Güncel Altın Hesaplama: 22 Ayar Bilezik, Çeyrek, Gram Hesapla

Sahip olduğunuz altın ürünlerinizi (çeyrek, yarım, tam altın, 14 ayar altın, 18 ayar altın yada bilezik, 22 ayar altın yada bilezik, 24 ayar altın, Cumhuriyet Altını, Gram Altın, Ata Altını, Hamit, Reşat, Gremse vs) aşağıda yer alan hesaplama aracı ile TL cinsinden hesaplayabilirsiniz. 

ALTIN HESAPLAMA
*Yöntem Seç:
*Altın Türü:
**Miktar:

* Doldurulması zorunlu alanlar.

**Miktar alanını altından paraya dönüştürürken gram veya adet cinsinden, paradan altına dönüştürürken TL cinsinden giriniz.

Altın hesaplama

22 Ayar Gram Altın ve Bilezik Hesaplama

Piyasada yer bilezikler genellikle 22 ayar altın olarak satılmaktadır. Sahip olduğunuz bilezikler muhtemelen 22 ayar altın olabilir. Hemen yukarıda yer alan hesaplama aracından "22 Ayar Bilezik" sekmesini seçiniz ve altında yer alan sekmeye gram miktarını yazınız. 

Örneğin: Sahip olduğunuz bilezik 20 gramlık bir bilezik olsun. 

Not : 22 ayar gram altın ve 22 ayar bilezik hesabı aynı hesaptır. Altın türü olarak "22 Ayar Bilezik" seçeneğini seçmeniz gereklidir. 

Gram Altın Hesaplama 

Hesaplama seçeneğinde yer alan "Altın Türü : Gram Altın" seçeneği 24 ayar altın hesabıdır.  Bu altın türü saf altındır ve  22 ayar altından farklıdır.  

Altın bilezik türleri nelerdir?

Bilezik türleri ayarına göre ve burma özelliğine göre türlere ayrılabilir. 

Ayarlarına göre bilezikler 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar ve 8 ayar olarak üretilmektedir. Burma özellikleri olarak ise ikili ve üçlü burma türleri vardır. Ayrıca CNC tezgahlarında üretilen burma çeşitleri de vardır.

Altın tezgahlarından çıkan bilezik türleri aynı zamanda yöresel olarak da ifade edilmektedir. Adana bileziği ve Erzurum bileziği en çok bilinen türleridir.

 • Yatırım aracı olarak bilezik alacaksanız eğer 22 ayar bilezik altın almak zorundasınız. 14 ayar yada 18 ayar bileziklerin değer kaybı 22 ayar bileziğe göre çok yüksektir.   

Altın ayarı nasıl anlaşılır? 

Küçük yatırımcıların ve yastık altı altın yatırımcılarının bilmeleri gereken diğer bir önemli husus ise altının ayarının nasıl anlaşılacağı hususudur.
Herhangi bir kuyumcuya giderken alacağınız altının mahiyetini iyi bilmeniz gereklidir. Konunun cahili olduğunuzun anlaşılması Halinde 18 ayar altını size normal bilezik gibi satabilirler.

Kuyumcudan altın bilezik satın alırken bileziğin fiyatlarını ayar cinsinden sormanız gereklidir. 22 ayar bilezik altının, 18 ayar bileziğin vs gram fiyatı ne kadar şeklinde sormanız gereklidir.

Kuyumcuya bilezik yada altın satın almaya gittiğimizde satın alacağınız bileziğin ayarı 22 ayar olmalıdır. Normal şartlarda 24 ayar altın yada bilezik kuyumcularda satılmaz. 22 ayarın dışında yer alan daha düşük ayarda ki bilezikler hediyelik olup yatırımlık olarak uygun değildir. 22 ayardan daha düşük bileziklerin bozdurulması halinde değer kaybı çok olur. 

Bileziklerin ayarını iç tarafında yazılı olan değerlerden anlaşılır:

 • İç tarafında 24K, 22K, 18K, 14K şeklinde damga bulunur. Bunlar 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar yada 14 ayar demektir. 
 • Yada altının iç tarafında 916, 750, 585, 416, 373 gibi küçük yazılar yer alır. Bu rakamlar 1000 mg altında ne kadarının altın olduğunu ifade eder. Sizi altının ayarını anlamakta zora sokacak durumda burada başlar. Bu şekilde rakamların olması halinde anlamanız için alt başlıkta yer alan tablomuzu inceleyiniz.  

Milyem değerlerine göre altın ayarı nasıl anlaşılır?

Bileziğin iç tarafında aşağıda ki rakamların yazması durumunda aşağıda ki tabloya göre bileziğin değerini yorumlayınız. 

 • 333 milyem altın 8 ayara eş değerdir.
 • 375 milyem altın 9 ayara eş değerdir..
 • 417 milyem altın 10 ayara eş değerdir.
 • 585 milyem altın 14 ayara eş değerdir.
 • 750 milyem altın 18 ayara eş değerdir.
 • 800 milyem altın 19 ayara eş değerdir.
 • 875 milyem altın 21 ayara eş değerdir.
 • 916 milyem altın 22 ayara eş değerdir.
 • 1000 milyem altın 24 ayara eş değerdir.

