlu bağlantılar

Not: Yeni doğan bebeklerevlilik, boşanma, kayıp - çalıntı - yıpranma, nüfus cüzdanı yerine kimlik çıkarma yada diğer sebeplerden dolayı kimlik çıkarmak için gerekli belgeler alt başlıklarda anlatılmıştır.  

NÜFUS CÜZDANI YERİNE YENİ KİMLİK ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus Cüzdanınız yerine çıkarmak zorunda olduğunuz yeni kimlik belgesi için bu başlıkta anlattığımız 3 (üç) belgeyi tamamlamanız gereklidir. 

 • 1- Şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanınız. Nüfus Cüzdanı olmayan kişilerin götürebileceği kimlik belgesi alt başlıkta anlatılmıştır. 
 • 2- Biyometrik fotoğraf
 • 3- Yapılan son değişikliklerle kimlik için ödenecek ücretler bankalar aracılığıyla ödenip makbuzuyla beraber başvuru yapılacaktır. 

Anlaşmalı bankalar listesi için Tıklayınız.

2018 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus Cüzdanı 
 • 1 adet Biyometrik Fotoğraf (on beş yaşından büyükler için)
 • Kimlik Ücreti Ödeme Dekontu 

YENİ KİMLİK ALMAK İÇİN ŞUAN KULLANDIĞINIZ NÜFUS CÜZDANINIZI GÖTÜRMEYİ UNUTMAYIN!

Nüfus Cüzdanları yerine Yeni Kimliğinizi almak için eski kimlik belgenizi yada resmi olarak geçerli başka bir kimlik belgenizi muhakkak ibraz etmelisiniz. Bu durumda şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götürmelisiniz. Herhangi bir sebeple Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götüremediyseniz eğer hemen alt başlıkta anlattığımız diğer kimlikleri de ibraz edebilirsiniz. 

NÜFUS CÜZDANI OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Yetkili makamlar bu konuda  da gerekli kolaylığı tanımıştır. Nüfus Cüzdanı kaybolanlar yada bir şekilde yanında bulunmayanlar başvuru sırasında aşağıda saydığımız kimlik belgelerinden herhangi birini ibraz edebilir.

 • Sürücü Belgesi,
 • Pasaport,
 • TSK Kimlik Kartı,
 • Evlilik Cüzdanı,
 • Pasaport,
 • Avukatlık Kimlik Kartı,
 • Öğretmen Kimliği,
 • Hakim Savcı Kimliği,
 • Sarı Basın Kartı

HİÇ BİR KİMLİĞİ BULUNMAYANLAR NE YAPACAK

Yukarıda kimlik başvurusu için herhangi bir kimlik belgesini ibraz etmek zorunda olduğunu ifade ettik. Eğer yukarıda sayılanlardan hiçbirisi yoksa Muhtarlıktan Belge almanız gereklidir. Bu konuda ikametinizin bulunduğu Muhtarlığa başvurmanız gerekir.  

2018 Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2018)  

BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE DİKKATLİ OLUN !

Çipli Kimlik işlemlerinde karşımıza çıkan yeni uygulamalardan bir diğeri de biyometrik verilerin alınmasıdır. Bu verilerin ilki biyometrik fotoğraftır. Ancak hala bir çok fotoğrafçı eski usul fotoğraf çekimi yapmaktadır. Dolayısı ile resim çekilmeye giderken muhakkak biyometrik fotoğraf olmasına dikkat ediniz. 

Biyometrik fotoğraf nedir?

YENİ KİMLİK ÜCRETİ HARÇ MAKBUZU GÖTÜRMEM GEREKLİ Mİ?

Kimlik çıkarmak için ücret ödemek zorundasınız. Bu ücreti Nüfus Müdürlüğünde ödeyeceksiniz. Bunun için herhangi daha önceden bir yere para yatırmanıza ve makbuz almanıza gerek yoktur. 

Sponsorlu bağlantılar

EVLİLİK YADA BOŞANMA NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞTİRME

Evlenen çiftlerin kimlik belgelerini yenilemeleri için öncelikle Belediyenin Nikah Dairesinin evlilik işlemlerine dairesinin evlilik işlemlerinize dair belgeleri Nüfus Müdürlüğüne ulaştırması gereklidir. Gereken diğer evraklar,

 • Eski kimlik belgeleriniz,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Ödemeyi nüfus müdürlüğünde yapacaksınız. 

Not: Evlilik akdinden sonra kimlik yenilemeniz acil ise eğer Belediyenin Nikah dairesinin evraklarınızı Nüfus Müdürlüğüne göndermesini sağlamanız gereklidir. 

 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bebekler ve 15 yaşından küçükler için fotoğraf götürmeye gerek yoktur. Zaten 15 yaşından büyük kişiler yeni kimlikleri kendileri başvuru yaparak alabiliyor.

Bebeğin doğumunun ardından 30 gün içinde kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Aksi halde ücret talep edilecektir sizlerden. 

Evrak olarak ise, başvuruyu yapan anne ise annenin baba ise babanın kimliği ile doğum belgesi gereklidir. 

YENİ NÜFUS CÜZDANI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başlayacağımız yeni kimlik kartları için öncelikle kimlik randevu almanız gereklidir. Çünkü dağıtım sürecinde hakikaten nüfus müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşıyor. 

Randevuyu 199 çağrı merkezinden alabilirsiniz. Yok ben telefonla uğraşamam diyenler için e randevu sayfası da mevcuttur. Nüfus Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan randevu sayfasından da randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alamayanlar yada bir sebeple randevu almayı bilmeyenler direk nüfus müdürlüğüne giderek başvurusunu yapabilir.    

ÇİPLİ KİMLİK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Yeni kimlik için randevu alma mecburiyetiniz yoktur. Ancak randevu almadan başvuru yapmamanızı öneririz. Bunun sebebi Ocak 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlükleri oldukça büyük bir yoğunluk yaşamakta. Başvuruda öncelik randevu alanlara verilmekte boş kalan zamanlara randevusuz kişiler alınmaktadır. 

Alo 199 Randevu nasıl alınır?

Yeni kimlik online randevu nasıl alınır?

Hangi Nüfus Müdürlüğüne Müracaat Etmem Gerekli?

Yeni kimlik kartları için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz.  Bu konuda bir sınırlama yoktur. 

2018 Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

Alt kısımda kimlik başvurusu ücretleri yer almaktadır. Bu ücretler 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerlidir. 

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

 KİMLİK YENİLEME: 18,50 TL
 KİMLİK KAYIP: 37 TL
 EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:18,50 TL
 ESKİYEN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRME: 18,50 TL
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 18,50 TL

(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN, VAKTİNDE YAPILAN BİLDİRİMLER İÇİN YENİ DOĞAN BEBEĞE KİMLİK ÜCRETİ TALEP EDİLMEMEKTEDİR.)

3.3057851239669 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.31 (121 Oylar)