Not : Bileziğin iç tarafında 24k, 22k, 18k, 14k gibi rakamlar yazması halinde bileziğin ayarı o rakamı ifade eder. Ancak yukarıda ki rakamlara göre bileziğin ayarını bulunuz. 

 Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Arasında ki Fark

Değer kaybetmeyen altın yada takı türleri nelerdir?

Değer kaybetmeyen altın türü 24 ayar altın yada külçe altındır. Yani altın olarak sadece 24 ayar ve külçe altınlar değer kaybetmemektedir. Külçe altının yada 24 ayar altının tamamı yani yüzde yüzü altındır. İçinde hiçbir katkı maddesi yoktur. 

İkinci sırada ise 22 ayar altın gelmektedir. Ancak 22 ayar altında az bir miktar değer kaybı olabilmektedir. 1000 mg 22 ayar altının 916 mg altın iken, geriye kalan miktarı ise bakır, gümüş ve çinkodan yapılmaktadır. 

Hangi altına yatırım yapmalı?

Altın yatırımcıları için cevap verilmesi gereken önemli soruların başında hangi altına yatırım yapılmalı sorusu gelmektedir. Öncelikle ifade etmek isterim ki altına yapılan yatırım ölü bir yatırımdır. Danışmanlığını yaptığım bir çok şirket için altın yatırımından uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Bunun sebebi altına yapılacak yatırımın riskinin az olmakla beraber kazancının stabil olmasıdır. 

Büyük yatırımcılar için altın tavsiye edilen bir yatırım aracı olmasa da küçük yatırımcılar için altın yatırıcı tercih edilebilir. Altın yatırımı için gram altını tercih etmelisiniz. Bunun sebebi altının alış ve satışında fiyat farkının en az olduğu altın türü gram altındır. Bir altında işçilik arttıkça alış ve satış fiyatı arasında da fiyat farkı olacaktır. Gram altın işçiliği en az olan altın türüdür. 

Çeyrek altın ve cumhuriyet altını gram altına göre işçiliği biraz daha fazla olan altın türüdür. Bilezik ise işçiliği hepsine göre daha fazla olan altın türüdür. Bu nokta da yatıtım amaçlı olarak birinci sırayı gram altın, ikinci sırayı Cumhuriyet altını sonra ki sırada ise Bileziği tercih etmelisiniz. 

Altın yatırımında bileziği tercih edenler

Altın yatırımında tercihiniz bilezikler olacaksa eğer maaliyeti en düşük olan düz bilezikleri tercih etmelisiniz. Düz bilezikler maaliyeti en az olan, dolayısı ile alış ve satış rakamları arasında ki fark en az olan bilezik türüdür.  

Yatırım aracı olarak altın hesabı tercih edilebilir mi?

Yatırımcılar için diğer bir yatırım seçeneği ise altın hesabıdır. Ancak yatırımcı için söz konunu bu altın hesabının ek getirisi faiz gelirleridir. Fakat bizler bu nokta da da altın hesabını ve buradan gelecek faiz gelirlerini asla tavsiye etmiyoruz. Tabi burada ki görüşler şahsidir. Bu tür yatırım konusunda tercih sizlerin olacaktır. 

Altın hesabını tercih etmemezin ana sebebi faiz gelirlerinin olmasıdır. Öncelikle bankalar tarafından altın hesabına ödenen faiz gelirleri normal mevduat hesabına göre düşüktür. Yatırımcının gelirleri altın üzerinden değer kazanıp yada değer yitirirken az bir miktarda faiz geliri elde etmektedir. Ancak bu faiz gelirleri gerçekten komik rakamlardır. Bu husus ile ilgili aşağıda ki analiz sonuçlarına ulaştık:

 • Sahip olduğunuz birikim altında değerlendirilince bir yıl içinde size ne kadar gelir getirecek? Bunu iki eksenli değerlendiriniz. Birincisi altının gram cinsinden değeri ne kadar artacak ve ikincisi faiz olarak size ne kadar getirisi olacak. 
 • Banka ile bu konuda anlaşma sağlarken faiz gelirlerinizi net olarak ne kadar olacağını sorunuz. Faiz gelirleri peşinen getirisi belli olan bir kazanç türüdür. Dolayısı ile bankalar  6 ay yada 12 ay içinde net olarak ne kadar getirisi olacağını söyleyebilir. 
 • Söz konusu bu yatırımınızı faiz dışında değerlendirmeniz durumunda ne kadar kazanacağınızı hesap edin. 

Unutmamanız gereken en önemli detay iyi bir birikimin üzerine bir yıl içinde yüzde 10 olarak gelen bir katkı kazanç değil zarardır. Bunun sebebi emsali yatırım türlerini değerlendirdiğinizde ne kadar kazanacağınızın analizini yaptınız mı?

 • Altın hesabı açarak yatırım yapmayı tercih etmememin en büyük sebebi helal kazancıma HARAM bulaştırmamaktır. Faiz mutlak surette HARAMDIR. Ayrıca aynı paranızı helal yollardan daha karlı işlerde değerlendirebilirsiniz. 

Açmayı düşündüğünüz "Altın Hesabı" Faiz gelirleri getiriyorsa eğer neden helal kazancınıza HARAM bulaştırıyorsunuz ve kazancınızı kirletiyorsunuz!! Bilmenizi isteriz ki helal yollardan daha çok gelir elde etme imkanlarınızda vardır.  

Bunu da inceleyiniz:

Ons altın nedir?